Solunští bratři přišli na Velkou Moravu na žádost sv. knížete Rostislava Moravského na jaře roku 863. Podle tradičního data jejich příchodu a zahájení slavného misijního díla slaví pravoslavní jejich svátek každoročně dne 11. května (podle pravoslavného církevního kalendária, tj. 24. května dle současného občanského kalendáře).
V době příchodů soluňských apoštolů nosil sv. Cyril ještě jméno Konstantin (jméno Cyril přijal až těsně před smrtí při přijímání velkých mnišských slibů – tzv. „velké schimy“). Sv. Cyril – Konstantin byl podle názoru pravoslavných historiků (a v souladu se starou východní tradicí) v čase příchodu na Moravu pravděpodobně v hodnosti biskupa; jeho starší bratr Metoděj se vypravil z Byzance na Moravu jsa nejspíše diakonem. Zvláštní svátek sv. Cyrila slavíme v den jeho blaženého zesnutí 14. února (dle církevního kalendária; tj. 27. února dle občanského kalendáře) (zemřel r. 869 při návštěvě Říma).
Svatý biskup Metoděj, arcibiskup moravský, přijal biskupské svěcení od římského papeže po zesnutí sv. Cyrila. Zvláštní den ke slavení jeho památky Církev určila taktéž na den jeho zesnutí v Pánu: 6. dubna (dle círk. kalend.; tj. 19. dubna dle obč. kalend.) (r. 885 na Moravě).
Dílo svatých bratří mělo význam nejen pro Moravany a potažmo i pro Čechy, ale pro celý slovanský svět. Jejich práce se nesmazatelně zapsala do dějin našich i slovanského světa, avšak především vytvořila pevné duchovní základy pro pěstování pravoslavné křesťanské víry, jimiž se ani nejlítějším nepřátelům Pravoslaví nepodařilo otřást. Jakkoliv byla pravoslavná víra po tisíc let s pomocí veškeré světské moci zahlazována, přesto při první příležitosti z kořene zasazeného svatými Soluňany vždy vyraší nová svěží ratolest. Pravoslaví bylo likvidováno a drceno jak u nás tak i na Balkáně, kam se odebrali zasadit cyrilometodějskou setbu vyhnaní učedníci a nástupci sv. Metoděje, leč díky zvláštnímu požehnání a nebeské ochraně se žádnému ani sebemocnějšímu nepříteli nepodařilo natrvalo udusit tuto tajemnou révu, jejíž kořen zde cyrilometodějci zasadili a na níž nás naroubovali...
Kanonisační ikona knížete Rostislava Moravského (ikonu napsal
Lubomír Kupec) |
Odkazy na související stránky:
Rozcestník: Historická cesta Pravoslaví u nás
Další svatí, kteří patří do okruhu cyrilometodějského - viz stránku: Životy místních svatých
Stránka věnovaná sv. biskupu mučedníkovi Gorazdu II. (po tisíci letech nástupci sv. Metoděje v českých zemích)
Husitská stránka
Webová stránka věnovaná cyrilometodějskému výročí slavenému v Mikulčicích v r. 2013