Aktuality

Starší i novější zprávy
vybírané z pravoslavného i světového tisku
a ostatních sdělovacích prostředků



Záznam vybraných zpráv a událostí charakterizujích naši dobu
a odrážejících stav světa.


Nejnovější letošní zprávy zde.

Zprávy za rok 2003


(Novější zprávy jsou nahoře, starší níže)

NAVRCHOLU.cz

Ohlédnutí za rokem 2003 u nás i ve světě

Léto roku 2003

Celá Evropa zažila nejteplejší léto za posledních nejméně 500 let. Překonán byl i poslední rekord z roku 1757. V ČR šlo s průměrnou teplotou 22,35 stupně o nejteplejší léto za 232 let. Dřívější záznamy o teplotách totiž nejsou k dispozici, v pražském Klementinu se měří od roku 1775. Druhá příčka patří létu roku 1834, kdy bylo 22,1 stupně v průměru, třetí pak létu v roce 1811, kdy bylo 22 stupně.
Rok po ničivých povodních naopak kvůli extrémnímu suchu chyběla v Česku voda. Nejen ve studních, ale i v řekách, jezerech i přehradách. Proti běžnému průměru chyběla na území republiky až polovina vody. Hydrometeorologové připustili, že tak katastrofální situaci ještě nezaznamenali. Například na Orlické přehradě klesla na podzim hladina až o deset metrů.
Sklizeň obilovin se podle Českého statistického úřadu snížila proti roku 2002 o 16 % na 5,72 miliónu tun. Produkce brambor klesla meziročně o 18,1 % na 737 tisíc tun a technické cukrovky o 18,6 % na 3,12 miliónu tun. Nižší sklizeň poznamenalo zejména teplo a sucho, v některých oblastech úrodu poškodily také kroupy a prudké nárazové deště. Z obilovin byla nižší produkce zejména u kukuřice na zrno, a to o 24,4 %. Sklizeň řepky klesla o 44,6 %. Nižší byla i produkce kukuřice na zeleno a siláž. Někteří zemědělci tak doslova čelí existenční krizi. Nedostatek krmiva, způsobený suchem, donutí zřejmě mnohé farmáře k vybíjení dobytka. Zásoby jsou minimální, a tak ceny krmiv na trhu rychle rostou.
Nižší byla i sklizeň brambor (-20,7 %) a cukrovky technické (- 15,9 %). Podle odhadu klesla i sklizeň sena z trvalých travních porostů (- 12,7 %). Sklidilo se také méně ovoce.
Tropické teploty způsobily obrovské problémy také rybářům. Kvůli horkům bez pořádného deště v řekách i potocích ubylo vody a výrazně stoupla její teplota, což jen v Moravskoslezském kraji způsobilo úhyn tisíců ryb.

Úsměv, otisky prstů, vítají vás Spojené státy

Otisky prstů, fotografie a snímky cestovních dokumentů budou muset od příštího roku zahraniční návštěvníci poskytnout americkým úředníkům při vydávání víz.
Proceduru "ocejchování" podstoupí všichni, kteří se musejí při vstupu na území USA prokázat platným vízem, tedy i občané České republiky. Otisky prstů, fotografie a snímky cestovních dokumentů budou uloženy ve speciálním systému. Právě v něm si úředníci následně ověří, zda dotyčný měl potyčky se zákonem, patří k nějaké teroristické skupině, či jestli případně někdy porušil podmínku pro vydání víza.
Osoba procházející kontrolou položí oba ukazováky na scanner, který během několika vteřin určí, zda je vítaná či nikoli. Přitom bude vždy pořízena digitální fotografie, scannerem budou procházet i doklady. Své otisky při žádosti o vízum povinně odevzdají všichni žadatelé, výjimkou jsou děti do 14 let, osoby starší 79 let a diplomaté.
Na program vyčlenil americký Kongres až 400 miliónů dolarů (přes jednu miliardu korun). Do 31. prosince 2005 by měl fungovat na 115 mezinárodních letištích a ve všech přístavech. Každý rok má takto být zkontrolováno zhruba dvaceti tři miliónů osob.

Válka v Iráku: marné hledání důkazů

Dvacátý březen 2003 tři hodiny a třicet pět minut ráno SEČ: útokem na Bagdád začala vojenská operace proti Iráku. Koalici spojenců odhodlaných svrhnout Saddáma Husajna a jeho stranu Baas vedou Spojené státy a Velká Británie. Oficiálním důvodem akce se stala zakázaná výroba zbraní hromadného ničení. První úder na Bagdád se uskutečnil ve dvou vlnách. Husajnův režim reagoval o šest hodin později vypálením raket na severní Kuvajt. Už první den války začaly v zemi hořet ropné vrty. Vpodvečer zaútočili spojenci na Bagdád opět. Nebe nad iráckou metropolí se rozzářilo výbuchy protiletadlových granátů. Na třech místech v centru byly zasaženy budovy iráckého ministerstva plánování a prezidentský palác.
Dvacátého prvního spustily USA a Británie pozemní operace. Příslušníci americké námořní pěchoty postupující z Kuvajtu překonali lehký odpor při obsazování města a v přístavu Umm Kasr a vztyčili v zemi první americkou vlajku. Obrněné jednotky pronikly téhož dne na irácké území do hloubky 150 km a postupovaly na Bagdád. Cesta do středu metropole však trvala dlouhé týdny.
Nepotvrdily se tak optimistické předpoklady Londýnu a Washingtonu o rychlém pádu režimu a bleskové válce. Špatně vyzbrojená irácká armáda dokázala vzdorovat ohromné přesile koaličních vojsk více než měsíc. Houževnatý odpor ztrpčovaly spojencům i další dvě skutečnosti: zmizení Husajna a jeho synů Udaje a Kusaje a absence důkazů o tom, že by Bagdád vyráběl zbraně hromadného ničení. První trauma vyřešila koalice zdárně koncem roku. O druhém tématu se už mluvit přestává: historii přeci píší vítězové. Ti tak dlouho odpovídali na otázku týkající se zbraní větou: "My je najdeme.", až se všichni přestali ptát.
Definitivní vítězství spojenců oznámil George W. Bush počátkem května. "Ukončili jsme hlavní vojenské operace v Iráku," uvedl tehdy. Jednoznačný triumf koaličních vojsk se ale nekonal. Naopak. Irácký lid sice své osvobození přivítal, jak uváděla opakovaně britská a americká média, ale současně se svobodou začala gerilová válka.
Boj výborně vyzbrojených zahraničních jednotek s nejrůznějšími frakcemi usilujícími o převzetí moci v Iráku trvá. Počet rakví směřujících především do USA roste den ode dne.
Pentagon otevřeně při příležitosti vzniku tajné irácké služby přiznal: "Situaci v zemi nerozumíme."
O pomoc obnovit chod válkou rozbitého státu požádal Bush dokonce i OSN, organizaci, kterou ještě na jaře ze světového dění zcela vyškrtl. Hlavní odpůrci konfliktu, tj. Francie a Německo, však jakékoli zapojení do řešení vzniklé situace odmítly. Naznačily ale, že by byly ochotny jednat, a to v případě, kdyby Bílý dům přehodnotil rozdělování ekonomických zakázek na obnovu Iráku. To se však nestalo, naopak. V prosinci USA svým memorandem potvrdily, že hospodářské aktivity v zemi budou napříště plně v režii amerických, britských a případně i polských a australských firem. Roztržka mezi Washingtonem, Berlínem a Paříží pokračuje. Tentokrát už nejde o ideje, jak mocnosti předstíraly ještě na jaře, ale o miliardy dolarů a ropu.
"Máme ho," oznámil stručně čtrnáctého prosince americký civilní správce v Bagdádu. Bushově a Blairově administrativě se značně ulevilo. Více než půl roku po ukončení války byl zadržen svržený vůdce Husajn. Skončilo tak marné hledání jednoho z nejžádanějších mužů světa.
Nešlo o vzornou práci americké CIA, jak tvrdila Británie. Cestu k diktátorovi, jenž se ukrýval v jámě, ukázal koaličním silám jeden z jeho nejbližších - za vypsanou odměnu.
Život civilistů se pozvolna dostává do normálu - happyend se ale nekoná. Politická a hospodářská situace v zemi je značně nestabilní. Prozatímní vláda v čele s šajchem Abdalem Azízem Hakímem velmi těžko získává důvěru.
Bílý dům sice už oznámil, že v zemi setrvá ještě několik let, padl například rok 2007. Bude záležet tak jen na amerických voličích, zda vyberou kandidáta republikánů: setrvání v Iráku, nebo demokratů: urychlené stažení vojsk z oblasti. A Iráčané? Zbývá jim jediné: čekat.

2003: Sucho vyústilo ve smrtící požáry

Sucho, teploty kolem čtyřiceti stupňů Celsia a následné požáry sužovaly v uplynulém roce "tradičně" Spojené státy, Kanadu a Austrálii. Vlna nesnesitelných veder spojená s neúměrným vysoušením půdy však postihla i Evropu, zejména jižní státy. Své mrtvé, škody v hodnotě miliard eur sčítaly Řecko, Chorvatsko, Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko. Klimatické změny přitom mají podle odborníků na svědomí na celém světa škody za 60 miliard dolarů (asi 1,7 bilionu korun).
"Změna klimatu je reálný fenomén, který se bude projevovat stále ničivěji," uvedl šéf Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Klaus Töpfer v prosinci na milánské konferenci o změnách klimatu na Zemi. "Nejde o nějakou prognózu, ale o skutečnost, jež bude lidstvu přinášet utrpení a hospodářské ztráty," dodal.
Extrémně suchý rok zahájily požáry lesního porostu a buše v Austrálii. Podle oficiálních záznamů tam nejdříve vzplála přesušená tráva, kterou ve státech Nový Jižní Wales a Victoria zapálily blesky. Plameny spolykaly téměř milión hektarů půdy a živel byl označen za "nejhorší za posledních sto let".
Plameny na jaře zachvátily i lesy ruského Dálného východu, o celkové rozloze několika desítek tisíc hektarů, a to většinou a v Čitinské oblasti a v Přímořském kraji. Proti ohni tam zasahovalo 2500 lidí s těžkou technikou a s podporou speciálního letectva.

Zpocená Evropa

Nebývale vysoké teploty zaskočily v roce 2003 také Evropu. Své mrtvé sčítaly zejména jižní státy. Živel spustil vlnu požárů, které zničily desítky tisíc hektarů půdy a lesů v Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii a Chorvatsku. Rozmarům počasí se v srpnu věnoval také papež Jan Pavel II., který při tradiční nedělní prohlásil: "Ničivý oheň postihl řadu evropských národů, zejména Portugalsko. Šířil smrt, ohromné nebezpečí pro přírodu. Tento stav je důsledkem lidské činnosti, lidí, kteří ohrožují dědictví přírody." V závěru vzkázal světu: "Přidejte se k mé modlitbě za oběti strašné kalamity. Vyzývám všechny k modlitbě, jež sešle déšť na žíznící Zemi," dodal.
Vedra s sebou v Evropě přinášela i další jev: nedostatek elektřiny a přehřívání jaderných reaktorů. K jejich chlazení se navíc nedostávala voda. Ze zmíněných důvodů Francie omezila činnost výroby elektřiny z atomu. Rozhodnutí přijali s povděkem zejména ekologové.
Teplota v řekách stoupla místo obvyklých dvaceti čtyř stupňů Celsia místy na neuvěřitelných třicet stupňů. V Paříži poté padl z neděle na pondělí teplotní rekord z roku 1873. V noci tu nově naměřili 25,5 stupňů Celsia. Od léta podle ministra vnitra Nicolase Sarkozyho shořelo v zemi 54 tisíc hektarů lesa a nejrůznější vegetace, a to zejména v Provence a také na Korsice. Zemřelo tam nejméně pět osob.
Vlna veder, která prochází Evropou, zasáhla také Řecko. V hlavním městě Aténách dosáhla teplota v nejkritičtějších dnech až 39 stupňů C ve stínu.

Hořelo i v Americe a Africe

Mohutný požár zachvátil v létě mj. národní park Matopos v Zimbabwe. Plameny tam spolykaly tři čtvrtiny centrální části parku o rozloze asi 34 tisíc ha. Oheň donutil k útěku stovky zvířat. Podle zaměstnanců parku, jenž OSN označila za součást světového kulturního dědictví, oheň zřejmě založili pytláci.
Škody za stovky miliónů dolarů v souvislosti s řáděním plamenů postupně do světa hlásily Kanada, americké státy Colorado, Arizona a jako poslední v řadě Kalifornie. Před živlem tam utíkaly stovky tisíc osob, shořely desetitisíce domů. Jen v kanadské provincii Britská Kolumbie, kde rozsáhlé lesní požáry ohrozily pohoří Okanagan, plameny každý den napáchaly škody nejméně za tři milióny amerických dolarů (asi 100 mil. Kč).
Obrovské požáry lesního porostu naposledy v Severní Americe sužovaly Kalifornii - v říjnu tam zabily nejméně 20 osob. S ohněm bojovalo celkem přes třináct tisíc hasičů a 121 letadel a vrtulníků. Požár spálil 263,7 tisíc hektarů porostu a přes 2600 domů a budov. Škody byly odhadnuty na dvě miliardy dolarů (asi 60 mld. Kč). Opustit své domovy muselo přes sto tisíc osob.

Změny nečekejte, Kjóto krachuje

Klimatologové nepochybují, že výkyvy počasí jsou důsledkem oteplování planety. Příčina je tedy známá, dokonce se schválila i možná cesta k nápravě: tzv. Kjótský protokol o omezení skleníkových plynů.
Rok 2003 navíc ukázal nechuť hlavních znečišťovatelů z ekonomických důvodů cokoli v nejbližších letech měnit. Washingtonu nejdříve dokumenty v Kjótu perem Billa Clintona podepsal, aby je záhy po nástupu do své funkce za Spojené státy odmítl George W. Bush. Vladimir Putin v prosinci oznámil, že o dlouhém váhání se rozhodla Moskva smlouvu neratifikovat.
Oteplování, jež se podle vědeckých měření projevuje nejvíce v severních polárních oblastech, již přitom přímo ohrožuje existenci některých etnik, mj. inuitů a eskymáků. "Vy nakupujete v supermarketu, ale my musíme vyrazit na lov na polární pláně, a ty mizí," řekla na konferenci mluvčí Všepolárního inuitského svazu (ICC) Sheila Watt-Cloutierová. "Je to pro nás otázka života a smrti," dodala s tím, že ICC se chystá podat u Meziamerické komise pro lidská práva žalobu proti USA.
Už jako výsměch může znít v uších států signujících Kjóto prohlášení amerického senátora a šéfa výboru pro ekologii James Inhofe. Ten v Miláně delegáty 180 zemí šokoval pohrdlivými slovy o souvislosti oteplování a emisí. "Jsem stále více přesvědčen o tom, že to všechno je jenom obrovský podfuk proti americkému lidu a světu," uvedl sebevědomě.

Škody v důsledku změny klimatu


Evropská vedra - 20 tisíc mrtvých, 280 mld. Kč
Záplavy v Číně - 650 tisíc domů zničeno, 224 mld. Kč
Tornáda v USA - pojistné události za 84 mld. Kč

Referenda o přistoupení do EU

Vstup své země do společenství EU nakonec během následujících šesti měsíců podpořily všechny státy z pozvané desítky. Hladký průběh plebiscitů v devíti státech (Kypr referendum nepořádal) ztrpčil nejedné vládě nezájem veřejnosti. O vstupu Maďarska do EU nepřišla hlasovat ani polovina oprávněných voličů a Budapešť se od prvního května 2004 stane členem Unie jen kvůli tomu, že příslušný zákon nadpoloviční účast v plebiscitu nevyžaduje. Obdobná situace byla mj. na Slovensku, Polsku, České republice. Naopak jako pilní se ukázali občané Pobaltských republik, kde své práva hlasovat využilo až osmdesát procent lidí.
Smlouva o přistoupení byla slavnostně podepsána v dubnu v Aténách. Za řeckého předsednictví byl také v květnu v Pórto Karrás předložen návrh ústavy EU, který vyšel z pera Konventu EU. Summitu se poprvé od začátku do konce zúčastnila celá pětadvacítka států. Z euforie všichni vystřízlivěli na prosincovém summitu v Bruselu. Unie za italského předsednictví nedokázala najít konsensus k přijetí euroústavy.

Zdroj: www.novinky.cz/special/2003/

11:06 Za silné policejní asistence se desítky pravoslavných věřících vydaly na pochod Brnem, aby demonstrovaly proti potratům. Průvod vede centem města a má skončit u brněnské porodnice. (27. prosince 2004)

V lesích je podle myslivců katastrofálně málo drobné zvěře.

NASA: Saze možná až ze čtvrtiny příčinou globálního oteplování
Saze, pocházející především z naftových motorů, jsou až z jedné čtvrtiny příčinou globálního oteplování planety, protože snižují schopnost sněhu a ledu odrážet sluneční světlo. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na studii vědců Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). "Saze jsou podstatně horším činitelem, než se dosud předpokládalo," varují experti NASA. Podle nich mají saze dvojnásobný vliv na teplotu vzduchu v arktických oblastech a na severní polokouli než oxid uhličitý a další skleníkové plyny. Největším zdrojem tvorby sazí jsou v rozvinutých zemích ropná paliva, ve zbytku světa mezi hlavní zdroje patří spalování dřeva, zvířecího trusu, rostlinného oleje a dalších biologických paliv.


Mapa oteplení planety za uplynulých 122 let.
(www.ekolist.cz)

Globální oteplení se již projevuje změnou četnosti dešťových i sněhových srážek a změnou oceánských proudů, které ovlivňují klimatický systém, tvrdí vědci monitorující slanost mořské vody. ...Změny v salinitě se zrychlují od počátku devadesátých let. Podle oceánografky Ruth Curryové jde o jasné znaky stále vyššího vypařování a dešťových srážek způsobených oteplením a o příznaky rozpouštění polárních ledovců. (www.ekolist.cz)

Na pěstování geneticky modifikovaných plodin je třeba více herbicidů, tvrdí ekologičtí aktivisté. (www.ekolist.cz)
Zpráva je v rozporu s dosavadním tvrzením výrobců modifikovaných rostlin, kteří vždy hovořili o poklesu chemických pesticidů, který přinesou nově "vyráběné" zemědělské plodiny. Charles Benbrook, ředitel Severozápadního centra pro vědu a životní prostředí (NSEPC), uznávaný zemědělský ekonom a bývalý výkonný ředitel zemědělského výboru americké Národní akademie věd, tvrdí, že více než 220 milionů hektarů geneticky modifikované kukuřice, soji a bavlny pěstované ve Spojených státech od roku 1996, přispělo k navýšení objemu herbicidů a insekticidů o více než 230 000 tun. Benbrook dospěl k názoru, že po poklesu v prvním roce či dvou, vzrůstá od roku 2000 opět odolnost vůči prostředkům na hubení plevele.
Zvýšení spotřeby herbicidů či insekticidů může mít nebezpečný dopad nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví. Tato zjištění předložil Státní úřad pro látky ohrožující životní prostředí (ERMA), aby demonstroval nebezpečí pro novozélandskou ekonomiku, zdraví i přírodu. "Vědci dokázali, že geneticky modifikované plodiny jsou škodlivé pro životní prostředí, zákazníci nechtějí tyto produkty kupovat a také nikdo neprovedl žádný test zdravotní nezávadnosti." (SCOOP) (www.ekolist.cz)

Bulharsko rozhodnuto postavit novou atomovou elektrárnu.

Pohled z Ruska na oteplení ve vzájemných vztazích mezi RZPC a Moskevským patriarchátem.
Archijerejský sbor Ruské pravoslavné církve v zahraničí (RZPC) se obrátil na patriarchu Alexije dopisem... Hlavní (na tom) je, že tím byl vydán první dokument RZPC, v němž se celý sbor jejích biskupů oficiálně uznává status patriarchy jako hlavy Ruské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Dopis se k patriarchovi obrací slovy "Vaše svatosti" a dále pokračuje v takovém tónu, jaký se náleží jen vůči zákonnému hlavnímu představiteli místní církve. Ještě (před několika lety) ... by byly podobné výrazy vůči patriarchovi Alexiovi (ze strany RZPC) zcela nemožné. Vždyť v RZPC existuje přísné sněmovní usnesení - neuznávat představitele Moskevského patriarchátu za kanonické... Pokaždé po zvolení nového řadového patriarchy Ruské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu, nevyjímaje současného patriarchu Alexije zvoleného v r. 1990, první následující sněm RZPC přijal usnesení, ve kterém prohlásil, že neuznává tohoto patriarchu... Tudíž nyní v RZPC platí takovéto usnesení z r. 1990 a nikdo je oficiálně nezrušil; prostě není připomínáno. (http://www.portal-credo.ru/site/?act=comment&id=386) (V RZPC existuje určitá nedůslednost v zachovávání vlastních sněmovních usnesení; tak RZPC např. navázala společenství se synodem metropolity Kyprianose Kucundy (1994), ačkoliv byl tento její krok v protikladu k dřívějšímu závaznému sněmovnímu usnesení RZPC ohledně této věci; komentář redakce.)

Nejméně 7 osob zahynulo v americkém státě Kalifornie při sesuvech rozmáčené půdy po prudkém dešti, který ve čtvrtek zasáhl dětské tábořiště u Los Angeles. Dalších nejméně devět lidí se stále pohřešuje. (17.12.2003)

Další atentát na Američany v Iráku - nastraženou bombou. Počet amerických obětí od květnového ukončení hlavní operace tak stoupl na 211. (17.12.2003)

Zemětřesení v Íránu. Počet obětí zemětřesení v Íránu dosahuje podle místních zdrojů až 20 000. (26.12.2003) (Později byl odhadovaný počet obětí zvýšen na 50 tis.). Zřítily se historické budovy staré přes tisíc let.

V České republice utratili lidé za vánoční dárky rekordních 40 miliard Kč.

USA a Evropa končí rok 2003 ve všeobecném strachu z terorismu. Ruší se lety do USA, kvůli nejvyššímu stupni hrozby teroristického útoku. Papež konal veřejné vánoční bohoslužby a požehnaní "městu a světu" za nejvyšších bezpečnostních opatření, protože byla hlášena vysoká pravděpodobnost, že se teroristé pokusí o útok na Vatikán. (Italský premiér Silvio Berlusconi v 17.12. uveřejněném interview prohlásil, že se mu před Vánoci dostalo "konkrétních" informací o hrozbě útoku na Řím a Vatikán. Ten se měl podle jeho slov uskutečnit 25. prosince, sdělila agentura Reuters.)

Sesuvy půdy a bahno zabíjely na Filipínách.

Guardian: Ostrovní státy nedovolily odložit jednání o klimatických změnách
Ostrovním státům se nelíbí pomalý postup v boji proti klimatickým změnám. Koalice čtyřiceti malých ostrovů zablokovala poslední den zasedání v Miláně rozhodnutí velkých států pokračovat v rozhovorech v rámci Kjótského protokolu až za 18 měsíců.
Aliance malých ostrovních států sdružuje společenství nejmenších zemí na světě, které jsou zároveň nejvíce ohroženy změnami klimatu.
Enele Soponga, předseda aliance ostrovních států a vyslanec tichomořského ostrova Tuvalu při OSN, se obává, že jeho země se svými 12 000 obyvateli bude první, která v důsledku zvýšení hladiny moře zcela zmizí z mapy světa. Povrch ostrova byl zatopen letos již třikrát. Voda odplavila rostliny i půdu a na celém území není pitná voda. (16.12.2003 www.ekolist.cz)

Reuters: Životní styl v Austrálii je neudržitelný
SYDNEY (ČTK/Reuters) - Australské město Sydney je z hlediska příjemného života často označováno za nejlepší místo na světě. Nová zpráva zabývající se životním prostředím však varuje, že jeho blahobytný životní styl je z ekologického hlediska neudržitelný.
V dokumentu o životním prostředí v australském státě Nový Jižní Wales se uvádí, že obyvatelé Sydney plýtvají miliony litrů vody, žádají stále více elektřiny a jsou posedlí auty. Zvyšuje se tak množství skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší.
Podle posledních statistik potřebuje každý obyvatel každý rok k uspokojení svých požadavků v potravinách a službách 7,4 hektaru půdy.
Město má již nyní problémy se zásobováním vodou, protože Austrálii v létě postihlo největší sucho za posledních sto let. Vodní zásoby v přehradách kolem Sydney jsou na rekordně nízké úrovni.
Jedním z hlavních problémů Sydney je to, že je přelidněné. Lidé ho prostě k smrti milují. Sydney a jeho satelitní města zaznamenávají nejsilnější růst populace od 60. let; každý rok v nich přibývá 50.000 nových obyvatel, což se rovná jednomu dalšímu městu. (12.12.2003 www.ekolist.cz)

Problémem chovu hovězího dobytka v ČR není jen ohrožení nemocí BSE, ale i nepřirozený způsob chovu, nepřirozené podmínky k životu, minimální možnost normálního pohybu, potrava plná antibiotik a hormonů.
"Více masa, ještě více mléka v ještě kratším čase", tak vypadá dnešní pojetí chovu hovězího dobytka podle OHZ. Nepřirozený způsob chovu, nepřirozené podmínky k životu, minimální možnost normálního pohybu, potrava plná antibiotik a hormonů, to všechno vytváří z hospodářských zvířat pouhé stroje na mléko a maso. Dřív se krávy dožívaly v průměru 7-9 let, dnes tak dlouhá doba není ekonomická. Krávy jsou po dvou až třech telatech a po stovkách vydojených litrů mléka zpracovány na maso. Naprostá většina krav musí ve velkochovných zařízeních stát, málokdy se dostane na pastvu. Přitom nedostatek pohybu se na zvířatech dlouhodobě podpisuje často bolestivými záněty kloubů a trvalými deformacemi. Dlouhodobý stres a úbytek přirozené schopnosti pohybu může vést ke zmenšení schopnosti rozmnožování, které je léčeno hormonálně či antibiotiky. Krávy jsou nejen oplodňovány uměle, ale z nedostatku speciálního vybavení se některé porody musí odehrát přímo v chovech. Tele u matky nezůstává, je chováno uměle v teletníku a stává se z něj vlastně "odpad" při výrobě mléka, který se nehodí na nic jiného než na telecí maso. (12.12.2003 www.ekolist.cz)

Povrch země je podrobně zmapován projektem Global Land Cover
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Spojené výzkumné centrum (JRC) Evropské komise představilo unikátní Globální databázi pevninského povrchu pro rok 2000...
Vědci z celého světa nám touto společnou prací poskytli jedinečný a přesný obraz stavu povrchu naší planety na počátku třetího tisíciletí," říká komisař pro výzkum Philippe Busquin. "Díky tomuto mapování můžeme nyní lépe sledovat dopady klimatických změn a lidské činnosti na přírodu. Máme hodnotný snímek 'kabátu' Země, který nám umožní lépe předpovídat možné katastrofy a pomůže předcházet jim. Globální monitoring země je jednou z klíčových potřeb, které musí být uspokojeny prostřednictvím společné iniciativy Komise a Evropské vesmírné agentury, nazvané Globální monitoring pro životní prostředí a bezpečnost (GMES)," vysvětluje evropský komisař.
...Od roku 1993 zmizelo každý rok téměř 6 milionů hektarů tropického deštného pralesa. (11.12.2003 www.ekolist.cz)

PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Američtí odborníci z oboru energetiky předpokládají, že rok 2004 bude už tradičně nápadný tím, kolik energie Američané spotřebují.
Ministerstvo energetiky odhaduje, že kdyby se v každé domácnosti ve Státech vyměnilo pouze pět nejpoužívanějších svítidel za úsporné zářivky, stát by ušetřil 800 miliard kilowathodin, což odpovídá výkonu 21 elektráren. Cena zářivek je obvykle 8 až 10 krát vyšší než obyčejných žárovek, ale celkové náklady jsou nakonec nižší díky delší životnosti a úsporám elektrické energie. Ministerstvo odhaduje, že ovzduší by tak bylo ušetřeno pětiset milionů tun zplodin skleníkových plynů, které způsobují klimatické změny.
Energetici říkají, že oblast úsporných žárovek je jen jedna z mnoha, kde inženýři a výrobci vyvinuli nové k přírodě šetrnější výrobky dříve, něž se staly široce žádané. (11.12.2003 www.ekolist.cz)

ZÁHŘEB (ČTK) - Tisíce vzácných ptáků zahynuly při požáru, který v úterý zpustošil přírodní park Vransko jezero v severní Dalmácii. ... Plameny zničily více než 150 hektarů porostů, jež byly domovem pro zhruba 130.000 ptáků, kteří jsou vzácní, nebo jim dokonce hrozí vyhynutí, jako například kormorán trpasličí, bukač velký a volavka nachová. (11.12.2003 www.ekolist.cz)

Zdraví milionů lidí se zhorší, pokud se budou v důsledku klimatických změn dále zvyšovat teploty. Vyšší teploty budou napomáhat šíření nemocí, které vznikají z vody, a také těch, které roznáší hmyz. K tomuto závěru dospěla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve zprávě, kterou uveřejňuje v době konání konference o klimatických změnách v Miláně.
Podle WHO i zvýšení teploty o několik stupňů může vystavit stamiliony lidí hrozbě malárie. Kromě toho změny ve srážkové činnosti mohou podle expertů poškodit zemědělství, důsledkem čehož může být podvýživa milionů lidí.
Jedním z důsledků zvyšování teploty bude prodloužení období malárie v zemích, kde se tato nemoc vyskytuje.
Umožní to také komárům přenášejícím malárii žít ve větším počtu v zemích, kde tato nemoc nebyla dosud problémem, jako jsou například evropské státy. Rozšířit se mohou také další nemoci přenášené komáry, například horečka dengue (horečnaté nakažlivé onemocnění).
"Přibývá důkazů, že tyto změny v globálním klimatu budou mít hluboký dopad na zdraví a život lidí v zemích celého světa," řekl asistent generálního ředitele WHO Kerstin Leitner.
Jednou z největších hrozeb pro děti jsou průjmové nemoci a šíření těchto chorob je pravděpodobnější, když začne převažovat horké a vlhké počasí.
Dalším dopadem předvídatelných změn klimatu by mohlo být zhoršení znečištění ovzduší a rozšíření alergenů. (10.12.2003 www.ekolist.cz)

11 milionů dětí umírá ročně. Z toho polovina na nemoci, které jsou léčitelné (nedostanou se k nim léky a lékařská péče).

Americká společnost Advanced Cell Technology Inc., která v listopadu 2001 poprvé naklonovala lidské embryo k lékařským účelům, v úterý oznámila, že svůj experiment úspěšně zopakovala. Američtí vědci opět použili metodu zvanou partenogeneze (vývoj vajíček bez přidání genetického materiálu z buněk spermie až do stadia dospělých jedinců), doslova "panenské početí". (Oponenti varují, že umělá tvorba zárodečných kmenových je součástí vývoje živé lidské bytosti. Americké federální zákony zakazují užívání daňových prostředků na vývoj a užití klonování lidí. Soukromé společnosti se soukromým financováním, jako je i ACT, však tyto metody mohou rozvíjet bez omezení.) (Právo 16.12.2003)

Sadám Husajn objeven a zajat. Útoky na americké okupanty zatím pokračují dále. (14.12.2003)
Zadržený Saddám Husajn bude souzen v Bagdádu a hrozí mu trest smrti. Potvrdil to v Paříži v pondělí nejvyšší představitel irácké prozatímní vlády Abdul Azíz al-Hakím. Proti tomu však protestuje řada států a organizací monitorujících dodržování lidských práv, které požadují v rámci účtování se zločiny strany Baas vznik nezávislého mezinárodního tribunálu. Hakím navíc konstatoval, že nevylučuje možnost, že by se jednotlivých soudních procesů mohli zúčastnit také "odborní poradci a mezinárodní činitelé".
Bush už dříve vypsal na Husajna odměnu 25 milionu dolarů pro informátora. Zatčení Saddáma se zúčastnilo šest set amerických vojáků. Šli najisto. Dosud neznámé osoby, které údajně s Američany spolupracovaly od léta, však nedostanou slíbených dvacet pět miliónů dolarů, ale jen zlomek. Půjde však maximálně úhrnem o několik miliónů dolarů.
Deník Independent uvádí, že dopadení Husajna ještě "nezaručuje vítězství v této válce se záškodníky". "Uvěznění bývalého iráckého diktátora neřeší hlavní problém Američanů v Iráku, který spočívá v tom, že nemají místní spojence disponující dostatečným vlivem, aby mohli vládnout zemi."
Financial Times: "triumfalismus by znamenal velký omyl, protože v Iráku je mnoho lidí, kteří okupaci nenávidí".
List Figaro píše, že Husajnovo zatčení v pravou chvíli přispělo k Bushovým šancím na jeho opětovné zvolení v nadcházejících prezidentských volbách.
Libération: "Zajetí Saddáma dává Bushovi hezkou šanci vyškrábat se z močálu, v něž delší dobu tápal."
Noviny Ouest-France si neodpustily ironickou poznámku a píší, že Husajn, který přestal škodit, je sice pod zámkem, šéf Al-Kájdy však stále pobíhá někde venku.
Die Presse: "Ještě generace se budou moci přít, zda je s pomocí zahraniční síly oprávněné svržení diktátora, jenž zabil statisíce lidí, zbavil práva a podmanil si miliony lidí a odpovídá za jediné dvě výbojné války posledních desetiletí, anebo zda se Američané a Britové dopustili před dějinami jednoho z největších zločinů."

Poslední zima (2002-2004) znamenala velké úhyny včelstev všude v Evropě (2 mil. v Rusku), a to nejen kvůli známému problému "cementového medu", ale včely většinou nebyly dlouhověké (chybělo tukové tělísko) a neví se proč. (Vysvětlení: pro úspěšné přezimování včelstev je zásadním faktorem líhnutí tzv. "dlouhověkých včel" - tyto včely se začínají objevovat ve včelstvu koncem léta, mají podstatně delší život než obyčejné včely, nepracují a jejich jediným úkolem je přečkat zimu a vychovat jarní populace včel; u dlouhověkých včel je vyvinuto tzv. "tukové tělísko", které má podstatnou úlohu pro jejich dlouhověkost a schopnost přečkat nepříznivé zimní období. Onen výše vzpomenutý "cementový med" se ve včelstvech objevil na podzim 2002 za výjimečných okolností podzimní modřínové snůšky; je nestravitelný a pro přezimující včely v podstatě jedovatý, a kvůli rychlému ztuhnutí nejde dostat z plástů ven).




Výzva celocírkevní pastýřské konference Ruské zahraniční církve






Výběr z komuniké


Můžeme jednomyslně prohlásit, že jednota obou částí Ruské církve - v Rusku i v zahraničí - je naším přáním. Rozhovory a kontakty na úrovni archijerejů, duchovenstva i světských křesťanů, které ať již na jakémkoliv stupni probíhají, mohou a musejí pokračovat.
Jsou v naší době nějaké překážky této jednoty? ... Hlavní dvě překážky: "sergiánství" a ekumenismus. Co se prvého týče, Církví v Rusku byl učiněn veliký posun. ... Protivníci cesty metropolity Sergije v Rusku byli (i v Rusku) připočteni do sboru svatých. Proslavení těchto svatých v r. 2000 je bodem obratu v eklesiologii Církve v Rusku... Na sněmu v r. 2000 byl přijat dokument, kde se praví, že stát se nesmí vměšovat do života Církve a kdyby světská moc nutila pravoslavné věřící k odstoupení od Krista a od Jeho Církve, Církev musí odepřít státu poslušnost. ...
V otázce ekumenismu jsme uznali, že Církev v Rusku se skrze významnou část duchovenstva i věřících staví k němu odmítavě. Lítost stále vyvolává členství Ruské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu ve Světové radě církví, zvláště v ústředním orgánu tohoto "těla", kde vedle biskupů a duchovních Moskevského patriarchátu stojí 8 žen "kněžek". Je možné, že vystoupení Ruské Církve Moskevského patriarchátu ze Světové rady církví není jednoduchou věcí, je však obtížné si představit, že jednota s protestantským světem je pro Církev v Rusku důležitější než jednota se svými pravoslavnými bratry a sestrami v zahraničí. ...
My, účastníci pastýřské konference, vnímáme, že naši farníci se k otázce vzájemných vztahů obou částí Ruské Církve staví nejednoznačně... Musíme všemi silami chránit naši vnitřní jednotu.
Na konferenci byl přečten dopis Jeho Svatosti patriarchy Alexije, jímž se obrací k archijerejskému sboru Ruské zahraniční pravoslavné církve. V tomto listu nás povzbuzují slova svědčící, že vnímá Ruskou zahraniční církev jako součást Ruské Církve, a také patriarchovo opětované vyjádření pokání za všechna taková slova a skutky, které nenapomáhaly smíření obou částí Ruské Církve.
Konečné vyřešení vzájemných vztahů obou částí Ruské Církve musí být uskutečněno výhradně na Celoruském místním sněmu... Musíme usilovat o svolání takového sněmu s být připraveni začlenit se do procestu jeho přípravy včetně účasti v předsněmovní komisi.
Ujišťujeme Vás, naše archijereje, o naší podpoře, o našich modlitbách a prosíme Vás, abyste hovořili jedním hlasem. Zvláštní místo v našem episkopátu patří našemu hlavnímu hierarchovi, Jeho Vysokopřeosvícenosti metropolitu Lávrovi. Jsa učedníkem Jeho Blaženosti metropolity Anastasije i pamětihodného archiepiskopa Vitalije (Maximenko), je vladyka Lavr živým nositelem tradičního ducha Zahraniční Církve a ideje církevní jednoty a služby Rusku a my k němu chováme zvláštní lásku a důvěru.
29. listopadu / 12. prosince 2003, USA
Výběr z prohlášení. Celý text (v ruštině) na http://www.synod.com/Appeals/nyackappeal.html
Pozn. - k otázce oddělenosti dvou částí Ruské Církve: podle předchozích nedávných vyjádření představitelů obou částí jsou svaté Tajiny vzájemně uznávány. Z toho je zřejmé, že současná nejednota je oboustranně posuzována podle pravidla ikonomie - tj. rozdělení bylo zapříčiněno vnějšími okolnostmi (viz politické události 20. století).




Edoardo Sanguineti: Jsme na začátku konce lidské rasy
Mluvilo se (za doby socialismu) často o vnitřních rozporech kapitalismu, které měly vybuchnout, explodovat a v reálném socialismu a v komunistických partajích obecně žilo toto očekávání, že kapitalismus sám sebe pohřbí ve svých rozporech. To je sice pravda, ale může k tomu dojít až po globalizaci. Dnes jsme právě na počátku doby, kdy se tyto vnitřní rozpory začínají naplno projevovat. Je tu světový kapitalistický trh, který dobyl všechno, Rusko i Čínu... Dnes je ale Čína největším konkurentem v kapitalistickém světě... Budoucí zápas už začal - mezi Spojenými státy a Čínou. Americké impérium dnes není schopno spravovat svět, Bush mu nedokáže vládnout. Tohle je jeden z velkých rozporů kapitalismu, okamžik největšího triumfu je okamžikem počínající zkázy.
Začíná éra trvalých válek, pro kterou teorie našla pojmenování preventivní válka. Jejími nositeli jsou hlavně Spojené státy a Izrael, nejsou ale přitom schopny řešit například Afghánistán nebo Irák, rozhodnout se, zda přepadnout Koreu nebo ne. A co udělají s Palestinou, Libanonem, Sýrií, Íránem? Totéž platí pro spojence... Nejsou schopni čelit realitě. A nejsou dokonce schopni ji ani pochopit. Nejzřetelnějším příkladem je problém terorismu. Američané interpretují terorismus jako islámský fanatismus, jako terorismus, který vede svět chudáků proti bohatým, který používá primitivních zbraní, bomby, bazuky, sebevrahy. Ve skutečnosti má terorismus velice rozvinutou ekonomickou bázi. Bin Ládin, jeden z největších kapitalistů světa, zastupuje obrovskou ekonomickou mocnost a velice pokročilou technologii, která s několika málo letadly dokáže likvidovat newyorské věže a doprovází to slovy: Budete neustále žít v hrůze. K tomu opravdu došlo. I v Praze před americkým velvyslanectvím prohlížejí každičký vůz, protože se bojí, žijí v hrůze z teroru. Devadesát devět procent obyvatel světa jsou dnes proletáři. A dokonce jsou historicky v nejhorší situaci.
Redukce člověka na nástroj, který se dá vykořisťovat, postihla masy na všech kontinentech jako nikdy předtím. Když dojde k velkým konfliktům mezi dvěma třídami, může dojít ke třem věcem. Že zvítězí jedna z nich a zničí tu druhou, nebo že zvítězí ta druhá a zničí tu první, anebo budou zničeny obě. Já nevím, co se stane, jako to nevěděl Marx. Mám-li ale vybrat nejpravděpodobnější možnost nezávisle na tom, co bych si osobně přál, pak musím říct, že nás čeká všeobecná zkáza.
(Výběr z článku http://www.novinky.cz/02/16/78.html

Ve francouzských nemocnicích se šíří neznámá bakterie, nosicí smrtelnou infekci. Zatím se nepodařilo nalézt lék, doposavad známá antibiotika jsou neúčinná. (12/2003)

Přírodní katastrofy vyvolané většinou extrémními klimatickými jevy způsobily letos ve světě škody za 60 miliard dolarů, tedy o pět miliard více než loni. Vyplývá to ze studie, která byla dnes během konference OSN o klimatu představena v severoitalském Miláně.
Podle studie znamenala z hlediska finančních ztrát největší katastrofu letošní letní vedra v Evropě: jen v zemědělství se tyto ztráty vyšplhaly na deset miliard dolarů a pokud jde o ztráty na lidských životech, hovoří se o 20.000 obětech.
Za evropskými vedry následují záplavy v Číně, kde rozvodněné řeky napáchaly v červnu a v září škody za osm miliard dolarů. Voda přitom poničila přes 650.000 budov.
Značné škody - odhadem za tři miliardy dolarů - za sebou zanechala i tornáda, jež v dubnu a v květnu zasáhla Spojené státy. (www.ekolist.cz)

Vlivem klimatických změn umírá 150 tisíc lidí ročně. Do roku 2030 by se tento počet měl zdvojnásobit. (Zprávy BBC)

Američné okupující Irák nedovolí obchodní účast na obnově válkou zničeného Iráků těm zemím, které se vojensky nepřipojily k jejich útoku na tuto zemi. Prohlásil to oficiálně Bílý dům. (10.12.3003)

Při dvou neúspěšných útocích Američanů na Taliban v Afganistánu již zahynulo 15 dětí.

Země Blízkého východu bojují s pouštěmi
Rozšiřování pouští je problém, který trápí země na Arabském poloostrově a v Asii. Podle vědců nese vinu hlavně sucho a rabování přírodních zdrojů ve velkém měřítku. Vlastní křehkost pouštního ekosystému jen přitěžuje situaci v regionu, říká vědecká zpráva zveřejněná ve Vědeckém magazínu university Spojených arabských emirátů. "Pokles v zemědělském využití krajiny znemožňuje vybudovat trvale udržitelné hospodářství. Kvůli tomu se z rozšiřování pouští stává ekonomický i sociální problém." Šíření pouští je globální problém, oblasti suché země pokrývají okolo třetiny povrchu Země. Spojené arabské emiráty patří mezi země Arabského poloostrova, které již mnoho let bojují se svými pouštěmi. Především nedostatek vodních zdrojů a orné půdy trápí místní hospodářství. Podle vědců vedlo dlouholeté intenzivní využívání přírodních zdrojů i nadměrné spásání travin k vyčerpání a vysílení pastvin. "Pastviny jsou využívány bez jakéhokoliv ohledu na přírodu i bez myšlenky na budoucí obnovu." Ubývání lesů je dalším velkým tématem, které trápí asijské země z oblasti Blízkého východu. V současnosti pokrývají lesní porosty pouze 5,7 % plochy regionu. "Tato oblast je kolébkou civilizace. Závlahové hospodářství bylo vynalezeno zde před čtyřmi nebo pěti tisíciletími. Dá se předpokládat, že šíření pouští stálo na začátku konce starobylých říší Mezopotámie."
(ekolist.cz 3. prosince 2003)

Rozšiřování pouští je problém, který trápí země na Arabském poloostrově a v Asii. Podle vědců nese vinu hlavně sucho a rabování přírodních zdrojů ve velkém měřítku. Vlastní křehkost pouštního ekosystému jen přitěžuje situaci v regionu, říká vědecká zpráva zveřejněná ve Vědeckém magazínu university Spojených arabských emirátů. (ekolist.cz 3. prosince 2003)

Tři z největších indických měst by se podle indického vědce do roku 2020 mohla ocitnout pod vodou, pokud se mezitím nepodaří zvládnout skleníkový efekt a klimatické změny, které jej provázejí. "Pokud bude globální oteplování pokračovat, zvedne se hladina moře o půl metru až metr a metropole, jako je Bombaj, Kalkata a Madrás, budou naprosto pod vodou." Jen v indickém státě Goa by podle něj zvýšení hladiny moře o jediný metr způsobilo škody ve výši 108 miliard dolarů. Kromě zvýšení hladiny světových moří by globální oteplování podle jeho slov mohlo způsobit také časté cyklony v pobřežních oblastech Indie a změnit monzunové deště, které jsou klíčové pro indickou ekonomiku, jež je z valné části závislá na zemědělství. (ekolist.cz 3. prosince 2003)

Velryby si zvykají na hustý lodní provoz v mořích, přestávají identifikovat lodě jako nebezpečí a umírají při nevyhnutelných kolizích. Ohrožená je zejména velryba biskajská, v jejímž teritoriu je zvlášť hustý lodní provoz. Podle odhadů žije už jen 300 jedinců a jestliže se jejich podmínky nezmění, do 200 let vyhynou. Velryba biskajská měří 15 metrů, váží 100 tun a je poměrně pomalý plavec. "V jejich teritoriu je tolik lodí, že kdyby tato zvířata reagovala na každou z nich, nikam by se nedostala. Jakmile se ale k lodi přiblíží na kilometr, je už pozdě." (ekolist.cz 3. prosince 2003)

Teplé počasí v Evropě nenutí ptáky k putování po kontinentu (ČTK) - Ptáky, kteří se během zimy stěhují pouze v rámci Evropy, zatím teplý podzim nepřinutil opustit své domovy. V Česku tak zůstávají například konipasové a rehci a naopak ze Skandinávie dosud nepřilétly kvíčaly. Ve městech je i v těchto dnech vedle dalších ptáků slyšet hlavně kosy, kteří se podle tajemnice České společnosti ornitologické Lucie Stejskalové přizpůsobili novým podmínkám tak, že jsou schopni zahnízdit i v zimě. "Před několika lety jsme našli vajíčka koncem ledna na Karlově náměstí v Praze," řekla Stejskalová ČTK. Teplo se projevilo i v chování vodního ptactva. Nepřiletěly severské druhy kachen a ty, které žijí v Čechách, se zatím nenastěhovaly z rybníků na tekoucí vody. (ekolist.cz 3. prosince 2003)




Výzva hlavy Ruské zahraniční církve, metropolity Lávra
Od 7. do 12. prosince se koná naše celocírkevní konference duchovenstva a poté od 13. do 16. prosince se bude konat archijerejský sněm Ruské pravoslavné církve za hranicí.
Na konferenci i na archijerejském sněmu budou projednávány velice závažné otázky týkající se cesty naší Církve. My, arcipastýři, jasně chápeme, že bez Boží pomoci není možno jakékoliv takové otázky vyřešit. Prosím vás... abyste zesílili vaše modlitby ... (v tyto dny) ... aby (obě shromáždění) proběhla v konstruktivním duchu, v pokoji a v jednomyslnosti k užitku Ruské církve...
(Následuje popis modlitebního pravidla)
4. prosince 2003
http://www.synod.com/Iz%20Synoda/0.html





18. listopadu se konala návštěva oficiální delegace Ruské zahraniční pravoslavné církve v Rusku.
Delegaci vedl arcibiskup Marek (berlínský a německý a velkobritský), dalšími členy byli: arcibiskup Sydney a australsko-novozélandský Ilarion, dále biskup sanfranciský a západoamerický Kyrill adal. Nejprve navštívili v Moskvě Sretenský a Donský monastýr, kde se poklonili ostatkům patriarchy Tichona. Pak byli přijati Jeho Svatostí Alexijem, patriarchou moskevským a celé Rusi, jemuž předali ikonu sv. Joanna Šanghajského a Sanfranciského Divotvorce s částečkou jeho ostatků. Diskuse o historických cestách Ruské zahraniční církve, o pro Rusko tragickém 20. století a o možnosti duchovní jednoty, trvala tři hodiny. Pak delegace navštívila Trojicko-sergijevskou lávru.



V Trojicko-sergijevské lávře.
http://www.synod.com/Novosti-2003/delegation_moscow.html



Z prohlášení metropolity Lávra (Ruská zahraniční církev)
Na zasedání archijerejského synodu Ruské pravoslavné církve za hranicí koncem září t.r. bylo rozhodnuto vyslat delegaci z archijerejů naší církve do Ruska na setkání s patriarchou moskevským a celé Rusi Alexijem. Účelem je seznámení se s církevním životem v Rusku, abychom si v "předvečer" naší celocírkevní pastýřské konference a archijerejského sněmu vyjasnili základní pozice Církve v Rusku a řadu otázek určujících naše vztahy k ní a možnost začít tyto vztahy rozvíjet.
U některých příslušníků naší církve vznikl dojem, jakoby delegace nejen vyjasňovala s představiteli Moskevského patriarchátu vzájemné pozice... ale již přijímala řadu konkrétních kroků a rozhodnutí. To neodpovídá skutečnosti. Delegace vyjádřila úsilí naší církve o urovnání mnohých nevyřešených problémů. Přání sblížení na principech Pravoslaví a rozvíjení opravdového soborného procesu odpovídá cílům naší Církve, které jsou vyjádřeny v celé řadě listů našich archijerejských sněmů.
Vyzývám naše drahé věřící nečinit unáhlené závěry a zachovat klid. ... Delegace ... bude o svých dojmech i o tom, co jimi bylo podniknuto, bude vyprávět jak na naší celocírkevní pastýřské konferenci, tak i na archijerejském sněmu. Je pochopitelné, že delegace nemůže sama o sobě přijímat žádná podstatná rozhodnutí týkající se osudu naší Církve. Podobné otázky jsou zcela v kompetenci nejvyššího orgánu církevní vlády - archijerejského sněmu. ...
21. listopadu 2003
http://www.synod.com/Iz%20Synoda/mLavr_Nov21.html

Z prohlášení archiep. Marka (Ruská zahraniční církev)
Nikdy jsme neměli pochybnosti o tom, že jsme součástí jedné Ruské pravoslavné církve. Vždy jsme uznávali Moskevský patriarchát jako jinou část této Ruské církve. Proto jsme v praxi uznávali její Tajiny. Z naší situace plyne, že naše oprávnění má dočasný charakter. Když se v Rusku mění režim a Církev získává více svobody, jsme povoláni účastnit se procesu obrození víry a z toho vyplývá povinnost hledat jednotu Ruské církve. Není pochyb, že ještě před 10-15 lety jsme se plným právem stavěli velice kriticky k Moskevskému patriarchátu. Avšak od té doby se staly podstatné změny (včetně množství a kvality episkopátu). Zjevně nastal a pokračuje proces ozdravění. Není důvod, abychom se vylučovali z tohoto procesu anebo - a to by bylo ještě horší - abychom se postavili do opozice vůči tomuto procesu. Nejsme politická organizace, ale Tělo Kristovo... Považujeme se za pouhou část Ruské pravoslavné církve a musíme ... uznávat Moskevský patriarchát za jinou ze samosprávných částí téže Ruské církve... Při hledání jednoty nám nenáleží mluvit o "podřízení" či "připojení" nebo "spojení" či "pohlcení" atd., nýbrž o pouhém vzájemném uznání statutu části jedné Ruské pravoslavné církve. Sama cesta hledání jednoty je výhradně soborným procesem (podvig), při kterém si všechny části jedné Církve uvědomí svůj původ z jednoho pramene, vnímajíce jak svou vlastní cestu, kterou prošly uprostřed strašných událostí 20. stol., tak i cestu jiných částí Ruské církve, které byly vykonány za okolností výjimečných a nebývalých v takovém množství za celou historii Církve. ... Jsme povoláni za současných okolností k dosažení jediného cíle - jednoty v Tajinách, podle ducha, učení a tradice naší Ruské církve...
9/22 října 2003
http://www.synod.com/Iz%20Synoda/vlmark_zayavlenie.html




Filozof českého původu Ernest Gellner varuje, že liberalismus, dominantní světová politická teorie, spočívá na nepevných základech.
V rozsáhlém článku, který 4. 11. 1995 přinesl list Guardian, varuje filozof a sociální antropolog českého původu Ernest Gellner, že liberalismus, dnešní dominantní světová politická teorie, má velmi nepevné filozofické základy.
Ernest Gellner ... varuje, že liberální názor, že ve světě existuje jen množství neslučitelných, stejně významných hodnot, jejichž zastánci se navzájem nikdy nedohodnou, je pouhý relativismus. Na první pohled se může zdát, že takovýto relativismus napomáhá rozšiřování svobody, protože argumentuje, že nikomu nesmějí být vnucovány žádné hodnoty. Bohužel to však neplatí, neboť výše zmíněný relativismus musí povolit i nesnášenlivé, neliberální hodnoty.
...relativismus nás zbavuje možnosti, vlastně i práva, vyjádřit nad čímkoliv hluboký odpor. Existují-li na světě jen neslučitelné hodnotové systémy, které jsou si navzájem rovny, jaký postoj máme zaujmout vůči společnostem, které jsou postaveny na otroctví, na totalitních koncentračních táborech, na plynových komorách...
...Není pravda, ... že určité základní hodnoty sdílejí všichni lidé. Nikdy nebylo dokázáno, ... že by se nějaký globální plebiscit dohodl na základních lidských hodnotách.
V tomto století prošel osud svobody podivnými peripetiemi. Začátkem století lidé svobodu podporovali. Po první světové válce vznikl však levicový i pravicový antiliberalismus. Nyní, najednou, se svět zdá být založen na zásadě, která podporuje myšlenky svobody. Někteří z toho usoudili, že skončila historie.
Svoboda zvítězila prostřednictvím konzumerismu. Existuje několik nebezpečí, ohrožujících svobodu:

Celý článek viz: http://www.blisty.cz/article.rb?id=16204&iid=1441

Hluboce rozdělené Valné shromáždění OSN se rozhodlo, že odloží diskuse o světové dohodě o klonování lidí o rok. (9.12.2003)

Pět osob bylo usmrceno sebevražedným atentátníkem na jedné z hlavních moskevských ulic nedaleko Rudého náměstí, uvedla agentura Itar-Tass. Mezinárodní pozorovatelé v pondělí odsoudili ruské parlamentní volby za to, že nedodržovaly mezinárodní normy férovosti, a obvinili ruské státní sdělovací prostředky, že nadržovaly politickým seskupením kolem prezidenta Putina.
Všeobecné volby v Rusku zjevně vyhrála strana Sjednocené Rusko a další proputinovská seskupení. Naopak byla silně poražena ruská komunistická strana. (9.12.2003)

Teroristický útok zabíjel ve vlaku na jihu Ruska.

Na jihu Francie zabíjejí záplavy. V ostatních částech Francie začíná chřipková epidemie.

Podle vyprávění doktora Viktora Čoudchri z Indie, v srpnu 2001 křesťanka Lalita Naijaka z okolí Barakchama, Fulbani, stát Orissa, se ucházela o předsednictví v době slavení svátku nezávislosti Indie. V době ceremonií byli čtyři křesťané krutě zbiti fanaticky naladěnými hinduisty, takže museli vyhledat pomoc v místní nemocnici. Fanatici přišli do nemocnice a začali vyhrožovat lékařům, aby neléčili tyto křesťany. Brzy vznikl ve městě zmatek, byla přivolána policie a lidé se začali shromažďovat do skupin. Vůdcové hinduistů vyzvali ženy ze svých kmenů, aby začali napodobovat bohyni Káli, a tak začaly pít, svlékat se a odkryly své hlavy. Bohyně pomsty - Káli - je v představách mnohých hinduistů černá nahá žena s dlouhým rudým jazykem, která pila krev svých obětí. Dav lidí tancoval, upadal do extáze, a dokonce začal vyhrožovat i policistům, kteří dorazili na místo, takže do dvou hodin v noci nemohli nic dělat. Ale pak se jim jakž-takž podařilo utišit shromáždění. Bojovně naladění hinduisté se s tím však nespokojili a rozhodli se shromáždit se 27. srpna, aby vyhnali křesťany z toho místa. Policie toto rozhodnutí zakázala, a křesťané se začali modlit a postit se. V určenou lhůtu, bez ohledu na policejní zákaz, shromáždilo se asi 5000 bojovně naladěných hinduistů. Měli zjevný úmysl vyřídit si to s křesťany. Policie bezmocně hleděla na to, jak lid zamířil k hinduistickému chrámu, vzav s sebou kozu na oběť. Poté bylo jedné ženě přikázáno vypít krev kozy, počemž pod vlivem démonických sil upadla do tranzu. Houf lidí se obrátil k bohyni Káli: "Matko, co máme udělat s křesťany? Povedeš nás?" Žena jménem bohyně zakřičela: "Ó ne. Veliký bílý anděl stojí uprostřed města a drží v ruce ohromný meč. Jeho nemůžeme přemoci!" Dav zamířil k druhému chrámu města, kde obětovali ještě jednu kozu a přinutili jinou ženu vypít krev zvířete. Když jí položili stejnou otázku, odpověděla jim, že město je okupováno bílými anděly s velikými meči v rukách. "Jsou příliš silní ve srovnání s námi," zvolala. Bojovný dav upustil od svých záměrů a všichni se rozešli do svých domovů. (Internetová stránka Nikolaje Ardabevskago, březen 2002, převzato z Pravoslavné Rusi)

AIDS na postupu. Tento mor naší doby se stále šíří. Podle statistik přibude za rok 2003 na světě rekordní počet nově nakažených - přes 5 milionů. V tomto roce zemře ve světě na AIDS 3 miliony lidí. V některých afrických zemích je virem HIV nakaženo přes 80 procent obyvatelstva. V naší republice je za letošní rok 50 nově nakažených. (2.12.2003)

Světové emise se nejspíš nesníží. USA definitivně odmítly Kjótský protokol s tím, že je to "svěrací kazajka" jejich hospodářskému růstu; tvrdí, že problém s emisemi je lépe než omezováním řešit moderními technologiemi, jimž Američané věří. (Dohody z Kjóta začala vláda USA odmítat bezprostředně po té, co se k moci dostala republikánská administrativa prezidenta Bushe.) Následně po prohlášení USA odmítlo Kjótský protokol i Rusko, kvůli hrozbě, že splnění kritérií z Kjóta by omezilo i u nich růst hospodářství. (2.12.2003)

Prezident Klaus při návštěvě USA připustil, že měna Euro možná nezanikne.

Slunce ukazuje svoji hněvivou tvář. Důsledkem abnormální sluneční aktivity, erupcí v minulém týdnu, Zemi zasahuje proud nabitých částic, což vyvolává mohoutné úkazy polární záře, která byla viditelná i u nás (nejsilněji za posledních 50 let) - dokonce byly tyto nebeské úkazy, které jsou normálně viditelné jen za polárním kruhem, možno spatřit i ze severoafrické pouště!

Veliký teroristický útok v Istanbulu. Zahynulo nejméně 27 osob (včetně britského generálního konzula Rogera Shorta) a několik stovek bylo raněných. K činu se přihlásila se Al Kájda. (21.11.2003)

Richard Perle: Útok proti Iráku byl protiprávní.
Mezinárodní právníci a protiváleční aktivisté reagovali ve středu překvapeně, když přiznal v Londýně Richard Perle, vlivný "jestřáb" z Pentagonu, že byl vojenský útok proti Iráku protizákonný. "Mezinárodní právo vyžadovalo, abychom nechali Saddáma Husajna na pokoji." (www.blisty.cz 20.11.2003)

Počet zničujících požárů kvůli globálnímu oteplování poroste
Lesní požáry, které zničily bezmála půl milionu hektarů porostu, by mohly být předzvěstí dalších velkých problémů. Celosvětový nárůst teplot oslabuje stromy nemocemi i nedostatkem vláhy, a proto se stávají snadnou kořistí ohně, varují vědci z University of California v Davisu. "Nebezpečí častých požárů je evidentní a bude se rozšiřovat," říká profesorka Susan Ustinová. Vědci z Lawrence Berkley National Laboratory a Amerického úřadu správy lesů se shodují, že teplejší a větrnější podnebí a delší a sušší léta, povedou k vyšším nákladům na boj proti lesním požárům a k větším ztrátám na životech i majetku. V některých oblastech vzroste jak počet nekontrolovaných požárů, tak plocha, kterou oheň zachvátí více než dvakrát. Vědci svá zkoumání publikovali v časopise Climatic Change.
Nejohroženější oblastí je stát Kalifornie, jih země je vystaven působení suchého počasí nejdéle. Větrnější počasí přivádí do severní Kalifornie velmi suchý vzduch z poušti Santa Ana, který dokáže změnit lesní požár v ohnivou bouři. Vědci předpokládají nárůst počtu velkých ohňů o 50 % v zálivu u San Francisca a o 125 % na úpatí vysokých hor Sierra Nevady s tím, že plocha, kterou katastrofa postihne, bude až o 40 % větší než při dnešních požárech.
"Plameny mohou mít vyšší teplotu a pohybovat se rychleji, a bude stále složitější správně určit, kde se pravděpodobně požáry rozšíří. To kvůli změněným klimatickým podmínkám," říká Robert Wilkinson z University of California v Santa Barbaře. "Extrémní teploty spolu s klimatickými podmínkami jako je silný vítr a sucho, vytvářejí výbušnou směs startující lesní požáry." (www.ekolist.cz 18. listopadu 2003)

Při průzkumu veřejného mínění v EU vyšlo najevo, že lidé považují za největší hrozbu pro světový mír - stát Izrael. (I přes velkou snahu USA, aby byli lidé vystrašení z Iráku nebo z Iránu či jiných zemí, které oznámkovaly jako "osu zla".)

WASHINGTON (ČTK) - Senát amerického Kongresu dnes zamítl návrh zákona, který navrhoval povinné omezení emisí plynů způsobujících oteplování atmosféry. Bylo to vůbec poprvé, co americký Kongres hlasoval o zákonu, který se týká takzvaného skleníkového efektu.
V Senátu mají většinu republikáni, kteří jsou obecně spíše proti ekologickým zákonům. Republikánský senátor James Inhofe, který vedl opozici proti návrhu, řekl, že skleníkový efekt není vědecky prokázaný.
Nynější vláda prezidenta George Bushe se důrazně staví proti povinnému omezení emisí oxidu uhličitého s tím, že by to podle ní znamenalo ztrátu pracovních míst v Americe, zvýšení ceny elektřiny a přírodního plynu a zvýšení rozpočtového deficitu. Bush také krátce po nástupu Bílého domu zrušil americký podpis pod kjótským protokolem o změně klimatu. (www.ekolist.cz)

Satelitní zkoumání mořského ledu v Arktickém regionu potvrdilo předpoklad, že zde dochází k rozsáhlému ničení jediné přírodní lokality vhodné pro život polárních medvědů. Podle klimatologů existuje jednoznačná souvislost mezi narůstající globální teplotou a táním arktických ledových vrstev. Vědci oznámili prognózu, podle které nebude do sta let existovat prostor, na kterém by mohli lední medvědi lovit potravu.

Meteorologové postaví v okolí Temelína sedm stožárů se zařízením na sledování vlivu chladících věží elektrárny na počasí. Stavba by měla začít příští rok na jaře. Objektivně posoudit vliv elektrárny bude možné po deseti letech měření...

Přízemního ozónu bylo v létě nejvíce za poslední dekádu
Extrémní horka tohoto léta neměla na svědomí pouze malou úrodu nebo velkou produkci odpadu ve formě PET lahví. Jedním z jejich důsledků byl také nejvyšší výskyt přízemního ozónu v ovzduší za posledních deset let...

BBC: Ropa v moři stále ohrožuje Španělsko
I téměř rok po havárii (19. listopadu 2002) představuje tanker Prestige nebezpečí pro pobřeží severozápadního Španělska. Podle ekologů z WWF stále tisíce tun nákladu znečisťují moře v blízkosti španělského pobřeží a čas od času se odpad vyplaví na pláže. Podle aktivistů způsobila havárie tankeru Prestige k dnešnímu dni větší poškození životního prostředí, než podobná událost z roku 1989, kdy ztroskotala loď Exxon Valdes na Aljašce.
Kvůli unikající ropě zemřelo podle odhadů na 300 000 mořských ptáků, což havárii řadí mezi jednu z největších ekologických katastrof v Evropě. ... Z potopeného plavidla prý uniklo 64 000 tun těžkých ropných látek, což je téměř o 60 % větší objem než se předpokládalo bezprostředně po havárii.
Látky z tankeru znečistily 3000 kilometrů španělského pobřeží. Ekonomický dopad na turismus a rybářství se odhaduje na 5 miliard euro, někteří místní rybáři hovoří o poklesu výlovu až o 80 %. (www.ekolist.cz)

V Británii možná v budoucnu zavládne nová doba ledová
Sněhové bouře a třeskuté mrazy, klima jako na Aljašce - tak by mohla v budoucnu vypadat Británie. Napsal to dnes na svých stránkách internetový server Ananova s odkazem na dokumentární pořad, který bude vysílat britská televizní stanice BBC2.
V něm někteří odborníci varují, že by globální oteplování mohlo "zastavit" teplý Golfský proud, který nyní Británii ohřívá. V tom případě by ostrované v zimních obdobích mohli čelit teplotám hluboko pod bodem mrazu, které by navíc trvaly i několik měsíců.
Důvodem obav je tání grónského ledu, kterého prý ročně odtaje zhruba 100 krychlových kilometrů. Odborníci soudí, že by studená voda z roztátých ledovců mohla Golfský proud ochladit. (www.ekolist.cz)

Epocha fosilních paliv nemá v historii obdobu
Gigantický, nekontrolovaný experiment se Zemí, do něhož se lidstvo v minulém století pustilo, budeme jednou vnímat jako nejdůležitější událost 20. století. Důležitější než druhou světovou válku, komunismus nebo narůstající emancipaci žen...
Lidé vždy nějak životní prostředí ovlivňovali, a to hlavně prostřednictvím ohně. Jejich vliv byl ale ve srovnání s průmyslovou érou lidstva malý. Situace se zvlášť změnila v posledních přibližně sto letech, během nichž se lidská populace zčtyřnásobila na současných víc než šest miliard obyvatel. Už to samo zvětšilo dopad lidské činnosti na životní prostředí. Ještě důležitější ale bylo rozhýbání ohromného množství energie ve formě fosilních paliv, zvlášť uhlí a ropy. Uvědomme si, že dnes lidstvo spotřebovává přibližně patnáctkrát víc energie než před sto lety. To má strašlivý dopad na životní prostředí. Například těžba nerostů. Stroje s obrovskou spotřebou energie důlním společnostem umožňují obrátit naruby celé hory kvůli pár gramům zlata.
Před sto lety žilo ve městech míň než 15 % lidí. Dnes už jich ve městech žije polovina.
Podíváte-li se do historie, je až bolestně zřejmé, že směřování posledních sta let nebude pokračovat. Nemůže. Na konci 20. století jsme spotřebovávali přibližně devětkrát víc sladké vody než na jeho počátku. To už se nebude opakovat, protože tu prostě není tolik vody. Ať chceme nebo ne, musíme změnit náš způsob života. Strašlivý nárůst využívání přírodních zdrojů se zpomalí. Pro historii 21. století bude podstatné, jak se to stane. některá místa planety mohou být klimatickými změnami vážně ohrožena. Přitom se jedná spíš o chudé části světa, které se nebudou schopny samy důsledkům klimatických změn bránit. Tím jsme ale zpátky u energie. Pokud jsou lidé odpovědni za globální oteplování, pak je to hlavně kvůli spalování fosilních paliv. (John Robert McNeill - environmentální historik, profesor na Georgetownské univerzitě ve Spojených státech.) (www.ekolist.cz)

Ženám s vyšším vzděláním a větší odbornosti hrozí více zdravotních rizik. Britští lékaři tvrdí, že odbornice umírají na rakovinu prsu častěji než ženy v domácnosti. Vysoce specializované ženy totiž mnohem později zakládají rodinu, mají méně dětí a více času tráví v práci. "Profesionálně vytížené ženy jsou ve větším ohrožení, protože mají méně dětí, a to v pozdějším věku, což jejich organizmu neprospívá," řekla profesorka Valerie Beralová z oxfordského Královského centra pro výzkum rakoviny (Londýnští odborníci analyzovali statistické údaje z předešlých let a z několika tisícovek záznamů zjistili, že ženy s vyšším vzděláním a postavené na vyšším společenském žebříčku umíraly na rakovinu prsu až o padesát procent častěji než ženy s nižším vzděláním z dělnických profesí. Dříve tomu bylo naopak - v letech 1986 až 1992 umíraly nevzdělané ženy o třináct procent častěji než profesionálky.) (12.11.2003)

Televize BBC odvysílala film Johna Simpsona o tom, jak jeho televizní štáb v Iráku vybombardovali Američané.

Válka v Iráku bude mít zdrcující dopad ještě na příští generace Iráčanů. Zvláště závažné je zničení vodovodů. Děti zde nejsou očkovány ani proti spalničkám.

24. září 2003 v New Yorku se uskutečnilo setkání hlavy Ruské zahraniční církve, vysokopřeosvíceného metropolity Lávra a členů posvátného synodu s prezidentem Ruské federace V. Putinem. Při setkání se hovořilo o cestách Ruské církve v tragickém 20. století, o vztazích mezi Ruskou pravoslavnou církví a státem a o perspektivách konstruktivního dialogu mezi Ruskou pravoslavnou církví (Moskevného patriarchátu) a Ruskou zahraniční církví. V průběhu setkání byl předán dopis patriarchy Alexije II. metropolitovi Lávrovi s pozváním k návštěvě Moskvy. Pozvání bylo s díky přijato. Toto setkání bylo výsledkem dlouhého procesu vývoje kontaktů mezi příslušníky Ruské pravoslavné církve v Rusku i v zahraničí. Výsledky tohoto setkání budou předloženy k diskuzi na "Pastýřské konferenci celého zahraničí" (RZPC) (které bude mít téma: "cesty Ruské zahraniční pravoslavné církve v minulosti a v budoucnosti", za účasti hostů z Ruska) a následně na "Archijerejském sněmu Ruské pravoslavné církve v zahraničí", které se budou konat v prosinci 2003.

Při vstupu naší země do EU zanikne pětina potravinářských provozů v ČR, protože nesplňují příslušné normy.

Kvůli sedmému případu BSE v ČR bude u nás utraceno 800 krav. Zhruba 800 kusů skotu skončí v kafilériích v souvislosti se sedmým případem BSE v ČR, který byl zjištěn u jedné tříleté krávy. Důvodem vysokého počtu utracených zvířat je podle jeho slov především harmonizace naší legislativy s EU v rámci veterinárního zákona, který platí od počátku letošního července. EU totiž požaduje likvidaci vrstevnic nemocného kusu rok dozadu i rok dopředu. (http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=152482)

Mohutné erupce na Slunci. V posledních 14 dnech se objevily na Slunci skvrny nevídaného rozsahu a spolu s tím se objevily obrovské erupce. Poslední, před dvěma dny, je tak veliká, že na ni nestačí doposavad používaná stupnice, jejíž horní mez překračuje možná až dvojnásobně - jedná se o největší sluneční erupci v novodobých dějinách. Oblaka částic vymrštěných při erupci ze Slunce letí k zemi rychlostí přes 2 tisíce km za vteřinu. Na zemi mohou způsobit poruchy geomagnetického pole země (působí na lidi), poruchy či zničení satelitních zařízení, poruchy ve vysílaných signálech, elektronických zařízeních apod. (6.11.2003)

Každý rok v naší republice onemocní 60.000 lidí rakovinou. Přibližně polovina tohoto počtu každý rok na rakovinu umírá.

V USA je biskupem homosexuál. Dnes byl za biskupa episkopální (protestantské) církve ustanoven muž, který se otevřeně a veřejně hlásí k homosexualitě. Jen dva duchovní využili svého práva protestovat a uvedli, že se jedná o znesvěcení Bible; obřad i přes jejich protest pokračoval dál. (2.11.2003)

Velký útok na okupanty v Iráku. U příležitosti vyhlášených "dnů odporu" sestřelili iráčtí partizáni vrtulník s americkými vojáky letícími na dovolenou. 15 vojáků zemřelo, ostatní jsou v nemocnici. Další okupační vojáci neustále umírají kvůli nastraženým minám, sebevražedným atentátům apod. (2.11.2003)

Genetickou manipulací dokázali vědci prodloužit život některým primitivním organismům na několikanásobek.

Californie v plamenech. Rozsáhlé požáry v tomto americkém státě byly možná založeny úmyslně.

Od ukončení irácké války již zahynulo v Iráku rukou muslimských partyzánů 108 amerických a britských vojáků. Američani však situaci v Iráku prohlašují za "výbornou", nepravdivě tvrdí, že "situace je stabilisovaná a směřuje k demokracii". (13.10.2003)

Každý pátý Čech má zkušenosti s marihuanou. Po vstupu do EU se toto číslo pravděpodobně zhorší, protože v členských státech EU užívá drogy vyšší procento populace než ve státech, které zatím stojí mimo EU.

Američané ve Vietnamu zabíjeli civilisty. Příslušníci americké vojenské jednotky "Tigger force" vraždili (podle nového svědectví vojenského lékaře) civilní obyvatele vesnic, některé před popravou mučili. Byl to neustálý masakr; každý den takto zabili průměrně tři lidi. Vraždu sice rozkázal velitel, ale vždy se v jednotce našlo dost dobrovolníků ke splnění tohoto povelu. Přestože vedení armády ví o válečných zločinech páchaných Američany, nikdo nebyl obžalován.

Každý čtvrtý člověk u nás umírá na rakovinu. Nejčastější je pak rakovina ženského prsu. Lékaři zjistili, že riziko rakoviny se zvyšuje úměrně věku ženy při prvním porodu. Současný trend, kdy ženy odkládají těhotenství a porod na pozdější věk, tedy časem způsobí nárůst častosti tohoto onemocnění.

Bývalý britský ministr Robin Cook uvedl, že se před zahájením války proti Iráku britský premier Blaire v soukromých rozhovorech vyjadřoval, že Irák nemá zbraně hromadného ničení, ačkoliv v oficiálních prohlášeních přesvědčoval veřejnost o opaku. Byl prý rozhodnut zahájit válku bez ohledu na výsledek práce zbrojních komisařů. (5.10.2003)

Veliké zemětřesení v Japonsku. Ve dvou vlnách za sebou se objevilo zemětřesení v síle 7 stupně. (27.9.2003)

Celá Itálie bez proudu. Bez elektřiny se ocitlo 55 milionů lidí. Poruchu zavinila zastaralá rozvodová síť u dodavatele. Itálie je zcela závislá na dodávce proudu ze zahraničí, protože se Italové před 30 lety rozhodli v referendu vzát se jaderné energetiky. (28.9.2003)

Každou minutu je na zemi zastřelen člověk. Za stejnou dobu se vyrobí po světě 15 střelných zbraní.

Denně se ve světě nakazí virem HIV přes 6000 mladých lidí. Znamená to, že se každých 14 vteřin nakazí jeden člověk tímto virem způsobujícím nemoc AIDS, která je označována za "metlu lidstva". (Ze zprávy OSN, dle sdělovacích prostředků).

Od oficiálního ukončení války v Iráku již zahynulo rukou iráckých odbojářů nejméně 76 vojáků invazních mocností. (19.9.2003)

Hurikán Isabel si vyžádal na východě USA 14 lidských obětí. Miliony domácností jsou bez elektrického proudu. (19.9.2003)

Rozsáhlé požáry v Portugalsku.

V „novém světovém řádu" přebírají vojenští plánovači na ministerstvu zahraničí, v Pentagonu a v CIA velení v zahraniční politice. Jsou ve spojení nejen s NATO, ale udržují kontakty i s vysoce postavenými činiteli Mezinárodního měnového fondu (MMF), Světové banky a Světové obchodní organizace (WTO). Ve Washingtonu sídlící mezinárodní finanční byrokracie, zodpovědná za prosazování smrtící „ekonomické léčby" v rozvojových zemích a ve většině zemí bývalého sovětského bloku, zároveň udržuje úzké pracovní vztahy s finančním establishmentem na Wall Street. Moc v tomto systému je v rukou globálních bankovních a finančních institucí, vojensko-průmyslového komplexu, ropných a energetických gigantů, biotechnologických a farmaceutických konglomerátů a mocných mediálních a komunikačních korporací, které vypouštějí vykonstruované zprávy a otevřeně ovlivňují průběh světových událostí nestoudným překrucováním skutečností," shrnuje Michel Chossudovsky.
Autor analyzuje „válku proti terorismu" v souvislostech americké spolupráce a společných zájmů právě s těmi teroristy, proti nimž nyní USA bojují. Shromažďuje pozoruhodné množství dokladů o americké podpoře islamistickému terorismu, a to i po skončení studené války. Upozorňuje na dlouhodobou americkou finanční i materiální podporu Usámy bin Ládina, Talibanu, ale i mnoha dalších islamistických teroristů např. v Kašmíru, v Číně, na území bývalého SSSR i bývalé Jugoslávie. Na základě těchto skutečností dochází k závěru, že teroristické útoky na podzim 2001 byly pouze záminkou pro přijetí předem připravených opatření. „11. září je největším podvodem v amerických dějinách," píše Michel Chossudovsky. ( http://www.blisty.cz/txt.php?id=15332&iid=1378 )

Misha Glenny, britský odborník na Balkán, varoval, že pokud zůstane EU v Kosovu v nečinnosti, hrozí další exploze násilí. Mezinárodní správě Kosova se nepodařilo vytvořit funkční společnost. Nebylo totiž určeno, zda Kosovo patří k Jugoslávii anebo zda má být nezávislé.

50 procent genetického kódu má člověk shodných s banánem.

V EU je v průměru 14 procent nezaměstnaných. V zemích eurozóny (tj. tam, kde se platí Eurem) je to 7 milionů lidí.

Země se otepluje. Od roku 1980 je počasí mnohem teplejší, než tomu bylo v posledních osmnácti stoletích. Tak zní závěry vědeckého výzkumu, o kterém informovala internetová verze BBC. V rozsáhlé studii se vědci snažili zrekonstruovat vývoj globálního klimatu. Vycházeli z dat odvozených z vrtů ledových vrstev či ze záznamů o vegetaci. Závěr se zdá jednoznačný: lidé ovlivňují klima. Skupina několika britských vědců procházela zpětně záznamy (zachycené v přírodninách), některé z nich staré až tisíc let, o výši teplot. Z toho pak vyvodila, že konec dvacátého století je nejteplejším obdobím v záznamech. Severní část Země prožívá nyní nejteplejší období za posledních 2000 let. Vědci se domnívají, že Země se oteplila nejméně o 0,2 stupně Celsia v posledních dvaceti letech. Ke stejné teplotní změně, ať už směrem nahoru nebo dolů, však dříve docházelo v průběhu sta let. "To dokazuje, jak dramaticky se oteplování vyvíjelo v posledních letech. Je to odpověď na skleníkový efekt v atmosféře," říká jeden z autorů projektu Philip Jones, který se zabývá výzkumem klimatu na University of East Anglia. Vědci se většinou domnívají, že současné zvyšování teplot lze vysvětlit emisemi oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Ze změn klimatu vyplývají i praktické důsledky. Růst teplot s sebou přináší extrémní počasí, záplavy a zároveň i nebývalá vedra a sucha. Podle Pretela je třeba se této nové situaci přizpůsobit. "Investice do úprav vodních toků, zavlažování a také zlepšení schopnosti předpovídat počasí považuji za daleko důležitější než násilné omezování produkce skleníkových plynů za každou cenu," říká. (I Dnes, 4,9,2003)

K Zemi se blíží gigantický asteroid. Lidé se však konce světa, předběžně stanoveného na rok 2014, obávat nemusejí. Šance na katastrofickou kolizi, milionkrát horší než výbuch v Hirošimě, je totiž mizivá. Obavy vyvrátily nové upřesněné výpočty, podle nichž asteroid Zemi mine. (Při odhalení asteroidu s označením 2003 QQ47 letícího vesmírem rychlostí 129 tisíc kilometrů za hodinu astronomové předběžně stanovili datum možného dopadu - 21. března 2014. "Dopad by mohl mít efekt dvaceti milionů atomových bomb z Hirošimy," řekl BBC mluvčí britského vládního informačního centra pro objekty v blízkosti Země (NEO, Near Earth Objects). "Panují ještě malé nejasnosti ohledně dráhy, ale řekl bych, že není žádný důvod k obavám," uvedl Alan Fitzsimmons, jeden z poradců NEO. Vědci z LINEAR (Lincoln Near Earth Asteroid Research Program = program sledování asteroidů v blízkosti Země) asteroid odhalili na základě 51 měření 24. srpna. Většina asteroidů se nachází v bezpečné vzdálenosti od Země v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Gravitační vlivy velkých planet, jako je například právě Jupiter, však občas vychýlí asteroidy z bezpečné orbity a "vykopnou" je směrem k Zemi.) (I Dnes, 4,9,2003)

V minulém roce řešily úřady v USA přes 160 tisíc případů tzv. "zneužití identity" (např. falešné použití elektronického podpisu, neoprávněné použití kreditní karty při nakupování, krádeže elektronických karet apod.)

86 lidí již padlo za oběť kombinované živelné pohromě v Číně, kde řádí povodeň se sesuvy půdy spolu s tajfunem. (4.9.2003)

Rekordní velikosti by mohla letos dosáhnout ozonová díra nad Antarktidou. Uvedli to dnes australští vědci, podle nichž díra roste v tomto roce závratným tempem kvůli chladnějším teplotám ve stratosféře, kde se vytváří. "Nárůst je v současné době podobný jako v roce 2000, kdy rozsah ozonové díry dospěl k dosavadnímu maximu," sdělil australský vědec. V roce 2000 americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že se ozonová díra rozšířila na rekordních 28,3 milionu kilometrů čtverečních, což je rozloha třikrát větší než má Austrálie. První známky ochlazování stratosféry zpozorovali experti z australských základen v Antarktidě v tomto roce o šest týdnů dříve než obvykle (již kolem poloviny května, což se zatím nikdy nestalo). Ozonová vrstva je přitom důležitou ochranou atmosféry Země před slunečními paprsky, především před ultrafialovým zářením typu B, které může způsobit rakovinu kůže. (Zdroj: Ekolist)

Na 2000 lidí muselo v úterý opustit své domovy poté, co se zřítila hráz chránící jednu ze čtvrtí města Wilnis ve střední části Nizozemska. Hráz podél kanálu Ringvaart v provincii Utrecht se prolomila v délce 60 metrů v noci na dnešek a způsobila záplavy ve čtvrti Veenhuizen. Dopoledne tu na ulici voda dosahovala 50 centimetrů. Někteří experti soudí, že příčinou může být sucho, které Nizozemsko stejně jako ostatní Evropu sužuje. Když se hráz vysuší, písek klesá dolů a hráz je labilnější.

Američané mají opět strach, že USA ohrožuje další odstřelovač, který zabíjí náhodně vybrané oběti. Nyní už byli takto zabiti tři lidé; policii se nepodařilo najít mezi oběťmi žádnou spojitost. (Naposledy to bylo v minulém roce, kdy zabil odstřelovač podobným způsobem 13 náhodně vybraných lidí ve americkém státě Virginia a jinde.)

Pouštní město Las Vegas je postiženo povodněmi. (20.8.2003)

Sebevražedný teroristický útok na budovu OSN v Bagdádu. Zahynul špičkový diplomat a další úředníci OSN. (19.8.2003)

Na přímé či nepřímé následky horka ve Francii zemřelo již 5000 lidí. Po vedrech přišly ničivé bouře. (18.8.2003)

35 milionů (podle jiných zdrojů 15 mil.) lidí v USA na východním pobřeží a v jižní Kanadě zůstalo přes noc bez elektrické energie. Život v postižených městech je ochromen. Výpadek jedné elektrárny (příčina není jasná, možná úderem blesku, včera ve večerní špičce, nebo vlivem zastaralosti rozvodné sítě, která špatně snáší horka) způsobil řetězovým efektem zhroucení dalších elektráren v síti. Lidé se však obávají, že za výpadkem dodávky elektřiny stojí Alkájda. (Při posledním podobném výpadku v r. 1977, který byl nazván "velkým zatměním", došlo v New Yorku k hroznému rabování, ulice ovládla kriminalita, stav společnosti se podobal občanské válce, policie se zhroutila atd. Předchozí podobný výpadek v r. 1965 měl jediný následek, který se projevil za 9 měsíců zvýšenou porodností.) (15.8.2003)

Zemětřesení v Řecku (14.8.2003)

Na horka ve Francii, která už týden neklesají pod 40 stupňů, již k dnešnímu dni zemřelo tři tisíce lidí. Vláda aktivovala plán připravený pro případy epidemií a jaderného ohrožení. (14.8.2003)

Přesně před rokem vrcholily v Čechách povodně. Hladina na soutoku Labe s Vltavou u Mělníka byla 8(!) metrů nad průměrem. Letos řeky vysychají a jsou nesplavné. (15.8.2003)

Za sto let by měla být Arktida bez ledu.

Stav vody v půdě v ČR klesl na pětinu, což hrozí, že začnou usychat rostliny.

V nadcházejících letech budou taková vedra, jaká dnes sužují Evropu, poměrně běžným jevem. Hojnější budou také katastrofické záplavy a další extrémní jevy spjaté s výkyvy počasí. Po letech 1998 a 2002 je letošní rok nejteplejším za posledních 100 let. "To, co jsme zažili koncem 20. století je jen nesmělý začátek toho, co nás čeká," říkají vědci z IPCC.
K deseti nejteplejším rokům od r. 1860 došlo až po roce 1987. IPCC ve své poslední zprávě uvádí, že během 20. stol. se v celosvětovém měřítku zvýšila teplota o 0,6 stupně Celsia. Z velké části to zřejmě způsobily tzv. "skleníkové plyny" (produkty spalování fosilních paliv, zvláště spalovacích motorů). Předpokládá se další zvýšení 1,4 až 5,8 stupně v letech 1990 až 2100. Podle realistického scénáře teplota globálně vzroste o 3 - 4 stupně, a pak nebudou teploty mezi 35 - 45 stupni ve střední Evropě nic výjimečného, říká vědec. Klimatické zóny by se měly posunout o 400 - 500 km směrem na sever (tropické dny budou i ve Finsku). Vegetace však tak rychle postupovat nestačí, takže naše rostlinstvo nepřizpůsobené na takové horko a sucho bude nejspíš usychat, a vyschlé pastviny mohou snadno způsobit nedostatek mléka.
I kdyby dnes přestala jezdit všechna auta a létat letadla, koncentrace oxidu uhličitého v atomosféře by stoupala ještě desítky let a s ní zřejmě i teplota. Zatím to však nevypadá, že by vyspělé země změnily styl života, a že by rozvojové země se rozvíjely tak, aby neznečisťovaly dále planetu, a tak lze předpokládat, že světové emise se z dnešních 7 miliard tun zvýší na 20 miliard a katastrofy budou nekontrolovatelné. V Alpách se zóna permanentní teploty pod nulou posunula o kilometr výše, než je obvyklé. (MF Dnes 8.8.2003)

V Itálii bylo naklonováno další zvíře - kůň. Už tu byly naklonované ovce, myši, krávy, kozy, zajíci, kočky a prasata. Předpokládá se využití klonování závodních koní v dostihovém průmyslu. (MF Dnes 8.8.2003)

V Alpách rychle odtávají tisíce let staré ledovce. V západní Evropě jsou horka 12 až 15 stupňů nad průměrem (nejvyšší denní teploty). Vysychají řeky. Labe je nesplavné. I v ČR jsou letošní teploty rekordní (na přehledu nejvyšších srpnových teplot u nás za minulých padesát let je vidět stálý vzestup). V jižních Čechách v oblastech loňských povodní je letos nedostatek vody a vyschly zde studně.
Spekuluje se, že by za vražedná vedra mohla být spoluzodpovědná planeta Mars, která se nyní přiblížila k zemi na nejnižší vzdálenost (55,8 mil. km) za tisíce let.

Vatikán v oficiálním dokumentu odsuzuje homosexuální svázky "jako úchylné a jako hrozbu pro společnost". "Manželství existuje výhradně mezi mužem a ženou. Homosexuální akty jsou nemorální." (MF Dnes 7.8.2003)

Většina amerických biskupů anglikánské "episkopální církve" (poměrem 62:45) schválila volbu biskupa, který se otevřeně hlásí k homosexualitě. (6.8.2003)

V Japonsku si připomínají 58. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu. Američané v tento den r. 1945 použili zbraň hromadného ničení na civilní cíl, za který vybrali veliké město plné lidí, čímž najednou zabili 200 tisíc nevinných lidí (úplně nepochopitelné je, že po této brutální demonstraci síly shodily o tři dny později Spojené Státy Americké druhou atomovou bombu na další veliké japonské město Nagasaki - 75.000 mrtvých). Japonsko má zakotveno ve své ústavě, že nebude vlastnit atomové zbraně; nyní se kvůli nukleárnímu nebezpečí ze Severní Koreje uvažuje o změně tohoto ústavního principu. (6.8.2003)

20 až 25 procent obyvatel naší republiky trpí nějakou alergií.

Požáry v Kanadě, jaké nejsou pamatovány přes 50 let.

Třetina (!) Portugalska v plamenech. Přes 30 procent plochy této republiky je zachváceno rozsáhlými požáry, přes deset lidí přišlo o život; teploty ve stínu dosahují 46 stupňů. Požáry řádí i ve Španělsku.

Bush and Blair klamali veřejnost, když se snažili odůvodnit zahájení války proti Iráku. Přepadení Iráku bylo tedy založeno na lži. (Nyní "se ukázalo", že za nepravdivé informace o nebezpečných iráckých zbraních může "jedna z Bushových poradkyň"). (Dle zpravodajství BBC; 8/2003)

Veliké lesní požáry na chorvatských ostrovech.

30 tisíc hektarů spálených lesů ve Francii. Něco podobného zde není pamatováno.

Kvůli dlouhotrvajícímu vedru se v našich vodách (zvláště rybnících a koupalištích) rozmnožily sinice. Odborníci varují, že koupání v těchto vodách je zdraví nebezpečné, protože sinice jsou toxické (přirovnávají se k bacilům salmonely), jejich toxiny pronikají do těla i přes kůži, poškozují játra, ničí imunitu. Sinice jsou jedny z nejprimitivnějších organismů Země.

Už 25 let se rodí děti ze zkumavky. Za tu dobu přišlo na svět pomocí umělého oplodnění více než milion lidí. (MF Dnes, 24.7.2003)

V Rusku na některých místech dlouhotrvající sucha a požáry. Jinde vyhlášen vyjímečný stav kvůli záplavám. Podobně i v Gruzii.

Evropská unie se chystá zavést cestovní pasy s biometrickou identifikací majitele. Představitelé EU na červnovém summitu v řeckém Porto Carras schválili plán, podle nějž mají být cestovní pasy vybaveny čipem s biometrickými údaji, aby tyto osobní doklady nebylo možné zfalšovat. Již v roce 2001 začala Malaisie jako první země na světě vydávat občanské průkazy - povinné pro všechny obyvatele země - s digitálně kódovaným otiskem prstu (protože se to stalo v době útoku na New York, zůstalo to prakticky bez povšimnutí). Experti však poukazují na to, že teroristi mohou toto opatření snadno obejít tím, že si opatří legitimní doklady na falešný rodný list. Navíc sebelepší kontrolou je možno odhalit pouze již známé zločince - osoby doposud bezúhonné projdou sebepřísnější kontrolou. Zavedením tohoto systému však bude možné snadno sledovat pohyb, aktivity a cesty všech osob. V Evropě dnes není u moci žádný "Velký bratr", můžeme však jeho příchod navždy a nadobro vyloučit? Kdyby přišel, najde zde dokonale připravenou infrastrukturu pro výkon své absolutní moci a kontroly nad veškerým obyvatelstvem. Je známo, že EU chce biometrické pasy zavést na nátlak USA. Po 11. září 2001 zde byl přijat zákon, podle nějž cestovní doklady s biometrickými údaji musí mít každá země, která bude chtít se Spojenými státy udržovat bezvízový styk. Termín je 26. říjen 2004. Biometrie se tedy bude v Evropě zavádět opravdu rychle - nové české pasy budou těmito ochrannými prvky bezpochyby také vybaveny (ostatně, stejná technika bude používána i u amerických víz). Při tom je známo, že USA pro své občany stále nemají žádné povinné osobní doklady ani je nechystá zavést. Snad by bylo správné chtít po Američanech cestujících do Evropy to samé, co chtějí oni po Evropanech - jenže o tom se v Porto Carras zřejmě nejednalo. Evropští ochránci lidských práv se chystají proti novým pasům protestovat, vlády členských zemí EU jsou však vesměs pro návrh a kritiku odmítají. Ke zneužití dat však není potřeba ani příchodu diktátora. Biometrická data shromážděná v databázích bude používat policie - ať už legálně nebo pokoutně. Tvrzení, že se nemají poctiví lidé čeho bát, je jen velice omezená pravda. Celá západní demokracie stojí a padá s předpokladem, že poctiví jsou všichni a opak je potřeba někomu dokázat - a nikoliv naopak. Tento způsob je však složitější a méně efektivní než ten diktátorský. Evropa se svými historickými zkušenostmi by však měla vědět, proč se toho složitějšího způsobu pevně držet - a proč si pasy s čipy ještě jednou pořádně rozmyslet. (Z MF Dnes, 19.7.2003, zkráceno)

Židé omylem uctívali otce Jana Křtitele. Monument Jad Avšalom v Jerusalemě, uctívaný po celá staletí jako židovské svaté místo (památka Absolona, syna Davidova), se ukázal být křesťanským náhrobkem Zachariáše, otce sv. Jana Křtitele, což se prokázalo, když byl přečten dosud nerozluštěný nápis na sloupu, jak informoval izraelský list Haarec. Nápis v devítimetrové výšce označuje pomník jako "náhrobek Zachariáše, mučedníka, velekněze... otce Jana (Křtitele)". Text byl kvůli povětrnostním vlivům nečitelný. Až nyní se náhodně přišlo na to, že se dá přečíst - ale jen v letních měsících, kdy paprsky zapadajícího slunce osvětlují těsně před nástupem tmy kámen z jediného určitého úhlu. (MF Dnes, 22.7.2003)

Muž se synem zastřelili na ulici před domem tři své sousedy kvůli špatným sousedským vztahům. Z místa činu ujeli. (Ze sdělovacích prostředků, 7/2003)

V České republice padl další teplotní rekord (tropické teploty 33 stupňů na místech, kde je v tento čas ještě nenaměřili). V minulých dnech se přehnalo krupobití - na některých místech padaly kusy ledu veliké jako slepičí vejce, které prorážely krytinu na střechách. Zemědělci hlásí miliardové ztráty. (Ze sdělovacích prostředků, 7/2003)

V Indii zabíjejí rekordní deště. (Celkový počet obětí letošních monzunových dešťů a povodní je 593, což je více, než v jiné roky. MF Dnes, 22.7.2003)

Požáry na Korzice.

Hrozné zemětřesení v Číně.

Na Slovensku se konají v kostelech modlitby za déšť. ("Podle astronoma Igora Kapišinského se pokusy farářů takto archaicky ovlivňovat počasí nehodí do moderních dob," MF Dnes, 22.7.2003)

V Itálii už několik měsíců nepršelo. (22. 7. 2003)

Meterologové hlásí, že si máme zvyknout na změnu klimatu. V našich podmínkách prý budeme mít počasí typické pro subtropické pásmo (delší období sucha se budou střídat velkými srážkami). Ještě hůře na tom budou v jižní Evropě, kde hrozí veliká sucha. (Ze sdělovacích prostředků, 7/2003)

Roste počet lidí bez vyznání

bez vyznání v % české populace
1921
1950
1991
2001
8
4
34
59




I když má katolická církev i v Česku nejvíce věřících, jejich počet zdaleka nedosahuje čísel jako v sousedním Polsku, kde žije přes 80 % katolíků. ... na obrazu římskokatolické církve v Česku se podepsala třeba násilná rekatolizace po bitvě na Bílé hoře a interpretace baroka jako "doby temna", inkvizice a pátera Koniáše. Katolická církev byla vnímána i jako nepřítel samostatného Československa - v roce 1918 ji opustilo kolem 10 % věřících a vznikla Církev československá husitská.
Svědkům Jehovovým ze zaregistrovaných křesťanských církví vzrostl během 90. let nejvíce počet členů. V roce 1991 jich bylo v České republice 14 575, o deset let později 23 162 (pro srovnání: v celém Československu se roku 1948 přihlásilo k této víře 1 800 lidí).
Zatímco například v sousedním Rakousku je 338 988 muslimů a jejich počet se během 90. let zdvojnásobil, v České republice se k islámu hlásí podle dat ze sčítání lidu 3 699 lidí: z toho je 2 676 mužů. Podle muslima Mohammeda Aliho Šilhavého k islámu konvertuje stále více Čechů a Češek, i když se zatím počítají pouze na desítky. "Je to celosvětový trend, roli hraje i to, že lidé se s muslimy více stýkají a mají lepší informace o náboženství i o koránu," vysvětluje pan Šilhavý.
Podle předsedy Pražské židovské obce Tomáše Jelínka se v České republice také kolem 3 000 lidí hlásí k dalšímu velkému monoteistickému náboženství, k judaismu. Jejich počet prý nijak závratně nevzrůstá. K Federaci židovských obcí se však při sčítání lidu přihlásila pouze polovina - 1 515 lidí.
K buddhismu se přihlásilo v roce 2001 6 817 lidí. "Ve statistice jsou i lidé, kteří s námi pouze sympatizují," vysvětluje Jakub Kadlec (27) z pražského Buddhistického centra. "Funguje tu 25 center naší školy Diamantové cesty a buddhismus praktikuje tak 300 lidí. Ale například na meditační kurz s naším učitelem Olem Nydahlem z Dánska přijde i 1 000 lidí." První buddhistická skupina Diamantové cesty začala v České republice fungovat v roce 1994 a zájem podle pana Kadlece stále stoupá. Sociologové jej vysvětlují módou a také tím, že na rozdíl od křesťanství nevyžaduje třeba pravidelnou účast na rituálech.


Jaké církve jsou u nás nejpopulárnější

v tisících věřících 2001 změněno od roku 1991
1. Církev
římskokatolická
2. Českobratrská církev
evangelická
3. Církev československá
husitská

4. Náboženská společnost
Svědci Jehovovi
5. Pravoslavná církev
v českých zemích
2.741

117

99

23

23
 -47 %

 -74 %

 -34 %

 +43 %

 +17 %




Náboženství ve světě

Křesťanství
Bez vyznání
Buddhismus
Islám
Hinduismus
Ostatní náboženství
33%
14%
6%
22%
15%
10%


(Zdroj: http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=110284)

Luteránský biskup se stal katolickým knězem
Paříž. Luteránský biskup Michel Voit přijal koncem června z rukou katolického biskupa de Germiny kněžské svěcení. Prohlásil, že rozdělení křesťanů je překážkou v evangelizaci, čímž motivoval své rozhodnutí pro plné spojení s katolickou církví. Největší význam pro jeho rozhodnutí stát se katolíkem mělo podepsání prohlášení o ospravedlnění mezi katolíky a luterány, k němuž došlo v roce 1999. (http://www.radiovaticana.cz/archiv/zpravy03/07/07.htm#04)

Vatikán. Dnešní svět potřebuje, aby všichni křesťané, ať už patří k jakémukoliv vyznání, dosvědčovali evangelium, aby se tak šířil mezináboženský dialog, a překonávaly se konflikty mezi národy. A Evropě, která směřuje k integraci, tak může být dána nová míza křesťanským kořenům, které tvoří dějiny kontinentu. - To je přání, které Jan Pavel II. vyjádřil dnes dopoledne během audience pro delegaci ekumenického patriarchátu z Konstantinopole, která přijela do Říma - tak jako každý rok - na slavnost svatých Petra a Pavla. "Vaše přítomnost" uvedl Svatý Otec "je znamením našeho společenství v lásce Kristově a gesto církevního bratrství". Toto setkání na konci června je momentem, který "živí naše bratrské vztahy a který podporuje naši naději na pokračování další cesty směrem k plné jednotě a překonání našich historických rozdělení". (http://www.radiovaticana.cz/archiv/zpravy03/06/28.htm)

Papež ukazuje na nebezpečné symptomy uvnitř evropské církve, jako je zesvětštění a tolerance pro logiku tohoto světa a na druhé straně vyzývá se nevytrácela křesťanská totožnost. Vyzývá k obnovení vnitřního života, k zachovávání vazby na církev, k přemáhání strachu, nedbalosti a k dalšímu pokračování cestou ekumenického dialogu.

Patriarcha Bartoloměj I. píše Janu Pavlu II.
Vatikán. "Přestože ještě nebylo dosaženo úplné jednoty, jsme povzbuzeni poutem pokoje a přátelství, které existuje mezi církví pravoslavnou a katolickou". Těmito slovy začíná poselství, které Janu Pavlu II. zaslal konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I. u příležitosti "slavnosti svatého Petra, hlavy apoštolů". Jeho svatost, patriarcha Bartoloměj I., který je první mezi sobě rovnými patriarchy pravoslavné církve, zmiňuje dosaženou jednotu a definuje ji jako "nezbytný základ pro pokrok v teologickém dialogu", který probíhá mezi katolickou a pravoslavnou církví. Bartoloměj I. se dále ve svém poselství zmiňuje o Petrově službě. Pravoslavná tradice, která klade důraz na kolegialitu a synodalitu při řízení církve, není podle patriarchy znevážením úlohy apoštola Petra. Dnes je nanejvýš aktuální výzva z epištoly svatého Petra, abychom se očistili skrze poslušnost k pravdě a duchem bratrské lásky, protože jsme si všichni vědomi, že rozdělená cesta různých křesťanských vyznání je slepou uličkou. Bartoloměj I. se ve svém poselství hlásí k poslušnosti vůči pravdě a ryzí lásce a vyjadřuje přání, aby si z nás Pán, na přímluvu apoštola Petra, který je hlavou apoštolů, učinil živé kameny pro stavbu duchovního chrámu, svatého kněžství, abychom nabídli Bohu příjemné duchovní oběti skrze Krista Ježíše.
Připomeňme v této souvislosti, že sám Jan Pavel II. ve své encyklice Ut unum sint z roku 1995 navrhl jiným církvím, aby společně hledaly formy, v nichž bude možno realizovat Petrovu službu lásky tak, aby tato služba byla vzájemně uznávána.

Jan Pavel II. znovu potvrdil svůj úkol ve službě nástupce Svatého Petra
Vatikán. Palium je výrazem jednoty - to zdůraznil Svatý Otec při setkání s arcibiskupy metropolity, kteří včera obdrželi posvátný symbol. "Jako římský biskup a Petrův nástupce obnovuji dnes svou naprostou připravenost dát svou osobu k dispozici pro službu společenství mezi všemi Kristovými učedníky." Jan Pavel II. včera znovu potvrdil svůj úkol ve službě nástupce Svatého Petra. Učinil tak ve svátek dvou velkých apoštolů, Petra Pavla, kteří "každý svým způsobem" vybudovali jednotu Církve. Svátku se již tradičně zúčastnila delegace konstantinopolského ekumenického patriarchátu.

Jezuité začínají působit v Afghánistánu.
Kábul. Jezuité se budou podílet na výchově a vzdělávání dětí a mládeže v Afghánistánu. 20. července bude otevřena první jezuitská misie v této zemi. Podle slov otce Aloysia Lawrence Fonseky, misionáře, který v těchto dnech do Afghánistánu dorazil, připravují se jezuiti zejména na práci na venkově, kde je situace školství naprosto tragická. Tovaryšstvo Ježíšovo neočekává žádnou finanční pomoc ze strany státu - uvedl otec Fonseca. K práci na poli vzdělání dětí a mládeže vyzvala misionáře právě afghánská vláda.

Provalilo se, že američní vojáci při dobývání Iráku kradli jako straky. Loupili, na co přišli, drancovali obchody, při nesmyslném ničení letiště vykradli dokonce i civilní letadla. Někteří si lup zakopávali s tím, že se pro něj později vrátí. Američtí důstojníci to omlouvají tím, že přece "byla válka". (7/2003)

Od 1. května, kdy americký prezident vyhlásil vítězný konec války (přepadení Iráku), již zemřely nejméně tři desítky amerických vojáků, kteří byli zabiti iráckými odpůrci americké okupace. Američané volají mezinárodní společenství, aby se zúčastnilo likvidace partyzánů a zlomení lidového odporu proti okupaci.

Neobvykle velké skvrny na Slunci (7/2003).

Z deodorantů hojně používaných proti pocení může být rakovina. Zjistilo se, že chemické látky obsažené v deodorantech mohou vyvolat rakovinu, a zdá se, že je právě toto je jedna z příčin nárůstu rakoviny ženského prsu.

SARS na ústupu. Celkem se nakazilo asi 8000 lidí, z nich na následky onemocnění přibližně 800 zemřelo.

3240 civilistů zahynulo v Iráku při přepadení jejich země ze strany USA a Velké Británie. Protože záznamy nemocnic nejsou zdaleka úplné, předpokládá se, že ve skutečnosti je počet mrtvých Iráčanů, zabitých v této válce, daleko vyšší. (11.6.2003)

V ČR mají být v rámci prosazování "rovnoprávnosti pohlaví" provedeny úpravy a změny ve školních učebnicích, ze kterých by měla být odstraněna zobrazení žen v typicky ženských rolích (např. "máma peče buchty"). (Na názor rodičů se nikdo neptá. Že by didaktické obrázky traktoristek, hornic, dělnic a uvědomělých žen řídících těžké stroje nepatřily jen socialistické minulosti?) V Německu, kde tyto změny v učebnicích pro dětí již provedli, to způsobilo nárůst zájmu žen o technické obory o tisíc procent. Statistiky však také hovoří o nárůstu počtu rozvodů.

Monastýr Zygos na Svaté Hoře 19.2. 2002 17:18:44
Mniši se rozhodli zpřístupnit ženám klášter Zygos

Ženy mohou na Svatou Horu Athos!
V Řecku došlo k převratné události v oblasti turistiky: už v létě budou moci ženy navštívit Svatou Horu Athos na severu země, na kterou měly až doposud vstup přísně zakázán. Dámské návštěvy zdejší mniši radikálně odmítali už od založení mnišské republiky v devátém století. Zatím si ale ženy budou moci prohlédnout jen stavbu kláštera Zygos, kterou mniši opustili po požáru v roce 1190. Nyní se zde rekonstruuje budova, která bude sloužit jako muzeum. V něm se zájemkyně dozvědí o historii Svaté hory.
Tento liberální ústupek zdůvodnilo vedení mnišské republiky tím, že opuštěný klášter leží mimo území Svaté hory. Od její oficiální hranice je totiž vzdálen 40 metrů.
Na prohlídku Athosu mají podle mnišského řádu návštěvníci 4 dny.
Mnišská republika na nejvýchodnějším výběžku poloostrova Chalkidiki je od balkánských válek (1912-1913) součástí Řecka. Má ovšem autonomní status a řídí ji rada představených dvaceti klášterů, které se nacházejí na Svaté hoře.
Od založení mnišské republiky nesmějí na její území vstoupit ženy. Když byla v roce 1913 vytyčována administrativní hranice Svaté hory, mniši prý na opuštěný klášter Zygos zřejmě zapomněli.
Athos je po Tibetu místem s druhou největší koncentrací mnichů na světě. Všichni bez výjimky vyznávají východní pravoslaví a přišli sem z různých koutů Země.

ČTK, iDNES (2.6.2003)

V dobytém Iráku se nanašly žádné chemické a biologické zbraně. Více než měsíc po přepadení a dobytí Iráku ze strany USA a Velké Británie již trvá po celé dobyté zemi zoufalé intenzivní pátrání po chemických, biologických zbraních, které je stále neúspěšné. Právě neústupným tvrzením USA, že je zcela jisté a nepochybné, že Irák má zakázané zbraně, bylo ospravedlňováno zahájení války proti Iráku. USA tvrdily, že je nutno preventivně a předem zaútočit, aby prý Irák neměl možnost své zbraně hromadného ničení použít. Takovýto "preventivní úder" je nejen zakázaný mezinárodními konvencemi (viz níže), ale - jak se ukazuje - byl zbytečný (resp. údajná hrozba iráckými zbraněmi hromadného ničení byla nejspíš pouhou záminkou k přepadení země oplývající ropou, kterou - jak vidno - chtějí mít Američané pod kontrolou.)
Byla už dementována i zpráva, že Irák vlastnil rakety, které mají o pár metrů větší dolet, než bylo povoleno. Ukázalo se, že zpráva nebyla pravdivá, přesto však byla ve vhodném čase prezentována ve všech světových médiích k podpoření vojenské kampaně proti Iráku. (31.5.2003)

Zatmění slunce. Mnoho lidí po celém světě s potěšením a zájmem sledovalo vzácný úkaz téměř úplného zatmění slunečního kotouče, které bylo viditelné v časných jitřních hodinách i v České republice. (31.5.2003)

Alžír. Zemětřesení značných rozměrů. Stovky mrtvých. (5/2003)

Washington údajně obvinil Írán z toho, že poskytl útočiště členům sítě Al-Kádiá, kteří jsou podezřelí ze zosnování sebevražedných útoků v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu.
http://www.bbc.co.uk/czech/svet/030521_iran_us_alkaida_1200.shtml
BBC, středa 21. května 2003, 15:12 SEČ

Británie a Spojené státy předtím oznámily, že kvůli bezprostřední hrozbě teroristických útoků ode dneška zavírají svá velvyslanectví a konzuláty v Saúdské Arábii.
http://www.bbc.co.uk/czech/svet/030521_us_saudi_warning_0600.shtml
středa 21. května 2003, 08:27 SEČ

16. kvetna 2003 14:45
The Times: Bitva o geneticky modifikovane potraviny
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=134183
"Omezení dovozu částečně poškozuje americké farmáře, kteří jsou největšími výrobci upravených potravin. 80 % sojových bobů, 38 % kukuřice a 71 % bavlny pochází z geneticky upravených semen. V roce 1998 vyvážely Spojené státy do Evropy zemědělské plodiny za 63 milionů, zatímco v loňském roce objem činil pouze 12,5 milionu."

20. kvetna 2003 14:17
BBC: Vědci varují před úbytkem biologické rozmanitosti
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=134476
"Jeden z deseti světových druhů ptactva a čtvrtina druhů savců jsou oficiálně vedeny jako druhy, jimž hrozí vyhubení, zatímco až dvě třetiny ostatních druhů živočichů jsou také ohroženy."

14. května 2003 14:54
Ze světových oceanů prý zmizelo přes 90 procent velkých ryb
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=133988

14. kvetna 2003 15:09
Irák: Ekologické důsledky války
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=133984

15. kvetna 2003 15:13
BBC: "Velryby a delfíni blízko vyhynutí," varují vědci
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=134081

Jazyky mizejí na světě rychleji než flóra a fauna Jazykovědci odhadují, že na světě dnes existuje 6809 "živých" jazyků, ale 90 procenty těchto jazyků hovoří méně než 100 000 lidí a 46 jazyků má už jen jediného rodilého mluvčího. 350 jazyků má méně než 50 mluvčích. Profesor Bill Sutherland z University v East Anglia dokázal ve studii, publikované v časopise Nature, že přežívání jazyků ovlivňují tytéž faktory jako přežívání druhů ptáků a savců. Asi 200 - 250 jazyky hovoří více než jeden milion lidí. Nejrozšířenějšími jazyky na světě je mandarínská čínština, angličtina a španělština. (Zdroj: http://www.blisty.cz/)

Prezident Ruska Putin ve své výroční zprávě uvedl, že Rusko bude vyvíjet zbraně nového typu a k zajištění své bezpečnosti bude modernizovat svůj jaderný arzenál (jedná se zřejmě o reakci na vojenské aktivity USA po celém světě). (15.5.2003)

Za poslední měsíce bylo v ČR již šest lékařů vážně brutálně napadeno svými pacienty.

Při vstupu do Evropské Unie zanikne v ČR jedna třetina všech potravinářských výroben. Státní veterinární správa je zavře, protože nesplňují normy EU. (15.5.2003)

Na SARS zemřelo již 600 lidí.

Na jihovýchodě Turecka v dubnu veliké zemětřesení.

USA a Velká Británie nechtějí předat Irák do správy OSN, ale chystají se, že budou samy alespoň rok spravovat dobytou zemi právem okupační mocnosti. (9.5.2003)

V dobytém Iráku vypukl chaos a rabování, při němž byly v muzeu zničeny nejvzácnější památky - nejstaršího světového písemnictví - pradávné sumerské texty. Američtí dobyvatelé neměli (dle svědectví očividců) o ochranu tohoto klenotu světové kultury zájem; svoji péči však věnovali ropným vrtům. (Irák se rozprostírá nad místem kolébky civilizace této planety. USA s Velkou Británií způsobily zničení knihovny hliněných tabulek obsahující nejstarší záznamy, některé dosud nerozluštěné, psané sumerským písmem. Tato kulturní tragédie, ztráta pro celé kulturní lidstvo, je přirovnávána ke zničení nejvýznamnějších starořeckých textů při zapálení slavné Alexandrijské knihovny římským vojskem Julia Caesara.)

15. dubna 2003 13:59
BBC: Spojené státy odmítají čistit místa použití střeliva s ochuzeným uranem.
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=131596

Zdá se, že USA s Velkou Británií dobyly Irák, který při obraně nepoužil žádné zbraně hromadného ničení. V Iráku je humanitární katastrofa; při bombardování byl zabito a zraněno mnoho iráckých civilních lidí, dobyvatelé doposavad nebyli schopni jim zajistit základní životní potřeby a léky. Americký prezident nyní prohlásil, že je přesvědčen, že Sýrie má chemické zbraně. (14.4.2003)

Lidský genom rozluštěn. Vědci přečetli kompletní genetickou informaci člověka. (14.4.2003)

Bagdád: Po dobytí vypuklo rabování. Dodávka elektrického proudu nebyla dosud obnovena. Bylo zničeno bagdádské muzeum. (Americká armáda se mu při bombardování vyhnula, avšak nezabránila při jeho plenění. Mnoho cenných památek bylo prostě rozbito a zničeno na místě.)
V městě Kirkuk na severu země roste napětí mezi Araby a navracejícími se kurdskými uprchlíky, kteří byli z města vyhnáni politikou Saddáma Husajna. Navracející se Kurdové hrozí, že vyženou z města Araby, kteří tam nyní žijí.
Basra je stále bez pitné vody a lékaři varují před epidemiemi; v městě neexistuje bezpečnost.
Mosul. Místní Arabové a křesťané se báli o život, zatímco Kurdové oslavovali konec Saddamovy vlády. Vysokoškolští učitelé na místní unviverzitě byli donuceni využít arabské satelitní televize pro apel na kurdské vedoucí představitele a vnější svět o pomoc: "Prosíme pana Bushe, pana Blaira, kurdské bojovníky, prosíme, prosíme, pomozte nám získat zpět bezpečnost! Prosíme! Lidé v Mosulu jsou terčem divošských útoků! Jediné, jak to můžeme popsat, je, že tu převzala moc zvěř z lesů." Saddámův palác, obklopený okrasným jezerem, byl hlavním terčem plenitelů. Ti, kdo přišli brzo, si odnesli záchody a křesla, na ty, kdo přišli později, zůstaly jen dveře a okenní rámy. Silnice do města byly přeplněny automobily, plnými lovci pokladů. Nikomu nevadilo, že bylo podpáleno ústředí nenáviděné tajné policie, ale v místní nemocnici zjistili tamější lékaři, snažící se léčit oběti bombardování, že jim byly ukradeny i sanitky. (Zdroj: www.blisty.cz 11/4/2003)

Příslušníci poraženého Saddámova režimu nebyli doposavad obviněni z žádných zločinů.

USA: dalším terčem vojenského útoku bude možná Sýrie. Spojené státy chtějí v další etapě své "války proti terorismu" zneškodnit organizaci Hizbollah, kterou podporuje Sýrie. Bude to znamenat vojenskou akci proti režimu prezidenta Bašara Assada v Damašku?

Humanitární organizace apelují na americké okupační jednotky, aby více ochraňovaly nemocnice a zdravotnická zařízení, jak to vyžadují Ženevské konvence. A v městě Basra přiznaly britské jednotky, že se zákonnost úplně rozložila. Saddámova železná moc zmizela, ale vakuum zaplnily ozbrojené gangy a plenitelé, kteří kradou a ničí všechno, berou dokonce i léky od nemocných a raněných lidí. Pracovník humanitární organizace:) "Americké jednotky proti tomu ničení neudělaly absolutně nic. Absolutně nic. Neviděl jsem tady kolem jediného amerického vojáka v těch nemocnicích, které jsem navštívil." Američané nestihli udržet krok s událostmi. V tomto případě s televizní válkou. Situace se radikálně změnila - z vojenského triumfu se proměnila během pouhých několika hodin v propagandistickou kafastrofu. v druhém největším iráckém městě Basra nemohli Britové už ve čtvrtek plenění dál ignorovat. Zastřelili pět mužů, kteří vykrádali banku. Takovou "pouliční spravedlnost" americké velení v Kataru ocenilo. (Zdroj: www.blisty.cz 11/4/2003)

Rabování v "osvobozeném Iráku". Tisíce Iráčanů - někdy celé rodiny i s malými dětmi - zaútočily na vládní budovy a odvezly domů všechno, od automobilů po ledničky. Mezinárodní červený kříž varoval, že zdravotnictví v Bagdádu se v podstatě skoro úplně rozložilo v důsledku škod, způsobených boji, rabování a strachu z anarchie. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld mezitím konstatoval, že rabování je součástí procesu transformace, a obvinil sdělovací prostředky, že rozsah chaosu přehánějí. "Svoboda je nepořádná," zdůraznil Rumsfeld. (Zdroj: www.blisty.cz 4/2003)

Mezinárodní právo: Prezident Bush I. ospravedlňoval první válku v Perském zálivu hlavně tím, že irácká invaze Kuvajtu byla porušením mezinárodního práva. Spojené státy najednou jako by zapomněly na své grandiózní řeči z předchozího desetiletí, že malichernosti jako hranice států přece nesmějí bránit šíření demokracie a rozkvětu lidských práv. Potíž je, že Kuvajt není demokracie. Takže ospravedlněním pro válku v Perském zálivu I. bylo to, že mezinárodní právo činí hranice mezi státy nedotknutelnými, bez ohledu na to, jak nedemokratický režim chrání. A na začátku Války v Perském zálivu II. Spojené státy zase jaksi pozapomněly na mezinárodní právo: když nechtěla poslouchat Rada bezpečnosti OSN, vyhlásily, že americká invaze Iráku je ospravedlnitelná jako suverénní čin dlouhodobé obrany proti potenciálním zbraním hromadného ničení, porušováním lidských práv v Iráku a nadějí, že odstranění Saddáma Husajna povede k rozšíření demokracie a svobody na Blízkém východě. Máme grandiózní plán, neotravujte nás s malichernými podrobnostmi, argumentovala podle listu Washington Post americká vláda. Ale jen do doby, kdy irácká televize ukázala před kamerou americké zajatce. To najednou vláda Spojených států protestovala, že Irák porušuje Ženevské konvence. Také americké vládě vadilo, že Iráčané mávají bílými vlajkami a pak se nevzdávají, naopak útočí. Jenže, pokračoval Washington Post, Spojené státy jasně porušují Ženevské konvence při zacházení s afghánskými vojáky uvězněnými v zálivu Guantánamo. Jako jediná supervelmoc potřebují Spojené státy mezinárodní právo méně než jiné státy. Můžeme ochraňovat své zájmy brutální silou, pokud budeme chtít, nebo pokud jsme přesvědčeni, že na ničem jiném nakonec nezáleží. Nemůžeme ale se jeden den mezinárodnímu právo posmívat a druhý den se ho dovolávat. Ani si nemůžeme dovolit vybírat si, které ze smluv, které jsme podepsali, budeme dodržovat a které ne, a zároveň očekávat, že ostatní země to nebudou dělat taky tak." Bush totiž zahájil největší ofenzívu proti mezinárodnímu právu v americké historii. Roztrhal dohody o omezování zbrojení a sabotuje mezinárodní trestní soudní dvůr. V boji proti terorismu nejen porušil Bush ctihodné Ženevské dohody, ale odepřel podezřelým osobám zákonná práva, o nichž přísahal, že je bude dodržovat. Četné zprávy v americkém tisku odhalily, že američtí vyšetřovatelé užívají proti osobám, podezřelým z terorismu, techniky, které hraničí s mučením. Nejtvrdších metod je užíváno na letecké základně Bagram v Afghánistánu a na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu. Součástí těchto technik "stresu a nátlaku" je spánková deprivace, výslechy v bolestech a podrobování podezřelých extrémům horka a zimy. A Spojené státy také přiznaly, že předaly některé osoby, podezřelé z terorismu, zemím jako je Pákistán a Jordánsko, které samotné výroční zprávy Washingtonu kritizují z porušování lidských práv a z užívání mučení. A to přesto, že Spojené státy stejně jako 131 dalších zemí podepsalo konvenci z roku 1987 proti mučení. Bush trvá na tom, že chce svůj boj proti terorismu nazývat "válkou" - avšak stovkám vězňů, zatčených od září 2001, je odpírán statut válečných zajatců podle Ženevských konvencí Stovky lidi jsou tajně vězněny, aniž by byla proti nim vznesena jakákoliv obžaloba, už více než rok. Americké úřady tvrdí, že jsou tito lidé "nezákonní bojovníci" a neplatí pro ně vůbec žádné zákony, protože to nejsou američtí občané a ani nejsou zadržováni na americké půdě. Amerika tvrdí, že tyto osoby může zadržovat, jak dlouho chce, aniž by měly přístup k právníkovi či k soudnímu dohledu. Je ostudné, že americké soudy s tím souhlasí. (V březnu 2003 bylo po mnoha měsících zadržování v zálivu Guantánamo propuštěno 18 Afghánců. Byli zproštěni jakéhokoliv obvinění. Jedním vězněm v zálivu Guantánamo byl Bismillah, který tam strávil déle než rok. Jeho zločinem bylo, že neodpovídal při výsleších amefrických vyšetřovatelů v Afghánistánu na otázky, kde jsou jednotky Talibanu. Je hluchý, takže jim nerozuměl.) (Zdroj: www.blisty.cz 11/4/2003)

Ženevský výbor pro práva dítěte při OSN kritizuje Českou (i Slovenskou) republiku. Jedná se hlavně o děti umístěné v dětských domovech. (Proslýchá se, že některé děti, o které žádný příbuzný nikdy neprojevil zájem, jsou prodávány do zahraničí a jejich osud je neznámý... Takovéto možné hrůzné jevy jsou mj. umožňovány i skutečností, že byla zákonem zrušena povinná přítomnost dětského psychologa v dětských ústavech; člověk pracující v dětském domově v této funkci byl často jedinou záštitou dítěte a mohl účinně hájit jeho zájmy.) (10.4.2003)

Opět se upálil člověk - od 6. března je to již šestý člověk, který se polil hořlavinou a zapálil. (4/2003)

Další mladý člověk se upálil v České republice. Nadaný bezproblémový student se uplálil na protest proti poměrům ve společnosti a ve světě (jak to zdůvodnil v dopise na rozloučenou). Téhož dne se pokusil o upálení i další muž. (2.4.2003)

Za 12 dní války zabily USA a V. Británie více než 600 civilních obyvatel Iráku. (31.3.2003)

Na smrtelně nebezpečný virový zápal plic SARS už umřelo 60 lidí a 1700 lidí je nakažených. (31.3.2003)

Od příštího roku přestanou narozené děti nejspíše dostávat tzv. "rodná čísla", jejichž používání má být úplně zrušeno do pěti let. Nahradí je jiná forma číselné identifikace občana. Uvažuje se, že místo nich se bude používat identifikační číslo sociálního zabezpečení. (3/2003)

9. den války je dnem doposavad nejintenzivnějšího bombardování Bagdádu. Bomby a rakety jsou zacíleny i do středu města. Zničeny jsou telekomunikační centrály. Hlášeno je mnoho civilních obětí (na tržišti zahynulo přes 50 lidí). Americký prezident Bush prohlásil, že konflikt s Irákem probíhá "celkem dobře", a kritizoval novináře za jejich skeptický pohled. "Po silných výbuších bomb v noci šlehaly plameny až k obloze," uvedli pozorovatelé.

Arabský hlas v Americe. Ve vysílání hovořil Asaad Abu Chalíl, mírový aktivista, žijící v USA. Hlavní jeho myšlenky: "Tzv. chytré zbraně jsou ve skutečnosti neuvěřitelné hloupé. Z 26 tisíc vypálených raket na Afganistán, nebyl cíl zasažen v 25%. Za to platí velkými oběťmi právě civilisté. Bagdád má 4 milóny obyvatel, tito obyvatelé trpí dvakrát, jednak režimem a jednak šíleným koaličním bombardováním. Irácký lid trpí nepředstavitelně více než sám Saddám. Jsem zásadně proti moci Saddáma Husseina, ale rozhodně ne za takovouhle cenu. Tady jde o novodobou kolonializaci Iráku. Už teď prohlašuje Amerika, že bude ovládat poštu, informace a soudnictví a o ostatním budou rozhodovat Iráčané, o čem ti budou tedy rozhodovat? Je to šílená válka vedená proti lidu. Izrael si sedí na jaderných a biologických zbraních a USA proti tomu nic nemá. V amerických věznicích jsou zadržováni Arabové po útoku z 11. září a přitom nebyli souzeni, protože nejsou ani z ničeho obviněni. V Iráku dojde jen k vyměně jedněch tyranů za jiné tyrany, tak jak k tomu došlo v Afganistánu."

Henry Kissinger: „Ústup od mezinárodních norem se pojí s agresivní diplomacií. Za těchto okolností se doktrína univerzálního intervencionalismu může časem obrátit i proti samé humanitární koncepci."

Americké jednotky budou v příštích týdnech posíleny dalšími asi sto tisíci vojáky.

Po celém světě veliké demonstrace proti tzv. "preventivní válce", kterou rozpoutaly USA spolu s Británií proti Iráku, který na nikoho neútočil. V takovém případě nevyhlášené války, bez mandátu rady bezpečnosti OSN a přijatými konvencemi zakázaného "preventivního úderu" se hovoří o tzv. "agresi". Amnesty international upozorňuje, že spojenci porušují ženevské válečné konvence (úmyslné útoky na civilní cíle). Američané používají zakázané typy bomb. Po osmi dnech války se stalo obětí amerického útoku přes 100 usmrcených civilistů. (3/2003)

Při bitvě o Nadžáf mělo podle iráckých zdrojů zahynout 26 civilistů.

OSN: Vrchní inspektor OSN Hans Blix konstatoval, že dosud nebyl seznámen s žádnými důkazy, že Irák použil nějakých zakázaných zbraní hromadného ničení, včetně raket typu Scud. Zajímavé je, že nedávno tvrdil na tiskové konferenci George Bush: "Pokud Saddám použije zbraně hromadného ničení, dokáže správnost této války..."

Po výbuchu raket na zalidněné bagdádské ulici (14 mrtvých a ranění) ruský prezident Putin vyzval USA k okamžitému zastavení války.

Americké letouny zahájily masivní bombardování Iráku. Bombardováno je i pětimilionové hlavní město Bagdád, na které bylo svrženo 1500 bomb. Hlášeny jsou i civilní oběti. Akci bombardování hustě obydleného Bagdádu nazvalo americké vojenské velení: "šok a hrůza".

20. března 2003. Dnes ráno USA zaútočily svými raketami na Irák. Americký prezident Bush zahájil válku proti Iráku bez povolení rady bezpečnosti OSN. Když bylo zřejmé, že americký návrh rezoluce, která by umožňovala válku proti Iráku, v radě bezpečnosti neprojde (Francie a Rusku se chystaly použít právo Veta), tak jej USA vůbec k hlasování vůbec nepředložily a zahájily válku bez rezoluce OSN (s odvoláním na to, že k válce vlastně stačí dřívejší rezoluce, ve které se však o vojenském útoku nic nepraví).

Čtvrtek 13. března 2003, 07:07 SEC
Švýcarsko zakázalo předplacené mobily
Švýcarské telefonní společnosti budou muset uchovávat údaje zákazníků dva roky
Švýcarský parlament zakázal prodej anonymních předplacených karet pro mobilní telefony.
Zpravodajské služby totiž upozornily, že karty používali členové teroristické sítě Al-Káida, aby jejich hovory nebylo možné sledovat. Předplacených telefonních karet se ve Švýcarsku prodalo na dva milióny. Při jejich koupi zákazníci dosud nemuseli uvádět žádné osobní údaje. Podle nového nařízení ale budou muset telefonní společnosti uchovávat údaje zákazníků dva roky.
Úřady se domnívají, že předplacené telefonní karty také využívali obchodníci s drogami. Švýcarská opozice ale tvrdí, že zločinci si budou moci pořizovat karty v jiných zemích, včetně Spojených států.
(Zdroj: http://www.bbc.co.uk/czech/svet/030313_swiss_phones.shtml)

Nová nemoc zabíjí v jihovýchodní Asii. Jedná se nový typ zápalu plic, jehož příčinou je pravděpodobně nějaký zmutovaný virus. Proti této smrtelné nemoci není lék (známé léky jsou neúčinné); už na ní zemřelo několik desítek lidí. Díky leteckému cestování se šíří do celého světa. Podezření na výskyt této nemoci je už i v Německu a jiných místech Evropy. Lékařští odborníci předpovídají celosvětovou epidemii, nenajde-li se rychle lék. (březen 2003)

72 procent obyvatel v České republice nesouhlasí s válkou proti Iráku (březen 2003).

Americký prezident Bush prohlásil, že k útoku na Irák nepotřebuje svolení OSN a mezinárodního společenství.

6. března 2003 ráno se na Václavském náměstí v Praze polil benzínem a zapálil Zdeněk Adamec z Humpolce, který před tím napsal: "Vážení obyvatelé celého světa! Akce nazvaná Pochodeň 2003 je pokračováním protestů proti zlu které je všeobecně tolerováno po celém světě." Protestoval tím proti "stavu naší společnosti a světa", kde "vládnou jen peníze a úředníci a další mocipáni, kteří šlapou po obyčejných lidech".
Dále ve svém zveřejněném dopise na rozloučenou napsal: "Celý svět je již ovládnut penězi a zkažen. Na záchranu není pozdě ale pokud budeme takto pokračovat dále tak se buď všichni udusíme ve znečištěném vzduchu nebo povraždíme při válce... Každý týden vražda, střílí se už i ve školách...A kdo za to může? My všichni, ano my všichni kdo na to nečině přihlížíme, nebo si říkáme to se nás netýká atd. Je tomu asi rok co se střílelo ve školách. Nikdo proti tomu nic neudělal. Stále každý den usedáme k televizi, to jest Satanův vynález pokud to tak nazvu. Koukáme se na krvavé filmy, dovolujeme aby se na to dívaly i naše děti... Každou sekundou do atmosféry a řek vypouštíme tuny odpadu a my jen přihlížíme... nezmění li se lidstvo radikálně během několika desítek let celá tato civilizace zanikne ve špíně nebo ve válkách. Celé lidstvo je ovládnuté Satanem... Proč si myslíte že Američani útočeji na Irák? Bojeji se druhého Usámy? To ne, to jen lid který je ovlivňován médii a vádou to je jen záminka. Irák má ropu a Američáni jí chtěji, to je ten důvod. ... Lidi se k sobě chovaji hrozně. Neustálé násilí, skoro každý týden vražda, všude po velkých městech světa se váleji bezdomovci, řada z nich za to ani nemůže. Po ulicích se potulují narkomani, na úřadech úplatky... V našich školách již bují šikana, každý kdo chce patřit mezi ty lepší musí vyzkoušet nějaké drogy, již patnáctileté děti chodí rovnou ze školy do hospody kde se někdy tak opijí jak by si to nedovolili ani dospělí lidé. Drogy, násilí, peníze a moc. To jsou hlavní hesla této civilizace... Jsem další oběť takzvaného demokratického systému kde ale nerozhodují lidé avšak peníze a moc. Po celý svůj život jsem se setkával s problémy které jsem asi nedovedl řešit. Jenže bylo jich nějak moc. Už nemohu dál. Ostatní si z ničeho nic nedělají, nikoho nic nezajímá. Je to hrůza. Lidé mají radost z utrpení druhých. ... Protože jsem Jako další oběť Systému jsem se rozhodl že moje utrpení musí skončit navždy. Ale ne někde v ústraní ale na veřejnosti. Ať už má na tom podíl kdokoliv Satan, špatná doba - to je jedno, chci aby se lidé nad sebou zamysleli a snažili se zmírnit zlo které každý den páchají. A to lze udělat jen jediným způsobem. Více o mě se již dozvíte ze stránek novin. Prosím neudělejte ze mě blázna." (Citace z textu Zdeňka Adamce)
Z. Adamec utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Při převozu do nemocnice zemřel.

Katastrofální zemětřesení postihlo Čínu; zasáhlo přes padesát tisíc lidí. (2/2003)

Izrael a jiná města na blízkém Východě ochromil sníh. Takové množství sněhu zde nepamatují celé uplynulé půlstoletí. Libanon je postižen záplavami. (2/2003)

Biblické texty byly na začátku třetího tisíciletí přeloženy již do 2233 světových jazyků.

"Pokud skutečně dojde k vyklizení (monastýru Esfigmenu), naskýtá se ženské části populace naděje." Tuto větu uvedl ve svém článku "Řecko: Odbojní mniši" časopis Týden, který píše, že "patriarcha Bartoloměj nařídil za trest vykázat fanatiky z mnišského státu", protože ho "urazily hanlivé výroky (mnichů z Esfigmenu) na adresu papeže Jana Pavla II.; pro ultrakonzervativní mnichy z Athosu je hlava katolíků kacíř". Dále se v článku píše o tom, že "ozbrojené složky obklíčily" monastýr, a o tom, že "vstup něžného pohlaví byl na Athos zakázán roku 1060 a od té doby jej nikdo neporušil" (což není úplně přesné; pozn. red.). (Týden 6/2003, str. 37)

V policií obklíčeném monastýru Esfigmenu na Svaté Hoře Athos zemřel mnich. Konání řecké policie se fakticky stalo příčinou smrti mnicha Trifona, který zemřel 8. února, když se pokoušel dostat se do obklíčeného monastýru oklikou, horskou cestou. 24-letý mnich riskoval život, aby dostal do monastýru traktor zanechaný několik kilometrů od monastýru před zahájením jeho blokády. Otec Trifon jel jinou cestou kolem propasti poté, co ho policie odmítla vpustit do monastýru. Kvůli špatnému počasí sjel traktor z cesty a převrátil se. Mnich byl smrtelně zraněn a na to zemřel. Otec Trifon žil v poustevnickém skitu, který patřil k monastýru, a byl pochován den poté na území monastýru, kde žije i jeho bratr. Otec Trifon se stal první obětí války, kterou vyhlásil bratrstvu monastýru patriarcha Bartoloměj. Nešťastná událost je pokračováním řetězce událostí, říká monastýr, jehož bratrstvo je přesvědčeno, že zahynulý mnich de facto se stal mučedníkem za víru, a mniši se modlí, aby Hospodin korunoval otce Trifona mučednickou korunou za vyznávání pravého Pravoslaví. (Překlad z: "Orthodox jurisdikcions" - "Portal Credu.Ru - Vertograd, Svatá Hora Athos; 2/2003)

Obyvatelé Athén vyjadřují svoji solidaritu s athonskými mnichy, kteří jsou pronásledováni za pravé Pravoslaví. Více než 600 lidí vyšlo 6. února do athénských ulic, aby projevilo svoji solidaritu s mnichy athonského monastýru Esfigmenu, hlásí AR. Je to už třetí demonstrace v řeckém hlavním městě za poslední tři týdny na podporu mnichů, jimž hrozí násilné odvlečení za to, že odmítají na bohoslužbách vzpomínat ekumenického patriarchu Bartoloměje. Demonstrace se konala pod heslem: "Pravoslaví je jedinou cestou." (Překlad z: AR - Portal Credo.Ru - Vertograd, Athény) (2/2003)

Pošla ovce Dolly, která byla prvním savcem vzniklým z klonování. Byla živa pouhých šest let. Příčinou smrti byla nemoc typická pro zvířata sešlá stářím. Normální ovce se v dobrých podmínkách dožívají dvanácti let. Nápadné je, že nebyla umožněna pitva zvířete.

Skrytá, stále probíhající globální ekologická katastrofa. Neustále probíhající hoření podzemních těžařských ložisek uhlí po celém světě produkuje veliké množství tzv. "skleníkových plynů", které se významně podílejí na probíhajícím oteplování planety. Uhašením tohoto skrytého a "tolerovaného" požáru by byly snadno a lacino splněny požadavky na snížení produkce oxidu uhlíku dle kjótského protokolu.

Demonstrace proti chystanému útoku USA na Irák dosahují největšího rozsahu od dob americké války ve Vietnamu. Demonstruje se v 600 městech a po celé Evropě. Při demonstracích zazněla hesla srovnávají amerického prezidenta Bushe s Hitlerem. V České republice prohlásil filosof Erasim Kohák, že úmysl USA zaútočit na Irák nemá nic společného s obranou lidských práv, ale jedná se ve skutečnosti o ropu. Počet demonstrujících v Evropě byl určen na deset miliónů lidí. V USA souběžně demonstrovalo proti Bushovi několik set tisíc Američanů. (15/2/2003)

Nová nemoc banánů hrozí zlikvidovat pěstování banánů na planetě. Zvláště závažná je tato hrozba pro ekonomiky tzv. "banánových republik", které jsou na produkci banánů zcela závislé.

Představený athonského monastýru Esfigmenu Methodios vydal zprávu, že místní správa Svaté Hory odpojila elektřinu, přerušila vodovod a blokuje dodávku jídla a léků do monastýru. Více než 100 mnichů, kteří jsou v monastýru, se však nemíní vzdát. Methodios prohlásil, že chtějí protestovat proti rozhodnutí o svém vyhnání u nejvyššího soudu Řecka a bude-li to potřeba, tak ještě u vyšších instancí. "Budeme bojovat našimi čotkami," uvedl na tiskové konferenci v Soluni. "Bojujeme za Pravdu a pravý pravoslavný život, který patriarcha (Bartoloměj) chce umlčet," prohlásil Methodios.
14. prosince 2002 prohlásil patriarcha konstantinopolský Bartoloměj mnichy monastýru Esfigmenu za schismatiky. Poté představitel řecké vlády na hoře Athos nařídil vyhnat je z monastýru do 28. ledna 2003. (Překlad z tiskové zprávy z 26.01.2003)

Vláda Řecka má zato, že ženy nemají na Athosu co dělat.
22.01.2003 12:18 | NEWSru.com
Řecká správa odmítá vyplnit rezoluci Evropského parlamentu žádající zrušení zákazu přístupu žen na Athos. Podle zprávy RIA "Novosti" učinil toto prohlášení na zasedání Evropského parlamentu řecký ministr kultury Evangelos Venizelos.
Ministr připomněl, že Athos je jedinečná mnišská republika na severu Řecka a má svůj vlastní právní status. Tisíciletá tradice, podle níž je vstup na poloostrov ženám uzavřen, je potvrzena konstitučními akty Evropské unie i řeckou ústavou.
Evangelos Venizelos dále uvedl, že Athos není jediné místo v Evropě, kde jsou zachovávány určité zákazy pro ženy z důvodů náboženských. "Je podivné, že se Evropská unie zabývá zákazem ženám navštívit Athos, ale neobrací pozornost např. na fakt, že ve Vatikánu jsou ve správních orgánech pouze muži a hlava státu je volena orgánem sestávajícím se výlučně z mužů," podtrhl Venizelos.
Jinde píší, že Venizelos před parlamentem učinil průhlednou narážku na "dvojí metr", poznamenav, co je výše uvedeno o Vatikánu.
Podle mínění řecké vlády má být zákaz ženám navštěvovat Athos vnímán jako součást tradice, k níž je potřeba se chovat s tolerancí a pluralismem.
Připomeňme ještě, že zákaz ženám navštěvovat Athos existuje více než tisíc let - už od 9. století, kdy byzantští císařové stanovili, že se poloostrov má stát místem přebývání výlučně mnichů.

Athos a ženy... "Zorganizuji blokádu, aby se jim v tom zabránilo."
28.01.2003 18:33 | pravda.RU
Řecká společnost je pobouřena nedávným rozhodnutím holandského soudu a rezolucí Evropského parlamentu.
Připomeňme, že v lednu holandský soud označil řecký zákon, který potvrzuje právo mnichů Athonského monastýru nevpouštět ženy na Svatou Horu, za "odporující lidským právům". Ihned následovala reakce - předseda vlády Christos Protopapas připomněl pedantním a všude svůj nos strkajícím evropským obhájcům "lidských práv", že právo athonské mnišské republiky zakazovat ženám navštěvovat Svatou Horu je potvrzeno v domluvě o připojení Řecka k EU a diskutovat tady prostě není o čem.
"Jak říkají Číňané: i tisícikilometrová cesta začíná prvním krokem," poznamenává Greek.Ru (v článku: "Athos a ženy - začátek konce?") Nyní se o právech žen diskutuje v mnohých organizacích EU. Podle právního schematu, přijatého v Evropském svazu, se kauza zkoumaná holandským soudem může nakonec dostat k evropskému soudu ve Štrasburku.
V samotném Řecku se můžeme setkat s různými názory. Např. členka evropského parlamentu za Řecko Anna Karamanu je přesvědčena, že "rozhodnutí (nepouštět ženy na Athos) bylo přijato před tisícem let v době temného středověku v Evropě", "odráží sociální reálie té doby" a "dnes, kdy je uznávána rovnost pohlaví a práva žen, nemůže být více uskutečňováno". Osobitou pozici zaujala prvá řecká novinářka, která se otázkami zákazu vstupu žen na Athos zabývala, Fotini Pipili: "Příčiny situace, která dnes vznikla, leží v samotné politice mnišské republiky, v tom, že Athos otevřel svoji bránu všelijakým princům, králům, hercům, kriminalitě, holičům a turistům z celého světa. Nakolik je mi známo, tak mysticismus a přísnost Svaté Hory byly ztraceny v ten moment, kdy mniši začali jezdit v džípech, používat služby a moderní technologie. Cestu (ženám na Athos) prohrnuli sami mniši svou kosmopolitní politikou posledních desetiletí. Proto považuji zachovávání této diskriminace za nepřijatelné; vždyť monastýry jsou ve značné míře financovány ze zdrojů evropských občanů - mužů i žen. Nemohu přijmout, aby mi byl zakazován přístup k pokladům Pravoslaví, za jehož částečku se považuji."
Avšak k zachovávání tradice jako protiváhy k všepronikajícímu modernismu nabádá známá zpěvačka Sofia Vossu: "Bez ohledu na mé přání (vypravit se na pouť na Athos) se mi zdá, že vše je potřeba ponechat tak, jak bylo určeno tradicí. Vždyť není nic špatného na tom mít nějakou tradici. Zdá se mi, že všichni modernisté jsou pro nás hrozbou, že budeme mít jakousi společnost zbavenou vážnosti (k čemukoliv) a vlastního "já". Bude-li nakonec zrušen zákaz navštívit Athos, je to stejné, jakoby byl zrušen vánoční stromek nebo zrušen svátek Narození Krista. Byla bych první, která by jela na Athos, - kdyby s tím souhlasila moje Církev. Dosud pokračuji v ochraňování tradice mé Církve, protože jsem pravoslavnou křesťankou. Vážím si Církve a jejích zákonů."
Jsou i ostřejší vyjádření. Greek.Ru uvádí slova Liany Kanelli - známé novinářky a televizní režizérky, která je přívrženkyně zákazu navštěvování Athosu ženami: "Dnes nás ničí urbanizace a zábava. Část Osvětimi byla proměněna v diskotéku; tím se místo největší tragédie stalo místem oddechu. Existují společnosti, které vydělávají peníze na podmořských procházkách po místech, kde byly provedeny podmořské atomové zkoušky. A v tomto světě považujete zrušení zákazu vstupu žen na Athos za pokrok? V té době, kdy je ženám ještě zakázán vstup do Athénského klubu! V roce 1821 přijala Svatá Hora na své území ženy i děti, aby se zachránily. Mě nijak zvlášť nezajímá, jestli mám právo pít kávu s kardinály ve Vatikánu, nebo mají-li se stavět smíšené monastýry. Víra je věcí nad jiné osobní. Avšak jestli se některým zachce narušovat nedotknutelnost Svaté Hory, učiním vše, co je možné, dokonce zorganizuji blokádu, abych jim to překazila."

Řecká vláda obléhá monastýr Esfigmen (na Athosu).
3.02.2003 12:02 | NEWSru.com
Vláda Řecka pokračuje v obléhání monastýru Esfigmen na Athosu, jehož mniši odmítají podřizovat se církevní hierarchii a považuji konstantinopolského patriarchu Bartoloměje a posvátný synod Řecké pravoslavné církve za "odpadlíky".
Podle zprávy korespondenta RIA "Novosti" je monastýr, v němž přebývá asi 80 mnichů, obstoupen policií. Obyvatelé monastýru, kteří na jeho stěny vyvěsili černé prapory s nápisem "Pravoslaví nebo smrt", odmítají opustit své útočiště - bez ohledu na to, že vláda vypnula v monastýru světlo a přerušila dodávky jídla a vody.
Oficiální představitel společenství athonských monastýrů prohlásil, že k vysídlení mnichů z monastýru Esfigmen nebude použita vojenská síla. Současně vyjádřil vůči konání vlády podporu dvou desítek monastýrů jedinečné mnišské republiky na severu Řecka. "Obyvatelé Esfigmenu jsou fanatici, kteří přerušili všechny vztahy s naším společenstvím," podtrhl představitel Athosu.
Mezitím se v sobotu u hranic poloostrova Athos shromáždilo asi 500 fanaticky naladěných věřících podporujících esfigmenské mnichy. Zatím není jasné, jestli se jim podaří dostat se na Athos, aby bránili rozkolnický monastýr.
Správa Athosu i policie kategoricky prohlásily, že žádného světského věřícího do monastýru nepustí a vystěhování mnichů-rozkolníků dovedou do konce. Esfigmen se stal známý jako centrum náboženského fanatismu a svévole.
Spor mezi mnichy monastýru Esfigmen a ostatními athonskými společenstvími (obcemi) lze pouze z části vysvětlovat dogmatickými příčinami. Ve skutečnosti patří esfigmenští mniši k rozkolnému hnutí tzv. starostylníků, kteří ve své době odmítli přejít na nový kalendář, a tímto způsobem se oddělili od Řecké pravoslavné církve. A dále - mniši z Esfigmenu považují pravoslavné hierarchy (včetně ekumenického patriarchy Bartoloměje) za zrádce, kvůli setkávání a rozhovory s katolíky a protestanty.
Při tom všem (kromě jiného) se tito mniši postavili mimo společenství athonských monastýrů, odmítajíce uznávat jeho hierarchii. Sami mniši-rozkolníci prohlašují, že jsou odhodláni "držet se do posledního" a "umřít za Pravoslaví". Představený monastýru, otec Metoděj, prohlásil včera jedné z informačních agentur, pohrávaje s čotkami: "Na mých čotkách je 300 kuliček jako 300 kulek. Budeme vést s našimi protivníky duchovní válku."
(Doslovný překlad)

1. února 2003 se při návratu na zemi zřítil americký raketoplán Columbia, který explodoval vysoko nad zemi, ačkoliv byly k přistání ideální podmínky. Při tragédii zahynulo všech sedm kosmonautů, kteří byli na palubě. Mezi nimi byl i první židovský astronaut reprezentující Izrael. Let židovského kosmonauta měl i důležitý symbolický význam - Israelita zde byl představitelem židovského náboženství (byl rabíny instruován, jak slavit šabat ve vesmíru) a připomínkou holocaustu - vezl s sebou do kosmu obrázek namalovaný 14ti-letým chlapcem vězněným v koncentračním táboře Terezín a umučeným pak v Osvětimi; na obrázku byla zachycena chlapcova představa pohledu na Zemi z vesmíru; jeho nebohý autor pocházel z Prahy a právě v den havárie raketoplánu by se býval byl dožil 75ti let. Na Israelity tragédie těžce morálně doléhá, neboť let jejich prvního reprezentanta do vesmíru byl vnímán jako prestižní záležitost státu Israel, který je v současné době sužován teroristickými útoky Palestinců. Na palubě byla i kosmonautka z Indie, kterou se Indové po tragédii pokoušeli hinduistickými obřady vzkřísit z mrtvých. (Úvaha, že tragická havárie byla způsobena závadou na křídle vzniklou již při startu raketoplánu, není jistá; existuje možnost, že byla havárie způsobena nepředvídatelnou shodou okolností v okamžiku, kdy se stroj začal nořit do atmosféry. Předchozí havárie raketoplánu se odehrála v roce 1986.) (Ze sdělovacích prostředků; 2/2003)

I přesto, že Irák umožňuje na svém území práci zbrojním inspektorům OSN, nechtějí USA upustit od připravovaného ozbrojeného útoku na Irák. Zahájení války má být záležitostí týdnů. (Konec ledna 2003)

Celosvětové masové demonstrace lidí (i v USA) protestujících proti úmyslu amerického prezidenta válčit proti Iráku.

Každých sedm hodin umírá na českých silnicích člověk při dopravní nehodě; každé 3 minuty se stane nehoda. (z policejních statistik).

Americké zbrojovky jedou naplno. Od 11. září 2001 se počet zaměstnanců továrny (v Oklahomě) vyrábějící bomby pro americkou armádu ztrojnásobil. USA nyní vyrábějí nejvíce bomb od doby války ve Vietnamu. (1/2003; ČT 1)

Neobvyklé mrazy a přívaly sněhu v USA.

v poslaneckém klubu KDU-ČSL probíhá diskuse o dokumentu vyjadřujícím národní svrchovanost v kulturně-etických otázkách, jako je ochrana života od početí do přirozené smrti, ochrana rodiny a manželství. Tento dokument by se měl stát součástí mezinárodní smlouvy o přistoupení ČR k EU jako protiváha sil, které v Evropském parlamentu působí v přesně opačném smyslu. Jde o snahy extrémně liberálních skupin prosazujících rozhodnutí proti rodině, proti životu, proti dosažené kulturně-etické úrovni. Prostřednictvím Evropského parlamentu se tyto skupiny snaží uzákonit právo na ukončení života eutanázií. Snaží se zpochybnit manželství muže a ženy jako základní jednotky rodiny a výchovy dětí. Prosazují jednak uznání homosexuálního partnerství za svazek na úrovni manželství a jednak uznání nemanželského soužití za rovnocenné manželskému. Zpochybňují také nebezpečí drog a prosazují jejich postupnou legalizaci. A konečně prosazují i neomezenou přípustnost klonování lidských bytostí. (Christnet.cz)

Bulharský prezident v Moskvě obdržel pochvalu za pravoslavnou církev (21.1. 2003). Hlava Ruské pravoslavné církve Alexij II. dnes chválil bulharského prezidenta Georgi Parvanova za jeho pomoc při překonání rozkolu v Bulharské pravoslavné církvi. V čele bulharské církve stojí patriarcha Maxim. Skupina reformátorů však tvrdí, že církev by mali vést oni. Obviňují Maxima, který se ujal vedení církve v roce 1971, z kolaborace s komunisty. Parvanov dnes v Moskvě také převzal od mezinárodní pravoslavné nadace nejvyšší cenu "za významné zásluhy o obnovení jednoty mezi pravoslavnými věřícími". "Jsem přesvědčen, že prezident Parvanov, moudrý a chytrý politik, pomůže překonat roztržku a sjednotit bulharský lid v zájmu budoucnosti," uvedl patriarcha Alexij v Moskvě po setkání s bulharským státníkem. Alexij ocenil zákon, který přijal bulharský parlament v prosinci a který upevňuje dominantní úlohu pravoslavné církve v této balkánské zemi. Zákon navrhla vládnoucí strana ve snaze ukončit církevní rozkol.

Verze pro tisk.
Publikováno na saitu portal-credo.ru
01-01-2003 14:25

Řecká správa zahájila proceduru násilného vysídlení mnichů monastýru Esfigmenu na Svaté Hoře Athos.
Řecká občanská správa na Svaté Hoře Athos zahájila proceduru násilného vysídlení obyvatelů monastýru Esfigmenu, hlásí korespondent portal-credo.ru. Konstantinopolský patriarchát vyhání mnichy za to, že se odmítají podřizovat Ekumenickému patriarchovi Bartolomějovi. Právě Ekumenický patriarchát donutil řeckou vládu spolupracovat při vyhánění mnichů.
Jak píše řecký deník "E Kathimerini", celá procedura je nezákonná, protože hora Athos je autonomní a řecká vláda se nemůže vměšovat do jejích vnitřních záležitostí.
Policie poslala obyvatelům monastýru oficiální příkaz opustit místo, které obývají, k 28. lednu 2003. V současné době žije v monastýru s tisíciletou historií 117 mnichů. Toto rozhodnutí přijala administrance Svaté Hory 26. prosince. Ze své strany prohlásili esfigmenští mniši, že dávají přednost zemřít jako mučedníci, ale nevyplnit nařízení vlády.
Monastýr Esfigmenu nevzpomíná Ekumenického patriarchu od šedesátých let 20. stol. Je to spojeno s odmítnutím ekumenického směřování Konstantinopolského patriarchátu. Už několikrát se představitelé patriarchátu pokoušeli zabrat monastýr, avšak ani v jednom případě se jim to nepodařilo uskutečnit. Od šedesátých let vlaje nad jednou z monastýrských věží prapor s nápisem: "Pravoslaví nebo smrt".
(Doslovný překlad) (leden 2003)

Katastrofální požáry v Austrálii se nedaří uhasit. Vedro a vítr brání hašení a požár se stále rozšiřuje. (leden 2003)

Následkem oblevy se některé toky u nás zase rozvodlnily a zaplavily domy (leden 2003).



Poslední zprávy (2001-2002) jsme doplňovali sem.

Nejnovější letošní zprávy zde.


Aktuální

Soubory se staršími zprávami

  • Zprávy zaznamenávané v roce 2004.
  • Zprávy zaznamenávané v roce 2003.
  • Zprávy zaznamenávané v roce 2001 a 2002.
  • Zprávy přidávané v roce 2000 (a částečně i 1999).
  • Zprávy - utříděný výběr z let 1998-9.
  • Achiv staršího výběru zpráv (připraven v r. 1997)








<-Skok na seznam „za dveřmi"    <-<-Skok na Homepage