Aktuality 2005

Starší i novější zprávy
vybírané z pravoslavného i světského tisku
a ostatních sdělovacích prostředků


Záznam vybraných zpráv a událostí charakterizujích naši dobu
a odrážejících stav světa.

Rok 2005 - začátek roku


Nejnovější zprávy z roku 2005 jsou zde

Níže publikované zpravodajství o březnových událostech v Kosovu je převzato z ERP KIM Newsletter (informační servis Srbské pravoslavné eparchie /diecéze/ Rašské a Prizrenské, s požehnáním biskupa Artemije a z websites www.kosovo.com a www.kosovo.net (není-li uvedeno jinak).

Zprávy ze začátku r. 2005 jsou dole, novější pak postupně výše.

NAVRCHOLU.cz

Rumunský klášter, ve kterém ukřižovali mnišku, byl navždy uzavřen
Ženský monastýr, kde minulý týden představený přivázal ke kříži mladou poslušnici (novicku), aby z ní "vyhnal ďábla", byl uzavřen; tak to oznámil v úterý oficiální představitel Rumunské pravoslavné církve. Bývalý představený monastýru, Daniel Korogeanu, obviněný z vraždy, byl zbaven svého úřadu a svržen z mnišské hodnosti. Biskup provincie Vasluj prohlásil, že "monastýr je uzavřen navždy a už nebude otevřen více". («Associated Press» /Interfax/ Sedmica.Ru)

Rumunský exorcista se nekaje za smrt mnišky
Rumunský kněz, který inicioval "vyhánění běsů" z mladé monašky, prohlásil včera při panychidě konané za zesnulou mnišku, že "Bůh na ní vykonal zázrak a Irina je od teďka osvobozena od ďábla". 29-letý otec Daniel, duchovní otec a zpovědník z monastýru sv. Trojice v severo-východním Rumunsku i nadále trvá na tom, že z náboženského pohledu bylo přivázání na kříž kvůli "vymítání běsů" z 23-leté mnišky Marici Iriny Cornici (Korniči) plně oprávněné, k tomu však dodal, že jeho samotného pravděpodobně čeká zbavení kněžství a možná i vězení.
Mniška zemřela minulou středu, poté, co byla přivázána na kříž ústa jí byla zacpána roubíkem. Policie sdělila, že otec Daniel a ještě další čtyři mnišky tvrdili, že byla Irina posedlá démony a musela se podrobit obřadu exorcismu.
Před tím, než ji přivázali na kříž, drželi ji několik dní zavřenou, svázanou a bez jídla a vody. Sám otec Daniel, který byl několik let poustevníkem v Karpatech a poté se stal známým jako exorcista, i jeho následovníci říkají, že Irina byla "spravedlivě potrestána" a nemůže být pochována na hřbitově při chrámu.
Rumunský náboženský sociolog Alred Bulai tvrdí, že podobné exorcistní praktiky jsou široce rozšířeny v rumunských monastýrech (klášterech), zvláště v těch odlehlých, kde - podle jeho mínění - kněží i mniši prostě ztrácejí smysl pro realitu.
Představený sousedního monastýru Vitalie Danču nazval podobné způsoby exorcismu neodpustitelným, avšak oficiální představitel rumunského patriarchátu odmítl tento incident odsoudit. (Credo.ru 20.6.2005)

Rumunská jeptiška zemřela minulý týden poté, co ji mnišky přivázali na kříž, zacpali jí pusu roubíkem a nechali bez dozoru tři dny v místnosti. Podle vedení monastýru (kláštera) se dívka trpící schizofrenií podrobila rituálu vymítání ďábla.
BUKUREŠŤ - Maricica Irina Corniciová (23) zemřela začátkem minulého týdne. Na případ upozornila rumunská média tamní policie. Ta reagovala na středeční zprávu záchranné služby přivolanou jeptiškami do kláštera na severozápadě země k mrtvé mladé ženě. Lékaři jí už nedokázali pomoci.
Při vyšetřování vyšlo najevo, že členka řádu zemřela připoutaná na kříži, a to po třech dnech rituálu vymítání ďábla. Během té doby nesměla jíst, pít, ani vydávat jakékoli zvuky. Ústa měla proto zacpaná roubíkem.
Policie už zatkla otce Daniela a čtyři jeptišky. Obvinila je ze zabití. První závěry totiž ukazují, že se žena udusila.
Příslušníci monastýru vyslovená podezření odmítají. "Bůh vykonal zázrak. Nakonec se Irina ďábla zbavila," konstatoval otec Daniel. "Nevím, proč se kolem toho dělá takový rozruch. Vymítání ďábla je v srdci naší ortodoxní církve zcela běžné. Moje metoda není určitě pro další kněze vůbec neznámá," doplnil pro tiskovou agenturu AFP.
Podle svědků Corniciová přijela do kláštera ležícího v blíže neupřesněné odlehlé části Rumunsku před třemi měsíci. Původně chtěla jen navštívit svou známou. Posléze se rozhodla zůstat.
Mrtvá nemá žádné příbuzné. Vyrostal v sirotčinci ve městě Arad. Trpěla schizofrenií, kterou podle zdrojů z policie její souvěrci považovali právě za posedlost ďáblem.
Budou-li otec Daniel a čtyři jeptišky uznáni vinnými, hrozí každému z nich až 20 let vězení. (Dle flashnews.cz)

Pravoslavný arcibiskup pražských a českých zemí Kryštof vysvětil prameny v Teplicích a rabína tam pravoslavní pasovali na rytíře.
Na oslavy slavnostního zahájení 851. lázeňské sezóny, které proběhly o víkendu v Teplicích, přijel i německý rabín Walter Homolka, kvůli němuž byla přijata zvláštní bezpečnostní opatření.
Objevil se v sobotu na slavnostním svěcení pramenů, které již tradičně prováděl pravoslavný arcibiskup pražských a českých zemí Kryštof, tentokrát u Kolostujovy kašny v lázeňském parku u divadla.
„Profesor Walter Homolka - rektor židovské univerzity v Berlíně a guvernér Světové unie progresivního židovstva - přijal mé pozvání a v sobotu 28. května před slavnostním zahájením lázeňské sezóny byl spolu s dalšími pasován na rytíře v (pravoslavném) chrámu Povýšení sv. Kříže na Zámeckém náměstí. Dostal rytířský řád svatého Konstantina a Heleny v českých zemích za jeho charitativní celosvětovou činnost,“ řekl Právu arciděkan pravoslavné církve Evžen Freimann.
Rytíři ve svých hábitech šli v čele průvodu, který ke svěcení vedl primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) a generální ředitel společnosti Lázně Teplice v Čechách MUDr. Karel Weigl, za mažoretkami za pochodu dechové hudby. (30.05.2005 - Monika Doulíková - str. 14, PRÁVO)

Konference Podoby křesťanské bohoslužby ve východních a západních církvích
Ekumenicko-liturgický institut Edmunda Schlinka při Teologické fakultě Jihočeské university v Č.Budějovicích a Ortodoxní seminář Teologické fakulty Heidelberg pořádají konferenci s názvem "Podoby křesťanské bohoslužby ve východních a západních církvích", která se koná 10.-12.června 2005 ve sboru ČCE v Domažlicích (Kostelní 93). Informace o semináři byla publikována na serveru evangelické liturgické iniciativy

Program:
pátek 10.6.:
– večerní bohoslužba podle obřadu sv. Tichona (ortodoxně adaptovaná anglikánská liturgie) – farář dr. Vokoun

sobota 11.6.:
– krátké příspěvky českých a německých účastníků s diskusí
- večerní bohoslužba: božská liturgie sv. Jana Zlatoústého (evangelicky adaptovaná liturgie Ukrajinské luterské církve) - farář. prof. dr. Reinhard Thöle s doprovodem

neděle 12.6.:
– účast na evangelické bohoslužbě domažlického sboru ČCE (kir)
(christnet.cz 19.5. 2005)

Kardinál Vlk zaslal patriarchovi Církve československé husitské Janu Schwarzovi žádost o omluvu urážlivých výroků, které řekl v televizi Nova dne 26.3. v pořadu "Volejte Novu" na adresu celibátu katolických kněží. Dopis zaslal též na vědomí Ekumenické radě církví.
Rada Církve bratrské vzala dopis z 5.4. na vědomí s tím, že v rámci ERC uplatní její předseda Pavel Černý protest proti výrokům nejvyššího představitele CČSH, které poškozují budovanou ekumenickou spolupráci.
Patriarcha Schwarz reagoval na dopis kardinála omluvným dopisem ze dne 10.4., ve kterém se pokoušel doložit, že jeho výrok ("Trochu nadneseně rozdíl mezi husitským a katolickým farářem je v tom, že husitskému faráři vlají plínky na faře, zatímco tomu katolickému po celé vesnici") byl redaktorem použit vytrženě z kontextu, ve kterém pak zazněl v TV při jeho "okleštěném vystoupení". (christnet.cz)

Zástupy Bangladéšanů spěchají za "plačící Pannou"
Tato socha prý pláče krev
Tisíce lidí v Bangladéšském přístavním městě Chittagong pospíchají do římsko-katolického chrámu, kde podle zpráv mohou vidět slzy na soše Panny Marie. Mnoho z nich jsou muslimové, kteří chtějí vidět znamení, o němž mnozí místní lidé říkají, že je předzvěstí zděšení Panny Marie nad propuknutím násilí v kraji nebo kdekoliv jinde na světě. Římsko-katoličté věřící říkají, že je to poprvé v Bangladéši, kdy byly vidět slzy Panny Marie na její soše. Muslimové tvoří 90 procent ze 130 milionové bangladéšské populace. (BBC 18.2.2003)

Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog arcibiskup Michael Fitzgerald dnes zveřejnil poselství k buddhistickému svátku Vesakh s názvem "Buddhisté a křesťané v solidaritě". Svátek Vesakh je připomínkou Buddhova narození, jeho osvícení a definitivního vstupu do nirvány.
Arcibiskup Fitzgerald připomíná 40. výročí vydání deklarace 2. vatikánského koncilu "Nostra aetate" (Deklarace o vztahu církve k nekřesťanským náboženstvím). Doslova se zde říká: "Katolická církev neodmítá nic, co je v těchto náboženstvích pravdivé a svaté" (NAe 2). V tomto duchu se katolíci a buddhisté setkávají v otevřenosti, upřímnosti a vzájemném respektu. (christnet.cz)

Církev v Anglii plánuje umožnit svým duchovním vstupovat do sodomských "manželství". Tento návrh učinila skupina vyššího duchovenstva v čele s arcibiskupem Cantenberským.
5. prosince má ve Velké Británii vstoupit v platnost zákon o občanských sňatcích, který dovoluje sodomistickým párům uzavírat "manželství". Anglikánští biskupové budou muset dovolit svým klerikům využívat tohoto zákona. Podle odhadu tzv. "křesťanského hnutí gayů a lesbiček" ve Velké Británii v nejbližších pěti letech asi 1500 anglikánských kněží vstoupí do sodomských "manželství". První z nich se stane "žena - kněžka", která se svou přítelkyní uzavře "manželství" 21. prosince v Braitonu. (credo.ru)

Sněmovna bude v tomto volebním období ještě jednou rozhodovat o tom, zda se Česká republika přiřadí k zemím, kde mohou homosexuálové uzavírat státem uznané svazky. Další návrh zákona o registrovaném partnerství obdržela v těchto dnech. Jsou pod ním podepsáni zástupci všech klubů kromě KDU-ČSL.
Víc hlasů pravidelně získává norma od levicových poslanců. Současné výzkumy přitom ukazují, že v příští Sněmovně významně posílí ODS. České veřejné mínění je prý na straně legalizace jejich svazků. Páry téhož pohlaví dosud mohou adoptovat dítě v Nizozemsku a ve Švédsku. V Dánsku zákon těmto párům umožňuje adoptovat pokrevního potomka jednoho z partnerů. V českých návrzích zákonů se (zatím) s možností adopce vůbec nepočítá. (flashnews.cz 3.5.2005)

Obvinění z vraždy prvního stupně vznesla žaloba v americkém Kansasu proti desetiletému chlapci. Ten údajně zastřelil svého otce a pak došel ke dveřím sousedů, kde prohlásil: "Udělal jsem něco opravdu špatného." (flashnews.cz 28.4.2005)

Křesťané pod útokem sprosťáků na diskusních fórech
Česká diskusní fóra u zpravodajských serverů odhalují dnes a denně bídu českého národa a jeho stále ještě komunistického myšlení, které však postihuje i teenagery. Se smrtí papeže Jana Pavla II. jsme byli svědky nečekané hysterie ze strany nevěřících na diskusních fórech českých zpravodajských serverů. V jednom případě byly nadávky na papeže tak ostré, že musel zasáhnout dokonce webmaster a celý server měl výpadek.
Ať má kdokoliv na osobnost papeže (nedávného i nového) a na katolickou církev jakýkoliv náhled, nedává mu to přece právo nadávat a urážet. Pokud zastáváme názor, že menšiny mají právo na svůj život a mají se v demokratické společnosti možnost vyjádřit, pak není důvod, proč zrovna vylévat svou nenávist tímto směrem a takto nechutně. Některé výkřiky však o něčem evidentně svědčí – o netoleranci, to samozřejmě, ale také o nízké, spíše minusové úrovni slušnosti diskutujících a o jejich minimálním životním i historickém rozhledu, o nějakém vzdělání ani nemluvě. Zdá se, že komunistická výchova udělala svoje. V Anglii je zvykem na školách učit se řečnickému a diskutérskému umění, stačí si ostatně třeba pročíst biografii G. K. Chestertona. Nejspíše něco z toho zůstalo lidem v zahraničí blízké i dnes – většinou se na zahraničních diskusních fórech komunikuje slušně, s respektem k odlišnému názoru druhého, bez snahy ho přesvědčit za každou cenu o té „mé jediné pravdě“.
Česká republika se má mnohému co učit – a to nejen diskutérskému umění, ale evidentně i základní slušnosti. Ne nadarmo právě katolická církev považuje Česko za zemi, kam bude nutné vyslat misijní pracovníky. Do té doby snad budou diskusní fóra pro věřící možnou novou formou evangelizace... (blisty.cz 22.4.2005)

Polská pravoslavná mládež se sjela o víkendu na Svatou horu Grabarku, nazývanou "pravoslavnou Jasnou Horou" na severovýchodě Polska na XXVI. pouť mládeže. "Díky vám je vidět, že Církev žije", řekl metropolita polské autokefální církve Sáva během sobotní liturgie.
Nedílnou součástí poutě jsou dislusní kroužky mládeže nad různými tématy v církvi i ve společnosti nebo tradičních "100 otázek pro..." (christnet.cz)

"Dějiny katolické církve jsou plny umlčování pokrokových názorů, nových myšlenek," píše Bohumír Kozák v dnešních Haló novinách."Stojí za to si dnes, kdy právě katolický klérus je velkou oporou kapitalistické společnosti a odmítá jakékoli snahy po návratu k myšlenkám rovnosti, kdy nesmiřitelně se staví ke komunistům, si připomenout, jakých nelidskostí se dopustil, kolik nových myšlenek muselo být zapomenuto, aby nebyla narušena dogmata katolické církve," píše dále.
Pak autor vypočítává jména církví pronásledovaných učenců a jiných osobností. "I později církev svá dogmata prosazovala krutě. ..." (christnet.cz)

Katolická církev nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě se potácí uprostřed skandálů o sexuálním zneužívání dětí kněžími. Kněží pedofilové ale stále mohou řídit farnosti, protože církev musí odmítnout informovat sekulární orgány činné v trestním řízení a musí odmítnout předat i důkazy, které získá. Dle papežského nařízení není možné předávat tyto delikty světské spravedlnosti. (blisty.cz)

Papež Jan Pavel II. bude blahoslaven
Papež Benedikt XVI. zahájil proces, jehož cílem je prohlásit jeho zemřelého předchůdce Jana Pavla II. za blahoslaveného.
Slavnostní vyhlášení nového blahoslaveného by v přepočtu na naši měnu mohlo přijít na zhruba půl milionu Kč; kanonizace může stát víc než tři čtvrtě milionu Kč.
Když Vatikán organizoval posmrtný obřad za papeže Jana Pavla II., na jedné italské standartě na Svatopetrském náměstí bylo možno číst slova: „Santo — pronto“; bylo tím vyjádřeno přání, aby byl tento papež co nejdřív proklamován za „světce“. (blisty.cz)

Po Jánovi Pavlovi II. prídu ešte dvaja pápeži a potom príde Apokalypsa
Dva kroky do konca sveta
V roku 1094 sa v Írskom Ulsteri narodil človek menom Malachius, človek ktorému bolo súdené stať sa známym svätcom. Ešte ako chlapec veril veľmi v Boha a namiesto toho, aby sa hral s rovesníkmi strávil celý svoj voľný čas v modlitbách. Neskôr sa o čudnom chlapcovi dozvedel tamojší biskup a Malachius sa stal diakonom. Po niekoľkých rokoch ho vyhlásili za kňaza lebo si získal veľkú slávu ako kňaz, ktorý vo svojom okolí obracal ľudí k viere ,ktorý ešte vždy verili skôr bôžikom a modlám. Neskoršie sa tento blahoslavený človek stál známy v celom Írsku, ľudia ho pokladali za svätého pri jeho živote a prichádzali k nemu, aby im požehnal. Neostal nečinný ani Vatikán, sám pápež Inocent II pozval Malachiusa na audienciu a svojho hosťa si nečakane vysoko uctil , v prítomnosti kardinálov položil na Malachiusa svoju mitru a povedal: " Nech každý padne pred ním na kolená, lebo tohto človeka nám poslal sám Pán Boh! "
Staré kroniky hovoria, že tento hosť strávil celé noci a dni vo Vatikánskej knižnici, kde písal akýsi záhadný rukopis. Po smrti tohto svätca rukopis putoval od jedného kostola k druhému. Až po 450 rokoch XVI. storočia bol dokument nájdený a vďaka jednému benedikténskemu kňazovi sa svet dozvedel o práci Malachiusa, ktorá sa volala " Predpovede o rímskych pápežoch ".
Rukopis Malachiusa predstavuje svojím spôsobom vlastne katalóg v ktorých je 112 pastierov Božích, ktorí budú sedieť v rôznom čase na Svätom stolci. Katalóg sa začína súčasníkom autora Celestínom II, ktorý bol pápežom len päť mesiacov. Potom nasleduje 111 ďalších pápežov, z ktorých každý má krátku aforistickú charakteristiku v latinskom jazyku. Malachius ich nepomenúva menami, on len upozorňuje na kvality pápežov, alebo hovorí o tom, čo prinesenie svetu ich vládnutie.
Mnohé z predpovedí Malachiusa oficiálni predstavitelia Vatikánu a aj vedci uznali za pravdivé. Tak napríklad o 101 pápežovi Levovi XIII v texte proroctva sa tvrdí, ako o " svetle nebeskom " a skutočne na jeho rodnom erbe bola kométa. O 78 pápežovi Levovi XI, ktorý vládol vtedy, keď sa našiel rukopis Malachiusa sa hovorí, že sa stane " človekom vody". Lev XI. nevládol ani celý mesiac, čím potvrdil svoju charakteristiku, v Biblii voda znamená symbol krátkeho času .
Pápežovi Urbanovi VIII/prvá polovica XVII. storočia/ Malachius daroval devízu " lília a ruža" Odborníci túto formuláciu dávajú do súvislosti s hlavnými udalosťami vtedajšieho cirkevno- politického života, zmierenie protestantskej Anglie / ruža/ s katolíckym Francúzskom / lília/ cestou svadby kráľa Karla I Stuarta a Márie Henrietty Bourbonskej.
Zaujímavá je aj charakteristika pápeža Pia VII, ktorý vládol začiatkom 19. storočia, keď v Európe buntošil Napoleon. " Ukradnutý orol " - tak hovorí o tomto pápežovi pred stáročiami Malachius . Pod symbolom orla sa skrýva francúzsky imperátor, ktorý posadil pápeža do väzenia. Až po zvrhnutí "kresťanského ancikrista" sa dostal na slobodu a mohol pokračovať vládnuť na Svätom stolci.
Viac známy možno pre niektorých bude pápež Benedikt XV. Tento 104 pápež v poradí vládol v rokoch 1914 až 1922. Jeho pontifikát charakterizuje Malachius, ako "Zmiznutie kresťanov". A v časoch prvej svetovej vojny a revolúcie v Rusku skutočne zahynuli milióny veriacich.
Hlavné však v tomto traktáte Malachiusa nie je opisovanie či charakteristika pápežov pôsobiacich vo Vatikáne v minulosti, ale finále zoznamu. Ak máme veriť írskemu svätcovi, tak osud pripravil pre inštitút pápeža tragické finále. Ich počet je totiž konečný, 112, ak rátame do toho aj prvé meno v zozname Inocenta II. Potom sa misia následníkov sv. Petra skončí, sväté mesto Rím padne a začne sa Apokalypsa. Do konca ľudstva teda zostávajú dva kroky...
Druhého apríla odišiel na večnosť pápež Ján Pavol II, vo svete známy ako Poliak Karol Vojtyla. Bol 110 pápežom v katalógu Malachiusa, ktorý ho v katalógu charakterizuje ako " od práce Slnka". Vysvetľujú sa tieto slová rôzne. Niektorí tvrdia, že Vojtyla sa narodil v čase plného slnečného zatmenia, druhí hovoria o silnej slnečnej aktivite v čase keď sa dostal na pápežský prestol./ v piatok keď ho budú pochovávať má dôjsť k čiastočnému a niekde plnému zatmeniu, ako prognózujú odborníci/. Tak či onak teraz už patrí svetu hornému, na tom dolnom sa stal časťou histórie a mnohých zaujíma to, kto sa stane nasledujúcim.
O 111 pápežovi Malachius lakonicky konštatuje ako o "sláve olivy" /v inom preklade "oslava mieru"/. Niektorí si túto charakteristiku vysvetľujú tak, že pápežom sa môže stáť žid. Na druhej strane je oliva symbolom mieru a to znamená, že pri novom pápežovi by mal zavládnuť na svete dlho očakávaný mier medzi národmi.
Radosť z neho však nebude trvať dlho. Malachius vo svojej práci nehovorí, koľko času bude vládnuť predposledný pápež, ale s jeho námestníkom, ktorého Malachius menuje po mene čaká svet katastrofa. Keď na pápežský stolec zasadne Peter Rímsky alebo Peter II /prvým ako je známe bol apoštol Peter, žiak Ježiša Krista, ktorý ustanovil inštitút pápeža/, nastane koniec sveta.
V tomto prípade posledného pápeža porušuje Malachius svoj zvyk v charakteristike pápežova nielenže ho menuje menom, ale venuje mu vo svojej práci celý odstavec, kde sa hovorí: "Na konci času miesto Svätej Rímskej Cirkvi bude patriť Petrovi Rímskemu, ktorý bude kŕmiť zdravých, prídu veľké tragédie. V tomto čase mesto siedmich kopcov /Rím/ bude zničené a Čudný Sudca bude súdiť národy. Koniec." Mnohí z tohto dedukujú na koniec sveta, tým viac, že symbolika Malachiusa pripomína symboliku "Otvorenia" Jána Blahoslaveného (Zjevení sv. Jana, Apokalypsa; pozn. red.). Niektorí ďalší odborníci hovoria, že svojim proroctvom Ír chce povedať, že inštitúcia pápeža bude skôr či neskôr už vyčerpaný. Keď posledný predstaviteľ pápežstva uvrhne Rím do biedy a smútku, ľudia pochopia, že treba urobiť radikálne zmeny v katolíckej cirkvi a tá sa bude radikálne reformovať.
Ako to vlastne bude ukáže až čas. Pre spravodlivosť treba dodať, že ďalší z radu prognostikov minulosti, Nostradamus predpovedá tieto časy v analogickom kľúči. Tak o 112 pápežovi hovorí " že veľká krv zaleje zem, ľudia budú žiť so zatvorenými ústami a stane sa nečakané". Odborníci si myslia, že Nostradamus poznal rukopis Malachiusa a mnohé jeho Centúrie boli napísané pod vplyvom írskeho proroctva. Niektoré Malachiusove proroctva Nostradamus rozvíja svojim veľmi zložitým jazykom, ktoré sú však veľmi blízke obsahu prvoproroka.
(Svätoboj Clementis)

Italský ministr práce Robert Maroni v pátečním vydání deníku La Republika řekl, že Itálie by měla uvažovat o vystoupení z měnové unie, protože euro poškozuje její ekonomiku. (flashnews.cz 3.6.2005)

Barroso: Evropská ústava není mrtvá
Moderátor: Vy to, pane Barroso, nechápete? Dvě významné země EU v lidovém hlasování rozhodly, že se jim nelíbí, co si mezi sebou členové evropské politické elity upekli. Vy tomu nerozumíte? (blisty.cz)

Je načase zrušit euro
Francouzské a holandské referendum byla podle ekonomického editora deníku Guardian Larryho Elliota také odmítnutím jednotné evropské měny. Autor pokračuje:
V době, kdy bylo euro zavedeno, opozice na levici přicházela od tří různých skupin. Keynesovci argumentovali, že svěrací kazajka jednotného hospodářství ohrozí růst ekonomiky i pracovních příležitostí. Zelení argumentovali, že přesun moci do rukou vzdálené a neosobní ústřední banky bude znamenat krizi legitimity. Marxisté tvrdili, že se euro stane trojským koněm pro prosazování neoliberální hospodářské politiky. Ukázalo se, že všechny tyto tři předpovědi byly stoprocentně přesné. (blisty.cz)

Mezi Čechy po odmítnutí evropské ústavní smlouvy ve francouzském a nizozemském referendu mírně převažují odpůrci euroústavy nad jejími stoupenci. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČTK zpracovala firma Factum Invenio.
Francouzi a Holanďané řekli v referendech jasné NE smlouvě zakládající její ústavu a tímto suverénním aktem svobodně se rozhodujících občanů postavili před evropskou politickou elitu těžký úkol: znovu se zamyslet nad základními hodnotami a pilíři, na kterých stojí „evropský dům“. A také zcela zbourali dosavadní povrchní dělení na „eurooptimisty“ a „euroskeptiky“. Jen menší část těch, kteří smlouvu odmítli, se totiž může označit za odpůrce evropské integrace. Ti ostatní převážně nehlasovali o textu ústavy (který v drtivé většině ani neznali), nýbrž o charakteru této integrace. (flashnews.cz 3.6.2005)

Nizozemci ve středu v referendu odmítli euroústavu. Podle neoficiálních konečných výsledků řeklo "ne" 61,6 procent hlasujících, pro tedy bylo 38,4 procent. Překvapením byla vysoká účast - k urnám přišlo 62,8 procent voličů.
Nizozemsko se tak po Francii stalo druhou zemí, která se postavila proti euroústavě. Francouzi hlasovali v neděli. Při sedmdesátiprocentní účasti zaujalo odmítavý postoj 55 procent hlasujících.
Smlouva o euroústavě je vykládána jako zásadní krok k demokratizaci EU, její větší průhlednosti a srozumitelnosti. Podepsána byla na nejvyšší úrovni loni v říjnu. Její platnost je podmíněna ratifikací dokumentu ve všech 25 členských zemích unie. Dosud tak fakticky učinilo devět z nich: Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Litva, Itálie, Španělsko, Řecko, Rakousko a Německo. (flashnews.cz 3.6.2005)

Francouzi řekli v referendu NE evropské ústavě
Již jsem se smířil s tím, že existují lži, větší lži, nepokryté lži a reklama. Jako každý druhý člověk, žijící v epoše rozvinutého infotainmentu, jsem si jednoduše patřičně zvýšil toleranční limit, abych věnoval marketingovým snahám producentů dobře zabaleného štěstí našeho konzumerismu právě tolik času, kolik mu podle mne přísluší. A v mém případě je to zhruba tolik času, kolik je třeba na odvrácení zraku, abych se vyhnul i případné nevědomé indoktrinaci více či méně dobře koncipovaným užitým uměním s náležitě lakonickým sloganem ve službách mamonu. Dělám to od té doby, co jsem zjistil, že něco jako svobodná vůle člověka vůbec neexistuje... (blisty.cz)

Nacismus byl poražen v důsledku oběti 50 milionů ruských a čínských mrtvých Co brání evropským státům, aby znovu nepropadly masovému vraždění?
Představme si na okamžik, že by v druhé světové válce zahynula polovina Britů. Jak bychom dnes pohlíželi na "vítězství" v roce 1945? Odhaduje se, že do konce války přišlo o život 27 milionů Rusů. V Británii zahynulo 0,6 procent obyvatelstva, v USA jen 0,3 procenta, v Sovětském svazu 14 procent předválečného obyvatelstva.
Tyto ztráty byly důsledkem brutality německé invaze do Ruska v roce 1941 a sovětské rozhodnosti německého agresora vyhnat. Ukazuje to, jak divoká byla válka na východní frontě. Právě na východní frontě zahynula většina německých vojáků. Kdyby se Rudé armádě nepodařilo invazi Němců zlikvidovat a kdyby Němci nezaznamenali první velkou porážku u Stalingradu a v Kursku v roce 1943, Británie a USA by těžko dokázaly vyhnat Němce z jejich nového impéria, napsal Richard Overy, autor knihy Dictators: Hitler's Germany and Stalin's Russia.
Avšak i po šedesáti letech bychom si měli připomínat jejich výjimečnou oběť. A nakonec byly národy východní Evropy na tom za nových komunistických režimů neskonale lépe než by tomu bylo za německé nadvlády. Němci plánovali na Východě úmyslně usmrtit uměle vyvolaným hladomorem 35 milionů lidí, které označili za "zbytečné jedlíky", vyvraždili židovské a romské obyvatelstvo.
Chybou je také zapomínat na další oběti na východě - v Číně v důsledku japonské agrese přišlo podle odhadů o život dalších asi 20 milionů lidí. Stejně tak jako sovětská armáda blokovala německé jednotky, obdobně zadržovala početnější, i když méně efektivní čínská armáda japonskou agresi.
Odsuzujeme-li sovětskou represi ve středovýchodní Evropě, nesmíme však zapomínat, že západní spojenci bombardovali německá a japonská města až do samého konce války, usmrtili více než 600 000 civilistů a zahájili jadernou éru. Po roce 1945 znovu vnutila Británie a Amerika nedemokratickou imperiální vládu Africe a jihovýchodní Asii. Ani jedna vítězná strana v druhé světové válce nemá právo pohlížet na své vítězství se samolibostí. Snaha dosáhnout vítězství vedla všechny spojence k tomu, že nakonec dělali věci, které byly zcela nemyslitelné.
Je škoda, že se v rámci nynějších oslav šedesátého výročí ukončení druhé světové války nebude uvažovat o tom, jak je možné, že státy, které se považovaly za nositele pokroku a modernosti, propadly v letech 1914 - 1945 děsivé orgii válek, občanských konfliktů, represe a genocidy. Tyto znepokojivé otázky zůstávají. Jestliže to evropské mocnosti dělaly tehdy, co jim brání dnes, aby znovu uvrhly rozvinutý svět do šílenství masové války a státního násilí?
(blisty.cz)

Netlející tělo představeného ruských buddhistů se prý nachází ve stavu mezi životem a smrtí, míní vědci.
Bývalý představitel ruských buddhistů pandito chambo-lama Dascha Džoržo Itigelov, jehož tělo už téměř 80 let zůstává bez známek rozpadu, je ve "třetím" tj. prostředním stavu - mezi životem a smrtí. "Známe dva stavy člověka: život a smrt. Tělo Itigelova se nachází ve třetím stavu," prohlásila doktorka historických věd Galina Eršova, která zkoumá fenomen chambo-lamy. K tomu dodala, že současná oficiální věda není schopna jednoznačně určit, proč se tělo zachovalo bez ohledu na prošlé roky.
Jedinečnost tohoto člověka byla předpovězena buddhistických duchovenstvem už když byl ještě dítětem. Jak desetiletý mladík se prý jednou nečekaně ztratil a vrátil se tak, že přijel na býku a v ruce držel žerď s lidskou lebkou. Hospodáři, u něhož Dascha-Džoržo pásl dobytek, řekli to předpovídá velikou budoucnost chlapce.
Mezi zadokumentovanými zprávami o zázracích spojených s jeho jménem jsou dokonce i policejní protokoly. Tak se praví, že před lamou, který pospíchal do svého kláštera, kde kozáci vyvolali vzpouru, se rozestoupily vody Bílého jezera, takže on na koni projel po dně. (Interfax)

Ještě z doby umírání papeže Jana Pavla II. (jak to vidí někteří katolíci):
Papežův mediální triumf maskuje krizi Římskokatolické církve
Tvrdí to podle ČTK italský expert Giancarlo Zizola
Jan Pavel II. končí svůj pontifikát v čele katolické církve, která je v krizi, avšak tuto krizi dlouho maskuje papežův mediální triumf. Agentuře AFP to řekl znalec poměrů ve Vatikánu Giancarlo Zizola."Krize katolické církve je očividná, zakrývá ji ale triumfalismus, který mediálně organizuje Vatikán," uvedl tento expert.
Ziziola považuje Jana Pavla II. za "složitou osobnost" ...
Jan Pavel II. prý uměl využít komunikačních prostředků a opřít se o náboženský entuziasmus laických hnutí, což oslabovalo představitele místních církví.
V době svého pontifikátu se Jan Pavel II. snažil rozvíjet katolický univerzalismus v nábožensky pluralitním světě. Více než kterýkoli z jeho předchůdců však podporoval dialog mezi náboženstvími. Kdekoli se objevil, přitahoval davy více než kterákoli rocková hvězda. Podle Zizioly se ale současně vyprazdňovaly kostely a svátosti (například křty nebo přijímání) ztrácely na významu.
Církev Jana Pavla II. expert přirovnává ke "spekulativní bublině" na finančních trzích před krachem.
(Žijeme v mediální době - to papež Jan Pavel II. bystře pochopil a dokonale toho využil. A tak je v zcela v linii jeho životního působení, když byl mediálně uchopen i jeho skon a podobně se stal mediální top-událostí i jeho pohřeb, ostatně brilantně mediálně zrežírovaný; pozn. red.)

Jednou z nejdůležitějších charakteristik globalizované postmoderní společnosti na prahu 21. století je návrat náboženství do veřejného prostoru. Víra přestává být ryze soukromou záležitostí, kterou z ní udělala tradice poosvícenského sekularizovaného státu. Ofenzíva křesťanské pravice v USA, šátková aféra ve Francii, kult Jana Pavla II. a Matky Terezy, Svědkové Jehovovi postávající na každém nádraží, boom "duchovní literatury" často se podobající svého druhu kuchařkám, témata jako eutanázie a potraty, ale též hromadné sebevraždy organizované fanatickými sektami a v neposlední řadě magické dvojčíslí 9/11, kterým vyznačujeme počátek tohoto století, to vše lze považovat za syndromy zmrtvýchvstání Boha, bůžků a model. (blisty.cz)

V Německu se bouřlivě rozvíjí hnutí "friků Ježíšových"
Neberou drogy, nepraktikují sex před svatbou, chápou homosexualitu jako nemoc. Poslouchají těžký "metal". "Fríky" se nazývají, protože se nedrží žádné módy ani stylu. Za jakýchkoliv okolností chtějí být "sami sebou". Svůj neopakovatelný styl si vytváří každý sám. Hnutí vzniklo v r. 1991 v Hamburku. "Sjednoceni s Bohem můžeme být těmi, kým sami jsme..." Tito lidé cítí duchovní vakuum vytvořené oficiální církví, jak objasňuje autor knihy o této skupině lidí. (Interfax)

V rozhlase skončili rozhovor se zpěvákem a sportovcem a nastala chvíle pro hlasy posluchačů, neredigované a neredigovatelné. První posluchač se otázal, proč zvou do rozhlasu stále ty nevzdělané pěvce a tělocvikáře, proč proboha se k tématu nemůže vyjádřit nějaký profesor nebo doktor… Moderátor rozpačitě odvětil, že jde o to, aby to živé téma zajímalo a přilákalo lidi… proto ty populární figury. A další posluchač volal: Ale to děláte vy, že jsou populární zrovna oni, protože zvete pořád jen idioty, protože jsou populární ze Šťastných Jimů a Story a takových blbin, my ale taky někdy chceme slyšet chytrý lidi, ne populární… Copak nemůžete zvát i nějaké spisovatele, a ne pořád jen ty dva tři? Druhý den hovořil moderátor pro změnu s dvěma poslanci. (Blisty.cz)

Čínští vědci zjistili, že ve vsi na západě země uhynuli tažní ptáci na virus ptačí chřipky H5N1. Pekingské ministerstvo zemědělství vyzvalo k okamžitému přijetí opatření na celostátní úrovni, která by zabránila šíření viru.
Druh H5N1 byl od roku 2003 potvrzen již v osmi zemích jihovýchodní Asie, například ve VIetnamu, Thajsku a Kambodži. Mezinárodní zdravotnická organizace upozornila, že by se virus mohl mezi lidmi šířit velmi rychle. Virus ptačí chřipky zabil jen v roce 2003 v jihovýchodní Asii nejméně 53 lidí. (flashnews.cz)

Virus ptačí chřipky se vyvíjí a pravděpodobně se už může přenášet z člověka na člověka. Nedávno byl tento virus zjištěn u vepře. Světová zdravotnická organizace bije na poplach před pandemií. (Zprávy Českého rozhlasu)

Indonéský ostrov Sumatra zasáhlo v noci zemětřesení o síle 6,8 Richterovy škály. Epicentrum otřesů bylo asi 240 km od pobřeží v Indickém oceánu. Krátce po zemětřesení nebyly hlášeny žádné oběti na životech ani materiální škody. (flashnews.cz 19.5.2005)

Zemi zasáhla mohutná geomagnetická bouře
Mohutnou geomagnetickou bouři, která může v těchto dnech poškodit satelitní navigaci i pozemní rozvody elektrické energie, zaznamenala v neděli americká Národní agentura pro oceány a ovzduší (NOAA) a označila ji za mimořádnou událost. Vyvolalo ji prudké zvýšení sluneční aktivity v pátek 13. května. Byla registrována na nejvyšším devátém stupni indexu K. Sluneční aktivita dosahuje maxima v jedenáctiletých cyklech.
NOAA varoval, že bouře může vyvolat problémy při regulaci napětí v elektrorozvodných sítích, dokonce jejich kolaps a výpadky v dodávce proudu. Několik dní může být ztížena navigace družic a po několik hodin může přestat fungovat nízkofrekvenční radiové spojení.
Příkladem je zhroucení elektrické sítě v kanadské provincii Québec 13. března 1989. Kdyby bouře udeřila v sezóně zvýšeného odběru proudu, třeba v zimě, měl by podle vědců výpadek důsledek i na území USA a hlavního města Washingtonu. Další bouře, ale s menším dopadem, následovaly v září téhož roku, v březnu a v říjnu 1991.
NOAA bez bližších podrobnosti uvedla, že z území USA obdržela hlášení o potížích. (flashnews.cz 17.5.2005)

Zhoubný kožní nádor - melanom - se v současné době vyskytuje nejen u starších, ale i u mladých lidí. (Způsobuje ho nyní škodlivé sluneční záření.) (flashnews.cz)

Množství ulovených tresek ve světě za posledních 30 let pokleslo o 70 procent. Pokud tato tendence bude pokračovat, treska z moří do 15 let vymizí, uvádí se ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF) (ekolist.cz)

Nizozemí, země ležící proklatě nízko, má novou zbraň pro svůj nikdy nekončící boj s mořským přílivem: obojživelné domy.
Po staletí budují Holanďané hráze, které by je ochránily před mořem. A nyní, v době, která předpokládá častější záplavy kvůli změnám klimatu, hledají způsoby, jak s vodou žít, nikoliv proti ní bojovat. Tato změna v myšlení se projevuje v novém projektu bytové výstavby ve vesnici Maasbommel vzdálené asi 100 kilometrů jihovýchodně od Amsterdamu. Je to obec obojživelných domů.
Na rozdíl od obytných člunů, které lemují mnoho holandských kanálů a plovoucích vesnic v Asii, se několik tuctů těchto domů staví na pevné zemi. Jsou konstruovány tak, aby plavaly na záplavové vodě. Každý dům je postaven z lehkého dřeva a betonový základ je dutý. To způsobuje vztlak jako u lodí. Domy nemají žádné základy pod zemí, stavba leží na zemi a je připevněna posuvnými kruhy k ukotveným pilířům dlouhým asi 4,5 metru. Všechny elektrické kabely, voda a odpad vedou flexibilním potrubím uvnitř kotevních sloupů. (ekolist.cz)

Tsunami, při níž před třemi měsíci v Asii zahynulo přes 300.000 lidí, připravila o život čtyřikrát více žen než mužů. Oznámila to britská humanitární organizace Oxfam, která vyhodnotila údaje o obětech z Indonésie, Srí Lanky a Indie. (flashnews.cz)

Nejméně 18 lidí zahynulo v indickém státě Ándhrapradéš, kterým se přehnala bouřka. Dvanáct lidí zabil úder blesků, dalších šest zahynulo v troskách domů podemletých vodou. (flashnews.cz 30.4.2005)

Britští vědci vyklonovali lidské embryo
Vědci na Newcastle University odstranili z vajíček od 11 žen původní genetický materiál a nahradili ho DNA z kmenových buněk embryí. Tři takto naklonovaná embrya přežila v laboratoři po dobu tří dnů a jedno po dobu pěti dnů.
Cílem vědců je vytvořit naklonovaná embrya, jejichž kmenových buněk by bylo možno využívat na léčení chorob. Kmenové buňky mají schopnost vyvinout se v podstatě v jakoukoliv tělesnou tkáň a teoreticky by jich bylo možno používat k nahrazení poškozených buněk u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou, cukrovkou, a dalšími nemocemi. Bude to však ještě trvat několik let.
V Británii je povoleno klonování pro léčebné účely, avšak reprodukční klonování - za účelem vytvoření dítěte - bylo v roce 2001 zakázáno.
OSN nedávno hlasovala pro zákaz veškerého lidského klonování, ale zákaz není závazný, takže Británie může pokračovat ve vědeckém výzkumu léčebného klonování. Odpůrci klonování z prolife organizací ho ostře kritizovali jako "neetické". (blisty.cz)

Lidé, kteří nesouhlasí s posmrtným odběrem orgánů, to od září mohou vyjádřit na zvláštním formuláři a zaslat ho do Národního registru osob, které nesouhlasí s posmrtným odběrem.
"Každý člověk má možnost za svého života vyjádřit nesouhlas s tím, aby po jeho smrti byly ze zemřelého těla odebrány tkáně a orgány vhodné k transplantaci. Od 1. září je ale tento nesouhlas přísně centrálně evidován a lékaři mají povinnost se před odběrem přesvědčit o vůli zemřelého," sdělil Milan Špaček, náměstek ministryně zdravotnictví.
V České republice mají občané možnost se za svého života rozhodnout, zda v případě úmrtí darují své orgány nebo ne. "Již 350 lidí své orgány odmítlo darovat," řekl v úterý doktor Martin Holcát, ředitel Koordinačního střediska transplantací, s odkazem na Národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem orgánů a tkání.
Holcát uvedl, že loni bylo v České republice uskutečněno přibližně 600 transplantací orgánů.
Anketa: Odmítli byste darovat orgán? Ano: 17,19 Ne: 82,81 (413 hlasovatelů)

Od 1. září má každý občan ČR možnost písemně odmítnout darování svých orgánů po smrti. Jeho rozhodnutí je evidováno v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem orgánů a tkání.
V ČR v r. 2003 darovalo orgány 198 zemřelých. Jejich orgány umožnily 551 transplantací a dá se říci, že těmto lidem zachránily život. Nyní čeká asi 800 lidí na transplantaci. (flashnews.cz)

Kuřáci tvoří 1/3 populace. Vzrůstající tendence kouřit je u mladé populace. Kuřáci si zkracují v průměru život o 15 let.

Ekumenismus: počátky, očekávání, zklamání
Tesaloniky. Bohoslovecká fakulta Aristotelovy university v Soluni zorganizovala mezipravoslavné teologické sympozium na téma: "Ekumenismus - počátky, očekávání, zklamání"; konalo se (20.-24. září 2004) pod předsednictvím místního biskupa metrop. Antimala. Na programu bylo padesát přednášek učitelů, vědeckých pracovníků teologických škol v Řecku a na Svaté Hoře Athos, stejně jako specialistů, biskupů, teologů, patrologů, misionářů z USA, Bulharska, Gruzie, Černé Hory, Polska, Rumunska, Ruska, Srbska, Ukrajiny, Francie a Ghany. Po dobu pěti dní se projednávaly různé aspekty otázek spojených s ekumenismem, především postoj pravoslaví k jinoslaví, stav různých dialogů a účast pravoslaví ve Světové radě církví. Postoj různých místních pravoslavných církví vůči ekumenismu se projevil jako různý: od aktivní účasti (Ekumenický konstantinopolský patriarchát, Rumunský patriarchát), přes kritický (Srbský patriarchát a Řecká církev) až k úplně odmítavému (patriarchát Gruzínský a Bulharský). (Odkaz Cyrila a Metoda 2/2005)

Světovou misijní konference, která se koná od 9. do 16. května v Athénách pod záštitou Světové rady církví, provázejí protesty řeckých pravoslavných. Jak uvádí agentura idea, ultrakonzervativní pravoslavní protestují před konferenčním centrem, kde se akce koná.
Některé jejich plakáty nesou nápisy "Pravoslaví nebo smrt". Nepravoslavní členové Světové rady církví - protestanté a anglikáni - jsou na letácích označováni jako "heretici" a jsou vyzývání, aby opustili zemi.
Východoevropští a balkánští pravoslavní jsou všeobecně považováni za nejméně ekumenickou křesťanskou skupinu. (christnet 13.5.)

Světová rada církví se otvírá letničním a charismatickým křesťanům
Tradiční církve nemohou dále ignorovat přínos, který znamenají mladé letniční a charismatické sbory pro světovou misii. Řekl to podle agentury idea generální sekretář Světové rady církví Samuel Kobia na Světové misijní konferenci, která se konala od 9. do 16. května v Athénách.
Život křesťanských sborů už není určován výhradně evropskými modely, které vyrostly z katolické, pravoslavné a reformační tradice. „Jsme otevřeni pro misii ze směrů, ze kterých jsem to neočekávali, nesenou bratry a sestrami, kteří dostali dary Ducha svatého a kteří nejsou přijímáni průměrnými Evropany či Severoameričany?“, ptal se na konferenci Kobia. (christnet.cz)

Proč zemřel patriarcha
Aténský deník “TA NEA” dnes publikoval zprávu o příčinách nehody vrtulníku Chinook ze dne 17. září r. 2004, kdy společně s šestnácti dalšími lidmi zahynula Jeho Svatost Petr VII. papež a patriarcha Alexandrie a celé Afriky, informuje portál Cerkiew.
Podle údajů z černé skříňky během letu ve výšce od 800 - 1300 m nad mořem došlo k zablokování řízení a stroj udělal nečekaný prudký zvrat o 180 stupňů. Následný požár elektroinstalace dokončil zkázu a vrtulník se zřítil.
Společně s patriarchou Petrem tehdy na Svatou horu Atos letěli na pouť metropolité: Irenej, Chryzostom a madagaskarský biskup Nektarius. Zahynuli všichni pasažéři, mezi nimiž byl rovněž patriarchův bratr Giorgos Papatreu a doprovod, v celkovém počtu 17 osob. (christnet.cz 23.2. 2005)

Pascha neboli Velikonoce patří k největším náboženským svátkům v Rusku. Podle sociologických průzkumů se ho chystá slavit až 80 procent obyvatel. Naprostá většina hospodyněk je také rozhodnuta pořídit domů kuliče a velikonoční vajíčka.
K náboženskému svátku patří už dnes v Rusku návštěva chrámu a účast na bohoslužbě. Pravoslavná liturgie přitom trvá i několik hodin. Celou mši (lépe liturgii - pravoslavní nikdy nenazývají bohoslužbu mše - pozn. red.) musejí lidé vyslechnout ve stoje. V pravoslavných chrámech platí ještě další omezení, především pro ženy, které sem nesmějí vstupovat bez pokrývky hlavy či v krátké sukni. (christnet.cz)

Český akademik Julius Tomin obvinil univerzitu v Oxfordu z cenzurování Platona. Podle něj se tamní profesoři bojí otevřeně diskutovat o filozofických problémech. Rozhodl se proto tři květnové středy přednášet zdarma přímo před univerzitou.
Podle něj je situace v této oblasti již neúnosná. Nelíbí se mu zejména to, že škola určuje, kdo bude filosofii studovat a komu bude naopak přístup k ní odepřen. (flashnews.cz 29.4.2005)

The Independent: Japonci vkládají do rýže lidské geny
Japonští vědci vložili do rostliny rýže lidský gen, aby podpořili její odolnost vůči herbicidům a pesticidům. K posílení této schopnosti přitom až dosud využívali jen gen z bakterií. Napsal to v neděli britský deník The Independent.
Výzkumníci z Národního ústavu pro agrobiologické vědy v Cukubě přišli však na to, že gen z lidských jater vložený do rostliny poskytuje rýži odolnost vůči třinácti druhům chemických prostředků na hubení plevele, zatímco gen z bakterie pouze proti jednomu prostředku.
Pro zemědělce to znamená, že mohou používat více druhů odplevelovacích prostředků než dosud, aniž přitom poškodí pěstovanou plodinu. Té pomáhá gen z lidských jater produkovat enzym CPY2B6, který i v lidském těle odbourává chemické škodliviny.
Odpůrci geneticky modifikovaných potravin (GMO) ale namítají, že poslední pokus zavání kanibalismem. (flashnews 25,4,)

Na Novém Zélandě začali brojit proti geneticky modifikovaným potravinám. Velmi sugestivní reklamě tady vévodí billboardy s kojící ženou obdařenou čtyřmi prsy.
"Když vědci upravují krávy, aby produkovaly stále více mléka, proč bychom nemohli geneticky měnit ženy, aby se také pustily do produkce mléka?," táží se zástupkyně organizace Madge. "Je sice trošku děsivé se vidět se čtyřmi prsy, ale za správnou věc mi to stojí. Geneticky upravované potraviny jsou svinstvo," prohlásila modelka, rovněž aktivní členka organizace (flashnews)

Krátký průlet docela nedávnou historií:

Květen 2000:
George Bush se zlobí, že EU podporuje hladovění Afričanů svým odmítáním geneticky modifikovaných potravin.
Americký prezident George Bush obvinil EU, že zhoršuje hlad a chudobu v Africe svou restriktivní politikou vůči potravinám z geneticky modifikovaných organismů (GMO). V projevu k příslušníkům Pobřežní hlídky v americkém Connecticutu uvedl, že v tomto směru vystupňuje tlak na evropské země při své nadcházející cestě do Evropy. "Blokují všechny nové plodiny kvůli nepodloženým a nevědeckým obavám," řekl. USA: Jezte GMO potraviny, nebo vás budeme žalovat (USA plánují žalobu proti Evropské unii, pokud rychle neotevře své trhy geneticky pozměněným plodinám. EU na ně zavedla moratorium vzhledem ke značnému odporu evropských spotřebitelů. Američtí farmáři, kteří chtějí prodávat geneticky modifikované plodiny na cizí trhy.) EU se od 2. půlky 90. let ostře stavěla proti zavlékání GMO potravin a podobných experimentů do jejího potravinového řetězce. Po vlně hysterie spojené s vyřazením určitých produktů například z nabídky obchodních kolosů Carrefour, Tesco a společnosti Unilever nyní ale Brusel hledá cestičky, jak potraviny vyrobené z transgenních surovin uvést na trh i na Starém kontinentě.

Červencec 2001:
Evropská komise rozhodla, že vlády jednotlivých členských zemí nesmějí bránit zemědělcům v pěstování geneticky modifikovaných plodin. Podpořila tak ty, kteří se rozhodnou pro tuto kontroverzní technologii.
Agentura Evropské unie pro bezpečnost potravin neshledala pro zákaz pěstovat GMO žádné odůvodnění. Nebyly prý předloženy žádné vědecké důkazy, které by opravňovaly (jakéhokoliv člena Unie) zakázat na svém území pěstování geneticky modifikovaných organismů.
Evropský parlament (EP) odhlasoval uvolnění pravidel trhu s geneticky modifikovanými organismy (GMO) na starém kontinentu. Spor Evropské unie a Spojených států o jejich celosvětové šíření tak definitivně na oficiální půdě vyprchal.

Duben 2002:
Geneticky modifikované potraviny - pro řadu ekologů úhlavní nepřítel, pro většinu spotřebitelů velká neznámá. Na našem trhu jsou přitom už roky, ovšem jaksi "potají". Po vstupu Česka do Evropské unie nastane změna: zvýší se jejich objem v obchodech, geneticky modifikované organismy (GMO) proniknou i na naše pole.
Zásah do DNA vzbuzuje mezi laiky a některými odborníky obavy z možného nekontrolovatelného dopadu na životní prostředí. Podle průzkumu Vědeckého výboru pro potraviny při Stáním zdravotním ústavu v Brně přesto nemá více než šedesát procent Čechů o GMO žádné informace.
Na našem trhu je přitom již nyní 37 procent sójových výrobků geneticky upravených. Do potravinového řetězce pronikají GMO rovněž ze směsí, jimiž jsou krmena zvířata pěstovaná na maso.
Jakoukoli genetickou úpravu potravin odmítá sedmdesát procent Francouzů. Stejný postoj vykazují Dánové, Italové, Rakušané, Řekové, Rakušané a Němci. Naopak nejvstřícnější jsou Španělé. Ve většině států EU se proto tyto výrobky označují výraznými nálepkami.
(Dle flashnews.cz)

Smrt doma usnadní v Belgii souprava pro eutanazii
Smrtelná dávka jednoho léku a smrtelná dávka druhého v záloze, injekce, jehly, kapačka, škrtidlo. Všechno pěkně pohromadě i s návodem na eutanazii v domácích podmínkách nabízí "zvláštní souprava", dostupná na požádání během 24 hodin ve 240 belgických lékárnách.
Ovšem, cenu soupravy, 45 eur (asi 1350 Kč), zdravotní pojišťovny neproplácejí, účet hradí příbuzní zesnulého. Pro srovnání, vytržení zubu u belgického dentisty přijde na 50 eur (asi 1,5 tis. Kč).
Belgie, kde se většina obyvatelstva hlásí ke katolické víře, legalizovala pro výjimečné případy právo na sebevraždu za pomoci lékaře jako druhá země na světě, měsíc po Nizozemsku. Zákon vstoupil v platnost v září 2002. Za prvních 15 měsíců úřední komise zaznamenala 259 případů eutanazie. Tři pětiny eutanazií se odehrály v nemocnicích a v domovech důchodců, 41 procent pacientů zemřelo doma.
Právě zde rodinní lékaři občas narazili na potíže, když se snažili vyhovět přání nevyléčitelně trpících nemocných; lékárníci prostě neměli potřebné prostředky na skladě a objednávka vázla.
"Někteří pacienti se dostali do neúnosné situace. Nemohou přeci čekat jen proto, že si vybrali zemřít doma, a ne v nemocnici," míní Paul Perdieus, poradce řetězce lékáren Multipharma, který "zvláštní soupravou" vychází vstříc doporučení úřední komise i stížnostem všeobecných lékařů, hlavně z Flander, kde se čtyři pětiny z belgických eutanazií odehrály. (flashnews 25,4,)

Během jedné minuty zemřou v Africe jižně od Sahary dvě děti na malárii. Každoročně si nemoc přenášená komáry vyžádá na Zemi životy miliónu lidí. Informace v úterý v New Yorku zveřejnily Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).
Výkonná ředitelka UNICEF Ann Venemanová prohlásila, že statistika malárie je "zarážející a nepřijatelná" - vzhledem k tomu, že je nemoc zcela vyléčitelná.
Choroba nyní ohrožuje obyvatele více než stovky států. Ročně se jí podle odhadů WHO nakazí až 500 mil. lidí, zhruba milión z nich zemře. Devět z deseti úmrtí na malárii postihuje děti v Africe jižně od Sahary ve věku do pěti let.
Na předcházení malárii a na její léčbu je podle UNICEF ročně zapotřebí 3,2 mld. dolarů (asi 73,6 mld. Kč). Loni však prý byla k dispozici pouze pětina této sumy.
Malárie je tedy stále v Africe chorobou, která připravuje o život více dětí, než kterákoli jiná nemoc. Nejúčinnější prevencí je ošetření spacích sítí insekticidy, v nichž spí méně než pět procent ohrožených dětí v Africe. Cena sítí - dva až pět dolarů (asi 46 až 115 Kč) - představuje pro většinu rodin nedostupnou částku. (flashnews 4.5.2005)

Na průduškové astma zemře ročně v Česku na 130 lidí. Toto číslo se dlouhodobě nemění, stejně jako počty nejtěžších případů. "Varující ale je, že přibývá lehčích forem astmatu
Podle nejčerstvějších informací v ČR má astma asi 800 tisíc lidí. Přibližně 300 tisíc nemá ale dosud stanovenou diagnózu a tudíž ani potřebnou léčbu. (4.5.2005 flashnews)

Na Slovensku loni vzrostl zájem o drogy se stimulačním účinkem - zejména o pervitin a extázi. Tyto látky navíc již nejsou doménou zejména západu země, ale rozšířily se po celém Slovensku. (flashnews 22.4.2005)

Českému drogovému trhu vládne stále silnější marihuana, extáze a pervitin. Navíc poslední dobou narůstá i dovoz kokainu z Jižní Ameriky. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály (NPC), kterou ve středu na tiskové konferenci představil její šéf Jiří Komorous.
Komorous považuje za problém, že tolerance mladých lidí k drogám, zejména k extázi a marihuaně, se stále zvyšuje a apeloval na média, aby o nich neinformovala v pozitivním duchu. Tyto drogy jsou dnes běžně dostupné i v menších městech.
Kvalita marihuany se prý stále zvyšuje. "Konopí není neškodné, výzkumy ukazují souvislost mezi užíváním marihuany a duševními poruchami," citoval Komorous ze zprávy holandské vlády, která prý chce přehodnotit svou liberální drogovou politiku a žádá nové výzkumy. Pokud by prokázaly, že je marihuana s vyšším obsahem THC skutečně tak nebezpečná, teoreticky by hrozilo i rušení světoznámých holandských coffee shopů.
Jiří Komorous ukázal novinářům i několik výhružných dopisů a SMS, které mu už léta posílá člověk, který má vztah k bezpečnostním složkám. "Jeho zadavatelé jsou drogové gangy," uvedl.
(flashnews 16.3.2005)

Speciální šampóny proti lupům prý působí více škody než užitku. Laboratorní testy, jejichž výsledky ve svém nejnovějším čísle zveřejnil německý časopis Öko-Test, prokazují, že tyto přípravky dráždí pokožku hlavy natolik, že vytváření lupů přímo podporují.
Z pětadvaceti testovaných šampónů dopadly nejhůře především známé značky, mezi nimi například Head and Shoulders či Dercap Technique. Pouze dva šampóny byly ohodnoceny jako "velmi dobré" a dalších osm jako "dobré".
Při testech byly v šampónech podle časopisu Öko-Test zjištěny "podezřelé konzervační látky" a řada "problematických pomocných látek". Ty ještě dále zatěžují podrážděnou pokožku hlavy. Jde především o látky vznikající štěpením formaldehydu a o další tři látky, které již v nepatrném množství dráždí sliznici a mohou vyvolat alergie. Formaldehyd bývá kromě toho často považován za karcinogenní látku, připomněl Öko-Test.
Některé účinné látky v šampónech mohou mít výrazné vedlejší účinky. Například pyrithion zinečnatý, kterému důvěřuje pět výrobců šampónů, sice má dezinfekční účinky, avšak současně zvyšuje mastnotu vlasů a brzdí přirozené dělení buněk, čímž ovlivňuje biologii kůže. Další látka, climbazol, která ničí bakterie a houby, údajně může přes pokožku hlavy pronikat do organismu.
Také agresivní laurylsulfáty, které se v pěti šampónech používají jako pěnivé látky, mohou zhoršit stav pokožky hlavy. Jejich dráždivý účinek má nežádoucí vedlejší efekt - lupy se množí ještě více.
(flashnews 5.1.2005)

Z nově redigované Bible jsou odstraněni svatí a Marii nazývají místo "milosti plná" jako "těhotná".
Skupina 15 amerických a britských vědců řešila otázku jak modernizovat anglických překlad Bible. Např termín "návštěvníci" by prý u mládeže vyvolávalo asociace s ufony, a proto v nové redakci Bible jsou "cizinci".
Dokonce i slovo "svatí" se zdá vědcům příliš složité pro dnešní mládež, a proto je vyměnili za "Bohem vyvolené lidi". Panna Marie není už nazývána jako ta "která nalezla milost u Boha", ale "těhotná". Jazyk Bible je upraven tak, aby vylučoval "diskriminaci žen". Např. v prvních kapitolách Bible, kde se praví, že "Bůh stvořil člověka..." není už použito doposavad užívané slovo "man" (člověk, muž), ale místo toho je "human beings" - lidé, což nemá rod.
V novém vydání Bible bylo učiněno 45 tisíc změn ve srovnání s původním zněním. Vědci odmítají všechny námitky a obvinění, že ve skutečnosti dělali ústupky feminismu, a říkají, že ve skutečnosti jen přesněji převedli texty Bible ze starořeckého a starohebrejského jazyka a upřesnili významy slov dle změn, které nastaly v součané angličtině. (credo.ru)

Australský pastor pořádá nudistické bohoslužby
Protestantský pastor Robert Wright pořádá v australském Brisbane bohoslužby v Adamově rouše. Podle informací tisku založil tento jednapadesátiletý novátor Spolek křesťanských naturistů, protože nudisté prý nejsou ve svých církvích akceptováni.
Ve spolku se nyní mohou scházet bez pocitů studu. Wright také oznámil konání svatby - se svatebním párem v kostýmech Adama a Evy... (christnet.cz)

Athonští mniši - zeloté - v monastýru Esfygmenu i nadále považují za představitele Ruské zahraniční církve metropolitu Vitalije. Vyplývá to z jejich zpravodaje. (credo.ru)

Na Paschu navštívilo moskevské hřbitovy asi 680 tisíc lidí
Paschální bohoslužby navštívilo v Moskvě 359 tisíc lidí, z toho 80 tisíc bylo účastno nočních bohoslužeb ze soboty na neděli. (Credo.ru)

V Řecku oslavili Paschu zemětřesením
Stovky tisíc Řeků přišly v noci do chrámů na bohoslužby. O půlnoci se sejdou veliké davy lidí, aby poprvé společně zazpívali: Vstal z mrtvých Kristus (Christos anesti).
Mezi mnoha řeckými lidovými obyčeji spojenými s oslavou Paschy jsou i některé exotické - např. závody ve střílení petardami nebo např. umělé zemětřesení. Druhý jmenovaný zvyk přišel do Řecka z Malé Asie: v chrámu v době čtení evangelia o smrti a vzkříšení Kristově všichni farníci čekají, až dojde vyprávění evangelijních událostí k zemětřesení v Jerusalemě. Jakmile dojde na ta slova, propukne v chrámu nepopsatelný hluk - mladí lidé buší hůlkami do dřevěných žebříků, staří rámusí tím, že mlátí svými stoličkami do podlahy; lustry se rozhýbou, aby se houpaly ze strany na stranu. Tím, že uspořádají takovéto "umělé zemětřesení", připomínají si farníci vzkříšení Kristovo. (Credo.ru)

Papež Benedikt XVI. (78) si údajně nepřál, aby jej konkláve zvolilo za nového pontifika po zesnulém Janu Pavlovi II. Sám nakonec výsledek shromáždění kardinálů okomentoval tím, že "Bůh ho tentokrát nevyslyšel". Když už se ale dozvěděl, že dostal spoustu hlasů, se vším se smířil a začal si vybírat nové jméno.

Na odškodnění obětí pedofilních katolických kněží musela vyplatit římsko-katolická církev již miliardu dolarů. V současnosti je rozpočet Vatikánu deficitní. (Dle TV zpravodajství)

Od roku 1976, kdy byly tresty smrti v USA opět obnoveny, bylo smrtící injekcí popraveno 788 lidí. Procedura většinou zahrnuje vpíchnutí tří substancí: odsouzený dostane látku, která ho uspí; přípravek k utlumení činnosti svalů a nakonec chlorid draselný, který zastaví srdce.
"Podle mého dojmu smrtící injekce praktikované v USA nyní nejsou o nic víc humánní než plynové komory či popravy na elektrickém křesle, které byly odsuzovány jako nehumánní," uvedl miamský chirurg Leonidas Koniaris a jeden z autorů studie otištěné v časopise The Lancet.
Popravy smrtící injekcí, které jsou běžné ve Spojených státech, možná vůbec nejsou tak bezbolestné, jak se tvrdí. Technici, kteří je provádějí, ale nemají patřičné zkušenosti zejména s první fází - uspáním. (flashnews.cz 15.4.2005)

Floriďané mohou nyní střílet po útočnících i na veřejnosti
Nový zákon, přijatý v úterý Sněmovnou floridského parlamentu poměrem 94:20 (a už předtím Senátem), rozšiřuje právo občanů použít střelnou zbraň proti útočníkům i na veřejnosti, zatímco dosud tak mohli učinit jen při vloupání do svého domova či vozidla.
"Osoba má právo neustoupit a čelit síle silou, včetně síly smrtící, pokud se důvodně domnívá, že je nezbytné tak jednat, aby odvrátila smrt nebo tělesnou újmu sobě nebo jinému," praví nový zákon.
Kritici však varují, že metoda nejdřív střílet a až pak se ptát povede k oživení mentality Divokého západu.
Přijetí zákona mohutně podporovala vlivná lobbistická organizace NRA (Národní sdružení vlastníků střelných zbraní). (flashnews.cz 8.4.2005)

Podle nového průzkumu veřejného mínění mají Australané ze zahraniční politiky Spojených států přinejmenším stejné obavy, tak jako z islámského extremismu a považují US za větší hrozbu než vzestup Číny, napsal australský list Sidney Morning Herald. (blisty.cz)

Rozkládá se smlouva o nešíření jaderných zbraní
USA a Británie vyvíjejí nové jaderné zbraně
Dosud bylo považováno za danost, že státy, které vlastní jaderné zbraně, jimi nebudou útočit na státy bez jaderných zbraní. Spojené státy však nyní dávají najevo, že nebudou váhat užít jaderné zbraně v reakci na biologický či chemický útok, nebo i za jiných okolností.
Spojené státy v současné době vyvíjejí nové jaderné hlavice, které není nutno zkoušet a je možno je skladovat daleko déle než dosavadní jaderné hlavice. Bushova vláda nenamítá nic proti tomu, aby američtí vědci žádali Kongres o financování relativně "mírné" jaderné bomby, s níž by se útočilo proti podzemním bunkrům "teroristů" anebo proti arzenálům "teroristických států".
V jaderných výzkumných střediscích v Británii, jako je Aldermaston, je nyní částkou 2 miliardy liber instalováno hypermoderní laserové zařízení, které má Británii s americkou pomocí umožnit vyrábět novou generaci jaderných hlavic. Tato technologie umožní Británii, aby se vyhnula povinnostem, které má podle ustanovení smlouvy o všeobecném zákazu zkoušek jaderných zbraní.
Bushova vláda se vyjádřila, že "13 kroků", dohodnutých na poslední konferenci o jaderném odzbrojení, která se konala v roce 2000, už je jen "historickým dokumentem". Mezi těmito kroky byl příslib omezovat jaderné zbrojení, a usilovat "o konečný cíl úplného jaderného odzbrojení".
Bush rozhodl, že Amerika už žádné takové sliby plnit nebude, avšak požaduje, aby ostatní státy se zavázaly plnit dohodu o nešíření jaderných zbraní daleko přísněji než dosud. Dohoda o nešíření jaderných zbranií nezakazuje státům používat obohacený uran. Bush nechce, aby ostatní státy měly k dispozici obohacený uran.
Írán mezitím obviňuje USA z pokrytectví, protože tolerují jaderný potenciál Izraele. Izrael, na rozdíl od Íránu, smlouvu o nešíření jaderných zbraní vůbec nepodepsal. (http://www.blisty.cz/2005/4/14/art22945.html)

Dosud nejrozsáhlejší studie stavu planety Země dospívá k závěru, že lidská činnost ohrožuje schopnost Zeměkoule uživit příští generace.
Zpráva konstatuje, že způsob, jímž společnost získává své zdroje, už vyvolala nenapravidelné změny, které poškozují přírodní procesy potřebné pro přežití života na planetě Zemi.
Ochromí to úsilí odstraňovat hlad, chudobu a zlepšovat zdravotní péči. Na zprávě nazvané Millennium Ecosystem Assessment (Zhodnocení ekosystému za tisíciletí) pracovalo 1300 vědců z 95 zemí světa po dobu posledních čtyř let. Zpráva poukazuje na to, že lidé za nesmírně krátkou dobu zcela změnili většinu ekosystémů na této planetě.
Způsob, jímž společnost za posledních 50 let získává potraviny, pitnou vodu, dřevo, a palivo, vážným způsobem poškodil životní prostředí.
Současný stav bude zřejmě překážkou k plnění cílů stanovených v Plánu pro rozvoj v novém tisíciletí (Millennium Development Goals), které světoví politikové schválili v roce 2000 v OSN.
Studie zjistila, že požadavky rychle rostoucího počtu obyvatelstva po druhé světové válce znamenají, že se plundrují nenapravitelným způsobem přírodní zdroje.
I když lidstvo učinilo podstatný pokrok při zdokonalování těchto procesů - světové hospodářství i výroba potravin neustále rostou - avšak těchto úspěchů bylo dosaženo na úkor globální prosperity v budoucnosti. (blisty.cz)

Ukrajina si připomněla 19. výročí výbuchu v černobylské jaderné elektrárně.
Čtvrtý reaktor explodoval 26. dubna 1986 v 01:23 místního času. Na místě zahynuly desítky lidí, milióny dalších byly zasaženy. Havárie je dosud největší katastrofou v dějinách jaderné energetiky.
Přímo při havárii zahynulo 31 osob, přes 140 lidí bylo zraněno a více než 116 tisíc obyvatel evakuováno. Následkem exploze tehdy podle vědců uniklo 80 až 120 tun jaderného paliva a mrak obletěl dvakrát svět.
Jen na Ukrajině tato havárie ohrozila jeden a půl miliónu lidí včetně 250 tisíc dětí. Přes 40 tisíc dětí tu trpí nemocí štítné žlázy, dvanáctkrát se zvýšilo onemocnění anémií, vzrostl výskyt leukémie a trojnásobně stouplo procento úmrtnosti. (flashnews.cz)

Na reklamních panelech v Moskvě se objevila biblická přikázání
Idea reklamní kampaně, která by propagovala mravní normy, se zrodila v říjnu na fóru "Duchovně-mravní základy demografického rozvoje v Rusku", kde se dosti hovořilo o úpadku duchovnosti. Pak i reklamní agentury se rozhodly vnést svůj přínos ke zlepšení mravního klimatu ve společnosti a to za pomoci prostředků, které mají k dispozici - pomocí sociální reklamy. "Nevymýšlíme si nic nového, ale obracíme se k tomu, co existuje už tisíc let," uvedl tiskový tajemník svazu reklamních agentur. Tatu ideu schvaluje i církev, "protože připomínání Božích přikázání je každopádně lidem k užitku." Obyvatelé Moskvy jsou (podle průzkumu učiněného novináři) pro to, aby největší reklamní plochy s přikázáními "Nezabiješ" "Nepokradeš" byly umístěny u státních institucí. (credo.ru)

Na 400 dobrovolníků se v Teheránu přihlásilo k sebevražedným útokům v "okupovaných islámských zemích". Registrační schůze se zúčastnili i poradci prezidenta Mohammada Chátamího a duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. (flashnews.cz 22.4.2005)

Po celém světě se přihlásilo dalších 35.000 lidí ochotných obětovat život v sebevražedném atentátu. (TV)

Nejvyšší americký generál v Iráku schválil používání vyšetřovacích technik, které zahrnovaly užívání spánkové manipulace, stresových technik a psů k "využívání strachu Arabů", vyšlo ve středu najevo.
Memorandum, které podepsal generálplukovník Ricardo Sanchez, schválil 29 výslechových technik, včetně 12 technik, které překračovaly limity ve vlastní armádní polní příručce, a čtyři, o nichž bylo přiznáváno, že zosobňují riziko porušení mezinárodního práva, Ženevských konvencí anebo přijaté normy týkající se lidského zacházení z vězni. (blisty.cz)

Řecký parlament ratifikoval ústavu EU. Hlasování bylo podle očekávání zcela jednoznačné, když dokument podpořilo 268 ze 300 poslanců.
Pro ústavu hlasovali zástupci obou velkých stran - vládní Nové demokracie (ND) i opozičního Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Proti se vyslovili jen poslanci dvou malých levicových stran, včetně komunistů (KKE).
Podle posledních průzkumů veřejného mínění přitom více než 80 procent Řeků pořádně ani neví, co vlastně evropská ústava obsahuje. (flashnews.cz 21.4.2005)

Vatikán vyzval Španělské státní zaměstnance, aby zvolili cestu občanské neposlušnosti, poté co v zemi začne platit návrh zákona povolující sňatky osob stejného pohlaví... a aby „následovali své svědomí“ a odmítali vykonávat takové sňatky i za cenu, že by jim hrozila ztráta zaměstnání. Zákon nazval postupnou destrukcí rodiny krok za krokem.
Pokud návrh schválí senát, bude možné vykonávat sňatky osob stejných pohlaví již v červnu. To by ze Španělska, které bylo ještě před dvaceti lety jednou z nejpřísněji religiozních zemí v Evropě, udělalo třetí stát na světě, po Belgii a Holandsku, který povoluje homosexuální sňatky. Zákon také umožňuje homosexuálním párům adoptovat děti. (Christnet.cz)

Španělsko umožní sňatky homosexuálních dvojic
Španělský parlament schválil reformu občanského zákoníků, která umožní uzavírání sňatků mezi osobami stejného pohlaví. Homosexuální páry budou mít stejná práva jako heterosexuální, včetně možnosti adoptovat děti.
Reforma prošla Sněmovnou poměrem 183 hlasy ke 136, šest poslanců se hlasování zdrželo.
V dokumentu jsou mimo jiné vyměněna slova označující sňatky párů: "muž a žena" - ty nahradí "partneři".
Dnešní revoluční krok v tradičně katolické zemi umožnili poslanci levicových stran: vládních socialistů (PSOE), nezávislé katalánské levice (ERC), Sjednocené levice (IU) a zelených za Kanárskou koalici (CC). Naopak pravice byla proti.
Španělsko se stává teprve třetí zemí světa, která přistupuje z hlediska práva na sňatek stejně jak k homosexuálním, tak k heterosexuálním párům. Podobné zákony již platí v Nizozemsku a Belgii. Jen Amsterdam přitom nyní umožňuje párům stejného pohlaví adoptovat děti. Španělskou reformu napadá ostře tamní katolická církev. Proti jejímu přijetí se vyslovil před svým zvolením i současný papež Benedikt XVI. Své NE změnám ale vyjádřili i zástupci tamních židovských, pravoslavných a islámských komunit. Podle jejich mínění jde o "krok porušující tradice" a "poškozující vývoj společnosti". Petici proti reformě podepsalo v uplynulých měsících 1,5 miliónu občanů.
Homosexualita byla v zemi zcela zakázána během totalitárního režimu generála Franciska Franka, a to v letech 1939-1975. (flashnews.cz 22.4.2005)

Již 280 lidí podlehlo zatím nezvladatelné epidemii krvácivé horečky způsobené virem Marburg v Angole. Na tuto chorobu není lék, a tak úmrtnost mezi nakaženými dosahuje šokujících 89 procent. (flashnews.cz 3.5.2005)

Jak USA využívají uzbeckých mučíren
New York Times: "Letadlo CIA , které převáží vězně k mučení do Taškentu, startovalo z ČR"
Sedm měsíců před 11. zářím 2001 vydalo americké ministerstvo zahraničí zprávu o stavu lidských práv v Uzbekistánu. Byla to litanie hrůz, píše americký list New York Times. Uzbecká policie opakovaně mučí vězně, psalo americké ministerstvo zahraničí. Nejběžnějšími technikami mučení bylo "bití, často tupými zbraněmi, a dušení plynovou maskou." Mezinárodní organizace na obranu lidských práv také informovaly, že součástí mučení v Uzbekistánu je vaření částí těla, používání elektrických šoků na pohlavních orgánech a vytrhávání nehtů na rukou a nohou kleštěmi. Dva vězni byli uvařeni k smrti.
Okamžitě po útocích z 11. září se Bushova vláda obrátila na Uzbekistán jako na partnera v boji proti globálnímu terorismu. Uzbekistán zpřístupnil Americe vojenskou základnu, z níž Američané začali bojovat proti Talibánu v Afghánistánu. Prezident Bush přijal uzbeckého prezidenta Islama Karimova v Bílém domě a Spojené státy daly Uzbekistánu více než 500 milionů dolarů na pohraniční kontrolu a další bezpečnostní opatření.
Nyní je podle listu New York Times k dispozici stále větší množství důkazů, že Spojené státy posílají osoby údajně podezřelé z terorismu do Uzbekistánu, aby tam byly podrobeny výslechům, přestože způsob, jímž Uzbekistán zachází s vlastními vězni, vyvolává mezinárodní kritiku, včetně kritiky ze samotného amerického ministerstva zahraničních věcí.
V rámci tzv. programu "předávaní podezřelých osob" (rendition), posílá CIA osoby, údajně podezřelé z terorismu, k věznění a k výslechům do celé řady třetích zemí, o nichž je známo, že porušují lidská práva. Jenže obrat ve vztazích mezi Spojenými státy a Uzbekistánem byl zvlášť dramatický a styky mezi Taškentem a Washingtonem jsou nyní zvlášť vřelé.
Roli Uzbekistánu jako náhradního věznitele pro Spojené státy potvrdilo půl tuctu současných a bývalých výzvědných důstojníků, pracujících v Evropě, na Blízkém východě a v USA. CIA se k této věci odmítla vyjádřit, avšak jeden pracovník výzvědné služby odhaduje, že Amerika poslala do Taškentu "desítky" osob, údajně podezřelých z terorismu.
Jiným důkazem, že Spojené státy spoléhají na Uzbekistán, je to, že 21. září 2003 přistála dvě americká letadla - letoun Gulfstream a Boeing 737 na letišti v Taškentu. List New York Times získal záznamy těchto letů.
(blisty.cz)

Ledovce ustoupily za pět let asi o šest set metrů
Negativní změny globálního rozsahu nabírají zrychlující tempo, varují znepokojení vědci. Ve dvou reprezentativních studiích z poslední doby upozorňují i na fakt, že trend těchto procesů s rozsáhlými dopady na přírodu a civilizaci je trvalý. Nepodařilo se ho tedy zvrátit anebo aspoň zastavit ani poté, co se rozjely nejrůznější kampaně a mezinárodní společenství přijalo závažná ekologická opatření.
"Největší šok ze získaných údajů budí zjištění, že množství oxidu uhlíku v atmosféře roste nepřetržitě od roku 1958," poznamenal Pieter Tans z americké vládní Laboratoře diagnostiky klimatu Úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA).
Přírůstek CO2 je trvalý, přičemž v posledních letech se zvyšuje - nyní dokonce dvakrát rychleji než v 60. letech minulého století.
Rovněž britští vědci z antarktické inspekce (BAS) na základě dosud nejkomplexnějšího výzkumu jižního polárního pokryvu dospěli ke stejným závěrům: i tání ledovců se dramaticky zrychluje. Na základě dvou tisíc leteckých snímků a tisícovky satelitních záběrů porovnávali změny za půlstoletí u 244 ledovců spadajících do moře. Téměř devět desetin (87 %) se jich zkrátilo v průměru o 600 metrů, přičemž teplota v regionu stoupla o 2,5 stupně.
Podle studie bylo posledních pět let z hlediska ústupu ledovců nejvýraznějších - smršťovaly se o padesát metrů za rok.
Voda uvolněná z ledovců nejen že zvedá hladiny oceánů, ale i mění mořské proudy. To se pak promítá - zejména na jižní polokouli - do změn teplot, vedoucích například k jevu El Niňo, a větší zranitelnosti pobřeží vůči bouřím. Vědci se nemohou shodnout, v jaké fázi se tyto negativní procesy stanou nevratnými a kdy odstartují neodhadnutelné celosvětové změny. (flashnews.cz 3.5.2005)

Třicet miliónů lidí trpí v Evropě astmatem, přičemž šest miliónů z nich postihla těžká forma choroby. Počet lidí trpících touto chorobou se v posledních deseti letech zdvojnásobil. V Evropě činí jejich podíl na celkovém počtu obyvatelstvu 5,6 %. (flashnews.cz 3.5.2005)

Počet obětí záplav v jihovýchodní Etiopii stoupl na 134 osob. Téměř čtvrt miliónu lidí přišlo o domov. Předpokládá se, že se množství mrtvých ještě zvýší, jelikož postižený stát Somali nadále sužují přívalové deště. (flashnews.cz 3.5.2005)

V Praze byl zaznamenán teplotní rekord. Teploměr v Klementinu ve 22:00 ukazoval 29,7 stupně Celsia. Byl tak poměrně výrazně překonán rekord z roku 1934, kdy bylo 27,5 stupně Celsia. Rekord padl již v 15:00, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na 28,9 stupně. (flashnews.cz 3.5.2005)

Počet obětí nejhoršího železničního neštěstí v Japonsku za poslední čtyři desítky let vzrostl na 91. (flashnews.cz 27.4.2005)

Při srážce osobního vlaku s autobusem, k níž došlo na severozápadě Srí Lanky, přišlo s největší pravděpodobností o život nejméně 50 lidí. (flashnews.cz 27.4.2005)

Ještě po 60 letech zabíjela ve středu večer u nizozemských břehů bomba z druhé světové války. Rybáři na malém člunu si nevšimli, že jejich síť vylovila ze dna oceánu mimo jiné i starou leteckou bombu. Ta na palubě plavidla vybuchla.

Francouzské školy vyloučily ze studia na základě zákona o zákazu nošení okázalých náboženských symbolů 47 muslimských žaček a studentek, protože ve třídách odmítaly odložit tradiční muslimský šátek.
Vyplývá to z údajů ministerstva školství, které zveřejnil pařížský deník Le Monde u příležitosti prvního výročí schválení této normy, jež vstoupila v platnost na začátku tohoto školního roku.
Muslimská komunita ve Francii, která proti normě silně protestovala, ale údaje ministerstva zpochybnila a sama hovoří o "806 obětech". Organizace nesoucí název "Výbor 15. března a svoboda" sdružující představitele několika muslimských seskupení zveřejnila tzv. Bílou knihu, v níž mezi postižené započítává i 550 dívek, které se z obav z vyloučení ze školy předpisu podrobily a šátek raději odložily, byť to pro ně znamená "psychické utrpení".
Dalších nejméně sto studentek podle Výboru studia zanechalo dobrovolně a 67 jich přestoupilo do škol v zahraničí, například v Belgii, Turecku, Německu, Velké Británii a v Nizozemsku. Tři dívky pak směly přejít do škol katolických, na něž se zákon jako na neveřejnou školu nevztahuje a kde jim šátky na hlavách byly povoleny.
Zákon, který ve Francii i v zahraničí vyvolal rozsáhlou debatu, nevyjmenovává přesně, které konkrétní symboly není možné ve veřejných školách nosit. Z výkladu k němu ale vyplývá, že jde o muslimské šátky, židovské jarmulky, velké křesťanské kříže a také sikhské turbany. Od začátku je ale zřejmé, že norma je namířena hlavně proti muslimským šátkům. Le Monde cituje některé z dívek, které své rozhodnutí nepodvolit se zákonu nelitují, avšak stěžují si, že se potýkají s problémy.
"Je to těžké. Jeden z mých kamarádů mne přehlíží a ani s dalšími to už není takové jako dříve," říká Dounia z Mylhúz.
"Když vyjdeme na ulici, sousedi nás už nezdraví. Myslí si, že nám nošení šátku vnutili rodiče," dodává její kamarádka Khouloud.
(flashnews.cz 17.3.2005)

Katolický hierarcha navrhuje exkomunikovat premiéra Kanady kvůli jeho podpoře homosexuální lásky
Katolický biskup kalgerijský Fred Gendri prohlásil, že kdyby to záleželo na něm, vyloučil by z církve kanadského premiéra Paula Martina kvůli tomu, že jeho vláda se chystá legalizovat stejnopohlavní manželství. "Buď jste s církví, nebo jste se od ní oddělil," pravil biskup. "A jestli jste zavrhl církev, pak i ona může zavrhnout vás, a bude to výsledek vaší vlastní volby." Úmysl legalizovat stejnopohlavní manželství natolik odporuje principům učení katolické církve, že premiér nyní prý už ani nezasluhuje, aby směl dostávat svaté přijímání.
Ještě nikdy biskup nezašel tak daleko, aby doporučil vyloučit z církve premiéra. (Interfax)

Kolik ze statisticky uváděných ateistů si ale umí přeložit alespoň velikonoční nebo vánoční biblické zvěsti? Jak na ně působí standardní projevy kazatelů?
Čistě subjektivně - z dlouhodobého pozorování usuzuji, že sdělení vycházející z církevních kruhů připadá mnoha lidem archaické. Mnoho lidí také považuje církve za staromilské organizace, které nejsou pro tento čas. Nedivme se, že mnozí vnímaví jedinci nad nimi mávají rukou a ironicky se usmívají. Tomuto postoji jistě porozumí leckterý praktikující křesťan. Další zkušenost mi říká, že překladatelé biblických příběhů jsou silně zastoupeni dvěma skupinami - jedni jsou příliš zahleděni do práce se svými ovečkami, zatímco ti druzí při působení navenek mají svými projevy blízko k fanatikům a zčásti se podobají televizním bavičům čtvrté kategorie. (blisty.cz)

V chrámu Božího Hrobu v Jerusalemě stal se zázrak sestoupení Blahodatného ohně. Rozhořel se v jeskyni Božího Hrobu. Čekání na zázrak trvalo 25 minut. Při modlitbě za darování nebeského ohně ukázaly se v chrámu světelné záblesky. Světlo vynesl z jeskyně pravoslavný patriarcha jerusalemský. Mnohým přítomných věřícím začaly zázračným způsobem planout svíce. Pak si věřící začali předávat oheň navzájem. Přítomná ruská delegace dopraví Boží oheň do moskevského chrámu Krista Spasitele na noční patriarší službu (členem delegace byl i mnich z České republiky).
Každoroční zázračné sestupování blahodatného ohně před pravoslavnou Paschou trvá již téměř dva tisíce let. Desítky tisíc pravoslavných křesťanů z celého světa přijíždějí do Jerusalema na Velkou sobotu, aby se staly svědky tohoto zázraku. (Viz o tom u nás něco zde)

Televizní společnosti pěti států (Ruska, Ukrajiny, Srbska, Bulharska, Černé Hory) oznámily, že budou letos vysílat zázrak sestoupení Božího ohně v přímém přenosu. (credo.ru)

Začal židovský svátek Pesach
Židé oslaví v těchto dnech sedmidenní svátek Pesach. Jako Svátek nekvašených chlebů je podle ortodoxních zásad spojen se zpřísněnými jídelními předpisy a předepsanými zvyky a je výzvou pro duchovní očištění. Letos, podle židovského kalendáře roku 5765, začal včera večer (22.4.).
Od starozákonních dob, tedy již zhruba 3500 let, připomíná Pesach historický odchod Izraelitů z egyptského otroctví pod Mojžíšovým vedením. Společná rodinná sederová večeře se symbolickými jídly a zpěvem, jíž Pesach začíná, není však jen vzpomínkou na minulou záchranu. Židé při ní též vyjadřují naději na konečné osvobození a na příchod Mesiáše. (Christnet.cz 23.4.)

Pravoslavné Velikonoce jsou za týden po konci svátku Pesach
Pravoslavná církev se připravuje na největší křesťanské svátky - Velikonoce. Měsíční odstup od oslav katolických je dán juliánským kalendářem, jímž se pravoslavní tradičně řídí. Svatý týden začne pro křesťany východního obřadu svěcením ratolestí v neděli, kdy si připomenou příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. Květnou nedělí začínají pravoslavní takzvaný pašijový (strastný) týden. Jeho vyvrcholením bude Velký pátek, Velká sobota a nedělní oslava Kristova vzkříšení.
Součástí oslav bude také půlnoční průvod kolem brněnského svatováclavského chrámu, řekl ČTK protojerej brněnské pravoslavné obce Jozef Fejsak. Duchovní při obřadu také posvětí věřícím přinesené pokrmy.
Duchovně nejvýznamnější je noc Kristova vzkříšení ze soboty na neděli. Rozdílem je časový posun a fakt, že pravoslavné Velikonoce vrcholí vždy až po konci židovského svátku Pesach. (Dle Christnet.cz)
(Letos je pravoslavná Pascha o pět týdnů později než občanské velikonoce určované u nás římsko-katolickým tzv. "gregoriánským" kalendářem. Podle ustanovení starokřesťanských svatých Otců a sněmů, k nimž se formálně hlásí i římsko-katolická církev, se křesťanská oslava Kristova Vzkříšení nesmí konat souběžně s židovskou paschou, ale musí vždy následovat až po židovské pasše, čili - podle tradičně přijatého výkladu (Zonar, Balsamon) - nesmějí křesťané slavit svou Paschu ani před židovskou, nýbrž vždy jedině po ní; viz 7. pravidlo apoštolské, rozhodnutí 1. všeobecného sněmu v Nicei, 1. pravidlo antiochijského sněmu. Viz o tom citace: PDF.)

"Den pokání ruského národa za zřeknutí se cara" se poprvé konal v Petrohradě.
V toto tragické datum r. 1917, poté co se poslední car Nikolaj II. vzdal trůnu, přijal posvátný synod rozhodnutí, aby přestalo být vzpomínáno jeho jméno (při bohoslužbách). Nejvyšší hierarchové Církve, a po nich všichni její příslušníci zradili cara, Bohem pomazaného.
S iniciativou učinit toto datum dnem pokání přišel představený Leušinského zastupitelství prot. Gennadij Belovolov, který má zato, že se car nezřekl moci, která mu byla Bohem odevzdána: "Ve skutečnosti se jednalo o puč, převrat. Vláda byla vzata z rukou cara násilně." (credo.ru)

Ekologičtí aktivisté pocházející z tichomořských ostrovů, které jsou ohrožovány zvyšující se hladinou moří, vyzvali Austrálii, aby právně uznala "ekologické uprchlíky", kteří se snaží uniknout důsledkům globálního oteplování.
Ochránci životního prostředí, kteří minulý týden navštívili australský kontinent, hovořili o změnách klimatu. Kvůli zvyšující se hladině moře a rostoucímu počtu nepříjemných událostí jako jsou např. cyklony se jednoho dne tichomořské ostrovy s malou nadmořskou výškou stanou neobyvatelnými.
Před pěti týdny skupina australských badatelů oznámila informace o zneklidňujícím celosvětovém nárůstu emisí skleníkových plynů od roku 2002. Globální oteplování pravděpodobně může i za nárůst přírodních katastrof jako jsou povodně, sucha a vichřice, stejně jako za poškození korálových útesů a ostatních velmi citlivých ekosystémů. (ekolist.cz)

Naprostá většina krmiva pro hospodářská zvířata v Evropě již obsahuje geneticky modifikované organismy (GMO), nebo se tak alespoň označuje. Producenti krmiv v Evropě nemají příliš na výběr, protože dodávky sójového šrotu bez GMO rychle docházejí, řekli výrobci agentuře Reuters.
EU většinu sójového šrotu dováží z amerického kontinentu, kde má geneticky modifikovaná sója velký úspěch. Až dosud byla pro Evropu zdrojem sóji bez GMO Brazílie, i zde však biotechnologické plodiny získávají převahu. V USA pochází z geneticky upravených druhů téměř 80 procent produkce sóji. Podobná situace je v Argentině a využití GMO u sóji roste každý rok i v Brazílii.
Zatímco ve světě se dnes GMO masově pěstují a používají, v EU vyvolávají podle průzkumů podezření 70 procent spotřebitelů. (ekolist.cz)

"V mnoha oblastech bude ohroženo zemědělství, nebude se dostávat pitné vody, zavládne sucho, budou se šířit choroby, zvedne se hladina moří a začne nekontrolovatelné oteplování planety. Oteplení planety může už do 10 let nenávratně poškodit podmínky života na Zemi." vyplývá to ze zprávy amerických, britských a australských odborníků."Ekologická bomba už tiká", řekl listu The independent Stephen Beyers, bývalý ministr dopravy a člen Labouristické strany." (MF dnes , 25.1.2005)

Ve Spojených státech si přenosné infekční choroby připisují ročně na své konto na 90 tisíc zmařených lidských životů. (flashnews.cz)

Britské nemocnice už delší dobu zápasí se zlatým stafylokokem, odolným vůči antibiotikům - MRSA, (methicillin-resistant Staphylococcus aureus). Příčinou je údajně špína v britských nemocnicích a britská vláda zavádí razantní opatření pro zvyšování sterility prostředí v nemocničních zařízeních.
Nyní vyšlo najevo, že letos v únoru zahynulo na infekci od zlatého stafylokoka v jedné britské porodnici ani ne dvoudenní nemluvně. Přitom byla porodnice sterilní a nikdo neví, jak se do jejích prostor stafylokok dostal. (blisty.cz)

Počet obětí epidemie cholery, která v posledních deseti dnech řádí v Senegalu, stoupl na 50. Nakaženo bylo 3700 lidí. Množství mrtvých za uplynulých deset dní tak již pětinásobně překročilo celkový počet loňských obětí.

Nejméně osm zraněných si vyžádala série silných bouřek a tornádo, které ve středu zasáhly jih Spojených států. Vichr zvedal přívěsy, lámal stromy a stožáry elektrického vedení, které při pádu demolovaly zaparkovaná auta. (flashnews.cz 7.4.2005)

Do roka vyjde evangelium podle Jidáše
Evangelium podle Jidáše, přisuzované apoštolovi, který zradil Krista, bylo objeveno ve středním Egyptě a ve Švýcarsku se nyní připravuje jeho překlad. Text psaný v dialektu koptštiny vyjde do roka v německém, anglickém a francouzském překladu.
"Dostali jsme výsledky prvních testů a podle nich je text dokonce starší, než jsme předpokládali; zřejmě byl sepsán v období mezi počátkem 3. století a počátkem čtvrtého století," řekl ředitel basilejské nadace Mario Jean Roberty.
O dokumentu, který před téměř dvěma tisíci lety zasel spory mezi první křesťany, se vědělo, že existuje. První biskup ve francouzském Lyonu, svatý Irenej, zveřejnil v polovině 2. století text pranýřující hereze, zejména evangelium podle Jidáše.
Nad skutečnými autory rukopisu se vznáší hluboké tajemství. "Nikdo nemůže tvrdit, že jej napsal osobně Jidáš," konstatoval Roberty. Ostatně ani další evangelia zřejmě nevzešla z pera jejich předpokládaných autorů, dodal. (Christnet.cz)

Poválečné vysídlení sudetských Němců z tehdejšího Československa bylo bezprávím, avšak v zájmu míru v Evropě. V Jeruzalémě to ve středu řekl vídeňský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn. On osobně byl prý velmi zklamán tím, že při vstupu České republiky do Evropské unie nebylo nic řečeno "o našem vyhnání".
Palestinskému křesťanovi, který označil vznik státu Izrael před 47 lety za "katastrofu" pro své souvěrce, odvětil Schönborn ve své předcházející přednášce a s odvoláním na papeže Jana Pavla II. označil návrat Židů do jejich zaslíbené země (Erec Israel) za "svatý příkaz". (Dle Christnet.cz)

Zemětřesení na Sumatře v Indonésii. (28.3.2005)

Ve Velké Británii prudce roste počet případů rakoviny kůže. (TV pravodajství)

Počet případů TBC se v Africe od roku 1990 ztrojnásobil
Světová zdravotnická organizace oznámila, že rozsah onemocnění tuberkulózou dosáhl v Africe alarmujících rozměrů. Třetina všech případů tuberkulózy na světě byla zaznamenána právě na tomto kontinentě. Přestože léčba pacienta na půl roku stojí jenom pět liber, padesát procent nemocných v zemích, jako je Uganda, nemá přístup k potřebným lékům. Kvůli nedostatku lékařů, sester a nemocnic nabývá tuberkulóza v Africe rozměrů epidemie.
Podle zástupců Světové zdravotnické organizace k tomu přispívá i vysoký výskyt viru HIV a mizivý počet efektivních programů na kontrolu nemoci. (Christnet.cz)

Londýnský primátor Ken Livingstone, který se nedávno dostal do sporu s židovským novinářem z jednoho britského bulvárního deníku, zaútočil na izraelského premiéra Ariela Šarona. Charakterizoval ho jako "válečného zločince".
V odpovědi na kritiku od Rady zástupců britských židů obvinil londýnský starosta Izrael z toho, že provádí "etnické očišťování" a vyjádřil názor, že by měl být izraelský premiér Šaron odsouzen do vězení. Livingstone také odsoudil Izrael za to, že démonizuje muslimy.
Livingstone v článku konstatuje: "Součástí izraelské expanze je etnické čistka. Palestinci, kteří žili na těch územích po staletí, byli vyhnáni systematickým násilím a terorem, jehož účelem bylo etnické očištění teritorií, které se pak staly velkou částí izraelského státu."
Livingstone dodal: "Dnešní izraelská vláda dále uchvacuje palestinské území, aby tam vybudovala své osady, využívá ho pro vojenské razie do sousedních zemí a brání Palestincům, vyhnaným terorismem, aby se vrátili. Arien Šaron, izraelský premiér, je válečný zločinec, který by měl být ve vězení, ne v úřadě. Sama izraelská Kahanova komise zjistila, že Šaron sdílí odpovědnost za masakr v [palestinských uprchlických] táborech Sabra a Šatila v Bejrútu."
Livingstone arugmentuje, že izraelská vláda prezentuje světu "naprosto zkreslený obraz rasismu a náboženské diskriminace v Evropě," takže se zdá, že židé trpí největším množstvím diskriminace.
"Skutečností je, že většina rasistických útoků je v dnešní Evropě zaměřena proti černochům, Asiatům a muslimům. Ti jsou hlavním cílem útoků extremní pravice." (blisty.cz 6.3.2005)

Izrael má jaderné zbraně
Izrael odmítá tlak mezinárodního společenství, které chce vytvořit na blízkém východě bezjadernou zónu. Židovský stát se nechce se vzdát svých nukleárních zbraní. Předpokládá se, že židovský stát má k dispozici asi 400 jaderných hlavic. USA se Izraele zastávají a tvrdí, že je to demokratický stát, ve kterém je možnému zneužití nukleárních zbraní bráněno mnohými pojistkami. (Dle zpráv Českého rozhlasu, 2004)

Tchaj wan v noci zasáhla dvě zemětřesení o síle 5,9 a 5 stupňů Richterovy škály. Vyvolala četné sesuvy půdy, ale zraněni byli jen dva lidé. (flashnews.cz 6.3.2005)

Už v roce 2025 bude v Africe žít až 89 miliónů lidí nakažených virem HIV spouštějícím smrtelnou nemoc AIDS. Šíření epidemie je na kontinentu stále na vzestupu, a to i přesto, že tam proudí více materiální podpory z vyspělého světa.
Uvedla to zpráva agentury OSN zabývající se AIDS (UNAIDS) zveřejněná v pátek v Ženevě.
Dokument uvádí, že se nemoc v Africe stále závratně šíří. Ve srovnání s uplynulým desetiletím se počet nevyléčitelně nemocných HIV pacientů zčtyřnásobil. V současnosti žije v Africe 25 miliónů nositelů HIV.
Podle výzkumníků počet Afričanů, kteří do roku 2025 viru podlehnou, dosáhne 67 miliónů, i kdyby se fondy na boj proti nemoci naplnily a jim se dostalo i lepší péče. Všechny tři stupně scénáře od nejlepšího po nejhorší varují, že to nejhorší teprve přijde.
Neexistuje možnost, jak tomu zabránit. Počet mrtvých bude stoupat, ať se udělá cokoliv. A poroste také množství sirotků vinou AIDS, konstatuje UNAIDS.
V devíti zemích naděje na dožití klesla pod 40 let. V Africe je již 11 miliónů sirotků kvůli AIDS. Denně zemře 6500 lidí. V loňském roce se nově nakazilo 3,1 miliónu lidí. (flashnews.cz 4.3.)

Na uvedení nového papeže do úřadu se shromáždilo ve Vatikánu půl milionu lidí (tato masová shromáždění lidí kolem papeže poněkud připomínají výjevy devotních davů klanících se východním gurům, že?, pozn. red.)

"Hlavní inkvizitor se stal papežem," řekl V. Bělohradský na Českém rozhlasu.
Papežem byl zvolen německý kardinál J. Ratzinger, šéf kongregace pro nauku víry (moderní název pro inkvizici).
Konkláve ve Vatikánu zvolilo nového papeže. Stal se jím německý kardinál Joseph Ratzinger (78), který si jako své nové jméno zvolil Benedikt XVI. Atmosféra na náměstí před bazilikou připomínala krátce po zvolení nového papeže fotbalový stadión. (flashnews.cz 20.4.2005)
Jon Snow, moderátor Chanell Four News, úterý 19.05: Spojíme se nyní živě s naším reportérem Jonathanem Millerem vysoko nad Svatopetrským náměstím. Jonathane, když jsme viděli detailní záběr tváře nového papeže, vypadalo to, že je velmi spokojen. Vypadal jako muž, který dosáhl svého. Poslední papež nechtěl být papežem. Tenhle chlap to, jak se zdá, strašně chtěl?
Reportér Jonathan Miller: Ano, myslím, že to byl předchůdce Jana Pavla II., řekl, když ho zvolili kardinálové: "Nechť vám Bůh odpustí." Avšak, jak jsme byli svědky včera, Joseph Ratzinger v podstatě svým včerejším kázáním ve svatopetrské katedrále zveřejnil svůj politický manifest, než se kardinálové uzavřeli do konklávy. Dal včera jasně najevo, že zamýšlí se stát papežem, a teď se mu to podařilo. Mnoho lidí vyjadřuje obavu, že tento muž tuto církev zpolarizuje, církev, která zoufale potřebuje modernizaci a změnu. ... Myslím, že opravdu zklamáni byli někteří lidé, s nimiž jsem na náměstí hovořil. Očekávalo se, že by mohl být zvolen papež z třetího světa. Dvě třetiny římských katolíků žijí v Latinské Americe. Římská církev je velmi silná a roste v Africe. Dostali ale evropského papeže. Volba jeho jména je velmi zajímavá. (blisty.cz 20.4.2005)
Někteří tleskali a jásali. Avšak stejný počet lidí stál mlčky a naslouchal. Menší počet lidí při projevu odešel z náměstí.
Jeden teolog, který se vyjádřil anonymně, charakterizoval kardinála Ratzingera jako "Jana Pavla II. bez imaginace". (New York Times blisty.cz)
Benedikt XVI. byl nejbližším spolupracovníkem Jana Pavla II jako šéf římské kongregace pro nauku víry, kterou vedl 23 let. Stal se osmým německým papežem v historii. (flashnews.cz)
Jeho kritikové poukazují na to, že je Ratzinger symbolem potlačování diskuse v církvi. Není vyloučeno, že by se Ratzinger jako papež mohl stát zdrojem neshod v katolické církvi. (blisty.cz)
Kardinálové zřejmě učinili zbabělé rozhodnutí - nebyli schopni udělat v konklávě dlouhodobou volbu. A tak se rozhodli pro to, co už je známé a jisté a pokračuje to z minula - a zřejmě očekávají krátkou vládu.
Ratzinger bude ve své víře neoblomný - jeho přezdívkami jsou "boží rottweiler" a "pancéřový kardinál". V posledních letech vydal Ratzinger papežovým jménem prohlášení, že homosexualita je zlo, že ostatní náboženství a křesťanské sekty jsou defektní, že ženám v církvi by nemělo být dovoleno ani zpívat ve sboru ani ministrovat u oltáře. (Guardian blisty.cz)
Když Ratzinger v pondělí řekl, že "mít jasnou víru podle církevního kréda je dnes často označováno za fundamentalismus", jeho slova bezpochyby přijali náboženští konzervativci daleko mimo kruhy katolické církve. Lze si také představit, že se liberálové nejrůznějšího přesvědčení otřásli hrůzou.
Moderní svět, trval na svém Ratzinger, skáče "od jednoho extrému k druhému: od marxismu k volnomyšlenkářství, od kolektivismu k radikálnímu individualismu, od ateismu k mlhavé náboženské mystice, od agnosticismu k synkretismu, a tak dál."
Za Jana Pavla II. hrál Ratzinger zlého policajta proti jakémukoliv dissentu. Jan Pavel II. si mohl dovolit hrát hodnějšího policajta. Ratzinger nyní bude pokračovat ve své bitvě bez charismatické podporu svého přítele. (Washington Post blisty.cz)
Do svého textu pro letošní meditaci během velikonoční Křížové cesty zahrnul Ratzinger kritiku liberálních proudů v katolické církvi: "Často, Bože, se nám zdá, že je tvá Církev lodí, která se chystá utonout, lodí plnou děr." (Daily Telegraph blisty.cz)

Asteroid MN4 přece jen může narazit do Země
Poplach kvůli vesmírné katastrofě, jeho odvolání a nejnověji opět vážné varování - tak vypadá vzdálená budoucnost pro Zemi a asteroid 2004 MN4. Loni na podzim po objevení asteroidu první odhady jeho dráhy předpovídaly téměř jistou srážku ve Zemí, a to v pátek 13. dubna 2029; na přelomu roku však přesnější výpočty kolizi vyloučily.
Nyní ale podle posledních propočtů mají astronomové nové obavy, že při těsném průletu několikasetmetrového tělesa mezi Zemí a Měsícem zapracuje vzájemná gravitace nepříznivým způsobem. Při dalším přiblížení v roce 2034 by se tak dráhy Země a MN4 protnuly a došlo by ke srážce.
"Nevíme dosud jistě, co udělá asteroid, jak se změní jeho budoucí dráha v důsledku zemské gravitace," upozornil Benny Peiser z univerzity v Liverpoolu. Případný impakt by sice neznamenal zánik Země, ale katastrofa by měla gigantické rozměry, podotkl v britském deníku The Times.
Asteroid 2004 MN4 má netypickou dráhu. Na rozdíl od většiny podobných těles, jejichž dráha zasahuje až do oblasti mezi Marsem a Jupiterem, se drží v podobné vzdálenosti od Slunce jako Země, přičemž rok na asteroidu (oběh kolem Slunce) trvá 323 dní. Šancí na nepříjemné setkání tedy existuje nepříjemně mnoho.
Než se potom v roce 2029 o nás téměř otře ve vzdálenosti 36,35 tisíce kilometrů, měla by k němu být vyslána vesmírná loď s posádkou a se zařízením schopným dráhu tělesa podle potřeby změnit. Technicky je to proveditelné už nyní.
K zabránění impaktu teoreticky stačí nepatrná změna rychlosti asteroidu, protože Země se přesune o celý svůj průměr za pár minut a srážce tak uhne.
více: http://neo.jpl.nasa.gov/ (flashnews.cz 20.4.2005)

Téměř každý třetí pracovník v Evropské unii trpí přílišným hlukem v práci. Varovat před podceňovaným nebezpečím má celoevropská kampaň "Hluku stop". (flashnews.cz 20.4.2005)

Agresivní muž z dosud neznámých důvodů napadl lidi v protestantském kostele ve Stuttgartu na jihozápadě Německa. Jednu osobu zabil a řadu dalších zranil. Oznámila to místní policie, podle níž byl útočník zadržen. Když policisté přijeli na místo, naskytl se jim podle mluvčí hrůzný obrázek: "Po kostele se povalovaly posekané údy." (flashnews.cz 3.4.2005)

V Číně je popraveno 5 - 10.000 lidí ročně. Toho využívají západní bohatí čekatelé na orgány k transplantaci, jezdí do Číny na luxusní kliniky, kde jim transplantují potřebné orgány, jichž je v číně dost z popravených odsouzenců. (Meteor Český rozhlas 19.3.2005)

Ke dvouletému výročí přepadení Iráku ze strany USA se konala největší protiamerická demonstrace ve Velké Británii od r. 1968, kdy se demonstrovalo proti válce ve Vietnamu. I po dvou letech v Iráku Američané bojují a okupace trvá. (19.3.2005)

Protiamerické demonstrace při výročí Husajnova pádu Povstalci zabili v sobotu v Latífiji jižně od Bagdádu 15 iráckých vojáků, uvádí BBC. Mezitím se v Bagdádu sešly tisíce lidí na protiamerické demonstraci - právě před dvěma lety padl režim Saddáma Husajna. (flashnews.cz 9.4. 2005)

43 procent respondentů internetového serveru novinky.cz (3300 zúčastněných) uvedlo, že by bylo ochotno vyspat se s nadřízeným jen kvůli povýšení v zaměstnání (proti bylo 52 procent). Podobný výsledek vykázal průzkum veřejného míněné ve Velké Británii. (19.3.2005)

Hrůzný nález vyděsil chodce poblíž tramvajové zastávky Krejcárek v Praze, který objevil sportovní tašku, v níž byla lidská hlava ve značném stupni rozkladu. Je možné, že ležela pod sněhem celou zimu, uvedla TV Prima. (18.3.2005)

Vojáci OSN znásilňují obyvatelstvo, které mají chránit
Pověst mírotvorných misí OSN utrpěla včera tvrdou ránu, poté, co interní zpráva zjistila, že vojáci z OSN opakovaně sexuálně zneužívají a znásilňují osoby, které mají podle mezinárodního práva chránit.
Tuto vysoce kritickou studii zveřejnil jordánský velvyslanec u OSN se souhlasem generálního tajemníka Kofiho Annana, který je kritizován za korupci v OSN. Annan odsoudil takovéto "odporné činy" jako "porušování základních povinností starat se o svěřené osoby".
Jednotky OSN znásilňují ženy ve zničených komunitách po celém světě - včetně Haiti, Sierra Leone, v Bosně, v Kambodži, na Východním Timoru a v Demokratické republice Kongo.
Podle zpráv provozovala vojska, vyslaná na pomoc Libérii, sex s dívkami, jimž bylo teprve 12 let, a to někdy i v administrativních budovách OSN. ... Podle nedávných odhadů ve v sexuálním otroctví v Kosovu až 2000 žen. Oběti často trpí v důsledku sexuálního vykořisťování psychickými traumaty. Mohou se stát terčem trestů od svých rodin a komunit, které jim často odepřou veškerou podporu.
Jedním řešením tohoto problému by bylo zakázat veškeré sexuální styky mezi místním obyvatelstvem a členy mírotvorných sborů OSN v rizikových oblastech.
(blisty.cz)

Policisté v Orlové dopadli tři nezletilé chlapce, kteří v polovině března zdevastovali hřbitov v Orlové na Karvinsku. Děti ve věku 11, 12 a 13 let nedokázaly vysvětlit, proč to udělaly. (flashnews.cz 31.3.2005)

Horší než za Jana Pavla II. to pro pravoslavné na Ukrajině už nebude
Z rozhovoru s pravoslavným arcibiskupem lvovským a haličským Augustinem, předsedou synodální theologické komise Ukrajinské pravoslavné církve.
-- Domníváte se, že v událostech, které se staly na západní Ukrajině koncem 80. let a začátkem let 90., byl osobně účasten papež Jan Pavel II.? Nebo je rozvrat pravoslavné církve a obrození uniatství na Haliči přirozeným následkem politických proměn založených na "perestrojce" a rozpadu SSSR?
Chtěl bych poznamenat, že jsem v souvislosti se smrtí papeže vyjádřil soustrast představiteli římsko-katolické církve na Ukrajině, arcibiskupovi Lubomíru Guzarovi i papežskému nunciovi na Ukrajině. Z pohledu katolíků byl Jan Pavel II. nesporně významným papežem, který učinil mnoho pro posílení římsko-katolické církve. Učinil mnoho i pro lidi nevěřící - hlavně na poli obrany míru. Já ho však nemohu nehodnotit z pohledu nás, pravoslavných. Mám zato, že papež Jan Pavel II. nese v mnohém odpovědnost za ničení a utrpení pravoslavné církve na západní Ukrajině. Neodsoudil ty, kteří násilně zabírali naše chrámy, nenavrhl žádný plán na urovnání náboženských konfliktů na Haliči. Uniaté nás drtili a pronásledovali s jeho mlčenlivým souhlasem - tento fakt nelze pominout!
Avšak i tehdy, kdy tragédie přešla a kanonické Pravoslaví na Haliči se změnilo na diskriminovanou menšinu, které se uniaté nemuseli sebeméně obávat, Jan Pavel II. neučinil nic, čím by tady byť jen trochu ulehčil situaci pravoslavné "sestry-církve".
Osobně jsem v Římě v r. 2000 prosil o pomoc samotného papeže a jeho tajemníka, arcibiskupa Stanislava Dziviše. Hovořil jsem s papežem asi pět minut, a potom - abych ho neunavoval - jsem podrobně vyložil problém jeho tajemníkovi. Prosil jsem, aby nám pomohl vyřešit otázku získání pozemku či budovy pro pravoslavné ve Lvově. Svatý trůn mohl svou autoritou vyřešit tento problém. Státní městská správa nám od r. 1992 nechtěla přidělit ani budovu ani pozemek. Autorita římského papeže je pro řecko-katolíky taková, že by stačilo jedno slovo z Říma, aby byl problém vyřešen. Jenže ani to jediné slovo nebylo proneseno... Chápejte - to ve vztahu k nám bylo téměř to samé, jako ještě naposledy plivnout na dávno poraženého a nikým nechráněného soupeře, který již nemá žádné síly k obraně.
Mohu říci, že jako člověka si papeže Jana Pavla II. vážím. Ale současně na mne mnohé z jeho činů působí nepochopitelně až urážlivě. Jezdil po jiných zemích a prosil za odpuštění toho, co se stalo před tisícem let, toho, co spáchali jeho předchůdcové... Ano, to je správné. Jenže proč za všechna ta léta svého dlouhého pontifikátu ani jednou nenapsal dopis, otevřený či zavřený, nebo encykliku svým duchovním dětem, řecko-katolíkům, kde by jim řekl: "Moji drazí, sami víte, co je to pronásledování, byli jste v podzemí, sami jste to vše prožili, proto se soucitně stavějte k svým bratřím - pravoslavným, nemstěte se jim a snažte se o mír." Leč ničeho takového jsme se nedočkali...
-- Co myslíte, měl polský původ papeže nějaký vliv na jeho vztah k problému uniatství a všeobecně k problematice církevního života na Ukrajině?
Až do konce 20. století ani jednoho Slovana na papežském trůnu nebylo. A náhle se Polák stává papežem v tu samou dobu, kdy se řeší otázka rozpadu socialistického systému. Papež - Polák byl zařazen do kontextu nových reálií epochy Gorgačova a Raegana. Události na západní Ukrajině se staly přímým důsledkem těchto politických změn. Jsem však přesvědčen, že kdyby byl papežem Ital, Francouz, Němec nebo Afričan či někdo z Latinské Ameriky, byly by církevní problémy Haliče řešeny naprosto jinak než za papeže - Poláka. Myslím, že by ve skutcích Vatikánu bylo více objektivity a konstruktivního přístupu; a dialog s pravoslavnými církvemi by nebyl uvrhnut o půl století nazpět; pravoslavní Haličané by nebyly vyhazováni z chrámu na ulici.
Polská mentalita papeže asi určovala mnohé ve vztahu Jana Pavla II. k Ukrajině. Na genetické podvědomé úrovni nemůže být Polák k Ukrajině lhostejný. Ukrajina je na historické ose Moskva - Waršava. Polský pohled na Ukrajinu je určen pocitem konkurence s Moskvou - tento přístup nevyhnutelně rodí řadu dalších problémů. Doufám, že za nástupce Jana Pavla II. to Vatikán nakonec pochopí.
(Co se týče otázky, kdo bude novým papežem.) I když to nemůžu zaručit na 100 procent, myslím, že hůře pro pravoslavné, než jak bylo za Jana Pavla II., už nebude. (Výběr z článku na Sedmica.ru)

Husité: Biskupové chtějí odvolat patriarchu; návrh na kárné řízení vůči patriarchovi
Situace v Církvi československé husitské, početně třetí největší církvi v ČR, je už dlouhodobě polarizovaná. Na jedné straně stojí stoupenci současného patriarchy ThDr. Jana Schwarze, který je mj. známý svými četnými mediálními aktivitami, na straně druhé stojí jeho kritici.
Situace se vyhrotila zejména po medializaci vnitřních problémů CČSH v hlavní zpravodajské relaci televize Nova 24. 3.
Pražská diecézní rada dává podnět církevnímu kárnému výboru, aby bylo s br. patriarchou zahájeno kárné řízení. (christnet.cz)

Obyvatele indonéského ostrova Sumatra vyděsila sopka Talang, která při erupci vyslala do vzduchu oblak popele. Vesničané žijící pod svahy vulkánu v panice utekli ze svých domovů. (flashnews.cz 12.4.2005)

Počet obětí neštěstí, při němž se včera v Bangladéši zřítila textilní továrna, stoupl na 30. Na 200 lidí je stále pod troskami, z nichž se ozývají hlasy živých lidí. Armáda nasadila těžkou techniku, jeřáby a zvedáky. (flashnews.cz 12.4.2005)

Z kritických ohlasů k pohřbu papeže:
Miliony lidí, kteří se nahrnuli do Říma neznamenají obnovu nadšení pro katolickou víru. V podstatě je to jako při pohřbu princezny Diany. Lidé stojí frontu, aby se mohli účastnit významné veřejné události. Podílet se na výlevech veřejných emocí je dnes lehké - cestovat je levné. A výlevy emocí podporuje profesionálně manipulativní televizní vysílání, které tvrdí lidem, že se odehrává "velká událost" a zaměřuje se na pár hysterických osob v slzách.
Bill Clinton to řekl přesně: "Tenhle člověk věděl, jak vytvořit dav." Je pozoruhodné, že celebritální status této události výmluvně dokázal, že lidé úplně zapomněli, čím je vlastně katolická církev. Stali se naprostými ignoranty, co se týče historie a teologie. Je jim to jedno. "Zatraceně, vždyť byl Wojtyla tak sympatický, chodil v bílých rouchách, žehnal lidi, modlil se za mír - tak proč ne?"
V Evropě rychle klesá počet lidí, kteří chodí do kostela, a to dokonce i v Polsku, v srdci reakčního katolicismu. V Británii neznají mladí lidé už ani ty základní křesťanské příběhy. Viz onen diskdžokej, který zahájil svůj pořad přáním: "Veselý Velký pátek!" Galerie nyní musejí vysvětlovat agonii v Getsemanské zahradě, Lazarovo vzkříšení a dokonce i zvěstování Panny Marie. V průzkumech veřejného mínění nedokázalo padesát procent Britů vysvětlit, proč se slaví Velikonoce. Je to přesně tato bezstarostná nevědomost, která způsobuje, že se lidé nekriticky podílejí na davových emocích - protože nevědí, co činí.
Vatikán není šarmantní Monako pro turisty, sbírající ruritánské známky anebo civějící na slavné obrazy z minulosti v Sixtinské kapli. Je to moderní, silná moc, šířící pokrytectví a působící krutost. ...
Nejhlubší moc Vatikánu spočívá v jeho osobním vlivu na 1,3 miliardu věřících, která je nejsilnější v případě nejchudších, nejbezmocnějších lidí. Svým zákazem prezervativů způsobila katolická církev smrt milionů katolíků a dalších osob v oblastech, které zcela ovládají katoličtí misionáři, v Africe i po celém světě. V zemích, kde je nemocí AIDS nakaženo padesát procent obyvatelstva, jsou miliony mladých sirotků bezprostředními obětmi vatikánské kurie. ...
Jsem přesvědčena, že historie jednoho dne vyjádří překvapení nad tím, že se morálně rozčilujeme nad sexuálními podružnostmi, zatímco papežská celebrita a charisma skryly tento velký zločin Vatikánu.
Abstinence a celibát není normální lidské chování. Kdyby se Vatikán naučil něco o normálním lidském chování, pokorně by meditoval o případech 4450 katolických kněží - jen z USA - kteří tam byli od roku 1950 obvinění ze sexuálního zneužívání dětí.
Není to nijak překvapivé - většina lidí praktikuje sexuální styk. A vatikánský edikt ze šedesátých let hrozil, že z církve exkomunikuje každého, kdo prozradí, že jsou katoličtí kněží obviňováni ze sexuálního zneužívání dětí. ...
V roce 1971 jsem interviewovala Matku Terezu a zeptala jsem se jí, jak ospravedlňuje to, že dovoluje, aby se - v důsledku neexistence antikoncepce - na ulicích Kalkaty rodiny hladovějící děti. Odpověděla mi, že každé narozené dítě je další duše, zrozená na boží počest a nezáleží na tom, jestli to dítě žije jen několik hodin. Utrpení, řekla, je darem, jímž Bůh umožňuje, aby ti, kteří se starají o trpící, projevili svou lásku. Jan Pavel II. ji pro její náboženskou mánii, kterou s ní sdílel, povýšil do stavu blahoslavených.
... Na pohřbu (papeže) se sejde shromáždění muslimských kněží, rabínů a dalších středověkých věr, které dnes stále intenzivněji konspirují proti modernímu světu. Islámské organizace vážně varují Vatikán, aby se postavil proti liberálním vlivům a odmítl homosexualitu, potraty, antikoncepci a ženské kněží. Proč jsou náboženští představitelé tak jednotni ohledně sexu? Vždycky se to vyjadřuje jako zhnusení nad ženským tělem, a to vede k nutnosti potlačovat ženy ve všem. Proč je hlavním rysem všech náboženství touha ovládat tělo všech žen?
Jak si dovoluje Tony Blair pokleknout před mrtvolou člověka, jehož edikty usmrtily miliony lidí, napsala v britském deníku Guardian v pátek, v den pohřbu papeže Jana Pavla II. komentátorka Polly Toynbee.
(Z článku na blisty.cz)

Počet obětí krvácivé horečky způsobené virem Marburg v Angole stoupl na 174. Oznámilo to angolské ministerstvo zdravotnictví a Světová zdravotnická organizace. Experti se shodují v tom, že jde zatím o největší epidemii způsobenou tímto virem v dějinách. (flashnews.cz 12.4.2005)

Zemětřesení o síle 6,6 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo ráno Novou Kaledonii v jižním Pacifiku. Podle úřadů bylo epicentrum 400 kilometrů východně od metropole Noumea. Nejsou žádné zprávy o mrtvých či zraněných. (flashnews.cz 12.4.2005)

Pohřeb papeže
Krátce po poledni, když skončila mše, kterou vedl prefekt Kongregace pro nauku víry kardinál Joseph Ratzinger, byla rakev za vyzvánění vatikánských zvonů a mohutného potlesku účastníků přenesena zpět do chrámu.
Jak informovala italská televizní stanice RAI, při soukromé ceremonii v kryptě za účasti vysokých církevních hodnostářů byla rakev z cypřišového dřeva definitivně zapečetěna papežskými a vatikánskými pečetěmi. Poté byla vložena do zinkového pouzdra a do další rakve z dubového dřeva. Nato byla rakev zaklopena prostou deskou z proslulého zářivě bílého carrarského mramoru "nejvyšší kvality, který po staletí používali věhlasní sochaři včetně Michelangela", napsala agentura ANSA.
Podle Massima Signoracciho, který patří ke slavné rodině římských balzamovačů, musely papežovy ostatky projít lehkou konzervační úpravou, než byly v pondělí vystaveny na čtyři dny ve Svatopetrské bazilice. "Injekce formaldehydu a další ochranné látky se musely použít", pokud tělo mělo být vystaveno na čtyři dny, řekl Signoracci agentuře AP. Vatikánské úřady se k této záležitosti přímo nevyjádřily, pouze oznámily, že tělo zesnulého papeže prošlo náležitou úpravou. (christnet.cz)

Ostatky zesnulého papeže Jana Pavla II., které byly čtyři dny vystaveny pro veřejnost v bazilice svatého Petra, vidělo 1,4 milionu osob. Oznámil to v pátek večer italský ministr vnitra.
Lidé podle něho čekali v zástupu před chrámem v průměru 13 hodin. Ministr uvedl, že za hodinu prošlo bránou baziliky 21.000 osob, tedy 350 za minutu. Řekl, že zástup byl jednu dobu dlouhý pět kilometrů a že nejdelší doba čekání činila až 25 hodin.
Při pátečním pohřbu Jana Pavla II. bylo na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí 250.000 lidí. Policie počet poutníků a návštěvníků, kteří přijeli do Říma poté, co Jan Pavel II. minulou sobotu zemřel, odhadla na čtyři miliony. (christnet.cz)

Další zemětřesení v Indonésii.

Pohřeb papeže Jana Pavla II. byl největším pohřbem v dějinách lidstva. Přímo se jej zúčastnilo několik stovek tisíc lidí, kteří přicestovali do Říma za tímto účelem ze všech koutů světa - nejvíce z Polska (poutníků přicestovaly do Říma více než 4 miliony). Přítomno je 160 kardinálů. Pohřbu se účastní pět králů, pět královen, přes 70 prezidentů a ministerských předsedů; celkem asi 2500 VIP smutečních hostů. Mnohé státy vyhlásily dnešek dnem smutku. Přes média sledovalo pohřeb miliony lidí.
Pohřeb se konal za větrného počasí. "Vítr, který si v průběhu celé bohoslužby pohrával se stránkami evangelia na papežově rakvi, knihu v pravé poledne zavřel" (napsala ČTK). Při vzpomínání papežova jména shromážděné davy tleskaly, stejně jako při odnášení rakve; některé transparenty požadovaly okamžité svatořečení zesnulého papeže nebo ho už rovnou prohlašovaly za svatého. Panychidu za papeže vykonali po zádušní mši uniaté. (Dle informací Čtv, 8.4.2005; foto: REUTERS - flashnews.cz)

Dle názoru Ruské církve byl papež překážkou ve vzájemné úctě a bratrské lásce mezi katolickou a pravoslavnou církví
"Chovám naději, že začínající nová éra v životě římsko-katolické církve pomůže obnovit mezi našimi církvemi vztahy vzájemné úcty a bratrské křesťanské lásky," píše se v soustrastném telegramu, který zaslal do Říma v den skonu Jana Pavla II. patriarcha moskevský a celé Rusi Alexij II.
Nedivme se tomuto tónu pravoslavného patriarchy. Na celopravoslavné konferenci v r. 1948 v Moskvě byl papež prohlášen za antikrista a katolická církev za heretickou (kacířskou). V 60. letech získal kurs Moskevského patriarchátu smířlivější podobu - hlavním "filokatolíkem" byl metropolita Nikodim (Rotov) (dodnes známý naprostou důvěrou, které požíval ze strany KGB; pozn. překl.); on vedl ruskou delegaci přítomnou na 2. vatikánském koncilu. Dokonce i smrt tohoto hierarchy byla symbolickou: umřel, byv hostem u nově zvoleného papeže Jana Pavla I. - doslova padl na jeho ruce (dnes se o tom soudí, že tento pravoslavný biskup nedopatřením požil jed, přichystaný pro papeže; podruhé však už tento reformy vatikánské byrokracie chystající pontifik neunikl a do dějin vešel jako tzv. "třicetidenní papež").
V r. 1989 zašla "perestrojka" v Sovětském svazu tak daleko, že začala legalizace různých církevních společenství, která se za sovětských dob skrývala v podzemí. Krišnovce, jehovisty a katakombní pravoslavné nazývali v té době jako "neformální církve". Mezi nimi se ukázali být i západo-ukrajinští uniaté, kteří ve většině nešli do podzemí, ale byli nuceni "mimikrovat" jakožto pravoslavní křesťané Moskevského patriarchátu.
Podle příkazu Stalina byl v r. 1946 do Lvova narychlo svolán "církevní sněm", který vyhlásil sjednocení uniatů západní Ukrajiny s "Matkou Církví". Ti uniaté, kteří sjednocení otevřeně odmítli, byli buď zastřeleni nebo posláni na Sibiř; stačilo, když navštěvovali nelegální uniatské bohoslužby konané ve vesnických chatrčích nebo na lesních mýtinách. Většinou se tedy podřídili Lvovskému sněmu, ale zůstali uniaty v duši. Jakmile zeslábla sovětská moc, začalo "tajné uniatství" vyplouvat na povrch. Autor těchto řádků navštívil Lvov v r. 1988, rok před legalizací Ukrajinské řecko-katolické církve. Na většině farností Haliče, které se formálně ještě podřizovaly Moskevskému patriarchátu, už otevřeně vzpomínali při bohoslužbách jméno papeže Jana Pavla II., byť spolu se jménem moskevského patriarchy Pimena. Za rok už nastal masový živelný proces navracení farností do unie, ze které většinou vlastně ani neodešli. Byl to přirozený a nevyhnutelný proces. RPC to nazvala "rozvratem eparchií na západní Ukrajině". Je však otázkou nakolik je za to (v tomto případě) vinen Vatikán...
"Rozvrat eparchií" spolu s katolickým prozelitismem v Rusku učinily setkání moskevského patriarchy s papežem nemožným, stejně tak i návštěvu papeže v Rusku. Více či méně adekvátní objasnění odporu RPC k návštěvě papeže na Rusi podal známý diakon Andrej Kurajev. Dle jeho slov jsou kořeny problému v mnoho staletí trvajícím nepřátelství polského a ruského národa, které je zakódováno snad až na genetické úrovni.
Vatikanologové očekávají, že v papežské volbě projde spíše liberální kandidát. Tvrdí totiž, že v posledním století platil ve výměnách papežů zákon střídání protipólů: po liberálovi byl k moci dosazen opět konzervativec a naopak. Proto se po liberálním Pavlu VI. stal papežem Jan Pavel II. Vládl tak dlouho, že se v katolické církvi nahromadila únava z jeho konzervativismu a nahrnula se hromada problémů vyžadujících "liberální řešení".
Např. vatikánská kurie je nucena zavírat oči před tím, že ohromné množství kněží, formálně celibátních, má u sebe "hospodyně", defacto manželky. Nebo - katolické rodiny používají současné antikoncepční prostředky, i když to Vatikán přísně zakazuje. Povinný celibát duchovenstva vypadá dosti archaicky na pozadí ženatých kněží náležejících k různým východním obřadům, kteří jsou také součástí katolické církve, či na pozadí zavádění "ženského kněžství" v "bratrských" anglikánských či luteránských církvích.
Ruská pravoslavná církev nyní sází na to, že teďka bude papežem liberální biskup, který kromě vnitřních reforem vnese nové pojetí do ekumenických vztahů, a Vatikán se tedy už nebude stavět k pravoslavným církvím jako ke "společenstvím dočasně stojícím mimo jurisdikci římského trůnu"; od Vatikánu se očekává, že se zřekne jakéhokoliv obracení pravoslavných na katolicismus a že zastaví misionářské programy v tradičně pravoslavných zemích.
Existuje nebezpečí, že liberalismus nového papeže učiní katolicismus přitažlivým pro masy lidí? Pravoslavné v Rusku bude přitahovat jen těžko. A v některých prvcích je ruské pravoslaví už dnes liberálnější (současnější) než katolicismus Jana Pavla II. (problémy bioetiky řeší RPC o mnoho měkčeji než Vatikán, duchovenstvo je většinou ženaté a používání antikoncepce je - byť s určitými výhradami - povoleno novou sněmovně přijatou Sociální koncepcí RPC).
A co se stane se vzájemnými vztahy pravoslavných a katolíků, bude-li zvolen konzervativní papež? Odpověď dávají výroky jednoho z lídrů konzervativního hnutí ve Vatikánu kard. Josefa Ratzingera, který je v RPC známý svými slovy, že pravoslavní jsou "schismatici" a "potřebují sjednotit s Římem". Druhý lídr tohoto vatikánského křídla Angelo Sodano je považován za ideologa "východní politiky" Jana Pavla II., která obnášela vytváření plnohodnotných církevních struktur (diecézí a metropolií) na území bývalého SSSR, a organizaci papežských návštěv v postsovětských republikách (Ukrajina, Gruzie, Arménie, Azerbajdžán, Kazachstán, pobaltské republiky; jeho hlavním snem byla papežova návštěva Ruska a zcela jistě se bude tento vatikánský tajemník v tomto směru dále snažit. (Dle článku Alexandra Soldatova, Moskovskije Novosti)

Vatikánský hotel Casa Santa Marta. Luxusní, dobře skrytý hotel s bronzovou sochou Jana Pavla II. se podle listu New York Times naplnil kardinály z celého světa.
Budou v něm bydlet, dokud nevyberou novou hlavu své církve. Po mnoha letech se dočkají luxusu, a to díky Wojtylovi. Místo starého paláce, který sloužil hlavnímu duchovnímu baziliky sv. Petra, jim nechal v roce 1994 postavit za 20 miliónů dolarů špičkový pětipatrový hotel se 107 apartmány a 23 pokoji.
"Zázrak na konkláve: kardinál bude mít vlastní sprchu," napsal loni italský časopis Espresso. Kardinálové budou mít i lékařský tým, mohou kdykoli požádat o zpověď, všude jsou výtahy a klimatizace. Ve Vatikánu se dokonce žertuje, že se jim v hotelu tak zalíbí, že budou prodlužovat volbu co možná nejdéle.
Před tím bydleli ve skromných, středověk připomínajících místnostech, jimž se říkalo kobky. Trpěli v létě 1978, kdy bylo i na Řím brutální léto. Na deset kardinálů včetně Wojtyly připadala jediná koupelna, mnohé sužovaly problémy s dýcháním a srdcem. Kardinál Siri, později janovský arcibiskup, vzpomínal: "Žili jsme v nevyvětratelných celách."
To nebylo nic v porovnání s konkláve v roce 1271, které se protáhlo na tři roky. Aby se vůbec kardinálové dohodli, horliví katolíci k nim nejprve pouštěli jen zásobovače s chlebem a vodou, a pak dokonce nechali odstranit střechu nad hlavou, aby je vystavili slunci i dešti. Nakonec se shodli na Řehoři X. (Dle flashnews.cz)

Prezident Václav Klaus zahájil jako euroskeptik svou novou knihou kampaň proti přijetí evropské ústavy. Prohlašuje ji za nesrozumitelnou pro většinu populace. Konstatuje, že přijetí této ústavy činí ze států Evropy "Stát Evropa".

Kampaň k evropské ústavě by měla letos a příští rok stát zhruba 218 mil. Kč a lidé se o ní dozvědí hlavně prostřednictvím televize a novin. Příslušný návrh předloží na středečním zasedání vlády ministr zahraničí Cyril Svoboda. (flashnews.cz 4.3.2005)

Pokud by se konalo referendum o evropské ústavě, hlasovalo by pro 56 procent lidí. Vyplývá to z únorového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Proti se vyslovilo 21 procent procenta lidí a 23 procent nevědělo. Průzkum také ukázal, že většina dotázaných (57 procent) není o obsahu euroústavy vůbec informována.
Za ne moc dobře informované se označilo 36 procent a pouze 4 procenta lidí jsou velmi dobře či dobře informována. (flashnews.cz)

Podle britského deníku The Daily Telegraph papež Jan Pavel II. nezemřel v sobotu, jak bylo oficiálně ohlášeno, ale už v pátek. List se odvolává na informace z okolí italského premiéra Silvia Berlusconiho.
V pozadí posunutí papežova skonu je podle britského listu mocenské spiknutí ve Vatikánu, které má zajistit post příštího papeže konzervativní klice v katolické církvi. Zdržení zprávy mělo dopřát konzervativcům náskok při organizaci masového přílivu poutníků a také při mobilizaci konzervativních kruhů, které nemají zájem na změně kursu Karola Wojtyly.
"V získaném čase se podařilo konzervativcům zburcovat především polskou veřejnost a také různé konzervativní i charismatické proudy, od hnutí Opus Dei až po Nový katechumenát. Účast na pohřbu do jisté míry není spontánní, nýbrž jde o výsledek zákulisního tahání za nitky," řekl britskému listu nejmenovaný univerzitní profesor. Konzervativcům jde údajně hlavně o to, aby se podařilo uspořádat největší shromáždění v dějinách katolicismu, což by mohlo příznivě ovlivnit volbu budoucí hlavy církve. Ve zjitřené atmosféře by pak stoupenci tvrdé linie snáze prosadili právě svého kandidáta.
Jakkoli přehnané se mohou tyto úvahy zdát, britský deník upozorňuje, že se neobjevily na stránkách bulvárních deníků, nýbrž rozebírají se mezi prominentními a dobře informovanými "vatikanology".
Ačkoli úvahy o budoucím papeži jsou velmi spekulativní, chilský kardinál Jorge Medina v pondělí poodhalil svůj ideál, když prohlásil, že "každý papež musí být z podstaty věci konzervativec". Podle Telegraphu není sám - i mnozí další kardinálové volají po Janu Pavlovi II. v novém vydání. (flashnews.cz 6.4.2005)

Zvláštní vlaky s poutníky, kteří jedou do Říma na páteční pohřeb papeže Jana Pavla II., vyrazily z Polska. Tamní dráhy vypravily celkem šest mimořádných spojů, čtyři z Varšavy, dva z Krakova.

Vatikán je přeplněn poutníky, další nepřijímá
Řím, ve kterém je přes milión poutníků, už není s to přijímat další věřící. Uvedl to šéf civilní ochrany Guido Bertolaso. Přijíždějící podle něho mají zamířit do zóny univerzitních kolejí jižně od metropole.
V Římě, kde normálně žijí tři milióny obyvatel, se podle odhadů od pátku vystřídaly již čtyři milióny poutníků. Zhruba polovina z nich v Římě zůstala. Jen z Polska mají přijet podle odhadů tamních úřadů dva milióny osob.
Dveře baziliky svatého Petra ve Vatikánu se uzavřou ve čtvrtek ve 22:00, aby mohly být provedeny přípravy na páteční papežův pohřeb. Do té doby mají šanci tělo Jana Pavla II. vystavené v bazilice spatřit jen ti, kteří ve frontě stáli již ve středu večer. Muži zákona zamezují vstupu nově příchozím vlastními těly.
Vzhledem k nespokojenosti poutníků ale členům italské civilní ochrany trvalo asi hodinu, než se jim podařilo na konci zástupu vztyčit zábrany a frontu ukončit. Mluvčí civilní ochrany potvrdil, že zástup byl uzavřen ve středu kolem 23:00 po "postupné operaci".
Za zábranami se do zástupu dál řadí tisíce neposlušných příchozích. "Prosím, prosím, prosím, pusťte mne dovnitř," vzlykala jednadvacetiletá Polka Alexandra Kramarczyková před policistou blokujícím nově dorazivší od oficiální fronty.
"Jsme Poláci, je to náš papež, milujeme ho. Toto je tak nespravedlivé. Jak nám to můžete udělat?... Budu čekat ve frontě, dokud mi dveře baziliky nezabouchnou před nosem," kříčí polská katolička. "Budeme se snažit dál. Neodcházím. Budu postupovat s frontou celou noc," souhlasil student teologie Louis McVeigh, který do Říma přiletěl z Belfastu.
Americký prezident se hned po příletu do Říma odebral do baziliky, kde se pomodlil. Spolu s ním do Itálie dorazil jeho otec George Bush st. a další exprezident Bill Clinton.
Smuteční hosté:
Americký prezident George W. Bush
Američtí exprezidenti: Bill Clinton, George Bush st.
Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva
Český prezident Václav Klaus
Francouzský prezident Jacques Chirac
Generální sekretář OSN Kofi Annan
Íránský prezident Mohammad Chátamí
Palestinský prezident Ahmad Kurája
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso
(Zdroj BBC) (dle flashnews.cz 6.4.2005)


Bush v Evropě:
Proč hostila Evropa mučitele?
Jak je možné, že žádný evropský politik neodsoudil Bushe za mučení?

To, že evropští vedoucí představitelé, náboženští i političtí, nenacházejí morální odvahu, aby odsoudili americké mučení vězňů, je hluboce znepokojující.
George W. Bush se projel extravagantním způsobem po Evropě a účastnil se celé řady setkání s evropskými politiky, jejichž účelem bylo vytvořit dojem, že Evropa a Amerika jsou sjednoceny v úsilí šířit po světě demokracii. Nikdo kupodivu nevyslovil ono slovo, které by rázem proměnilo celé toto divadýlko ve frašku. Tím slovem je "mučení", píše v deníku Guardian Victoria Brittain a pokračuje:
Je nyní nesporné, že je americká vláda na nejvyšší úrovni odpovědná za mučení, jehož se běžně používalo, nejen, jak to bylo zřejmé ze známých fotografií, ve vězení Abu Ghraib, ale také v zálivu Guantánamo a v afghánském Bagramu. A ve věznicích v Egyptě, v Jordánsku a v Sýrii (a bezpochyby i na mnohých dalších místech) jsou muslimští muži mučeni elektrickými šoky na pohlavních orgánech, umisťováním do vody, vyhrožováním smrtí - poté, co je tam za tímto účelem dopravila CIA. (blisty.cz 25.2.2005)

Kvůli chudobě spáchala v Mexiku sebevraždu celá rodina
Sebevraždu spáchala na severovýchodě Mexika pětičlenná rodina. Pro dobrovolný odchod ze světa se rozhodla kvůli obtížné ekonomické situaci. O tragickém případu informovala v sobotu večer mexická policie.
Oběti za sebou zanechaly dva dopisy, v nichž oznámily, že pro odchod ze světa se rozhodly v důsledku dlouhodobých a neřešitelných finančních problémů. (flashnews.cz)

Italská novinářka: zastavili jsme, Američané pálili dál
Italská novinářka Giulina Sgrenová, kterou v pátek propustili v Iráku únosci, odmítá americké vysvětlení incidentu, kdy po ní cestou na letiště stříleli a zabili italského agenta, který ji chránil.
"Palba pokračovala. Řidič ani nestačil vysvětlit, že jsme Italové."
"Náš vůz jel normální rychlostí. Nebylo to kontrolní stanoviště, ale jakási hlídka, která na nás začala střílet poté, co na nás zaměřila reflektor," řekli vyšetřovatelům Sgrenová a jeden z agentů zpravodajské služby, který byl při incidentu zraněn a vrátil se s novinářkou do Říma. Ke střelbě podle nich nebyl důvod.
O život přišel agent italské tajné služby Nicola Calipari, který Sgrenovou chránil vlastním tělem; Sgrenová a další dvě osoby byly zraněny. ...Záměrem bylo Sgrenovou zlikvidovat "Giuliana měla informace a američtí vojáci nechtěli, aby se dostala ze země živá," řekl Scolari. Sgrenová těsně před svým zajetím pracovala na reportáži o uprchlících z Fallúdži, kteří se ukryli v mešitě v Bagdádu.
"Američané a Italové předem věděli, že kolem stanoviště pojede tento vůz. Byli 700 metrů od letiště, což znamená, že předtím projeli všemi kontrolami. Všechno dění přímo sledoval úřad předsedy vlády, který byl v telefonickém spojení s jedním příslušníkem tajné služby. Američtí vojáci potom mobily zkonfiskovali a zničili."
Únosci prý Sgrenovou varovali, že ji Američané nenechají odejít ze země živou. (flashnews.cz 6.3.2005)

Vietnam potvrdil další případ ptačí chřipky u člověka. U 21letého muže ze severu země testy potvrdily přítomnost viru H5N1. Muž byl přijat do nemocnice v Hanoji v pondělí s vysokou horečkou, zápalem plic a dýchacími problémy. (flashnews.cz 25.2.2005)

Severní Korea poprvé oficiálně potvrdila výskyt ptačí chřipky na svém území. Oficiální severokorejská média uvedla, že vybity musely být stovky tisíc kusů drůbeže. (flashnews.cz 27.3.2005)

Společnosti Nippon Telegraph a Telephone Corp. (NTT) vyvinuly technologii RedTacton, která je schopná spojit dvě místa na lidském těle a bezpečně přenést data rychlostí až 10Mbit/s. Dá se rovněž použít i pro přímé spojení člověka a počítačů, kdy pak bude sloužit k výměně souborů mezi nimi.
Technologie je přelomová v tom, že umožňuje přenášet data mezi počítači a lidským tělem - přístroje se za pomoci kůže mohou sesíťovat a spolupracovat navzájem bez užití dalších kabelů nebo podobných bezdrátových technologií.
HAN sítě ke spojení nevyužívají žádné elektromagnetické nebo světelné pulsy. Stačí jim slabé elektrické pole, které pokrývá každé lidské tělo. Jak uvádí tisková zpráva společnosti - k výměně informací mezi párem osob stačí potřást si rukama, vzájemně se dotknout.
Společnost NTT věří, že se testovací provoz RedTacton technologie uskuteční již v období dubna až září 2005 s tím, že se systém podaří dále vylepšit a že se také prokáže jeho bezpečnost a zdravotní nezávadnost. (flashnews.cz)

Jak vypadal počátek doby ledové? Z nových vědeckých výzkumů vyplývá, že možná trochu podobně jako letošní zima. Průzkum mořského dna ukazuje, že změna klimatu, která vedla do té doby k nevídané invazi ledu, začala výrazným vzrůstem letních a podzimních teplot. Ty zavinily, že se moře intenzivněji ohřívala a také vznikalo velké množství vodních par.
Zima se začala zpožďovat, protože teplý oceán blokoval její nástup. Nakonec však zvítězila. Nad pevninou se z mraků, které tam zavál vítr, začal sypat sníh. Po několika týdnech polární ledovce pokrývala několik metrů vysoká vrstva sněhu. Bylo ho tolik, že nestačil během léta roztát. Tak vznikly obří ledovce.
V letošním roce ještě v polovině března ležel všude sníh a mrazy dosahovaly až deseti stupňů pod nulou. Podle českých meteorologů napadlo nejvíce sněhu za posledních asi 40 let (idnes)

Cena americké ropy WTI překonala říjnové historické maximum a vyšplhala se až na 56,44 dolaru za barel. Mohou za to zprávy o zásobách suroviny v USA, které jsou nižší, než analytici očekávali. Cenám ropy nepomohla ani informace, že ropný kartel OPEC zvýšil denní limit těžby o 500 tisíc barelů. (flashnews.cz 17.3.2005)

Počet alergiků se za 30 let zdvojnásobil
V České republice významně přibylo lidí, kteří trpí různými alergiemi. Jejich léčba je už mnohem komplexnější než dřív, ale i dražší. Od ledna však pojišťovny přestaly hradit vakcínu proti bodnutí hmyzem, na které organismus reaguje šokem.
"Ve srovnání s obdobím před dvaceti až třiceti lety se počty lidí postižených alergickými onemocněními zvedly zhruba o 100 %," řekl Právu ve středu docent Vít Petrů, vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce.

Na území České republiky bylo v sobotu (2.4.) zaznamenáno 245 požárů, které způsobily celkovou hmotnou škodu přesahující čtyři miliony korun. Oheň si vyžádal jednu oběť na životě, pět lidí bylo zraněno.

Ostatky papeže Jana Pavla II. byly přeneseny z Apoštolského paláce do Svatopetrské baziliky, kde se bude moci se zesnulým rozloučit veřejnost. Procesí vpodvečer SELČ přešlo náměstí svatého Petra za hlasitého potlesku přihlížejících. (flashnews.cz 4.4.2005)

Papež Jan Pavel II. bude pohřben ve vatikánském Svatopetrském chrámu. Jeho ostatky by měly být uloženy do podzemní krypty. Uvedla to v neděli odpoledne italská televize RAI. Termín obřadu není znám. Spekuluje se ale o čtvrtku. Svatý otec podle posledních lékařských zpráv zemřel na septický šok a nevyléčitelný kolaps krevního oběhu.
Měl by být uložen na místo, které se uvolnilo po papeži z let 1958 až 1963 Jana XXIII., jehož ostatky byly přemístěny jinam po jeho blahořečení Janem Pavlem II.
Vatikán poprvé přiznal skutečnost, že Jan Pavel II. trpěl Parkinsonovou nemocí.
Dnešní zádušní mši na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu přihlíželo 200 tisíc lidí. Do Říma se sjíždějí tisíce poutníků. Podle pozorovatelů se v italské metropoli příští týden rozloučí milióny lidí.
Řím se připravuje na milióny poutníků. Italské železnice vypraví dodatečné vlaky a město se zásobí pitnou vodou a tisíci nových lůžek, aby přijalo davy návštěvníků.
Uplakaný den zažívají také Poláci. "Neumím si představit svět a Polsko bez Svatého otce," řekla žena, která se přišla pomodlit do baziliky ve Wadowicích, rodné obci papeže. "Jsem tak zaražený, že nejsem schopen vůbec mluvit," dodal muž stojící opodál. Před školou, kde chodil papež do školy, před kostelem, kde byl pokřtěn, se shromažďují psaníčka se vzkazy. K nejčastějším patří: "Jsi nyní doma".

Ve městě Krotoszyn zapálili z piety dvoutunovou svíci měřící 3,4 metru. Měla by hořet 30 dní. Většina tamních deníků přinesla mimořádné speciální přílohy o skonu nekorunovaného krále země.
Svého rodáka oplakává také bulvární deník Fakt. Vyzval úřady, aby usilovaly o převezení srdce Jana Pavla II. do Polska. Mělo by být uloženo v Krakově, vedle krypt polských králů, básníků a vysokých hodnostářů církve. Myšlenku již delší dobu prosazuje jeden z nejbližších přátel papeže - kardinál Franciszek Macharski. (flashnews.cz 4.4.2005)

Pouze tři volitele papeže nejmenoval Jan Pavel II.
Kromě tří účastníků konkláve byli všichni ostatní jmenováni kardinály papežem Janem Pavlem II.
Právo zúčastnit se volby nového papeže mají všichni kardinálové mladší než 80 let. Konkláve, ze kterého vzejde nástupce papeže Jana Pavla II., bude největším v historii. (chritnet.cz 4.4.2005)

Konzervativní křídlo katolické církve zahájilo v neděli preventivní útok, jehož cílem je zabránit církvi, aby zaujala po smrti Jana Pavla II. méně konzervativní stanovisko.

Vatikánský "premiér" kardinál Angelo Sodano překvapil pozorovatele tím, že charakterizoval zemřelého papeže jako "Jana Pavla Velikého" - což je přízvisko, které bylo předtím používáno pouze u tří z jeho 263 předchůdců. Všichni tito "velcí" papeži byli ze středověku a byli posléze prohlášeni za svaté. (flashnews.cz)

Smrt papeže Jana Pavla II. s sebou přináší otázku: kdo jej v nejvyšší funkci katolické církve na Zemi nahradí. Následovník zesnulého se stane 265. papežem ve více než dvoutisícileté římskokatolické víry. Spekuluje se o nástupu Asiata, Afričana nebo Jihoameričana.
Na starém kontinentě ubývá věřících. Jádro katolické víry se v uplynulých desetiletích přeneslo do Asie, Afriky a Jižní Ameriky.
Nejvyšší funkci ve Vatikánu by tak mohl převzít spíše Afričan, Asiat nebo Latinoameričan. Právě v rozvojových zemích je totiž budoucnost katolíků.
Konkrétní jména kandidátů na Svatý stolec zaznívají velmi opatrně. Patří k nim mimo jiné kardinál Dario Castrillon Hoyos z Kolumbie. K funkci by mu mohla pomoci tzv. jihoamerická klika, největší v tzv. konkláve, ve shromáždění kardinálů volícího papeže.
Mezi typy Latinské Ameriky nechybějí ani Brazilec Claudio Hummes, Argentinec Jorge Mario Bergoglio nebo Mexičan Norberto Rivera Carrera.
Černý papež? Vyloučeno.
Z Afriky připadá v úvahu prakticky jediné jméno - kardinál Francis Arinze z Nigérie. Expert na Vatikán k jeho možnostem pro DPA ale říká: "Když dosud neměly USA černého prezidenta, jak může někdo čekat, že tak konzervativní instituce, jako je církev, zvolí černého papeže?"
Z Asie má největší šanci Ivan Dias z Indie. (flashnews.cz)

Zlomení papežského prstenu Jana Pavla II. symbolicky ukončilo jeho pozemskou pouť. Představitelé Vatikánu jej sundali z prstu Svatého otce krátce poté, co vydechl naposledy.

Papež Jan Pavel II. zemřel. V květnu by se dožil 85 let. Ve funkci byl od r.1978 jako 1.slovanský papež, první neitalský papež od roku 1522 a nejmladší papež od poloviny 19. století.
Během úřadu navštívil více než 130 zemí, v přepočtu tak 27krát obletěl Zemi. Mimo Vatikán strávil tři roky. Jan Pavel II. blahořečil a svatořečil téměř dva tisíce osob, více než kterýkoli papež v minulosti.
Rekord drží se 20 tisíci vystoupeními na veřejnosti i v počtu přednesených projevů. Největší mši přitom sloužil ve filipínské Manile, kde si jej přišlo poslechnout 4,5 miliónu lidí.
Jeho nesplněným snem zůstala návštěva Ruska.

Jan Pavel II. byl důsledným odpůrcem umělého přerušování těhotenství, rozvodů, homosexuálních svazků a volného soužití muže a ženy. Krátce před smrtí mimo jiné odsoudil rozhodnutí amerických soudů nechat zemřít těžce postiženou Terri Schiavovou.

Jeho nástupce bude určen v nejbližší době.
Poláci chtějí papežovo srdce
Deník Fakt vyzval úřady, aby usilovaly o převezení srdce Jana Pavla II. do Polska. Mělo by být uloženo v Krakově, vedle krypt polských králů, básníků a vysokých hodnostářů církve. Myšlenku již delší dobu prosazuje jeden z nejbližších přátel papeže - kardinál Franciszek Macharski. (flashnews.cz 2.4.2005)

Šance, že papež Jan Pavel II. překoná současnou zdravotní krizi, je mizivá. Podle italské televize je "papež u konce své životní pouti". Vatikán dramatické zhoršení stavu papeže potvrdil. Podle agentury DPA byla uzavřena bronzová vrata Svatopetrského chrámu, což symbolizuje papežovu smrt. Přišel i kardinál Camillo Ruini, jenž je pověřen oznámit papežovo úmrtí. (flashnews.cz 1.4.2005)

Na Ukrajině je patrný růst ambicí samozvaného kijevského patriarchy Filareta (Denisenka), který se u světské vlády snaží dosáhnout podpory svého díla vytvoření nové místní pravoslavné církve z ukrajinských farností Moskevského patriarchátu a farností Ukrajinské autokefální církve.
V Moskvě považují Denisenka za rozkolníka. On však již dlouho doufá, že bude uznán pravoslavným světem za patriarchu Ukrajiny. Mezinárodní uznání však od r. 1992 nezískal, stejně jako nezískal vliv na 10.310 ukrajinských pravoslavných farností, které zůstaly pod Moskevským patriarchátem. Denisenkova tzv. "Ukrajinská autokefální církev" má pod svou vládou 3.186 farností.
Dokonce i po "oranžové revoluci", kterou Filaret Denisenko všemožně podporoval, hledí v Moskvě na šance samozvaného patriarchy velice skepticky. Viktor Juščenko slíbil ruskému patriarchovi, že se nebude vměšovat do církevních věcí. Jenže nedávno prezident Juščenko na jednom veřejném fóru prohlásil, že si přeje vytvoření jediné pravoslavné církve ve svém státě. Povzbuzeni tímto výrokem uchvátili přívrženci Denisenka několik chrámů Ruské pravoslavné církve. Synod Ukrajinské pravoslavné církve (pod MP) se na prezidenta obrátil s výzvou nevyvolávat těžkosti: "Znepokojuje nás zvyšující protlačování ideje umělého vytvoření nové Ukrajinské pravoslavné církve cestou mechanického sjednocení těch, kteří uchovávají kanonickou jednotu s Moskevským patriarchátem, s rozkolníky, kteří svého času odpadli od něj a právně se konstituovali jako pravoslavná církev.
Bolestná otázka vztahu k rozkolníkům se probírala i v Moskvě na IX. Celosvětovém ruském kongresu: "Doufáme, že církevní otázka na Ukrajině bude řešena výhradně církevními a kanonickými prostředky, protože žádnými jinými způsoby ji řešit nelze," prohlásil metrop. Kyrill, představitel oddělení vnějších vztahů MP. "Bylo by nejhlubším omylem myslet si, že je možno nějakým administrativním zásahem změnit rozvržení sil ku prospěchu neuznávaných náboženských uskupení."
(Zatímco administrativní zásah učiněný obráceným směrem může Ruská pravoslavná církev jen přivítat, o čemž svědčí setkání Putina s kijevským metropolitou (MP), -- dodává poněkud jedovatě novinář.) (Vremja Novostěj)

USA usilují o rozbití Ruské pravoslavné církve
Po završení "oranžové revoluce" mají USA za svůj cíl rozdělit Ruskou pravoslavnou církev, která je poslední jednotnou strukturou historického Ruska. Praví se to v prohlášení Svazu pravoslavných křesťanů Ukrajiny.
Důvodem k prohlášení byla publikace stati "Povýšení metropolity Kyrilla" ve vlivných amerických novinách Washington Times. Je to programový článek namířený proti jednomu z vůdčích hierarchů a intelektuálů Ruské pravoslavné církve, metropolitovi smolenskému a kaliningradskému.
Článek Paula Gobse je plný výmyslů dle klišé "církev a KGB". Avšak v tom není podstata problému. Dílko je hodno pozornosti kvůli něčemu jinému. "Washingtonské kruhy" poprvé otevřeně prohlásily m. Kyrilla za svého nepřítele. Jeho projekty jsou považovány za "škodlivé pro USA", podtrhuje se v prohlášení Svazu pravoslavných občanů.
Mj. se v článku píše: "M. Kyrill sehrál klíčovou roli v řešení konfliktu kolem problému ohledně otázky podřízenosti pravoslavných církví v Estonsku, snaží se o obnovení vztahů se Zahraniční ruskou pravoslavnou církví, je představitelem Moskvy na mnohých mezinárodních konferencích. Nyní stojí před m. Kyrillem nové úkoly v Rusku i za hranicemi. Je vedoucím bojovníkem za to, aby po "oranžové revoluci" na Ukrajině nezačaly ukrajinské pravoslavné farnosti přecházet od jurisdikce Moskevského patriarchátu k ukrajinským pravoslavným hierarchům nebo pod ekumenický patriarchát v Konstantinopoli. Současně vede tento metropolita svoji kampaň za posílení role Pravoslaví v životě Rusů a za omezení působnosti misionářů netradičních náboženství, zvláště katolíků, v Rusku... Proto zasluhuje nejpečlivější pozornosti působení tohoto církevního hierarchy, který hodlá ještě energičtěji používat svůj duchovní meč a štít v Rusku i na Ukrajině..."
Členové Svazu pravoslavných občanů jsou přesvědčeni, že tento článek je svědectvím toho, že od této chvíle Washington otevřeně ukazuje své cíle a neskrývá se už za moskevské či kijevské nadace. Zdá se jim, že se americkým autorům článku nelíbí ani obnovování jednoty Moskevského patriarchátu a Zahraniční ruské pravoslavné církve... (http://for-ua.com/)

Prezident Ukrajiny Juščenko zve do Kijeva patriarchu Bartoloměje
Státní tajemník vyřídil patriarchovi osobní pozvání prezidenta a dodal, že konstantinopolský patriarcha požívá na Ukrajině "bezpodmínečného respektu a hluboké vážnosti". Patriarcha nato odpověděl, že má k Ukrajině a jejímu národu mimořádný vztah, a vyjádřil připravenost navázat regulérní osobní kontakty s prezidentem. Oba pak poukázali na důležitou roli státu pro harmonické rozvíjení všech konfesí a církví na Ukrajině a také pro mezikofesionální mír. (Interfax-Ukrajina 18.3.2005)

Pravoslavné organizace na Ukrajině prohlašují, že se světská vláda vměšuje do církevních záležitostí
Řada pravoslavných společenských hnutí vydala společné prohlášení, v němž se mj. praví: "Zdálo se nám, že už dávno zmizely doby, kdy se stát bez okolků vměšoval do církevních věcí a používal církev ve svých politických intrikách. Avšak vidíme, že bez ohledu na veřejně prohlašované demokratické principy, ve skutečnosti vláda pokračuje v hrubém vměšování do vnitřních církevních věcí..."
O návštěvě stáního tajemníka v Konstantinopoli a pozvání patriarchy na Ukrajinu se v prohlášení praví: "Stalo se to takovým způsobem, jakoby náš národ neměl tisíciletou pravoslavnou tradici, jakoby se náhle někam poděla naše kanonická pravoslavná církev, která má společenství s celým světovým Pravoslavím, jakobychom neměli našeho kanonického církevního představitele, kterým je kijevský metropolita Vladimir... Jestli stát obchází představitele naší Ukrajinské pravoslavné církve a vchází v kontakt s konstantinopolským patriarchou, je to narušení nejen principů státní i církevní diplomacie, nýbrž i urážka všech věřících v naší zemi... Je přece jasné, že návštěva konstantinopolského patriarchy se může konat jen na pozvání představitele jediné kanonické pravoslavné církve na Ukrajině, tj. metropolity Vladimíra a patriarchy Alexije. (From-UA)

Na půdě Evropské unie pokračuje boj o tzv. Směrnici o patentovatelnosti vynálezů implementovaných počítačem, o které její odpůrci tvrdí, že v Evropě po vzoru USA prakticky zavede patentovatelnost myšlenek v software, algoritmů a obchodních metod. Představitelé české vlády v Evropské komisi neanalyzovali ekonomické důsledky, které by z patentovatelnosti software vyplývaly pro českou ekonomiku a hlasovali pro podporu monopolních držitelů know-how za oceánem. Naplňuje se argument alterglobalisitckého hnutí, že Evropská unie je unií nadnárodních korporací a ne unií občanů.
Současná tolerance (kdy se v Americe dodržování softwarových patentů prakticky nehlídá) nemusí trvat věčně. Proč asi velcí hráči softwarového průmyslu Evropu k přijetí softwarových patentů tak tlačí. Nebo snad Bill Gates, osobně objíždějící evropské státníky je pouze filantropická aktivita výstředního a úspěšného vizionáře?
Přijetím směrnice, navrhované Evropskou komisí si Evropa, sama a dobrovolně, vkládá náboj do hlavně revolveru, který je namířen proti ní. (blisty.cz)

Jistě, můj postoj vůči těm lidem tady se trochu změnil (a mění se i dál, podivným způsobem, který nedokážu pojmenovat) a pomalu se usazuji v tomto neznámém prostředí, avšak nikdy bych tu nemohla být nikým jiným než člověkem bez kořenů a bez zakotvení. Snažím se pochopit mentalitu zdejších lidí, ale je téměř nemožné proniknout za fasádu jejich rybích očí. Myslím, že za to může komunismus.
Z povrchního hlediska řečeno (protože absolutně netuším, co se jim děje v mozku), je jim úplně všechno JEDNO. (Poznámky holandsko-korejské studentky, která je nyní na studijním pobytu v Brně; blisty.cz)

V Etiopii zemře za půl roku více dětí na malárii než kolik obětí si vyžádaly vlny tsunami
V Etiopie zemře podle údajů církve každých šest měsíců více dětí na malárii než kolik obětí si vyžádaly vlny tsunami v jihovýchodní Asii na přelomu roku. Denně podlehne v této krizové zemi nemocem, kterým je možno zamezit, na dva tisíce dětí, a to trvá již dvacet let, řekl arcibiskup Berhaneyesus Souraphiel z Addis Abeby při své návštěvě v Dublinu. Od konce hladomoru v 80. letech 20. stol. zemřelo okolo 10 milionů dětí na malárii, průjem a podobné choroby. Takové "tiché tsunami" je ostudou mezinárodního společenství.
Arcibiskup zapochyboval o tom, že by bohaté země byly podobně nečinné, pokud by k podobné epidemii došlo v Evropě. (christnet.cz)

V Indii se začaly prodávat léky a kosmetika vyrobené z kravské moči a hnoje. Produkty života krav se prodávají pod obchodní známkou "Goratna" (tj. tajemství krávy) a tato léčiva jsou určena proti celé řadě nemocí, mj. diabetu, zácpy, krevních poruch... Obchod prý navštěvují více a více lidí. Největší zájem je o "kamdchenu gchanvati", všeléčivé tablety, které prý uzdravují játra, různé formy diabetu, hemoroidy a astma. "Je to velice dobré a efektivní," prohlásil jeden kupující, který zde pořídil krém, jenž dle jeho slov vyléčili jeho dceru od vyrážky. Generální tajemník společnosti vysvětluje, že produkce Goratny je vědecky založena na principech starověké indické nauky Ajurvédě. Kráva je posvátné zvíře pro 800 milionů Indů a její zobrazení v různých formách používají i politické strany, aby tím zapůsobili na voliče. (NEWSru.com dle The Daily Telegraph)

V Turecku vyměnili sochu sv. Mikuláše, divotvorce, za plastikového santaklauze.
V tureckém městě Demre odstranili sochu sv. Mikuláše Myr Likejského (jehož památku slavíme každoročně 6. prosince), zhotovenou ruských sochařem, a místo ní postavili umělohmotného santaklauze.
"Nehodí se takto nakládat s dary. Ano, ani náboženskou toleranci zde není cítit..." uvedl k tomu sochař.
Monument byl darován Turecku Moskvou a postaven byl vedle rozvalin chrámu, kde kdysi sloužil svatý biskup. Odhalení památníku se konalo v r. 2000 v souvislosti s Mezinárodním festivalem přátelství a náboženské tolerance. (credo.ru dle KP)

Velikonoční zemětřesení znovu obrátilo pozornost světa k jihovýchodní Asii
Zemětřesení zabilo na indonéském ostrově až 2000 lidí
Epicentrum bylo u Sumatry. Jedná se o osmé nejhorší zemětřesení v historii.
Zemětřesení na zemi nejsilněji udeřilo v pondělí 18:09 SELČ, dosáhlo síly 8,7 stupně Richterovy stupnice. Následujících šest hodin se půda zhruba v patnáctiminutových intervalech stále třásla.
Zemětřesení u indonéského pobřeží zabilo na ostrově Nias až 2000 lidí, tvrdí viceprezident země. Záchranáři zatím v zasažené oblasti vyprostili zhruba 300 těl.
Na zasaženém Niasu byly zničeny téměř tři čtvrtiny domů. Záchranáři uvádějí, že zřícené domy pohřbily až 300 lidí. Z trosek stále vyprošťují mrtvá těla.
Nevyplnily se naštěstí prognózy, že by oblast mohly zasáhnout přívalové vlny. (flashnews.cz 29.3.2005)

Kéž je mi dovoleno užít řeči středověkého symbolismu a říci, že dnes je Kristus ukřižován na kříži z papíru – na kříži z prázdných a blbých slov o Něm. Na jedné straně všechny ty marné, bezmocné a bezbarvé řeči moderních biskupů a kazatelů. Na druhé straně všechny ty strašně laciné řeči rouhavé, v nichž si libují někteří moderní ambiciózní umělci a žurnalisté, kteří si dodávají pocitu výjimečnosti, odvahy a originality na Kristův účet. Jedni vymýšlejí na téma Kristova života, smrti a vzkříšení „postmoderní, interkulturní, provokativní, nekonvenční“ atd., ve skutečnosti však dávno slyšené a otravné variace, nejlépe o Ježíšových sexuálních záležitostech.
Druzí vytahují na totéž téma „zaručeně vědecké“ zprávy o tom, že „všechno bylo jinak“, že vlastně Krista Pána na kříži vojáci špatně propíchli a on to přežil, že umřel ve skutečnosti v Kašmíru a byl to indický jógin, že byl vlastně rouhač a zabili ho právem, nebo nejlépe že vůbec žádný Kristus nebyl a všechno je to flanďácký podvod.
Sebeotřepanější, sebevícekrát vyvrácenější domněnky a tlachy se vždycky znovu uvedou do oběhu. Vždycky znovu zafunguje i stupidní mechanismus akce a reakce: Nějaký umělec či žurnalista naplácá nějaké pitomosti. Církevní představitelé se nadurdí, protestují, organizují, podepisují, zakazují. (Ze zamyšlení M.C.Putny na blisty.cz)

Student v Minnesotě (USA) zastřelil devět lidí, nejméně 14 zranil a pak obrátil zbraň proti sobě.
Vraždění začal zabitím svého dědečka a jeho přítelkyně. Poté, vyzbrojen brokovnicí a dvěma revolvery, vešel do střední školy, kde zastřelil, strážce, učitelku a pět studentů. Podle svědků se při střelbě usmíval a mával zbraní na své oběti. (Red Lake, 21. března 2005; dle MF Dnes)

Nejhorší masakry ve školách podle počtu obětí ve světě:

15 mrtvých (6. prosince 1989) - Na univerzitě v kanadském Montrealu postřílel pětadvacetiletý nepřítel žen Marc Lepine 14 studentek. Potom se sám zabil.
18 mrtvých (13. března 1996) - Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu.
4 mrtví (květen 1998) - Dva chlapci ve věku 11 a 13 let zabili na střední škole v Jonesboro v Arkansasu 4 dívky a učitele. 10 dětí zranili.
15 mrtvých (20. dubna 1999) - Dva osmnáctiletí mladíci postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, 23 dalších zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu.
17 mrtvých (26. dubna 2002) - Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dále dva školáky a jednoho policistu. (MF Dnes 23.3.2005)

Na Slovensku chtěli žáci šesté třídy zavraždit učitelku
Tři žáci šestého ročníku základní školy v západoslovenské Myjavě chtěli ve čtvrtek přímo na vyučování zavraždit dvě učitelky a čtyři spolužáky. Parta si vraždu podrobně naplánovala a ten den přišla do třídy vyzbrojena asi deseti noži. Policie v pátek zahájila trestní stíhání údajných pachatelů. Jeden z nich v průběhu vyučování přiložil nůž na krk spolužáka a vyzval druhého z party, aby zabil učitelku. Ta s ostatními žáky v panice vyběhla na chodbu a přivolala pomoc.
Podle spolužáků parta 13letých kluků připravovala útok na učitelky delší dobu. "Chtěli zabít dvě učitelky a čtyři spolužáky. Říkali nám to, ale nevěřili jsme, že to opravdu uskuteční," řekl jeden ze školáků.
Kluci patřili k průměrným žákům a zatím s nimi nebyly žádné vážnější problémy. "Občas se snažili na sebe upozornit, ale byly to běžné přestupky," konstatoval zástupce ředitele školy. (flashnews.cz 12.3.2005)

Lidské mrtvoly opakovaně využili vědci Technické univerzity ve Štýrském Hradci při vývoji figurín pro nárazové testy automobilů. Testy probíhaly v uplynulých letech a byly dočasně ukončeny až po zveřejnění informací, uvedla minulý týden rakouská televize ORF.
Pracovníci institutu ve spolupráci s ústavem soudního lékařství použili nejméně dvě desítky mrtvol. (Flashnews.cz)

Doktor Smrt chce v Polsku preparovat lidská těla
Doktor Smrt chce v Polsku preparovat lidská těla
Gerhard Liebchen (89) seděl před druhou světovou válkou v polském vězení za protistátní činnost. Za války pak pronásledoval Poláky, byl aktivistou NSDAP a sloužil v jednotce SS Jürgena Stroopa, nechvalně známého kata povstání ve varšavském ghettu.
Jak zjistil deník Rzeczpospolita, nyní Liebchen zakládal v Sieniawě Žarské poblíž německých hranic továrnu na preparování tělesných pozůstatků lidí a zvířat, například lidoopů. Teprve tlak médií a veřejnosti ho minulý týden přiměl odcestovat z Polska.
Jeho kontroverzní výstava Světy těl ukazovala preparované mrtvoly bez kůže, například šachistu s otevřenou lebkou, těhotnou ženu s mrtvým plodem. Prošla kontinenty a vydělala milióny eur. Mrtvoly preparují zaměstnanci von Hagensových laboratoří v Číně a Kyrgyzstánu. (flashnewcz 7.3.2005)

Vlády států Utah a Arizona v USA prohlásily, že nebudou pronásledovat ty, kteří žijí v mnohoženství jenom kvůli tomu, že praktikují polygamii.
S tím jsou nespokojeni odpůrci polygamie, kteří žádají její zákaz. Generální prokurátor státu Utah prohlásil, že budou pronásledovat jen ty, kteří někoho nutí k polygamii apod. Mnohoženci zase tvrdí, že mají na polygamii právo dle 1. ústavního dodatku, neboť je to součást jejich náboženství. V těchto státech žije mnoho příslušníků "Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů" (mormoni), kteří praktikují mnohoženství, které bylo jedním z hlavních principů této církve až do r. 1890, kdy se ho zřekla. Nyní se o tom uvnitř této církve diskutuje, ale desetitisíce věřících v polygamii pokračují. (Chicago Tribune)

Kreditní karty Rainbow Card finančně pomáhají neziskové organizaci podporující homosexuály, bisexuály a transsexuály. (flashnews.cz 12.3.2005)

Lesbické páry ve Švédsku budou mít od 1. července stejné právo na umělé oplodnění jako bezdětné ženy v heterosexuálních svazcích. Jak uvedla rozhlasová stanice SR ve Stockholmu, na příslušné právní úpravě se shodla menšinová sociálnědemokratická vláda se Zelenými a Levicovou stranou. Až dosud se umělé oplodnění vztahovalo výhradně na Švédky v heterosexuálních svazcích.
Ženy žijící v této skandinávské zemi v registrovaném partnerství budou tedy zakrátko moci žádat o bezplatnou pomoc při asistované reprodukci Obě ženy pak budou moci být uznány za matky dítěte.
"Je to skvělé rozhodnutí, dlouho očekávaný krok ke zrovnoprávnění," uvedla Anne Svenssonová ze Švédského svazu gayů a lesbiček.
Skandinávské země poskytly v 80. letech minulého století jako první homosexuálům a lesbičkám možnost uzavřít registrované partnerství. V roce 2002 Švédsko zavedlo jako vůbec první země na světě pro homosexuální dvojice žijící v registrovaném partnerství neomezené právo adopce, což platí i pro děti ze zahraničí. (flashnews.cz 4.3.2005)

"Indiány jsme považovali za relikt z doby kamenné, za překážku pokroku, kterou je potřeba odstranit."
Ve 20. století bylo v J. Americe (Brazílii) zlikvidováno 56 indiánských civilizací - kmenů - kultur. Ze 7 milionů indiánu tam zůstal jeden milion. (TV, pořad paskvil, 24.11. 2004)

James Bell, bývalý kněz episkopální církve, se stane prvním ženatým římsko-katolickým knězem latinského obřadu ve Skotsku. Je to možné na základě povolení papeže římského.
Dřívější anglikánští duchovní, včetně těch ženatých, už byli vysvěceni na katolické kněze v Anglii.
(Anglikánské duchovenstvo přestupuje do římskokatolické církve kvůli toleranci anglikánské církve vůči homosexualitě.) (BBC)

Anglikánská církev ve Skotsku vyhlásila na svých internetových stránkách, že homosexualita není překážkou k výkonu kněžského úřadu. Uvedla také, že kněží občas vyhověli žádostem o požehnání svazkům osob stejného pohlaví. (christnet.cz)

Nejoblíbenější knihy v České republice (hlasovalo přes 90.000 čtenářů):
1.) Harro Potter
2.) Tolkien: Pán prstenů
3.) Bible

21. března si Srbové připomněli první výročí pogromu, který na ně vykonali Albánci loni v Kosovu. Zničeno bylo mnoho nenahraditelných starobylých památek. Zvláště se albánští muslimové zaměřili na likvidaci křesťanských pravoslavných chrámů - většinou památek chráněných organizací UNESCO. (Speciálně je událostem v KOSOVU roku 2004 věnovaná informační stránka: www.pravoslav.or.cz/kosovo.htm)

24. března si Srbsko připomíná 6. výročí přepadení země vojsky NATO. Vzpomínány jsou všechny oběti násilí. (Stránka věnovaná problematice Jugoslávie a Kosova: www.orthodoxia.cz/jugoslav.htm)

Betlémští křesťané se snaží dosáhnout povolení, aby mohli vykonat na Květnou neděli pouť do Jeruslema na oslech. (Blagovest-info)

USA: Indiánský národ se bude soudit s katolickou církví. (Blagovest-info)

Objevila se informace o tom, že Jerusalemská pravoslavná církev prodává nemovitosti židovským nacionalistům, což vyvolalo vlnu obvinění z korupce v patriarchátu a žádost, aby byla církev arabizována.
"Nyní nastal přesně ten čas, kdy můžeme arabizovat církev... Nyní je 100procentně řecká, podporovaná Izraelem, ale při tomu uznávaná Jordánském a palestinskou vládou," prohlásil Chana Omera, člen Organizace za osvobození Palestiny v interview korespondentu IslamOnLine v neděli 20.3. "Je nutno učinit kroky k pokračování procesu arabizace sestavením speciální komise, která bude regulovat nakládání s církevním majetkem."
Není to poprvé, kdy byl církevní majetek prodán Židům. Např. v r. 1995 pozemek 70 km od Jerusalema, na němž byly postaveny židovské domy.

Římští katolíci porušili v Jerusalemě dlouho pečlivě udržovaný "status quo", díky němuž byl zachováván mír mezi poutníky obou na svatých místech. Kromě jiných incidentů se to projevuje tím, že římští katolíci svým hlasitým "burácením" na varhany v chrámu Božího hrobu prakticky znemožňují pravoslavným konat jejich bohoslužby. Vztahy mezi pravoslavnými, jimž patří naprostá většina posvátných míst ve Svaté zemi, a římskými katolíky jsou dlouhodobě velice napjaté. (Dle zprávy poutníků)

Celá Zem sa chveje vďaka vnútornej nestabilite planéty
Podľa správy ruských vedcov je momentálne zemský plášť veľmi nestabilný a zmeny možno vystopovať až do zemského jadra.
Našu planétu momentálne zasahujú rôzne vysoko nabité energetické častice z kozmu (výbuchy nov a iné zdroje) a práve to vyvoláva zmeny v celom planetárnom systéme. Takmer simultánne sa teraz prebudili dlho spiace sopky Mount St. Helens v štáte Seattle v Spojených štátoch a Klučevskaja sopka na Kamčatke v Rusku a zo všetkých kútov sveta hlásia otrasy, zemetrasenia a zvláštne záchvevy, šíriace sa lokálne vlnivým pohybom ako kruhy na vode, aké vedci predtým nezaznamenávali. Po výbuchu sopiek na Kamčatke a v Spojených štátoch hlásili z ostrovov Hawaii v Tichom oceáne a z Južnej Afriky veľmi zriedkavé zemetrasenia v protismere (antipode) - v bodoch na opačných koncoch pomyselnej spojnice.
Zemetrasenie v Juhoafrickej republike zavalilo 42 baníkov, keď sa v dôsledku otrasov zrútili vyhĺbené tunely. Podľa Associated Press zaznamenávajú na severozápadnom pobreží Tichého oceánu tisíce menších otrasov a vedci z Washingtonskej univerzity hovoria, že dve tektonické platne sa tu od seba posúvaním čoraz viac vzďaľujú. Silné zemetrasenie postihlo takisto Darwin v Austrálii a pocítili ho až v západnej Austrálii; trvalo jednu minútu a išlo o zemetrasenie 7,1 stupňa Richterovej stupnice. V oblasti súostrovia Franz Jozef v Rusku a v arktickom kruhu sa vyskytli celé série silných zemetrasení. Najväčšie dosiahlo stupeň 6 Richterovej stupnice a pokrývalo oblasť tisícov kilometrov štvorcových. V Quebecu v Kanade zaznamenali zemetrasenie v hĺbke 33 km, ktoré dosiahlo stupeň 5 Richterovej stupnice. Toto má možno náväznosť na zemetrasenie v arktickej oblasti Ruska, čo dokazuje dr. G. P. Avetisov z Ruskej akadémie vied v St. Peterburgu v správe pre americkú vedeckú organizáciu National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
Američanka Linda Moulton Howeová v správe "Swarms of Earthquakes in Ecuador and the Nicobar and Andaman Islands: Is There A Connection?" píše: "Lenže zemetrasenie 26. decembra 2004 o 9,0 stupňa Richterovej stupnice pri pobreží Banda Aceh na Sumatre bolo také veľké, že možno uviedlo do pohybu to, čo vedci označujú za teoretický "protismerný efekt". Potismer (antipode) predstavuje hocijaké dva body na zemi, ktoré sa nachádzajú presne na opačných koncoch pomyselnej osi."
Dr. Z. D. Ju z inštitútu Hubei Research Institute vo Wuhane v Číne sa nazdáva, že zemetrasenia súvisia s výbuchmi nov a s kozmickými lúčmi. Dr. Ju píše: "Po dvoch veľkých zásahoch zemského povrchu kozmickými lúčmi v 13. mesiaci sa vyskytlo veľa zemetrasení stupňa 7 Richterovej stupnice i viac. ...Ako ďalej dokazujú dr. L. Kh. Šatašvili, D. I. Sicharulidze a N. G. Chazaradze z Geofyzikálneho inštitútu v Tbilisi v Gruzínsku, ´zo všetkých kozmofyzických javov, ktoré majú priamu alebo nepriamu spojitosť s veľkými a deštruktívnymi zemetraseniami, najsilnejším stimulujúcim faktorom je prekročenie plochy neutrálneho prúdu interplanetárneho magnetického poľa Zeme. Túto hypotézu podporujú výsledky, získané analyzovaním veľkého počtu histogramov - distribúcií prekročení plochy IMF neutrálneho prúdu Zeme vzhľadom na veľké deštruktívne zemetrasenia o sile 6 stupňa Richterovej stupnice v období rokov 1958 až 1988."
Podľa britského denníka Independent v Yellowstonskom národnom parku v štáte Wyoming v Spojených štátoch drieme gigantická sopka, ktorá sa pravidelne prebúdza približne každých 600 000 rokov. Pritom od posledného výbuchu už uplynulo 640 000 rokov. Táto americká sopka by v prípade veľkého výbuchu ohrozila život na celej planéte, hoci nie je jedinou super-sopkou na svete. Vedci odhadujú, že jej výbuch by bol oveľa ničivejší, než erupcia Tambory v roku 1815, Krakatoy v roku 1883 a Pinatuba v roku 1991, ktoré spôsobili globálnu klimatickú zmenu, trvajúcu niekoľko rokov. Kráter sopky v Yellowstonskom parku je široký 85 km a dlhý 45 km - čo je oblasť dosť veľká na to, aby zhltla Tokyo, najväčšie mesto na svete. Pod ním sa nachádza dutina s 25 000 kubickými kilometrami magmy. Podľa vedcov je riziko super-výbuchu niekde vo svete 5 až 10 krát väčšie, než zásah planéty asteroidom. ...
(www.prop.sk)

V Japonsku zemětřesení 7. stupně. (20.3.2005)

Za znásilnění učitelky dostal britský žák (13) doživotí
Třináctiletý školák dostal v pátek u soudu ve městě Teesside na severovýchodě Anglie doživotí za znásilnění pedagožky. Pachatel ji napadl vloni v listopadu, když jej doučovala. Žákovi zvláštní školy bylo v době útoku pouhých dvanáct let.
Po znásilnění ji okradl o vozidlo, s nímž ujel zhruba 50 kilometrů. Následně ho zadržela policie. (flashnews.cz 12.3.2005)

Americký prezident George W. Bush a ministryně zahraničí Condoleezza Riceová by měli být postaveni před mezinárodní soud za zločiny, které spáchali proti Iráku a Palestině. Prohlásil to íránský ministr informací Alí Júnesí.

Podle oficiálních statistik je v Číně nakaženo virem HIV, který způsobuje selhání imunity, tedy AIDS, 840 tisíc lidí. Nemoc se projevila u 80 tis. osob. Odborníci se ale domnívají, že oficiální čísla jsou významně podhodnocena. Tvrdí, že už nyní s nemocí bojuje od 1 do 1,5 miliónu nakažených.
Vědci nevylučují, že v Číně bude do roku 2010 nakaženo deset miliónů občanů. V minulosti Peking odborníci dokonce obvinili ze závažného podcenění problému.
V současnosti na Zemi trpí AIDS více než 43 miliónů lidí. Nemoc zabila dalších 25 mil. osob. (flashnews.cz)

Čína má už 1,3 miliardy obyvatel.
Díky kontrole porodnosti poklesl průměrný počet dětí připadající na jednu čínskou rodinu z 5,8 v sedmdesátých letech na současných 1,8 dítěte.

Antibiotika, jeden z největších objevů minulého století, přestávají na některé bakterie zabírat. Podle primáře antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimila Jindráka Česko zaznamenalo v posledních letech nejstrmější nárůst antibiotické rezistence v Evropě.
"Ještě před třemi, čtyřmi roky spolehlivě zabírala na těžké otravy krve antibiotika ze skupiny chinolonů. Nyní lékaři musejí v řadě případů hledat jiné antibiotikum. I přesto sepse krevního řečiště někdy skončí smrtí pacienta," řekl Jindrák.
Velké problémy s antibiotickou rezistencí mají podle něj Francie, Španělsko či Itálie, naopak Skandinávie a Nizozemsko je téměř neznají. Na strmý růst v Česku má zřejmě největší vliv to, že někteří výrobci stahují z trhu základní a levná antibiotika. Už delší dobu není furantoin, a tak praktičtí lékaři při léčení běžného zánětu močových cest musejí volit častěji antibiotika z řady chinolonů, což jsou rezervní preparáty pro těžší případy.

V chrámu Ruské zahraniční církve v Getsemanské zahradě v Jerusalemě začali při bohoslužbách vzpomínat moskevského patriarchu Alexije II. Stalo se tak minulý týden při návštěvě vladyky Marka. Je to další krok ke sjednocení obou komunismem rozdělených ruských církví. (Vlastní zpráva dle svědecví poutníků; 10.3.2005)

Představitel řecké církve přijal slib nového prezidenta Řecka
Slib nového prezidenta Papulase, který vystřídal Konstantina Stefanopula, přijal arcibiskup athénský a celého Řecka Christodulos. Malá levá frakce "Svaz" se odmítla účastnit, protože protestuje proti tomu, že církev není v Řecku oddělena od státu. Chyběli i někteří poslanci socialistické opozice. (MIGnews.com.ua)

Na následky znečistenia ovzdušia v mestách, ktoré najviac zapríčiňuje automobilová doprava, vo Francúzsku ročne zomiera vyše 5000 ľudí.
Experti AFSSE po osemmesačnej práci vypočítali, že šesť až jedenásť percent úmrtí na rakovinu pľúc ľudí nad 30 rokov zapríčinili emisie jemných znečisťujúcich častíc do ovzdušia. V roku 2003 to predstavovalo 347 až 1713 úmrtí.
Ak sa k uvedenému číslu prirátajú aj úmrtia na následky srdcovocievnych chorôb, čo bolo 4876 mŕtvych, potom 7,2 percenta možno priamo pripísať znečisteniu ovzdušia v mestách. (ekolist.cz)

Korálové ostrovy v Indickém oceánu mohou zmizet do 50 let
Indický oceán by mohl během příštích 50 let přijít o většinu svých korálových ostrovů, pokud teplota moře bude nadále stoupat a útesy značně poškozené globálním oteplováním se nevzpamatují. Napsala to agentura Reuters.
Právě globální oteplování se v roce 1998 stalo příčinou úhynu 50 až 98 procent korálových útesů v regionu sahajícím od severního Mosambiku přes Eritreu až po Indonésii. A přestože se od té doby jistá část útesů vzpamatovala, vědci nadále tonou v obavách.
"Máme důvod věřit, že budou-li změny v klimatu pokračovat vinou emisí kysličníku uhličitého, jenž je neustále vypouštěn do atmosféry, teploty na zemi i v oceánech se budou zvyšovat," zdůraznil vedoucí mořského programu Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) se sídlem ve Švýcarsku Carl Lundin. "Virtuálně mají všechny korálové ostrovy vyhlídku na to, že do 50 let zmizí," dodal.
Korálové útesy patří k nejrozmanitějším a nejproduktivnějším společenstvím na planetě. Vyrůstají v teplých, čirých, mělkých vodách tropických moří po celém světě. K jejich úkolům patří poskytovat potravu a úkryt pro ryby i bezobratlé živočichy a chránit pobřeží před erozemi.
(ekolist.cz)

Vrchní soud Izraele přijal rozhodnutí o opětovné volbě jerusalemského patriarchy Ireneje.
Stalo se to po apelaci jednoho pravoslavného Araba, který dokazoval, že údajně došlo při volbě Ireneje k machinacím a dokonce k falšování hlasů. Nedávno i samotný Irenej přiznal, že jeho volbu podporoval obchodník s drogami. (pravoslavie.ru)

Podle výzkumu veřejného mínění se 22 procent ruských občanů chystá zachovávat Veliký půst
"Doba Velikého půstu a Paschy je nejsvětlejším a nejkrásnějším časem v pravoslavném kalendáři, hluboce nás poučuje a niterně se nás dotýká," čteme na ruském internetovém projektu "Eparchia". Se začátkem Velkého půstu roste zájem o internetové stránky zabývající se tímto tématem.
Rusové mají bohatý výběr webových stránek zabývající se velkopostní tématikou: duchovní čtení a meditace na půst, liturgické a modlitební texty vztahující se k Velkému půstu, teologické zkoumání půstu, zdravotní stránku postění, postní recepty... Protestanti v Rusku píší, že se také postí, ale prý to nedávají najevo. Ruští katolíci také uveřejnili řadu postně zaměřených statí a výklady svých postních tradic. (credo.ru)

Jeptiška dominikánka Jackey Hadson strávila asi dva roky ve vězení kvůli účasti na protiválečné demonstraci v USA. Nyní byla propuštěna na svobodu. Podle svých slov bude v pokračovat ve svém boji.
V říjnu 2002 spolu s dalšími dvěma jeptiškami v rámci své kampaně za zákaz jaderných zbraní pronikly na území raketové základny ve státu Colorado, klepali tam kladivem na poklop jedné z raketových šachet a vlastní krví na něm nakreslily kříž. Všechny tři byly uznány vinné ze sabotáže a odsouzeny k různým trestům zbavení svobody. 70ti-letá sestra Hadson se dostala z vězení jako první a odmítá platit kompenzace federální vládě, jak ji uložil soud. Jeptiška se obává, že kdyby dala vládě tyto peníze, byly by "použity k páchání násilí". Druhé dvě sestry, které si ještě odbývají trest, taktéž odmítají platit svoji část kompenzace ve výši 3080 dolarů. Dle slov propuštěné sestry ona i její přívrženci jsou připraveni splatit "dluh" státu jiným způsobem - konáním veřejně prospěšných prací pomocí chudým. Jeptiška pracovala ve Washingtonu v centru nenásilných akcí "Grand zero". Jeden z hlavních cílů organizace bylo dosáhnout uzavření blízké raketové základny Trident - "třetí v pořadí dle velikosti sloje jaderných zbraní". Základna se nachází 30 km od hlavního města státu - Sietlu. Jeptiška je překvapena, že společenské mínění vůbec nereaguje na to, že tak gigantické množství jaderných zbraní je umístěno v takové blízkosti od megapolis. (Blagovest-info)

Velkým problémem pro Českou televizi se stalo u projektu Největší Čech, že zřejmě největším počtem hlasů podpořili hlasující fiktivní postavu Járy da Cimrmana - čímž samozřejmě projekt zironizovali.
Potíž je, že nominace fiktivního hrdiny je typicky českým podvrácením celého projektu, který v podstatě anarchistická a antiheroická česká veřejnost právem interpretuje především jako pokus České televize zvýšit sledovanost svých pořadů. (blisty.cz)

Pravoslavným křesťanům začal v pondělí 14. března Velký svatý půst (tzv. svatá čtyřicátnice). V Rusku začínají některé restaurace vařit postní pokrmy.
40ti-denní půst je spojen s evangelijním podáním o tom, jak se Pán Ježíš 40 dní postil na poušti.
Na začátku Velkého půstu je tzv. "čistý týden", kdy je půst obzvláště přísný. Po Velkém půstu, který končí Květnou nedělí" (24. dubna), následuje tzv. strastný (čili pašijový) týden, během něhož se pravoslavní taktéž přísně postí. Končí Velkým pátkem a Velkou sobotou, po které již následuje velká noc, čili Světlá Pascha (1. května).
V Trojické lávře v tento týden jedí mniši jen jednou denně a to večer. Na stole je kysané zelí, vařené brambory a černý chléb. Jinak se věnují modlitbám v chrámu; večer se čte zvláštní hluboce kající dlouhá modlitba: kánon sv. Ondřeje Krétského.
Půst nejsou jen postní pokrmy (tj. nesmí se jíst vše, co obsahuje maso, vejce a mléko), ale též zřeknutí se škodlivých návyků a různých zábav. Je to doba pokání, rozjímání a prohloubení modlitby.
Od tělesného půstu jsou osvobozeni těžce nemocní, těhotné a kojící ženy, vojáci v poli, těžce fyzicky pracující a cestující. I tito však mohou zachovávat duševní půst a zříci se zábav.
Ve všední dny půstu se nekoná v chrámech obvyklá eucharistická služba, ale podává se svaté přijímání proměňované o předchozí neděli; postníci tedy mohou přijímat na této "Liturgii předem posvěcených Darů".

V Řecku v první dny Velkého půstu věřící konají postní pikniky
Začátek Velkého půstu, čisté pondělí, je v Řecku jakoby národní svátek. Tento den se v Řecku i na Kypru nepracuje. V pravoslavných rodinách ke obvyklé začínat půst v kruhu rodiny. Tradičně se v tento den (pokud to dovoluje počasí) konají pikniky pod otevřeným nebem, většinou v přírodě. V tento den se jedí plody moře: chobotnice, krevety, kalmáry, krakatice. Podává se ovoce. Vše musí být zcela čerstvé.
Ještě s jednou tradicí je spojeno čisté pondělí - děti pouštějí draky. Letos počasí přeje všem zastáncům těchto tradic. V Řecku je teplo, slunečno a vane mírný vítr, který je na pouštění draků nejlepší. (Credo.ru)

V USA se postí pravoslavní křesťané na banánech, ořechovém máslu. Rusům to však zavání modernismem.

Světová rada církví vyzvala církve, které jsou jejími členy, aby napomáhaly ekonomickému bojkotu Izraele. Podle názoru vedení Rady to může donutit židovský stát, aby odešel z okupovaných území.
Světová rada církví zatím ještě nikdy nevyzvala k bojkotu států, které pronásledují křesťany, např. Saudské Arábie, saddámovského Iráku či Sudánu. (credo.ru)

V Keni pořádají lov na mladé chlapce, kterým odebírají pohlavní orgány za účelem přípravy talismanů chránících proti AIDS. (Utro.ru)

Malé zemětřesení o síle 4,2 stupně Richterovy škály zaznamenaly přístroje v Aténách. Nejsou hlášeni žádní zranění ani škody. Epicentrum bylo asi 30 km východně od řeckého hlavního města. (11.3.2005)

Silné podmořské zemětřesení zasáhlo Indonésii a Austrálii. Podle dostupných informací se otřesy obešly bez obětí na životech. (flashnews.cz 2.3.2005)

Bible a její jednotlivé knihy byly přeloženy již do 2.377 jazyků. Koncem roku 2004 to bylo o 22 nových překladů více než rok před tím. Tento údaj zveřejnila Německá biblická společnost ve Stuttgartu.
V průzkumu, který se opírá o data Světového svazu biblických společností, vede Afrika s 673 překlady, následuje Asie s 589. Úplná Bible je k dispozici ve 422 řečech, Nový zákon v 1.079. V současnosti pracují překladatelé na 720 projektech překladů v 600 řečech. (christnet.cz)

Na Altaji v Rusku bylo v r. 2003 ohromné zemětřesení. Podzemní otřesy následovaly jeden za druhým více než 300 krát. Mnozí z Altajců jsou ještě pohany, a při zemětřesní jedli hlínu, aby učinili zemi svou příbuznou a tím od sebe odvrátili její hněv. Mnohé osady byly úplně zničeny a až doposavad se zde bydlí v provizoriích - nové domy nejsou doposavad zbudovány.
Touto událostí vyvrcholilo úsilí Altajců za vrácení mumie, kterou na tomto místě nalezli archeologové v r. 1991. Jednalo se o výborně zachovalé ostatky mladé ženy bohatě ustrojené, pohřbené spolu s šesti hnědými koni - byla to zřejmě kněžka. Tělo se udrželo neporušené díky mrazu a je staré nejméně 2500 let. Když mumii odváželi, porouchal se vrtulník, museli nouzově přistát a pokračovat po zemi. Od té doby ji obklopuje mystická pověst. Nyní je mumie perlou muzejní sbírky. Obyvatelstvo však odmítá stavět si nové domy po zemětřesení, dokud se mumie nevrátí, aby se země uklidnila. K tomuto názoru se kupodivu kloní i místní inteligence a politikové. (Moskovskij komsomolec)

Dzeržinské ikony pláčí už krvavými slzami
Před měsícem začaly plakat ikony v dzeržinském chrámu Záštity přesvaté Bohorodice, a trvá to do dnešních dnů. Dříve vydávalo myro (vonný olej - slzy ikon) dvanáct ikon v chrámové lodi; nyní však pláčou prakticky všechny (tj. více než 80 ikon; pozn. red. KP).
V těchto dnech zaplakaly ikony v oltáři, tentokrát však krvavými slzami. "To nevěští nic dobrého," říkají duchovní.
Na zázrak se přijeli podívat novináři z Komsomolské pravdy. Reportérka sice do oltáře nemohla, aby se podívala, protože ženy do oltáře v pravoslavné církvi nesmějí, ale fotograf dostal povolení. Představený chrámu nebyl přítomen, takže fotografa doprovodil kněz, který zrovna přijel na návštěvu. Mezitím se novinářce věnovala mátuška kněze, která ji provedla kolem myrotočivých ikon: "Krev v chrámu, to je špatné znamení. To samé se stalo v Moskvě, než se potopila ponorka Kursk..."
Z oltáře vychází fotograf s knězem. "Je tam kříž celý od krve, ikona sv. Jana Křtitele a ještě několik dalších," zašeptal rozrušeně.
"Uklidněte se," říká kněz, "Bůh se připomíná těm, kteří na něho zapomněli," a stírá si pot z čela... Na závěr pomazává novináře myrem samovolně prýštícím z ikon. (Podle článku v Komsomolské pravdě, 25.2.2005)

Lze říci, že Turci rozvrátili Byzanc a stalo se tak s největší pravdě­podobností proto, že i tato kvetoucí křesťanská velmoc opustila Boha, rozhodla se řídit své osudy po svém, a proto ani tato říše ne­mohla skončit jinak...
Mohamedánští Turci spolkli Bulhary, Rumuny, Srby, Makedonce, Řeky i Albánce. A život otrávili i mnoha jiným národům - mimochodem i Slovákům.
Nuž, odpusťme svým odloučeným bratřím! Zřejmě nevěděli, co činí. Odpusťme jim bez výhrady. Tím je tak překvapíme, že se z toho nikdy ne­vzpamatují. (Píší katolíci www.katolikrevue.cz)

Antikrist neexistuje, je to pouze výplod fantazie – tak odpověděl prefekt Kongregace pro svatořečení kardinál Jose Saraiva Martins na stránkách deníku „La Republica“ Alimu Agcovi, který v roce 1981 střílel na Jana Pavla II.
V rozhovoru pro římský list se vatikánský hierarcha vyjádřil k otevřenému dopisu, v němž atentátník, který si odbývá trest v tureckém vězení, žádá o odhalení, kdo je Antikrist.
„Jaký Antikrist? Antikrist neexistuje. Je to pouze výplod fantazie“ – odpověděl na dopis Aliho Agci rozesmátý kardinál.
„Možná by bylo lepší – prohlásil držitel purpuru – hovořit o antičlověku, tedy o skutečných lidech, jejichž činy a gesta směřovaly proti lidské důstojnosti a životu; o diktátorech, zejména největších a krvavých despotech. Stačí se ohlédnout za minulým stoletím, poznamenané takovými postavami, jakými byli Hitler a Stalin, kteří, jak bohužel víme a dějiny to připomínají, poslali na smrt miliony, miliony mužů, žen a dětí.“ (www.katolikrevue.cz)

Celý svět bude hlídán
podle „Glaube und Kirche“ 3/2003
Americká skupina obránců lidských práv Electronic Privacy Information
Center zveřejnila nedávno informace o tom, jak zednářské lóže se snaží získávat tajné informace především o soukromí prominentů, vyvíjet na ně nátlak a tak usměrňovat světovou politiku podle svých představ. Jmenovaná organizace (zkratka EPIC) chce podat soudní žalobu. Má důkazy, že zednářská lóže je činná především v ministerstvu obrany USA. Podle informací EPIC zednáři zcela kontrolují Evropskou unii, jejíž vedoucí lóže jsou úzce propojeny s americkými. V podstatě se jedná o tytéž organizace, USA i EU slouží nadnárodním zájmům lidí v pozadí, soustředěných v zednářských lóžích. EPIC se obává celosvětové diktatury zednářstva, která podle ní začíná už dnes. Zednáři údajně kontrolují celý letecký provoz v EU, mají přesně zmapováno, kdy a kam kdo letěl a ani tomu nejprostšímu člověku se nepodaří této kontrole uniknout. Všechno je registrováno. Ochrana dat je pouhou iluzí. V souvislosti s tím je také upozorňováno na zvýšený nátlak v náboženské oblasti ve směru ke stále většímu synkretismu v duchu „jediného náboženství, na němž se všichni lidé shodnou“. (www.katolikrevue.cz)

Vatikán dovolil švýcarským katolíkům bez kněžského svěcení kázat v chrámu, a protestantům se dovoluje přijímat.
Řím přijal náš návrh dovolit světským křesťanům pronášet kázání, a protestantům přijímat katolické přijímání," prohlásil biskup Amedi Grab, vedoucí švýcarské konference katolických biskupů.
Švýcarští biskupové dovolili a farní asistenti (mající vysokoškolské teologické vzdělání) mohli kázat při mších a také vykonávat svátost křtu. Toto rozhodnutí odporovalo Kodexu kanonického práva a taktéž poslední papežské encyklice o eucharistii, ve které se praví, že liturgické kázání je vyhrazena výhradně kněžím a diakonům. Představený katolické církve ve Švýcarsku ve svém pastýřském listu také prohlásil, že protestanté mohou za určitých okolností přijímat katolickou eucharistii. Především se to vztahuje ke smíšeným manželstvím.
Po své návštěvě Říma ujistili biskupové, že získali podporu Vatikánu v této věci. Kardinál Ratzinger, který je představeným kongregace pro nauku víry (dříve inkvizice), uvedl, že je-li to potřebné, mohou světští křesťané pronášet při mši "krátké řeči podobné kázáním" nebo "zamyšlení nad liturgickým čtením", avšak nemá se z toho stát obecná norma. (Credo.ru 18.2.)

Náboženští představitelé vítají uvedení dohod z Kjóta v platnost
K uctění vstoupení protokolu v platnost se konala v katolickém chrámu v Kjótu mezináboženská modlitební služba, po níž představitelé různých náboženství kráčeli společným pochodem od kostela k hlavnímu šintoistickému chrámu Jasaka. Národní rada církví v USA rozšířila prohlášení s výzvou ke spoluobčanům, aby se "káli za společenské a ekoligické hříchy" a "změnili vztah k problémům životního prostředí". (Credo.ru)

Kouření marihuany může zdvojnásobit riziko duševní choroby, jako například schizofrenie. K tomuto závěru dospěla studie provedená na univerzitě v novozélandském Otagu. (flashnews.cz 3.3.2005)

Dva dny před setkáním George Bushe a Vladimira Putina v Bratislavě odvysílala ruská televize reportáž, kterou převzala od amerických kolegů. Na obrazovce hovořil z Floridy velitel základny námořního letectva o přípravě nováčků. Děje se tak prý pomocí nácviku boje proti potenciálnímu nepříteli a přivykání si na mentalitu protivníka. V reálu to vypadá tak, že američtí letci během výcviku startují proti stíhačkám F-5, které jsou kamuflovány jako Mig-21 a mají znaky ruského vojenského letectva.
Nešlo o žádnou vzpomínku na studenou válku. Reportáž byla z dnešních dnů, ze současných Spojených států. V této zemi též v předvečer summitu ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová v Senátu oznámila, že USA zvýší finanční příspěvky na rozvoj demokracie v Rusku. Protože se jedná o peníze, které si nevyžádala ruská vláda, lze předpokládat, že jsou určeny opozici. V Senátu též zazněly návrhy, aby bylo Rusko vyloučeno ze skupiny G8.
Je pozoruhodné, jak se v posledních měsících zhoršil názor americké politické elity na Rusko. Podle Borise Dolgina, ředitele výzkumného programu Ruska a Asie v Centru obraných informací USA ve Washingtonu, se u amerických politiků a expertů vytvořila názorová shoda, pokud jde o kritické výhrady vůči Rusku. Proto tolik očekávání, že ve vztazích USA a Ruska začne období studeného míru.
NEJNOVĚJŠÍ ZMĚNY v Rusku jsou prováděny neohrabaně, ale jsou vedeny snahou co nejrychleji pozvednout tuto zemi na úroveň stabilní ekonomické mocnosti. Omezení přístupu zahraničních firem k ruskému surovinovému bohatství je jednou z cest, která slouží k alokaci zdrojů. Není to však zcela v souladu s ideologií svobodného trhu... Ani záviděníhodný růst ekonomiky přibližně o 7 procent za rok však zřejmě nezaručí splnění prezidentova požadavku během deseti let zdvojnásobit hrubý domácí produkt…
(Připomeňme, že podobný rychlý ekonomický růst Ruska na začátku 20. století, vyvolal obavy na Západě, a proto byla do Ruska importována marxistická ideologie s Leninovou revolucí; pozn. red.)
Konsolidace Ruska ovšem pokračuje. Pomaleji, než by si přál Kreml i ruští občané, možná příliš rychle na to, aby to bylo stravitelné pro tradiční odpůrce Ruska. Každý politický analytik má před sebou údaje nejen o ziscích Ruska z rekordních cen ropy, ale i o tom, že ruská armáda má sice třetinový stav než armáda sovětská, ale stále je to milion mužů. Plus přibližně 20 tisíc jaderných náloží, z toho téměř pět tisíc strategických. A čím bude Rusko konsolidovanější, tím více bude samostatné.
...Významný americký konzervativní výzkumný ústav The Heritage Foundation v memorandu mimo jiné poznamenal, že Rusko už dnes »ignoruje strategickou spolupráci s USA v Asii«, a to zvláště ve vztahu k Číně. Jenže pro Spojené státy jako hegemona ve světovém politickém systému znamená partnerství totéž jako strategické řízení. A strategické řízení není jen filozofická linie - je to především vliv na rozmisťování kádrů. Proto v posledních měsících roste tlak USA na postsovětské země, konkrétně na Ukrajině, v Moldavsku a Tádžikistánu. A proto též větší příspěvky na rozvoj demokracie v Rusku.
Pohled na tuto zemi bude mít ještě dlouho jinou optiku než na jiné země. Příkladem je změna volby gubernátorů. Stalo se tak po tragédii v Beslanu, kdy se ukázala slabost místních orgánů. V době, kdy se Rusko nezbavilo pocitu, že někteří západní politici by si přáli jeho další dělení, přičemž odstředivá moc některých gubernátorů a slabost celoruských politických stran této situaci nahrávají. Tehdy byla upravena ústava tak, že gubernátory volí místní parlamenty na návrh ruského prezidenta. První dva navržení a zvolení gubernátoři byli znovuzvolenými - vykonávali tuto funkci i v předcházejícím období. Přesto tato změna pravidel stačila ke kampani o ohrožení demokracie v Rusku. Přitom například ve Francii prefekty a na Ukrajině gubernátory jmenuje prezident přímo - a nikdo to za ohrožení demokracie nepokládá.
Slabost opozice v Rusku je problematické téma. Každý přece vidí, že opoziční komunistická strana rozhodně není bez vlivu - jak to ukázaly i nedávné manifestace proti reformě podpor veteránů a důchodců. Západním kritikům nechybí ani ideologická pluralita, které je mnoho i ve vládní straně Jednotné Rusko. Co postrádají, je síla pravicových liberálních skupin, které by uvolnily prostor pro podnikání západních firem a pro těsnější propojení s americkou zahraniční politikou. Jenže již dlouho před Putinovým příchodem do Kremlu se tyto skupiny zdiskreditovaly podílem na jelcinovské politice a už ve volbách do Dumy roku 1996 v souhrnu získaly necelých 12 procent hlasů. V posledních volbách pak propadly zcela.
Výběr ze zajímavého článku: http://www.blisty.cz/2005/3/2/art22252.html

Volná soutěž idejí v boji o moc končí, rozhodovat napříště budou jen peníze
Svět měl kdysi politiky, kteří usilovali o moc proto, aby prosadili své ideje, své vize, mnohdy sice pokřivené, nebezpečné, avšak přesto ideje. Tím neobhajuji žádné jejich zločiny, současná politická elita světa ale vize nemá a před zločiny stejně zavírá oči. Cowboy kontra gentleman - kdo vyhrál víme, koneckonců jsou jen loutkami, prostředníky, za provázky tahají korporace, jiné zájmy, prostě prachy.
Tržní svět se s idealisty chlubí jako s pouťovým zbožím: vystavuje je, dává jim doktoráty, ale neposlouchá je.
K čemu mi totiž je svobodná možnost vybrat si svobodně svého zastupitele, když si nemám z koho vybrat, když nikdo z těch, kteří se pomyslně infiltrují skrze moc peněz, mi nemá co nabídnout?
Svoboda bez možnosti něco změnit je k ničemu a jedinou funkční svobodu kterou mám, mám stejně tak, jako před patnácti lety, a to v sobě. Poznám-li totiž jako svoji nutnost měnit svět, pak svobodu paradoxně ztrácím, protože svět měnit nemohu. Nemám kapitál, nemám kontakty, jsem osamocený kreativní intelektuál, nekonzumuji, nezajímá mě dětská pornografie a ani soutěž Superstar. Mýtus svobody - sice svobodné volby - pak vnímám jako kus žvance, jež mi předhodila zkorumpovaná lůza a s kterým se mám spokojit.
Současní vůdci nemusejí naslouchat ničemu, natož svému svědomí, jejich kreditem je moc peněz, stojící za nimi a plebejci dole, je přece mohou a nemusí volit, mohou si přece svobodně vybrat! (Výběr z článku na blisty.cz)

Australští medikové doporučují obřezávat všechny chlapce Vědci fakultní nemocnice v Melbourne důrazně doporučují rodičům chlapců, aby jim nechali provést obřízku. Průzkumy za posledních 3,5 roku dokazují, že obřízka sedmkrát snižuje riziko nakažení nemocí AIDS (ovšem pouze při heterosexuálních stycích).
Před dvěma lety, když svět zachvátila hrůza z "nemoci šílených krav", vědci dokázali, že utrácení skotu dle židovských pravidel (košer) zcela vylučuje možnost nakazit při použití hovězího masa k jídlu. (Credo.ru)

Do roku 2025 bude na světě trpět vysokým krevním tlakem více než 1,5 miliardy lidí a nejvíce postiženy budou nejchudší země: tři čtvrtiny budou z rozvojových zemí. Upozorňují na to američtí experti. (flashnews.cz 15.1.2005)

Katolíci se ptají: Kdo nás zbaví odkazu Jana Pavla II.?
Christopher A. Ferrara
S tím, jak se neustále opakují spekulace o možném odstoupení Jana Pavla II., probíhá také diskuse o jeho odkazu. V neokatolických kruzích se debata točí kolem dnešního stavu Církve, za který jsou zodpovědni všichni s výjimkou papeže. Neustále slyšíme o nepochopení jedinečné vize Jana Pavla II. Jaké jsou ale plody této papežovy vize v současném životě Církve?
Během 25 let pontifikátu Jana Pavla II. byla dosazena většina stávajícího episkopátu. Počet biskupů v této době neustále narůstal, zatímco počet kněží neustále klesal za situace, kdy se světová populace zvýšila o 50%. Většina kněží je starší 65 let a kdo ví, kolik z těch pozůstalých tvoří homosexuálové, kteří infikovali během tohoto pontifikátu Církev (odhady se pohybují v rozmezí 10%-50%). Nemluvě ani o podstatné části afrických kněží porušujících slib čistoty s jejich konkubínami, nad čímž Vatikán zavírá oči. Po 25 letech vlády Jana Pavla II. tvoří normální, zdraví, čistí, mladí muži výraznou menšinu mezi katolickým klérem.
S tím jak narůstal počet biskupů, zhoršoval se stav Církve až k liturgickému kolapsu, doktrinální defekci a sexuálním skandálům v míře do té doby v Církvi nevídané. Jan Pavel II. zkrátka předsedal radikální liberalizaci katolické hierarchie, jejímu morálnímu úpadku včetně. Jediní představitelé episkopátu, kteří se otevřeně postavili této liberalizaci, byli Janem Pavlem II. v roce 1988 exkomunikováni. Dnes jsou jedinými tradičními katolíky v oficiálních strukturách Církve osamělí kněží, kteří tráví svůj život v obavách z odhalení a potrestání nadřízenými.
Liberální efekt personální politiky Jana Pavla II. je rovněž patrný na složení kardinálského sboru... z nichž s výjimkou pěti všechny jmenoval. Zdá se, že při příštím konkláve nebude ani jeden muž, na kterého by svatý Pius X. pohlížel jako na odhodlaného bojovného římského katolíka. Někteří jsou ve svých prohlášeních otevřeně heterodoxní. (Dále se v cit. článku píše např. o kard. Walteru Kasperovi, který byl jmenován hlavou významné papežské rady pro „jednotu křesťanů“, a který popírá apoštolskou posloupnost římskokatolické církve a dále "vyhlásil, že katolická Církev již neučí o nutnosti obrácení protestantů nebo židů. Papež na to nikterak nereagoval".)
Stále více a více vnímavých katolíků má už dost mediálních nesmyslů o tom, že se v personální politice Jana Pavla II. odráží „konzervativní“ odkaz II. Vatikána. ... Žádný z nových kardinálů se nemůže počítat mezi konzervativce. Ale ještě evidentnější je, že reformy Jana Pavla II. ve skutečnosti zaručují, že příští pontifex bude progresivní.
Liturgie, kterou nám Jan Pavel II. ve své závěti odkáže, bude tradici vzdálena ještě více, než jím dosazení biskupové a kardinálové. ... Ministrantky, liturgický tanec a potlesk během mše (vše je standardní výbavou oficiálních papežských mší). ... Jsme v samém středu nejhorší krize Církve v dějinách, když dokonce i liberální Římská kurie cítí za povinnost upozornit na papežovy liturgické výstřelky.
Jan Pavel II. nejeví žádné známky toho, že by mu docházel debakl, jemuž stál v čele. A to dokonce ani v případě, kdy prohlašuje, že je pro dobro Církve odhodlán urovnat vztahy s tradičními katolíky. 3. října při setkání s Rowanem Williamsem, heretickým šílencem, který se vydává za arcibiskupa z Canterbury, dal papež opět průchod svému neplodnému ekumenismu. Williams je natolik prost křesťanské víry, že 350 anglikánských farností, včetně jedné hned za rohem biskupského paláce, odmítlo jeho účast na přijímání. (CWNews.com, 8. září)
Jak to dnes vypadá, odkaz Jana Pavla II. je následující: skrznaskrz liberální a prohnilá hierarchie, která neřídí Církev (ovšem s výjimkou represí ve jménu II. Vatikána proti tradičním katolíkům); kardinálský sbor skládající se ve valné míře z lidí, jejichž teologickými názory by byli zděšeni všichni papežové do roku 1960; liturgie natolik zbabraná papežskými inovacemi, že je i konzervativnější část vlastní papežovy liberální kurie nucena snažit se napravit tuto spoušť; bezplodný „ekumenismus“ a „mezináboženský dialog“, který nikam nevede a nic nevytváří, až na zmatek mezi věřícími ...
Jan Pavel II. již mnohým překvapil; možná nás překvapí i příklonem ke katolické tradici.
The Remnant č. 17, roč. 36, 15. říjen 2003
Celý článek na:
http://www.katolikrevue.cz/fronda/kdo_nas_zbavi_odkau_jpii_christopher_a_ferrara.htm

16. listopadu 2004 jsme si připomněli 100. výročí zrození elektroniky, které v roce 1904 začalo vynálezem prvního praktického elektronického zařízení britským vědcem Flemingem. John Ambrose Fleming vyvinul termionickou diodu, první vakuovou elektronku, která obsahovala pouze dvě elektrody a byla schopna přeměňovat střídavý proud na stejnosměrný proud. Zvláštní zasedání AVS proběhlo přesně v den, kdy Fleming patentoval svoji elektronkovou diodu, která předznamenala následující vývoj elektroniky založené na vakuových elektronkách.

Fyzikové - novodobí alchymisté
Věda jako pokračování středověkého čarování?
Středověcí alchymisté se pokoušeli ve svých křivulích vytvořit nové prvky pomocí několika prvků a sloučenin, jako je olovo, rtuť a některé kyselin. Ve 20. století jaderní fyzikové nejen uspěli při transmutaci jednoho prvku v jiný, ale dokonce vytvořili zcela nové prvky. Výzkumníci laboratoří Gesellschaft für Schwerionenforschung (GSI) v německém Darmstadtu sice nevytvořili nové chemické prvky (ačkoliv se jim již podařilo objevit celkem 6 prvků s atomovými čísly 107 až 112), ale vytvořili a analyzovali největší počet prvků (od dusíku až po uran) a největší počet jejich isotopů (asi 1400). Přitom použili pouze dva chemické prvky: uran a vodík v částicovém urychlovači.

Moskva se rozloučila se svatými ostatky velkokněžny Jelizavety a mnišky Varvary
Tisíce pravoslavných Moskvanů v čele s patriarchou Alexijem se shromáždili v chrámu Krista Spasitele, aby se opět setkali s těmito svatými ostatky. V minulém roce je sem přinesli přímo z letadla, které přivezlo ostatky ze Svaté země, kde spočívaly více než 80 let. Pak ostatky putovaly po celém Rusku, vlakem, letadlem, byly převáženy po městech Ruska, Běloruska, Litvy, Kirgizie, Kazachstánu a Azerbajdžánu, kde je v každém městě vítaly stovky a tisíce poutníků.
Ráno 28. února bude schránka s ostatky odvezena zpátky do Jerusalema. (credo.ru)

Vietnamské ministerstvo zdravotnictví v pondělí potvrdilo čtrnácté úmrtí pacienta na ptačí chřipku od začátku letošního roku. Nemoc se v zemi znovu rozšířila v prosinci 2004. Úřadům se zatím její šíření nepodařilo zastavit. Poslední obětí choroby je 69letý rolník z provincie Thai Binh.
Od 30. prosince 2004 se v zemi nakazilo 20 lidí, 14 z nich zemřelo: 13 Vietnamců a jedna Kambodžanka. (flashnews.cz 28.2.)

"Svět se nachází na hranici pandemie zmutovaného viru ptačí chřipky," bijí na poplach lékaři.
V r. 1918 padlo za obět chřipkové pandemii 20 milionů lidí.
V dnešní době se předpokládá, že by při pandemii onemocnělo v České republice asi 4 - 6 milionů lidí.
Pokud se podaří opatřit vakcinu, předpokládá se možnost očkovat nanejvýše třetinu populace. (TV zprávy)

Británie oznámila, že nakoupí na doporučení Světové zdravotnické organizace v rámci nouzových plánů proti chřipkové pandemii téměř 15 milionů dávek protivirové látky oseltamivir proti ptačí chřipce. Epidemie této chřipky by totiž mohla usmrtit desetitisíce lidí.
Za posledních 100 let došlo ke třem světovým pandemiím chřipky, z nichž nejhorší byla v roce 1918. (blisty.cz)

Nejkrutější zima za posledních 19 let postihla prý letos Japonsko. Od prosince si zde nevídaně mohutné sněžení vyžádalo 61 mrtvých. Většina obětí - padesát - jsou starší občané.

V Čechách je nevíce sněhu za posledních 40 let, od kdy se konají měření. Říkají to hydrometeorologové. (TV)

Biskupy - přátele Focolare - pozdravil papež dopisem
Mezinárodního setkání biskupů v duchu spirituality jednoty se účastní přibližně 100 biskupů z celého světa.
Svatý otec zaslal biskupům pozdravný dopis, ve kterém se mimo jiné uvádí: "S radostí se duchovně spojuji s biskupy - přáteli hnutí Fokoláre..." Jan Pavel II. toto setkání ve svém dopise nazývá "iniciativou vedenou Boží prozřetelností... (Christnet.cz)

Pět Jihoafričanů se v noci na neděli utopilo při hromadném křtu v moři. Věřící v přístavním městě Durban odnesly do Indického oceánu mohutné vlny. Informovala o tom policie. (flashnews.cz 28.2.)

Zřejmě psychicky narušený muž držel v sobotu v Římě jako rukojmí dva tisíce členů náboženské společnosti Svědci Jehovovi. Hrozil, že na sobě odpálí pás s výbušninami. Uvedla to italská policie s tím, že po chvíli rukojmí propustil.
Muž vyběhl na podium kostela na předměstí Říma, kde mělo shromáždění 2000 jehovistů, a chtěl oznámit konec světa. Ukazoval na dráty, které mu vyčnívaly z oblečení, a hrozil, že se vyhodí do povětří. (flashnews.cz 26.2.)

Vůdce islámské teroristické sítě al-Kajdá Usáma bin Ládin vyzval abú Músu Zarkávího, který vede buňku al-Kajdy v Iráku, aby své útoky zaměřil na území Spojených států. S odvoláním na amerického protiteroristického specialistu o tom z Washingtonu informovala AFP.

Vojáci USA přicházejí v Iráku nejčastěji o končetiny
Zranění veteráni z Iráku se vracejí domů s vážnějšími potížemi než jejich předci z konfliktu ve Vietnamu a z druhé světové války. Život jim sice záhy po zásahu zachrání moderní medicína, následky jsou však velmi vážné. Informaci otiskl v pondělí deník The USA Today s tím, že převažují amputace končetin a těžká zranění hlavy. (flashnews.cz 1.3.)

Sebevražedný atentátník v automobilu usmrtil v Iráku v pondělí více než 100 osob a zranil desítky dalších. Při nejvražednějším atentátu od ukončení války najel atentátník do fronty lidí, stojících před zdravotnickou klinikou v městě Hilla, asi 100 km jižně od Bagdádu. Zahynulo 115 osob a 132 osob bylo zraněno. Většina obětí byli vojenští rekruti, čekající na zdravotní prohlídku jako na součást přijímacího procesu pro iráckou policii a národní gardu. K útoku došlo v 9:30 dopoledne místního času (v 7:30 středoevropského času). (flashnews.cz 1.3.)

Prezident Bush řekl ve svém inauguračním projevu slovo "svoboda" za dvacet minut více než pětadvacetkrát. Američtí neokonzervativci chtějí přizpůsobit svět zájmům své supervelmoci. Spojené státy neuznávají, že by mohly existovat hranice jejich moci a ambic," píše Martin Jacques v deníku Guardian.
Dvě světové války, vznik moci Spojených států a Sovětského svazu a boj proti kolonializaci přinesly Evropě povědomí, že moc je vždycky omezená. Proto dnes Evropa ve většině případů nechce užívat vojenské síly. (blisty.cz)

V německém Hannoveru zemřela pacientka nakažená při transplantaci plíce vzteklinou. Žena se nakazila od šestadvacetileté dárkyně, která zemřela vloni v prosinci v Mohuči na zástavu srdce. Její tělesné orgány následně dostalo šest pacientů; dva z nich jsou v kritickém stavu. O případu v neděli informovala mluvčí fakultní nemocnice v Hannoveru. (flashnews.cz 19.2.2005)

U více než sedmdesáti procent pacientů, kteří déle než tři měsíce užívají léky proti bolesti, mezi něž patří například i ibuprofen, vzniká poškození tenkého střeva. Oznámili to v těchto dnech američtí vědci. Stejné zkušenosti mají podle zjištění i čeští odborníci.
Už předchozí americké studie dospěly k závěru, že ještě pokročilejší přípravky pro léčbu artritidy a úlevu od bolesti, jimž se říká COX-2 inhibitory, mohou zvyšovat riziko úmrtí v důsledku poškození srdce.
COX-2 inhibitory byly šlágrem a vydělaly miliardy dolarů, než se zjistilo, že jejich uživatelé mají vyšší výskyt ischemické choroby srdeční. (flashnews.cz 5.1.2005)

Výzkumy amerických odborníků naznačují, že koření kari obsahuje látku, která může udržet na uzdě rozvoj Alzheimerovy choroby. Obsahuje totiž účinnou látku kurkumin, žluté barvivo, které u laboratorních krys dokázalo potlačovat vznik beta-amyloidu, tvořícího na mozku destruktivní povlak.
Kurkumin z koření kari je poměrně levný, ale především mnohem účinnější než všechny ostatní dosud známé léky, jimiž se pokoušejí lékaři zabránit vzniku bílkovin poškozujících mozek. Jen v Americe trpí Alzheimerovou chorobou na čtyři milióny lidí, po celém světě pak několik desítek miliónů.
"Možnosti našeho objevu jsou opravdu senzační, jedná se o bezpečný a velmi efektivní lék pro prevenci i léčbu Alzheimerovy choroby. Kurkumin se používá již tisíce let jako bezpečný protizánětlivý lék při mnoha obtížích. Je součástí tradiční indické medicíny," uvedl Gregory Cole, vedoucí výzkumného týmu z Los Angeles.
"Současné testy na zvířatech podporují rostoucí zájem o jeho účinnost při léčbě chorob a stárnutí, včetně oxidativních poškození a zánětů jako jsou Alzheimerova choroba, rakovina a srdeční choroby." (flashnews.cz 5.1.2005)

Výroba plochých obrazovek televizorů a počítačů možná ohrožuje zdraví lidí, kteří pracují s kovy, jež jsou při kompletování obrazovek používány. Myslí si to japonští lékaři, kteří ošetřovali mladého zaměstnance elektronické firmy s velmi vážným onemocněním plic.
Ve světě roste zájem o přístroje s plochou obrazovkou a evropští obchodníci ujišťují, že pro zákazníky monitory nepředstavují žádné zdravotní riziko. Lékaři z tokijské nemocnice Toranomon však žádají výzkum používaného materiálu.
V plicích nemocného mladého muže, který ve výrobně monitorů pracoval čtyři roky, našli kovy, s nimiž byl muž v práci ve styku. Trpěl fibrózou plic, při níž je silně poškozena plicní tkáň a polovina nemocných umírá. Firma Sony nedávno oznámila, že má potíže uspokojit evropský trh, na němž se poptávka po plochých obrazovkách od března do září zdvojnásobila. (flashnews.cz)

Hvězdotřes měl sílu sto tisíc Sluncí
Šok mezi astronomy způsobil výron gama záření, které nedávno vyslala hroutící se hvězda na opačném kraji Galaxie. Záření se odrazilo od Měsíce a osvítilo zemskou atmosféru.
"To se vidí jedinkrát za život: objekt o průměru 20 kilometrů vyzářil během desetiny sekundy stejné množství energie, jaké vydá naše Slunce za sto tisíc let," uvedl Rob Fendler z britského Southamptonu. "Je to zřejmě největší výbuch, jaký lidstvo mohlo sledovat od Keplerovy supernovy v roce 1604."
Podle vědců došlo k výbuchu loni 27. prosince u zvláštního typu hvězdy - magnetaru - s označením SGR 1806-20 v souhvězdí Střelce. Emisi záření zaznamenal teleskop SWIFT a řada orbitálních přístrojů i pozemských radioteleskopů. Magnetar uvolnil těžko představitelnou energii v řádu desítek biliónů kvadriliónů wattů. Pro Zemi bylo štěstím, že k jevu, jenž astrofyzici označují termínem hvězdotřesení, došlo 50 tisíc světelných let daleko.
Kdyby tolik záření vyprodukovala nějaká hvězda v našem okolí, zřejmě by to vedlo k vymření většiny živých organismů. Záření gama - krátkovlnné elektromagnetické záření o vysoké průchodnosti - je totiž spolehlivým ničitelem všeho živého. Naštěstí kolem Země žádné neutronové hvězdy, natož magnetary, nejsou. (flashnws.cz 22.2.2005)

Lastura od ustřice s obrazem Krista
Ustřičná mušle připomínající tvář Krista je prodává na internetové aukci Ital M. Brandi, vedoucí jedhoho baru ve Švýcarsku, která prý sama přišla v obvyklém balení přímo do jeho dlaně. 38 letý manažer chce napodobit úspěch dámy z Floridy, která nedávno dokázala získat 28 tisíc dolarů za prodej ztvrdlého pečeného chleba s tváří Panny Marie. (credo.ru 14.1.2005)

Zemětřesení zabilo v Íránu stovky lidí
Počet obětí ranního zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály, které v úterý otřáslo centrální částí Íránu, se zvýšil na nejméně 400 lidí a 5000 zraněných. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní nemocnici. Množství obětí pravděpodobně ještě poroste a odhaduje se, že dosáhne až 500 osob. "Do mnoha vesnic se záchranáři ještě nedostali, a my si proto myslíme, že bilance bude ještě mnohem horší," dodal.
Půda se otřásla v ranní dobu, za pět minut šest tamního času (3:25 SEČ). Propad silnic, spadané domy zablokovaly dopravu v Kermánu. Záchranné práce se tak značně zpožďují a naděje zasypaných osob na přežití se ztenčují.
K nejvíce postiženým oblastem patří město Zarand, kde žije 170 tisíc lidí. Oblast byla přitom postižená už v prosinci 1977, kdy zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice zabilo 520 osob.
Zdejší oblast je seismicky velice aktivní. Půda se zde třese malými otřesy prakticky každý den.

Írán má stále v živé paměti ničivé zemětřesení v provincii Kermán, které v roce 2003 téměř srovnalo se zemí město Bám a zabilo na 30000 lidí. Írán leží v seizmicky velmi aktivní oblasti, kde jsou zaznamenány slabé otřesy půdy průměrně každý den. (flashnews.cz 22.2.2005)

Na téměř 450 vzrostl počet obětí úterního zemětřesení na jihovýchodě Íránu. (23.2.2005)

Tři čtvrtiny umělých oplodnění v Belgii se uskutečňuje pro lesbické páry. TV (13.2.2005)

35.000 lidí zemřelo při spojeneckém kobercovém vybombardování Drážďan, kterým bylo toto město srovnáno se zemí v době, kdy vítězství nad Hitlerem už bylo prakticky jisté. (TV 13.2.2005)

S okamžitými vnitřními reformami začala Řecká pravoslavná církev tváří v tvář bezprecedentnímu skandálu, do něhož jsou zapojeni mnozí z jejich kleriků. Toto rozhodnutí přijal minulou sobotu synod církve na zvláštním zasedání. Představitel církve arcibiskup Christodul, na něhož byl zacílen hlavní úder v tomto skandálu, získal od synodu důvěru, aby očistil církev od korupce. Pro důvěru představiteli církve hlasovalo 67 biskupů, 6 se zdrželo, jeden vyjádřil arcibiskupovi nedůvěru.
Jako první krok se církev rozhodla učinit průhlednějšími procedury finanční kontroly, zakázat zvolení lidí mladších než 35 let do vysokých úřadů, vytvořit rady na farnostech s účastí duchovenstva i prostých věřících pro správu církevního života na daných místech.
Za hlavní výsledek zasedání synodu však pozorovatelé považují fakt, že se církvi podařilo obstát v těžkém útoku, jenž na ni podnikla média, která proti ní vedou v průběhu posledních týdnů zničující válku. Korupční skandál začal tím, že elektronická média obvinila řadu kleriků z nezákonného nátlaku na justici, když byli z vězení propuštěni jasní zločinci, mezi nimi např. obchodníci s drogami.
Kvůli tomu byl jeden archimandrita uvězněn a metropolita Attiky vzdálen od vykonávání úřadu na půl roku, než bude ukončeno vyšetřování. Obviněna byla řada dalších biskupů z finančních přestupků (chamtivosti, zpronevěry) a homosexuality. K tomu je však nutno podotknout, že mnohá z těchto obvinění, která jsou dnes médii šířena, byla už soudně vyšetřována před několika lety a byla shledána pomluvou.
Televize obviňuje arcibiskupa Christodula z toho, že před mnoha lety napsal několik doporučujících dopisů lidem, kteří se později ukázali být zapojeni do obchodu s drogami. Představitel církve se na synodu omlouval národu, že církev neuchránil tohoto skandálu, ale podtrhl, že se jeho role v popsaných případech omezovala na pastýřskou pomoc, ale nikdy nedošla k tomu, aby zasahoval do činnosti soudů. (RIA Novosti; 21.2.2004)

Další atentát na konstantinopolského patriarchu Bartoloměje
Již druhý pokus o atentát za poslední 4 měsíce se stal v Istanbulu o minulém víkendu. V sobotu ráno byl na území patriarší rezidence nalezen ruční granát. Pozvané komando specialistů jej zneškodnilo. Granát ležel na střeše chrámu sv. Georgia a nejdříve jej uviděli umývači oken. Policie uvedla, že tam musel ležet bez povšimnutí několik měsíců a mohl kdykoliv vybuchnout, což se však nestalo.
V minulosti byla už řada podobných útoků na patriarchát, a všechny skončily výbuchem.
S odsouzením incidentu oficiálně vystoupilo Řecko: "Kategoricky odsuzujeme podobné extrémistické akty a projevy nesnášenlivosti podobné tomuto."
Řecké diplomatické služby v Konstantinopoli a Ankaře vyzvaly turecké úřady, aby zajistily větší bezpečí pro Konstantinopolský patriarchát.
Předchozí pokus o atentát na patriarchu se stal 7. října minulého roku, když neznámí lidé vhodili na území jeho rezidence bombu, která explodovala a poškodila chrám sv. Georgia a přilehlé budovy patriarchátu. Nikdo nebyl zraněn.
Měsíc před tím se konala před patriarchátem demonstrace tureckých nacionalistů, kteří demonstrativně spálili obraz pravoslavného kněze. (Interfax s odvolávkou na Athénské informační centrum, které uvádí informace z policejních zdrojů; dle credo.ru; 22.2.2004)

Tutanchamon byl na CT
Během předvčerejší temné noci vyzdvihli vědci v egyptském Luxoru ze sarkofágu mumii faraona Tutanchamona a podrobili počítačové tomografii. Stalo se tak poprvé v historii zkoumání těchto ostatků. Pomocí nejmodernějších vyšetřovacích metod chtějí odborníci zjistit přesný věk faraona, který podle dobových záznamů nastoupil na trůn jako osmiletý a vládl údajně deset let (1319-1309 před n.l.) Vědci by se taktéž rádi dozvěděli, jestli mladý panovník zemřel v důsledku nehody nebo byl zavražděn.
Večer bylo v Údolí králů rušno. Davem zvědavců, kteří se ve středu večer sešli u Tutanchamonovy hrobky, se přehnala vlna vzrušení a strachu. Ve chvíli, kdy tělesné pozůstatky faraóna přenášeli z jeho hrobu do místnosti s počítačovým tomografem, se spustila prudká písečná bouře a začalo pršet, což je v Horním Egyptě zřídkavé. Někteří z přítomných s obavami utrousili, že jde o projev legendární faraonovy kletby.
Legenda o Tutanchamonově klatbě vznikla ve dvacátých letech 20. století, kdy několik spolupracovníků Brita Howarda Cartera, kteří se bezprostředně zúčastnili vykopávek v Údolí králů, zemřeli za záhadných okolností krátce po otevření faraonova hrobu. Mnozí tehdy uvěřili tomu, že jde o pomstu panovníka za narušení jeho posmrtného klidu. Až později se zjistilo, že příčinou předčasného umrtí Carterových spolupracovníků byla nebezpečná plíseň.

Lékaři začínají bít na poplach. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) pozvolna nabírá rozměrů epidemie. Většina lidí tuto nemoc příliš nezná. Při tom jen v Česku ji má až osm set tisíc lidí.
Dnes je na osmém místě pokud jde o příčinu úmrtí v ČR . Bývá to kolem 1700 lidí ročně, na rakovinu plic u nás umírá zhruba 6000 nemocných ročně.
"Pokud však bude pokračovat její současný rychlý vzestup, ocitne se v nejbližších patnácti letech na třetím místě, hned za srdečními infarkty, mozkovými mrtvicemi a dalšími kardiovaskulárními chorobami, které jsou nejčastějšími příčinami úmrtí," říká MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti JEP.
CHOPN je záludná svou plíživostí. Pacienti obvykle nepostřehnou, že už překročili hranici, za kterou začínají být změny vyvolané chorobou nezvratné. (flashnews.cz 17.2.2005)

Tlačenice v hinduistickém chrámu si v úterý vyžádala životy více než 300 poutníků, především žen a dětí. Panika vypukla poté, co okolí budovy v západoindickém státě Maháráštra zachvátily plameny. Lidé neměli kam utéct. Většina přístupových cest byla zastavěna.
"Zatím jsme kolem chrámu nalezli více než 300 těl," sdělil DPA inspektor Maholkar z policejní stanice v regionu Satara.
"Většina z obětí byla ušlapána. Nejsme nyní schopní odhadnout, kolik lidí bylo zraněno. Desítky osob jsme převezli do dvou státních nemocnic," doplnil.
Během incidentu se v budově a jejím blízkém okolí nacházelo 300 tisíc lidí. Úřady proto uvádějí, že počet mrtvých bude ještě stoupat.
Poutníci se totiž snažili před ohněm útéct, což jim znemožňovaly malé obchůdky s občerstvením a květinami, i provizorní obydlí. Plátěné přístřešky blokovaly většinu únikových cest.
Poutníci se k hinduistickému chrámu sjeli v rámci tradičního náboženského svátku. Ten vyvrcholil v noci na úterý, kdy měsíc vstoupil do úplňku. (credo.ru 24.1.2005)

Spojené státy tvrdě reagují na středeční rozhodnutí Sýrie utvořit společnou frontu s Íránem. Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová na protest stáhla z Damašku velvyslankyni Margaretu Scobeyovou. Ta byla už v úterý povolána do Washingtonu ke konzultacím, ale ve čtrtek bylo zveřejněno, že je odvolána na neurčitou dobu.

Za uplynulých sedm desítek let ztratila Argentina 70 procent svých původních lesů. Na vině je nekontrolované kácení stromů, požáry i rozšiřování zemědělské půdy. Napsal to dnes argentinský deník El Clarín.
V roce 1935 se v Argentině lesy rozkládaly na ploše 1,1 milionu kilometrů čtverečních, z nichž dnes zůstává o něco málo nad 330.000, uvádí se ve společné zprávě ministerstva pro životní prostředí a Státního ústavu pro zemědělské technologie.
Před 69 lety lesy kryly 39 procent argentinského území, dnes zalesněné oblasti nedosahují ani 12 procent. Jedním z hlavních viníků je pěstování sóji, které zaznamenalo boom zejména v posledních letech.
Každý rok zmizí z argentinského povrchu 30.000 hektarů lesa, ale člen hnutí Greenpeace Emiliano Ezcurra si myslí, že je "jich mnohem víc". Své tvrzení zakládá na stížnostech, které organizace denně na toto téma dostává. (ekolist.cz)

Z ankety, provedené institutem Kapa Research vyplynulo, že 60 % Řeků by bylo pro oddělení církve od státu. Jak informuje portál Kosciol.pl, ankety provedené pro jeden z řeckých deníků se zúčastnilo 1250 respondentů.
Nerozdělitelnost řecké církve od státu je vs shodě s ústavou a díky ní má církev velký vliv na dění ve státě, v němž je asi 97% obyvatelstva pravoslavného vyznání. (christnet.cz)

Další pravoslavný kostel budou mít v Mostě
Nejpozději do tří let bude v Mostě stát dřevěný kostelík pro pravoslavné. Stavbu zaplatí rumunští církevní hodnostáři, tuto informaci přináší dnešní Deník Právo, přesněji ústecká příloha. „Pozemky získala církev do pronájmu za symbolických 300 korun ročně, do 12 měsíců musí začít stavět a do tří let kolaudovat,“ přiblížil prý smlouvu náměstek mosteckého primátora Pavel Weiss.
Dřevěný kostelík však nebude sloužit jen pro liturgické účely. Součástí stavby budou také ubytovací prostory a několik altánů. „Monastýr by měl sloužit i veřejnosti. Kdo přijde, toho mniši a řeholní sestry nakrmí a ubytují,“ uvedl Weiss. Byl by to druhý pravoslavný monastýr ve městě. (christnet.cz)

Vatikánská univerzita zahajuje nové kurzy pro římskokatolické kněze, kteří chtějí vymítat zlé duchy z ďáblem posedlých lidí. Podle britské zpravodajské stanice BBC výuka na prestižní škole Athenaeum Pontificium Regina Apostolorum budou zahrnovat dějiny satanismu a jejich kontext v bibli. Nové vzdělávání bude také obsahovat praktické lekce psychologie a práva.
Pro budoucí zaříkávače ďábla (exorcisty) se budou dále pořádat semináře o duchovní, liturgické a pastorální povaze této činnosti.
V současné Itálii vyvolává velké obavy možný vliv satanistických kultů, především mezi mladými a ovladatelnými lidmi. Proto se hledá ideální vymítač zlých duchů.
Otec Giulio Savoldi je v Miláně oficiálním zaříkávačem více než třicet let. Nemohl těžit z nějakého školení a výcviku, ale vůbec nepochybuje o tom, co by zahrnul do jakéhokoli kurzu pro kandidáty na boj s ďáblem a jaké vlastnosti každý vymítač potřebuje.
"Zahrnul bych nadpřirozené síly - přítomnost Boha - a doporučil bych, aby zájemce o tuto práci byl moudrý a věděl, jak nabrat sílu nejen ze sebe, ale také z Boha," citovala BBC Savoldiho.
Na první pohled reportéra BBC zaujal na exorcistovi perfektní plnovous. Jak zpravodaj uvedl, je to muž v letech, má křehký hlas, ale rozhodně z něj vyzařuje osobní šarm a "také něco, co se těžko popisuje, ale co by se dalo označit za auru světce".
Dále si novinář povšiml, že je po něm neuvěřitelná poptávka a jeho čekárna je naprosto plná. Většinou to jsou ženy, které za ním jezdí z celé Itálie. Jak P. Savoldi v interview uvedl, " většinou zjistíte na čem jste, když posedlou osobu konfrontujete modlitbou nebo meditací". Reakce na exorcismus je pak zpravidla násilná, spousta nadávek a odmítání, někdy se dotyčná osoba pokouší na exorcistu zaútočit - mají přitom neuvěřitelnou sílu. Proto P. Savoldi nikdy nevymítá sám a vždy žádá, aby u toho byl někdo ze členů rodiny, který může situaci uklidnit, aby pak mohl v exorcismu pokračovat až do konce. (christnet.cz)

Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu
Američani organizovali simulované popravy
Vyšly najevo důkazy, že americké jednotky v Afghánistánu systematicky týraly afghánské vězně obdobně jako v iráckém vězení Abu Ghraib. Pořizovali si "trofejní fotografie" vězňů a znásilňovali je a sexuálně je ponižovali.
K týrání docházelo v hlavním vazebním středisku v Bagramu, nedaleko Kábulu, a také v menším americkém vězení nedaleko města Kandahár.
Z dokumentů také vyplývá, že američtí vojáci se snažili týrání vězňů v Afghánistánu a v Iráku zatajovat, a to i po loňském skandálu v Abu Ghraib. (blisty.cz)

Francie a její vina na rwandské genocidě
Rwanda je malá africká země, jejíž novodobé dějiny byly poznamenány jednou z největších tragédií světa, kdy mezinárodní společenství nebylo schopné či ochotné zabránit genocidě menšinového kmene Tutsiů. Tato hrůzná pohroma si vyžádala více než osm set tisíc lidských životů. Některé země se dosud nevyrovnaly se svou smutnou úlohou, a mezi ně patří i Francie. Právě ve středu 16. února podala skupina přeživších rwandských obětí žalobu k pařížskému soudu. (blisty.cz)

Britská vláda nyní nechává ve sněmovně schvalovat další zákon, který má kriminalizovat každý veřejný projev, vyvolávající rasovou či náboženskou nenávist. Přitom je vyvolávání rasové či náboženské nenávisti definováno velmi mlhavě. Je to velmi nebezpečné, argumentuje v listě Guardian Timothy Garton Ash. Lidé totiž sice nemohou nic namítat proti něčí rase, ale přece existuje velké množství racionálních námitek proti náboženství, ať už je to křesťanství, judaismus, hunduismus či islám. Tyto námitky vyjádřili i největší myslitelé v moderní historii.

Amerika "chce umlčet Al Džazíru prostřednictvím privatizace"
Amerika a její klíčový spojenec Saúdská Arábie jsou obviňovány, že se nenápadně snaží dát náhubek televizi Al Džazíra, která opakovaně přiváděla americkou vládu k zuřivosti v důsledku svého zpravodajství o Iráku.
Podle zpráv z USA a z Perského zálivu nařídila katarská vláda, majitelka televize Al Džazíra od jejího vzniku v roce 1996, aby byly urychleny přípravy na její privatizaci. Mnoho zaměstnanců televize Al Džazíra se obává, že to povede k ztrátě novinářské svobody. Televize Al Džazíra vznikla s využitím týmu novinářů, který byl sestaven pro projekt arabského vysílání televize BBC, který posléze nebyl realizován. (16.2.2005)

Globální oteplování:
Jak se svět mění
Na zpravodajských stránkách společnosti BBC najdete znepokojující srovnání, jak vypadala různá místa na světě před lety a dnes. Na zde reprodukované fotografii (vlevo nahoře) je argentinský ledovec Upsala, jak vypadal v roce 1928 a podtím, jak tamější scéna vypadala v roce 2004. O důvodech, proč tento ledovec mizí, se však vědci přou. (Další fotografie: vpravo nahoře - Karolina; vlevo dole - Oregon.)

Independent: Britská vláda nedostojí vlastním závazkům udržitelného rozvoje
Kritici ekologických nařízení britského ministerského předsedy Tonyho Blaira obviňují vládu z velkého a nebezpečného klamání veřejnosti. Vláda tvrdí, že se snaží nejen vytvářet lepší podmínky pro život obyvatel, ale zároveň chránit životní prostředí. Odpůrci z řad vládních poradců říkají, že politika Británie k tomu má velmi daleko.
Zpráva Vládní komise o trvale udržitelném rozvoji (SDC) říká, že státní správa ztratila cestu ke skutečně trvale udržitelnému rozvoji a nerealizovala vlastní radikální prohlášení.
„Žijeme ve světě, kde je mnoho přírodních zdrojů na hranici úplného vyčerpání, dochází k ohromnému poklesu rozmanitosti živočišných i rostlinných druhů, objem nejrůznějších druhů znečištění stále stoupá, což ohrožuje celou planetu dlouhodobými změnami klimatu. Ve všech těchto aktivitách Británie nadále přispívá k celkovému zhoršování situace.“
Jednou z hlavních myšlenek nové politiky bylo, že vláda bude ekonomický růst podmiňovat ohledy na životní prostředí. Podle zprávy SDC v tomto bodě propadla vládní politika na celé čáře, jenže s tichou podporou velké části veřejnosti. „Velká část obyvatel Británie v podstatě schvaluje ničení životního prostředí, které ovšem přinese ekonomický růst, zejména když degradace přírody probíhá pomalu a skutečně ničivé důsledky se projeví až za velmi dlouho dobu.“ (ekolist.cz)

BBC: Norsko hledá nová místa pro těžbu ropy v Arktidě
Norské zásoby ropy v Severním moři se tenčí, což staví vládu před rozhodnutí jak zajistit budoucí ekonomickou prosperitu země. Od roku 1971 se tento severský stát stal třetím největším vývozcem ropy a zemního plynu. Obchod s těmito surovinami dnes tvoří celých 20 % hrubého domácího produktu.
Podle nejnovějších průzkumů se však hlavní zdroj příjmů Norska za několik desítek let nevyhnutelně vyčerpá. Ministr ropného průmyslu a energie Einar Stensnaes řekl BBC News, že nastala doba začít hledat alternativy. „Nemůžeme jenom hledat nové zdroje energie. Důležité je také hledat nové využití pro náš průmysl, které by se dalo rozvíjet souběžně s těžbou ropy,“ dodává Stensnaes. Podle jeho informací je v tuto chvíli jedna třetina ropných zásob vytěžena. Vláda předpokládá, že zbývající přírodní zdroje energie vystačí na dalších padesát let. Není ale jisté, zda všechny vrty budou úspěšné a plánovaný objem ropy a zemního plynu půjde skutečně vytěžit.
Největší potenciál již neposkytuje oblast Severního moře, které si již rozdělily ropné společnosti a kde jsou velmi dobré zdroje. Těžařské firmy velmi dobře zvládly technologii podmořské těžby a dokáží beze ztrát čerpat ropu i zemní plyn. „Neprozkoumané oblasti v arktické oblasti Barentsova moře jsou velice slibné, ale podmínky i technika práce zde budou naprosto rozdílné,“ říká vedoucí Norského ředitelství ropných zásob (NPD). Ředitelství vládě doporučuje hledat nové zdroje ropy a zemního plynu v Barentsově moři, jestliže chce předejít energetické krizi. Vláda na konci loňského roku oznámila, že hodlá povolit vrtné práce v této oblasti arktického moře.
Prohlášení vyvolalo vlnu nevole v řadách ekologických organizací, které se obávají, že křehký přírodní systém Arktidy by neunesl případné ropné havárie. Ministr ropného průmysl a energie se tak ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny. „Musíme najít nové zdroje energie pro náš průmysl a nejslibnější oblastí se jeví daleký sever. Tento region je zároveň oblastí bohatou na ryby a jednou z nejdůležitějších lovných oblastí Norska. Zdejší obyvatelé jsou na rybolovu převážně závislí,“ říká Einar Stensnaes. Těžba ropy v Arktidě je velmi drahá a složitá, především kvůli extrémně nepříznivým klimatickým podmínkám. Kromě ekologických a ekonomických problémů spojených s těžbou tento plán rozvířil i politickou situaci. Norsko i Rusko si totiž činí nárok na oblast Barentsova moře, které je větší než Severní moře a mohlo by obsahovat i naleziště přírodního bohatství.
Zatímco objem ropy vytěžené v norských vodách klesá, těžba zemního plynu je naopak na vzestupu. Podle největší norské společnosti Statoil jsou v moři zásoby plynu nejméně na dalších sto let těžby. „Za pět let budeme těžit stejné množství zemního plynu jako ropy,“ říká výkonný ředitel Statoil Erling Oeverland. Norsko velmi významně zásobuje zbytek Evropy zemním plynem, je třetím největším dodavatelem.
Produkce ropy i zemního plynu ještě dlouho nebude na tak kritické úrovni, že by nebyla schopna pokrýt energetické potřeby samotného Norska. Přesto zaznívají otázky po hledání zcela nových alternativ zdrojů energie. Většina ze 4,5 milionů obyvatel Norska by si přálo postavit energetickou politiku na využití levných hydroelektráren. Jenže nejbohatší průmyslové podniky jsou právě ty, které těží ropu. Tyto společnosti nemají přílišnou důvěru ani chuť investovat do výzkumných projektů na využívání alternativních zdrojů. Menší projekty na výrobu vodíku pomocí větrných rotorů sice proběhly, ale bez velkého úspěchu. Podle komerčních společností není možné předpokládat z alternativních zdrojů energie v budoucích dvaceti až třiceti letech velké zisky. (ekolist.cz)

Škody, které v Británii napáchají každoročně záplavy, by se ještě před koncem tohoto století mohly vyšplhat i na dvacetinásobek, upozorňuje zpráva, kterou si dalo vypracovat ministerstvo obchodu a průmyslu a která byla dnes zveřejněna v Londýně. (ekolist.cz)

Rozkol v pseudopravoslavné ruské "Pravé pravoslavné církvi".
Poté, co se církev nedohodla na volbě "patriarchy" z ní odcházejí biskupové a mnozí kněží. Svůj odchod nazývají "vynuceným". (credo.ru)

Americké úřady v sobotu vydaly varování před novým druhem viru HIV, který objevili u jednoho z Newyorčanů, který užíval drogy a měl nechráněný styk s několika muži. Nový druh HIV je prý velmi odolný vůči lékům a způsobuje rychlý rozvoj nemoci AIDS. (flashnews.cz 13.2.2005)

Hlavní rabín je pro pokračování války v Čečensku s účastí federálních vojsk Hlavní rabín Ruska Berl Lazar nesouhlasí s těmi, kteří žádají odchod federálních vojsk z Čečenska. "Válka s terorem se dnes vede po celém světě a jestli ukážeme slabost, přejde válka do druhého stupně a bude zničeno vše, co ještě zůstalo," prohlásil rabín. "Nyní se už nejedná o tom, kdo válku začal... jedinou cestou je ukázat, že se nevzdáme a budeme bojovat s bandity." (credo.ru 8.1.2005)

LONDÝN - Ve studii, kterou uveřejnil list The Sunday Times, vědci napsali, že u chlapců se zvýšením IQ o 16 bodů vzrůstá pravděpodobnost, že se ožení, o 35 procent. U mladých žen naopak s 16 body navíc klesá pravděpodobnost, že se vdají, o 40 procent.
Profesor psychologie Paul Bronson z univerzity v Nottinghamu uvedl, že inteligentní ženy s diplomem, jimž je přes třicet let a které dávají přednost kariéře, si prostě myslí, že muži nejsou v ničem zajímaví.
Inteligentní muži podle spisovatelky a vydavatelky Claire Raynerové preferují ženy, které mají IQ nižší než oni. "Muž s vyšším IQ bude mít práci, jež ho bude vytěžovat, a bude dávat přednost spíš tradičně orientované manželce, která se bude starat o domácnost a bude ve skutečnosti kopií jeho matky," dodala. (flashnews.cz 5.1.2005)

55 procent Američanů nevěří v evoluci
V Americe nyní získávají vliv proponenti "inteligentního designu" světa a biologických druhů, Je to teorie, která zpochybňuje pravdivost darwinovské evoluce. (Zastánci) zdůrazňují, že inteligentní život přece nemohl vzniknout náhodou, musí to být dílo vědomého Stvořitele ... argumentují, že děti mají "mít právo" zpochybňovat vědeckou pravdu. A tak je teorie o evoluci přírodních druhů na ústupu.
Podle nedávného průzkumu televize CBS šokujících 55 procent Američanů - a 67 procent těch amerických občanů, kteří hlasovali pro George Bushe - v evoluci biologických druhů nevěří vůbec. Podle nedávného průzkumu firmy Gallup je asi třetina Američanů přesvědčena, že Bible je doslovně pravdivá. A mnozí tito věřící přesvědčili politiky, správní rady škol a rodiče po celé zemi, aby zpochybnili učebnice, jichž se používá ve školách.
Minulý týden přečetl správce jedné školy v Pennsylvánii prohlášení studentům, v němž zdůraznil, že darwinovská evoluce druhů není vědecky dokázána. Jde o náboženský tlak, který je však uplatňován velmi strategicky a opatrně, varuje list Washington Post. Zdůrazňuje: Debatovat o náboženství v hodinách historie či filozofie je legitimní a vhodné. Vyučovat teoriím "inteligentního designu" ve státních školách v hodinách, věnovaných vědě, je jasným porušením zásady o odluce církve od státu.
Silné náboženské cítění Spojených států nesmí bránit americkým občanům v jejich úsilí získávat znalosti či praktikovat vědecký výzkum, varuje list. (dle blisty.cz)

Britský lékař Harold Shipman, označovaný médii za "Doktora smrt", připravil o život zřejmě 250 osob. Vyplývá to z vyšetřovací zprávy předložené ve čtvrtek v Londýně soudkyní Janet Smithovou.
Jedná se o největšího masového vraha v britských dějinách. Své oběti před zavražděním donutil změnit poslední vůli v jeho prospěch. Před rokem spáchal sebevraždu. (flashnews.cz 27.1.2005)

Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny
Lobbistické organizace, financované americkým ropným průmyslem, se zaměřují na Británii ve snaze zpochybnit hrozbu podnebných změn a zabránit tomu, aby došlo ke snížení emisí skleníkových plynů, varují čelní vědci.
Bob May, předseda britské vědecké Royal Society, konstatoval, že se tito lobbisté zaměřují na Británii, protože je v této mezinárodní debatě právě Británie silně slyšet. Britská vláda se nedávno rozhodla učinit globální oteplování hlavním tématem svého předsednictví skupiny G8. Hlavní vědecký poradce britské vlády David King charakterizoval podnebné změny jako větší hrozby než terorismus. V Londýně se ve čtvrtek koná zasedání skeptiků, odmítajících varování, že dochází k podnebným změnám. Organizuje ho Scientific Alliance, která má vazby na americkou ropnou společnost ExxonMobil.
Minulý měsíc vydala organizace Scientific Alliance analýzu společen s ústavemn George C Marshalla z Washingtonu, v níž tvrdí, že ke globálnímu oteplování nedochází. Marshallův institut obdržel od ropné společnost ExxonMobil v roce 2003 na "studium podnebných změn" 51 000 liber a letos v lednu další blíže neurčenou částku.
Varování profesora Maye přichází v okamžik, kdy britští vědci vydali v časopise Nature výsledky nového výzkumu, z něhož vyplývá, že by mohlo dojít ke zvýšení teploty na zemi až o 11 stupňů.
Zavedení limitů na vypouštění skleníkových plynů by postihlo ropné společnosti, protože většina skleníkových plynů pochází ze spalování fosilních paliv. (blisty.cz)

George Bushe nemají v Evropě lidé rádi daleko více než jakéhokoliv jiného amerického prezidenta v historii, konstatuje komentátor listu New York Times Thomas Friedman, který právě procestoval Británii, Francii, Německo a Švýcarsko. Pokračuje: "Některým lidem v Evropě snad musí být Bush sympatický, s žádnými takovými jsem se však zatím nesetkal."
Měl by odcestovat do Evropy, navštívit tam celou řadu zemí a při tom celou dobu mlčet - jen poslouchat. ...
...Kdyby to Bush udělal, evropští analytikové by nemohli rozbírat jeho projevy a posmívat se rozporům mezi jeho slovy a činy. Evropané by se možná i vyléčili z onoho zlozvyku, kdy prostě jen řeknou "George Bush" a všichni se začnou smát a tím končí rozhovor...
Většina Evropanů si myslí, že je George Bush hluchý....
Co by Bush v Evropě slyšel? Evropané se rádi posmívají naivnímu americkému optimismu... Mnoho mladých Evropanů Bushovi zazlívá, že Ameriku od 11. září proměnil v podivnou novou zemi, které vyváží daleko více strachu než naděje. Pohlížejí na Bushe jako na někoho, kdo jim ukradl něco cenného. Amerika už neříká: "Dejte nám své unavené, své chudé" - říká "Dejte nám své otisky prstů". (blisty.cz)

Řetězec přímých i nepřímých pohlavních styků spojil do jedné řady téměř 300 dospívajících Američanů. K tomuto překvapivému číslu dospěl sociologický průzkum, který vedl James Moody z Ohijské státní univerzity. V průzkumu studoval jeden pár a k němu přiřazoval jejich předchozí sexuální partnery, až dospěl k číslu 288. (flashnews.cz 27.1.2005)

Tuberkolosa
V celém světě na ni každoročně umírají tři milióny lidí. Jde o nejčastější infekční příčinu smrti, a to přesto, že je léčitelná. Stav ještě komplikují rezistentní (odolné) kmeny mykobakterií. Pokud byl pacient jen jednou v životě tuberkulózou infikován, choroba ho ohrožuje do konce života.

Změny klimatu, jak o nich debatují experti i světoví politikové, budou zřejmě ovlivňovat i lidské zdraví. Podle analýzy Národního klimatického programu ČR budou Češi čelit zvýšenému riziku stresu z horka, víc je bude ohrožovat také lymská borrelióza přenášená klíšťaty.
Zvýší se také riziko vzniku alergických obtíží, mohl by jím být v budoucnosti ohrožen každý desátý až pátý obyvatel Česka.
"Globální teplota povrchu Země se ve 20. století zvýšila o 0,6 stupně. To je hodně a vedra budou skutečně častější," vysvětlil již dříve Právu doktor Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.
Podle něj v 21. století bude oteplení ještě vyšší a zdá se, že v historii posledních deseti tisíc let nebude mít obdoby. Do konce tohoto století se má oteplit o 1,4 až 5,8 stupně a v důsledku tání ledovců hladiny světových oceánů mají stoupnout o 10 až 90 centimetrů.
Jsou i prognózy už docela konkrétní pro rok 2075. Podle nich v srpnu by na našem území měla být teplota o 6 stupňů vyšší než nyní a v zimě o 3 stupně.

Stoupne teplota o víc než deset stupňů?
Globální teplota by mohla stoupnout až o jedenáct stupňů. Vyplývá to z velkého mezinárodního výzkumného projektu, jehož výsledky byly právě zveřejněny v časopise Nature.
Organizátoři projektu, který se jmenuje climateprojection.net, varují, že žádný bezpečný limit množství kysličníku uhličitého v ovzduší neexistuje. Jejich studie využívala osobních počítačů po celém světě. Data, která počítače vykalkulovaly, byla zveřejněna v časopise Nature
Climateprediction.net je projekt, který řídí univerzita v Oxfordu. Lidé si mohou stáhnout na vlastní počítač sotfware projektu a vyprodukovat vlastní podnebné prognózy. V rámci projektu se zaregistrovalo více než 95 000 lidí z více než 150 zemí. Jejich počítače vytvořily více než 60 000 prognóz budoucího klimatu.
Každý počítač vytváří trochu odlišnou podnebnou prognózu. Zkoumá, co se stane globálnímu klimatu, pokud se ve srovnání s předprůmyslovým věkem zdvojnásobí množství kysličníku uhličitého v atmosféře. K tomu by mělo dojít asi v polovině jednadvacátého století. Z prognóz vyplývá, že by teplota měla stoupnout v rozmezí od 2 do 11 stupňů. K největšímu vzrůstu teploty by mělo dojít asi za sto let od současnosti.
V pondělí konstatovala Mezinárodní komise pro podnebné změny, které předsedá britský poslanec Stephen Byers, že koncentrace kysličníku uhličitého vyšší než 400 částí na milion by byla "nebezpečná". V současnosti je koncentrace CO2 v atmosféře asi 378 částí na milion a každoročně stoupá asi o 2 části na milion. Vědci z climateprediction.net však tvrdí, že neexistuje žádná bezpečná hranice. (blisty.cz)

Sněhová kalamita na severu Čech je nejhorší za posledních deset let. (1.2.2005)

Nový ukrajinský prezident Viktor Juščenko je jedním z kandidátů, kteří se objevují v čele žebříčku tipovaných favoritů na udělení letošní Nobelovy ceny za mír. (flashnews.cz 1.2.2005)

Odmítla práci v nevěstinci, tudíž přijde o podporu
Pětadvacetiletá nezaměstnaná Němka, která odmítla nabídku pracovního úřadu v místním nevěstinci, zřejmě přijde o podporu v nezaměstnanosti. Podle zákona, který letos vstoupil v platnost, totiž musí žena mladší 55 let a nezaměstnaná déle než rok přijmout jakékoliv zaměstnání, které jí úřad nabídne.
Nejmenovaná mladá žena hledala místo servírky v nočním baru. Když obdržela od potenciálního zaměstnavatele dopis s nabídkou, do podniku zavolala, aby se poptala na bližší podmínky. V tu chvíli zjistila, že ve skutečnosti jde o nevěstinec.
Nevěstince mohou zase nabízet pracovní místa prostřednictvím pracovních úřadů poté, co před dvěma roky vstoupil v platnost zákon legalizující prostituci jako každé jiné povolání. Pracovní úřad musí vyřizovat nabídky práce pro prostitutky stejným způsobem jako třeba pro zdravotní sestry.
Majitelé nevěstinců, kteří musejí platit daně a zdravotní pojištění za své zaměstnance, tak mají přístup do oficiální databáze nezaměstnaných. A mnozí ji také využívají.
"Proč bych neměla hledat pracovnice prostřednictvím pracovního úřadu, když platím daně jako kdokoli jiný?" uvedla majitelka nevěstince.
Tím, že místo odmítla, se ale vystavila riziku, že jí nebude přiznána podpora v nezaměstnanosti. Podle zákona platného od letošního roku musejí totiž Němky mladší 55 let, které jsou rok a déle bez práce, vzít jakékoli dostupné zaměstnání, a to včetně nabídek v sexuálním průmyslu. V opačném případě jim hrozí ztráta podpory.
"Nový zákon říká, že pracující v této oblasti není amorální. Podobná místa nemohou být odmítnuta, aniž by nehrozilo odebrání podpory," uvádí specializovaný právník Merchthild Garweg. (flashnews.cz 1.2.2005)

Ptačí chřipka se šíří už i mezi lidmi
Současná epidemie ptačí chřipky ve Vietnamu si v pondělí vyžádala v lednu už dvanáctou oběť. Stala se jí 10letá Ngo Van Hoang, u níž se projevily příznaky týden poté, co pomáhala rodičům pohřbívat mrtvé kury. Závažnější však je, že od nemocných se zřejmě mohou nakazit lidé, kteří s nimi přišli do styku.
V sobotu nemoci podlehlo 13leté děvče, den předtím přitom zemřela její matka, která měla také ptačí chřipku. Lékaři předpokládají, že se nakazila právě od ní. Na přenos nemoci v rodině mají lékaři podezření i v případě 25leté Kambodžanky, které zemřela v sobotu na jihu Vietnamu. U ní se však ještě na potvrzení příčiny smrti čeká. Její bratr ovšem také podlehl nespecifikované plicní infekci.
Tyto případy vzbuzují obavy, že zmutovaný virus H5N1 se může šířit přímo mezi lidmi. Do konce devadesátých let přitom nikdo nepředpokládal, že by virem mohli být nakaženi lidé.
Ve Vietnamu zemřelo na ptačí chřipku už 31 lidí, dvanáct obětí hlásí Thajsko. (flashnews.cz 1.2.2005)

V západní Evropě každý pátý pár nemůže mít dítě. (Dle TV)

My Řekové nechceme být označováni za antisemity
Arcibiskup Christodolous, hlava Pravoslavné církve v Řecku, se ohradil proti zprávě Ministerstva zahraničních věcí Spojených států amerických, která je nespravedlivá a Řekům křivdící, protože zdůrazňuje antisemitské projevy, uvádí server Kosciol.pl.
"Nejsme rasisty, naopak: máme otevřená srdce i domy pro pronásledované, cituje server arcibiskupa. Christodoulos naopak připomněl, že řecká církev pomáhala Židům získat falešné doklady totožnosti, aby se mohli skrývat jako křesťané.
Podle arcibiskupa se americké Ministerstvo zahraničí soustředilo na velikonoční zvyk praktikovaný v některých částech Řecka, tzv. "pálení žida", které se však týká Jidáše jako zrádce Krista a ne židovského národa. (christnet.cz 23.1.2005)

Veterináři objevili další krávu nakaženou BSE. Jde už o 17. případ v ČR. Čtyřletý kus pochází z družstva v Hodicích na Jihlavsku. Družstvo bude muset utratit stovky kusů dobytka. (31,1,2005)

V Uljanovské oblasti zákázali masové pochody obyvatelstva na zamrzlé řeky a nádrže za účelem tradiční koupele při svátku Zjevení Páně (Bogojavlenija, svátek Křtu Páně v Jordánu, 19. ledna dle starého kalendáře). Opatření bylo přijato kvůli nebezpečí prolomení ledů kvůli neobvykle teplému počasí v této roční době. Obřadní koupel v přírodní vodě bude zajištěna na přesně vymezených místech, kde bude k dispozici dozor rychlé pomoci a spolupráce milice.

Policie loni zaznamenala celkem 196.484 nehod, což je o 633 více než předchozí rok. Celková hmotná škoda byla vyšší zhruba o 35 milionů korun, dosáhla tak 9,63 miliardy korun. Na českých silnicích přitom loni zemřelo celkem 1215 lidí. (Flashnews.cz 14.1.2005)

600 lidí denně umírá při autonehodách v Číně

Evropská sonda Huygens v pátek 14. ledna 2004 měkce přistála na povrchu Titanu, měsíce planety Saturn. Oznámila to agentura AP s odvoláním na oficiálního činitele Evropské kosmické agentury. Podle vědců se zdá, že Huygens přežil na povrchu Titanu nejméně 90 minut. Ještě před tím odeslal první fotografie povrchu měsíce.
Sonda Huygens odesílala na Zem zhruba tříhodinový objem dat prostřednictvím své spojovací družice Cassini, která krouží po oběžné dráze kolem Saturnu. Vědci soudí, že jim vyhodnocení všech informací potrvá několik let.
Vědci věří, že reakce organických látek, jež se údajně na Titanu odehrávají, se podobají procesům, z nichž vzešel prvotní život na Zemi před 4,6 miliardy let. Rozdíl je v povrchové teplotě - minus 180 stupňů Celsia.
Fotografie tohoto měsíce Saturnu ukazují světle oranžový povrch zahalený tenkým oparem metanu.
Snímek pořízený z výše 16 kilometrů ukazuje tmavé linie, které navozují existenci toků vyhloubených tekutinou. Ta směřuje do tmavé oblasti, o níž se vědci domnívají, že by mohla být mořem kapalného metanu.
Snímek pořízený už na povrchu měsíce zachycuje balvany, které podle vědců vypadají jako zmrzlá kapalina. Jsou roztroušeny po oranžovém povrchu zahaleném do metanového závoje.
Raketa Delta-4 Heavy americké spolecnosti Boeing v noci odstartovala ke zkušební misi. Podle agentury AP je cílem prokázat, že mohutná raketa bude schopná vynášet na obežnou dráhu Zeme velké vojenské družice. (22.12.2004)

Huygens podle snímků přistál v "bahně"
sonda přistála u pobřeží velkého jezera tekutiny, což vyplývalo už z prvních snímků z minulého pátku a víkendu, které vědcům evokovaly masu písku prosyceného kapalinou.
Jedna fotografie, zveřejněná v úterý, odhaluje velkou masu tekutiny - zřejmě kapalného metanu - přecházející v nerovný zamrzlý terén.
Vědci vyjádřili překvapení nad chováním sondy během prostupování mlhou ve velkých výškách. Modul se údajně silně rozhoupal a nachýlil se nejméně o deset až dvacet stupňů.
Vědci: Titan je jako pozemský svět
Vědci mají nyní již ucelenější představu o překvapivě "pozemském" světě na Titanu, ledovém měsíci Saturnu. Podle snímků pořízených při sestupu modulu atmosférou měsíce lze usuzovat, že fyzikální procesy na povrchu Titanu se jen málo liší od vývoje na Zemi, uvedl expert rpo analýzu fotografií Martin G. Tomasko.
"Místo vody, která je na Zemi, je ovšem na Titanu tekutý metan, místo křemičitanů vodní led a vulkány na Titanu nechrlí lávu jako na Zemi, nýbrž velmi studený vodní led," popsal dění na největší oběžnici Saturnu Tomasko při zveřejnění prvních oficiálních výsledků rozboru fotografií v sídle Evropské kosmické agentury (ESA) v Paříži.
Metan, známý na Zemi jako důlní plyn, se na Titanu vyskytuje při teplotách kolem minus 170 stupňů Celsia také jako kapalina.
Do dnes vyschlých řek a jezer na Titanu podle Lebertona možná ještě nedávno napršel metan.
Sopky Titanu chrlí led spolu s amoniakem.
Narozdíl od zemské atmosféry ale ovzduší Titanu postrádá kyslík. Nyní lze prý snít o tom, že jednou budou na Titan vysláni pojízdní roboti podobní těm, jací nyní působí na Marsu.
(flashnews.cz)

Konservativní farnosti anglikánské církve v USA přestupují na katolictví
Minulý pátek 34letý kněz E. Bergman a více než 30 jeho farníků z amerického episkopálního společenství Dobrý pastýř se oficiálně sjednotili se Skrantonskou diecézí římsko-katolické církve. V poslední době se podobné případy stávají běžným jevem. Píše o tom Episkopální informační agentura.
Jestli tento kněz dostane odpovídající povolení papeže, může se stát prvním ženatým knězem této eparchie. Jeho rozhodnutí je spojeno s problematikou antikoncepce a hlavně s faktem, že byl v episkopální církvi ustanoven za biskupa aktivní homosexuál Robinson. Zmíněná episkopální farnost byla už devátou, která odešla v důsledku homosexuálního biskupského svěcení. (credo.ru 14.1.2005)

Presbyteriánský pastor na Floridě zemřel přímo při kázání po slovech: "a až půjdu na nebesa..."
69letý pastor J. Arnold na konci nedělního kázání v Orlandu po těchto slovech padl na podlahu a umřel. Citoval v tuto chvíli slova zakladatele metodistické církve J. Wesleyho: "A když ukončím svou námahu na této zemi, já nesmrtelný, a až skonční má práce pro Krista... budu s Ježíšem." Mnozí farníci přítomní v chrámu měli lékařské vzdělání a pokoušeli se faráře oživit, ale bezúspěšně. Když přijela rychlá záchranná pomoc, byl pastor již mrtev. Otec Arnold jezdil po mnoha farnostech v Africe a na blízském Východě a vzdělával další kněze. Příčinou jeho smrti se pravděpodobně stala srdeční příhoda. (credo.ru)

Další zemětřesení zasáhlo v noci souostroví Andamany a Nikobary v Bengálském zálivu . Epicentrum zemětřesení o síle 5,6 stupně Richterovy škály bylo 350 km od indonéského Banda Acehu, který byl nejvíce postižen tsunami 26. prosince. (flashnews.cz 27.1.2005)

Bush nevyloučil útok na Írán
Americký prezident George W. Bush v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici NBC připustil možnost útoku na Írán. Došlo by k němu v případě, že Teherán neposkytne veškeré informace o svém jaderném programu a nezmrazí jej. O přípravě útoku informoval v neděli časopis New Yorker. Bílý dům i Pentagon jeho zprávy popřely. (flashnews.cz 18.1.2005)

Mezinárodní síly ztratily v Iráku od 1. května 2003, po oznámení konce velkých bojových operací v zemi, 1357 vojáků ze 16 zemí - nejvíce Američané (1229), Britové (43) a Italové (20). (flashnews.cz 26.1.2005)

Koncem minulého týdne vyvolal poprask v židovském náboženském světě výrok představitele Istitutu kabbaly rabína Eliachu Jardeni o tom, že šest milionů židů zemřelo rukou nacistů a jejich přisluhovačů "protože se (tito židé) neučili kabbalu a kvůli tomu jim zůstalo skryto světlo". Židovští představitelé žádají omluvu; většina rabínů a věřících politků tvrdí, že taková slova může pronést jen neonacista. (JEWISH.RU 14.1.2005)

Británie, která má tradičně volnější přístup k vyjadřování názorů než kontinentální Evropa, chce zavést novou právní normu trestající výroky o náboženstvích, ale literáti, novináři a mnoho právníků je proti. Mezi nimi Alman Rushdie, který byl za jednu svou knihu odsouzen v Íránu k smrti právě proto, že se podle tamních náboženských činitelů dopustil urážky islámu, podepsal spolu s dalšími 200 spisovateli dopis ministru vnitra, v němž ho žádá, aby zákon stáhl.
Jejich obavy ilustrují dvě kulturní události v poslední době. Spisovatelka Gurpreet Kaur Bhattiová se musí skrývat poté, co dostala výhrůžky zabitím kvůli své divadelní hře Behzti (Hanba). Hra řeší pokrytectví a nespravedlnost na pozadí znásilnění a vraždy v sikhské svatyni. Sikhové, ale i představitelé jiných náboženství, to označili za urážlivé. Při násilných protestech proti Behzti bylo v prosinci zraněno několik policistů a divadlo raději představení zrušilo.
Tento měsíc vyvolala obrovský odpor mnoha křesťanů televizní stanice BBC 2, když odvysílala muzikál Jerry Springer the Opera. BBC 2 dostala na 50.000 stížností, rezignační dopis jednoho z předních producentů a čelí tvrdé kritice, protože se muzikál podle kritiků chová neuctivě k Ježíšovi. Řada lidí chce, aby vedení BBC bylo za uvedení hry stíháno. I zde padly výhrůžky smrtí. (Christnet.cz)

Britské úřady obvinily dvanáctiletého žáka ze znásilnění učitelky. K případu došlo koncem listopadu v hrabství Durham Znásilnil ji o polední přestávce, kdy učitelka žáka doučovala. Z místa činu ujel vozem učitelky.

Kvůli epidemii meningitidy na Filipinách zavádí římsko-katolická církev hygienická opatření v kostelech. Chrámy jsou dezinfikovány, věřící si přestali podávat ruce při bohoslužbě, přijímání není podáváno do úst ale (proti místním obyčejům) výhradně na ruku. (credo.ru)

Oběti zneužité katolickými knězi získají 100 mil. USD
Los Angles - Sto miliónů dolarů (asi 2,5 mld. Kč) vyplatí katolická církev v jihokalifornském okrese Orange obětem sexuálního zneužívání, kterého se na nich dopouštěli duchovní. Realizuje tak soudem potvrzenou dohodu, vůbec nejvyšší kompenzaci v historii americké katolické církve. Oznámila to v úterý tisková agentura AP.
Mnoho z osob, které církev zažalovaly, vzlykalo, když soudce přečetl podmínky vyrovnání, ke kterému obě strany dospěly loni 2. prosince.
"Nechť si tento krok každý připomíná ode dneška tak, že není nic důležitějšího než ochrana našich dětí a mládeže," řekl biskup Tod Brown na tiskové konferenci, která následovala po zveřejnění dohody.
"Prosím o odpuštění a doufám v usmíření a vím, že nyní začal proces hojení ran," dodal Brown směrem k postiženým, kteří seděli vedle něho. Každé z obětí se navíc jménem instituce osobně omluvil.
Skandál v Orange propukl před třemi roky. Proti katolické církvi tehdy podalo žalobu 90 osob. Každá z nich požadovala odškodnění ve výši 1,1 mil. USD (asi 27,5 mil. Kč). Právníci si přitom měli vzít 40 % zmíněné částky.
Nová dohoda mezi advokáty, katolíky a soudem nakonec přiřkla poškozeným od 500 tisíc USD (asi 12,5 mil. Kč) do 1,6 mil. USD (asi 40 mil. Kč).
Dosud největší částku ve výši 85 miliónů dolarů (asi 2,125 mld. Kč) vyplatila v roce 2002 bostonská arcidiecéze. O sumu se podělilo 552 lidí. Duchovní je sexuálně zneužívali v dětském věku.
(Flashnews.cz 4.1.2005)

Francouzský kněz chce soudně umlčet chrámové zvony, které ho ruší ze spánku Kněz se obrátil na soud s požadavkem, aby v noci umlkly vesnické zvony. Kněz se přestěhoval z Paříže na vesnici, kde si koupil před 20 lety domek, aby zde trávil důchod. Nyní tvrdí, že nemůže spát kvůli zvonům, kteří po nocích bijí každou hodinu. Chce vesnické představenstvo přivést před soud, aby je donutil přerušit odbíjení zvonů od 10 hod. večer do 7. hod. ranní. Obyvatelé vesnice sepsali petici s žádosti nedovolit umlčení zvonů. Starosta uvedl, že petici už podepsalo 150 lidí z 800 obyvatel. Zvuk zvonů je prý důležitou součástí vesnického života. (Credo.ru)

Planetární počítač
V kalifornském San Diegu i na několika dalších vědeckých pracovištích už nyní vzniká budoucnost bezdrátové komunikace. Týmy špičkových vědců a inženýrů pracují na základech počítačové sítě, která jednou obemkne celou zeměkouli. Komunikační technologie výrazně změní internet. Už brzy bude dostupný z kteréhokoli místa na naší planetě. A to teprve vzniká v práci špičkových vědců nová globální internetová infrastruktura. Síť budoucnosti ovšem nebude propojovat pouze sofistikované počítače, ale vše, co je schopno zpracovávat data. Telefony, fotoaparáty, teplotní čidla, kardiostimulátory, zkrátka všechno. (Česká televize; pořad: Dobrodružství vědy a techniky)

Nemocnice Mekky jsou přeplněny nemocnými.
Kvůli chladnému počasí onemocnělo obrovské množství muslimských poutníků, kteří sem přijeli na tradiční svátek a někteří (z jihu) nejsou zvyklí na tak nízké teploty. Kvůli obavám z infekcí jsou ulice svatých měst dezinfikovány; úklidem je pověřeno 24.000 lidí.
Pro tradiční obětování je připraveno 900.000 ovcí, 15.000 krav a velbloudů.
Bezpečnost hlídá 20.000 policistů.
Letos zde bude asi 2 miliony poutníků a předpokládá se, že tento počet rok od roku poroste. (credo.ru 14.1.2005)

Stránky historie - římský papež Pius XII. přikázal nenavracet po válce zachráněné židovské děti k jejich rodinám
V italských novinách "Corerre della sera" byl zveřejněn instruktážní vatikánský dopis datovaný k 20.11.1946. Jak vyplývá z jeho obsahu katolická církev ve Francii měla vracet židovské děti, které vzala do své péče, jejich rodičům jen v tom případě, že tyto děti nebyly pokřtěny.
Tento list byl adresován ze Státního vatikánského sekretariátu (něco jako ministerstvo zahraničí; pozn. překl.) tehdejšímu papežskému nunciovi v Paříži Angelo Ronkalli - budoucímu papeži Janu XXIII. "Věnujte pozornost tomu, že toto rozhodnutí bylo schváleno svatým otcem," zdůrazňovalo se instruktážním listu s odvoláním na papeže Pia XII.
Tento typ dokumentu je jednou z mnoha ilustrací rozporuplnosti osoby římského pontifika dob druhé světové války, který se mj. všemožně snažil dokonce omezit množství židovských dětí vrácených jejich rodinám. V instrukcích bylo, že pokřtěné židovské děti "nemohou být svěřeny těm institucím, které jim nemohou zaručit křesťanskou výchovu". Co se týče nepokřtěných "dětí holokaustu", doporučoval Vatikán nepředávat je tam, kde "na ně nemají žádné právo".
Nuncius Ronkalli, který před tím zaujímal post vatikánského představitele v Istanbulu, získal reputaci přivržence židů. Jako nuncius v Paříži pomáhal mnohým při emigraci do Palestiny a často porušoval vatikánské instrukce o nevracení židovských dětí k jejich rodinám.
Tak 19.7.1946 poslal dopis hlavnímu rabínu židovského Iešuva v Palestině (svého druhu předstadium státu, na jehož základě pak vnikl nezávislý židovský stát Izrael; pozn. red.) Isaaku Hecogovi, otci budoucího presidenta Izraele Chaima Hercoga. V tomto dopisu papežský diplomat "dovoluje zaštítit se jeho (Ronkalliho) autoritou za účelem navracení dětí do jejich původního prostředí".
"Tento dokument je svědectvím, že Vatikán absolutně ignoruje takový fakt, jakým je holokoust a vraždění židů," prohlásil prezident svazu italských židovských společností Amos Luccato, "vždyť ve skutečnosti se židovské děti obracely na církev ne kvůli tomu, aby byly pokřtěny, ale aby se zachránily."
Publikování dokumentu takového typu jen dále odhaluje další rozpory v situaci -- i bez toho dost rozporuplné -- kolem osoby papeže Pia XII. Navíc tento dopis přináší těžkosti Vatikánu, který stále čelí dodnes pokračujícím obviněním z toho, že tento papež nečinil dosti proti pronásledování židů v letech nacismu, a co více - dokonce pomáhal nacistickým zločincům uniknout spravedlivé odplatě.
Publikace tohoto druhu mohou značně ztížit začátek procesu blahoslavení (předstupeň svatořečení) papeže Pia XII., který inicioval současný papež Jan Pavel II.
(Amiram Barkat, Haarec, 30.12.2004)

Představitel jedné z nejvlivnějších židovských společensko-politických organizací "Antidiffamacion liga" A. Foxman žádá Vatikán, aby zmrazil proces svatořečení římského papeže Pia XII. (credo.ru)

Hitler plánoval v roce 1944 únos papeže Pia XII. Hlava katolické církve měla být převezena do Německa. Uvedl to v neděli italský deník La Repubblica.
ŘÍM - Hitler údajně rok před koncem druhé světové války nařídil generálovi Friedrichovi Ottovi Wolffovi, aby unesl tehdejší hlavu katolické církve. Ten však rozkaz odmítl provést a navíc papeže varoval.
Informaci obsahoval materiál sepsaný Wolffem v roce 1972. Dokument byl následně vložen do složky, kterou Vatikán sestavoval v rámci svatořečení Pia XII.
Hitler údajně únos plánoval kvůli tomu, že byl popuzen vstřícností katolíků vůči Židům. Právě tato církev totiž v Evropě během 2. světové války ukryla tisíce Hebrejců. Papež měl být internován na hradě v Bádensku-Württembersku.
Pius XII. zastával pontifikát od roku 1939 do roku 1958. Při vánočním kázání odmítl vraždění z důvodu rasy nebo náboženství. Jeho kritici mu však vyčítají, že nikdy otevřeně proti Hitlerovi nevystoupil, a to i přesto že věděl o chodu vyhlazovacích táborů. (flashnews.cz 16.1.)

Český rozhlas přinesl informaci o mediálním zveřejnění doposud tajné zprávy, že Vatikán napomáhal v druhé polovině 40. let 20. století hitlerovským válečným zločincům v útěku před spravedlností.

Co říkají tradicionalističtí římští katolíci o ekumenickém obcování s pravoslavnými:
Objektivně nelze než konstatovat, že "pravoslaví se nachází ve schizmatu a částečně i v bludu (Duch svatý vychází pouze z Otce a nikoliv také ze Syna, popření čistce a papežského primátu), nejde tedy o žádnou "sesterskou církev". O ekumenickém dialogu s pravoslavím platí: Má smysl jen tehdy, bude-li jeho cílem návrat pravoslavných křesťanů do lůna Katolické církve - pravé Církve Kristovy." (Nad knihou německého teologa G. Maye: "Past ekumenismu"; dle Mezinárodního katolického reportu 7/2004 str. 28)

Eucharistie podaná evangelíkům je trestným činem
Katolický profesor teologie a kněz Gotthold Hasenhüttl, který při ekumenickém církevním festivalu v Berlíně v roce 2003 umožnil přijímání katolické eucharistie i evangelíkům, byl za to definitivně zbaven kněžského úřadu. Doručením dekretu kongregace pro nauku víry, který potvrdil papež, bylo totiž zamítnuto jeho odvolání.
14 kardinálů a 4 arcibiskupové se podepsali pod dokument, který jeho počínání v době ekumenického festivalu označuje jako závažné zneužití pravomoci a jako trestný čin. (Christnet.cz Celá zpráva http://www.christnet.cz/magazin/mag.asp?zprava=7958)

Výsledky sčítání návštěvníků římsko katolických bohoslužeb
Celkový počet návštěvníků bohoslužeb 18. dubna je 405.426; z toho 127.457 v české (31 procent) a 277.969 v moravské provincii (69 procent). Oproti sčítání z r. 1999 byl zaznamenán úbytek 9113 osob (ve výsledcích z r. 1999 však chybí Litoměřická diecese, takže úbytek bude o tento počet ještě vyšší). Nárůst zaznamenala pražská ardidiecéze (+ 1295) a českobudějovická (+ 323), v ostatních počet klesl. Největší pokles byl v diecézi brněnské (- 11.140). Průměrný věk návštěvníků bohoslužeb je 48 let. Dvě třetiny jsou ženy. Převládají výdělečně nečinní (2/3). (Mezinárodní katolický report 8/2004)

Právě katolictví si ve dvacátém století výrazně uvědomilo, jak dokáže tržní a spotřebitelský kapitalismus proměnit všechny rysy lidské činnosti ve zboží. Katolická víra je v přímé opozici vůči zneužívání lidského života jako nástroje - které je v dnešních evropských světských společnostech tak rozšířeno. Katolictví je spojencem protikorporačního hnutí. I ono zdůrazňuje: jde o lidi, ne o zisky.
Avšak svět to neslyší. Vinu za to nese vnitřní zpanikařené ochromení uvnitř katolické církve. Katolická církev se neodpustitelně vyhýbá řešení zásadních otázek, jimiž je užívání kondomů v Africe a problém pedofilních kněží, a zamlžuje životně důležité otázky složitou teologií. Přitom přichází o respekt těch lidí, kteří jí mohli alespoň naslouchat.
O Vánocích se sice zaplní dočasně kostely, ale tento zájem o církevní dědictví je jen zdání - úpadek křesťanské víry v Evropě nezadržitelně pokračuje. Katolická církev na to nijak neraguje. Snad proto, že má ještě množství věřících na jiných kontinentech než v Evropě. Novinářům činitelé katolické církve na dotazy o tom, do jaké míry klesá počet katolických kněží v Británii prostě neodpovídají.
Nad budoucností katolické církve a nad tím, že zbožnost a dodržování morálních imperativů přebírá v Evropě od křesťanů muslimská víra, se v deníku Guardian zamyslela katolička Madeleine Buntingová.
Člověk má pocit, že na to reagují nejvyšší vrstvy katolické hierarchie (většinou jim je hodně přes šedesát) absolutní nevěřícností a zmatkem. Většina jejich příslušníků vyrostla v tradičních katolických kulturách ve Španělsku, ve Francii, v Itálii či v Irsku, které už neexistují. Jejich hodnoty, jejich chápání víry a života, je doslova z jiného světa - z hluboce konformních, často venkovských společností, kde býval kněz osobu nezpochybnitelné autority a moci.
Katolická hierarchie zjevně nemá tušení, co udělat, jak zastavit ústup od křesťanství. Papež Jan Pavel II. se prý opakovaně vyjádřil, že by pomohlo trochu útlaku - to fungovalo v Polsku po většinu 20. století, kde má katolická církev dodnes podstatnou moc. Avšak vzhledem k tomu, že nacistická či ruská invaze nehrozí, církev si bude muset vymyslet něco jiného.
Paradoxem je, že zatímco se hierarchie katolické církve snaží vyrovnat s odkřesťanšťováním Evropy, mezi nejzbožnější evropské občany nyní patří muslimové. Islám se už stal evropským náboženstvím a celé čtvrti některých evropských měst, jako Rotterdam či Birmingham, jsou dnes islámské. A rozhovory, které slyším mezi dnešními muslimy, jsou daleko blíže náboženským zásadám, s nimiž jsem já vyrostla, než cokoliv, co dnes člověk slyší od současných katolíků. Jen muslimové jsou ochotni se cele obětovat Bohu a plně se zabývat ortodoxií víry. ...
Je sice dobře, že dochází k ochromení nezpochybnitelné a arogantní autority katolických kněží, argumentuje dále autorka, hrozí však nebezpečí, že vylejeme dítě i s vaničkou. Je stále obtížnější lidem vysvětlovat, proč by se měli zabývat dvěma tisíciletími meditací a úvah o stavu lidské bytosti. Dnešní lidé projevují pozoruhodnou míru arogance, která s tak velkým pohrdáním odmítá se vůbec zabývat vírou a etickými tradicemi, jimiž žily celé generace našich předků. ...
Často je komunikace mezi věřícími a nevěřícími dialogem hluchých na obou stranách, a obě strany jsou vinny tím, že jen víc křičí. Kde má člověk začít s kolegou, který oznámí, že "nenávidí všechna náboženství"?
... agresivně materialistické světské demokracie Západu nedokázaly snížit množství lidského utrpení, ani zvýšit množství lidského štěstí ...
Katolická tradice má schopnost významným způsobem přispět k porozumění problémům, jimž čelí lidstvo: globálním extrémům bohatství a chudoby, problémům životního prostředí, tragédiím deprese a samoty. ... Právě katolictví si ve dvacátém století výrazně uvědomilo, jak dokáže tržní a spotřebitelský kapitalismus proměnit všechny rysy lidské činnosti ve zboží. Katolická víra je v přímé opozici vůči zneužívání lidského života jako nástroje - které je v dnešních evropských světských společnostech tak rozšířeno... (Katolictví) zdůrazňuje: jde o lidi, ne o zisky.
Avšak svět to neslyší. Vinu za to nese vnitřní zpanikařené ochromení uvnitř katolické církve. ...
(blisty.cz http://www.blisty.cz/2004/12/21/art21163.html)
Předchozí zprávy (2004) jsme doplňovali sem.


Aktuální

Soubory se staršími zprávami

  • Zprávy zaznamenávané v roce 2004.
  • Zprávy zaznamenávané v roce 2003.
  • Zprávy zaznamenávané v roce 2001 a 2002.
  • Zprávy přidávané v roce 2000 (a částečně i 1999).
  • Zprávy - utříděný výběr z let 1998-9.
  • Achiv staršího výběru zpráv (připraven v r. 1997)
<-Skok na seznam „za dveřmi"    <-<-Skok na Homepage