Malá fotogalerie

Ženské kněžství

Fenomén „ženského kněžství“ začíná v 17. století a nyní dokonce proniká i do „pravoslavných“ rozkolných skupin

Od protestantismu přes liberalismus k ženskému kněžství a nakonec k homosexuálnímu duchovenstvu. Jak vypadala cesta vedoucí k ustanovení homosexuálních mužů a žen do biskupských funkcí, k církevnímu oddávání homosexuálních „párů“ - čili k žehnání sodomii?

Cesta k rovnoprávnosti žen v protestantských denominacích ve Velké Británii začíná u britských kvakerů. V 17. století zakladatel kvakerského hnutí George Fox poprvé v historii křesťanství dovolil ženám konat úlohu pastorů.
Ve druhé polovině 18. století John Wesley, vůdce reformačního hnutí mezi anglikány, který se stal zakladatelem Metodistické církve, měl příznivý vztah k aktivní roli žen v životě církve.
První ženou - kněžkou se v Anglikánské církvi stala Florence Li Tim-Oy - 25. ledna 1944 v Honkongu.
Po roce 1970 získalo „ženské kněžství“ masový charakter v anglikánské a lutheránské církvi. První kněžky se nelegálně objevily i v církvi katolické.
Ženy - biskupky - o sobě poprvé daly vědět ve skandinávských luteránských církvích.
Ženy celebrují liturgii v roli duchovenstva.
Ve světovém anglikánském společenství začala jasná tendence k tomu, aby ženy tvořily většinu episkopátu.
Žena - kněžka - v Episkopální církvi USA Ann Holmes Redding byla zbavena duchovenské hodnosti poté, co se odmítla zříci svého obrácení na islám.
První žena - biskupka - v Austrálii. 51-letá Key Holdsvorti, je vdaná a má dva syny. Po své ordinaci do biskupského úřadu prohlásila, že nebude svou přítomností urážet ty farnosti, které si zatím nepřejí ji přijmout.
Ženy - biskupky - jsou neodmyslitelnou součástí koloritu ekumenických akcí.
Biskupka uděluje svěcení ženským klerikům (tj. světí ženy na kněze apod.)
Nový vrchní představitel Evangelicko-lutheránské církve v Německu, biskupka Margo Kessmann, kvůli níž Ruská pravoslavná církev zvažovala ukončit ekumenické vztahy se svým hlavním partnerem v Německu.
„Mniška - kněžka“ Alexandra s hierarchou tzv. „Ukrajinské apoštolské pravoslavné církve“ patriarchy Moiseje (Kulika) (jedná se rozkolnou církev, tj. o pseudopravoslavnou strukturu, která není ve spojení s kanonickou pravoslavnou církví). Říká se o ní dokonce, že se podrobila operaci na změnu pohlaví poté, co získala „kněžskou hodnost“.
Ekumenická akce „Kirchentag 2009“ (Bremy, 20.-24.5.)
V haitském kultu voo doo, který je směsí pohanství a západního křesťanství, se kněžky nazývají Mambo.

Z našich českých luhů a hájů.

Ludmila Javorová
(* 1932 Brno) byla blízkou spolupracovnicí tajného biskupa Felixe Maria Davídka. 28. prosince 1970 Davídek Ludmilu Javorovou vysvětil na jáhna i na římskokatolického kněze (resp. kněžku). V roce 1996 jí bylo církví oficiálně sděleno, že je jí výkon kněžské služby zakázán.

Biskup Davídek vysvětil na jáhny (pravděpodobně i na kněze) ještě několik dalších žen. Všechny ostatní se svého kněžství vzdaly.

29. června 2002 argentinský biskup Romulo Braschi, původně římskokatolický arcibiskup, nyní působící v Církvi Ježíše Krále, při neveřejném obřadu na lodi plující po Dunaji vysvětil sedm žen z Rakouska, Německa a Spojených států najednou. Braschi byl přesvědčen, že odpírat ženám kněžskou službu je projevem hereze. „Jak nauka o nemožnosti ordinace žen, tak církevní právo na ní postavené jsou projevem hereze,“ napsaly teoložky Ida Raming a Iris Mueller, které byly mezi vysvěcenými. Všichni účastníci obřadu byli exkomunikováni. (Z wikipedie)

Biskupka Československé církve husitské Jana Šilerová (* 1959; biskupkou od r. 1999; rozvedená). (Zajímavý rozhovor: Nejsu svatá ovca. U nás je zamyšlení nad jejím novinovým článkem: Ekumenické propasti globalismu.) U Církve československé husitské tvoří farářky téměř polovinu duchovních (z 266 duchovních je 130 žen - údaj z r. 1999). (I my, Češi, jsme světoví.)

Kde to končí?
Homosexuální biskupky.

Biskupem Stockholmu sa stala 55-letá lesbička.

Z tisku: Je biskupka a lesba
Vydáno 28. května 2009 | Frankfurter Rundschau
Švédská luteránská církev našla odezvu v německém tisku. Frankfurter Rundschau přinesl portrét Evy Brunnové, první ženy na světě hlásící se otevřeně k lesbictví, která byla zvolena biskupkou. Její zvolení ve Stockholmu 26. května ukazuje, že luteránská církev „překonala diskriminaci založenou na sexuální orientaci či preferenci“, domnívá se deník, přičemž „nejpozoruhodnější na tom je, že homosexualita Brunnové nehrála v předvolební kampani žádnou roli“. Padesátiletá Brunnová žije s požehnáním své církve v partnerském svazku s jednou pastorkou. (presseurop.eu)

Zpráva z tisku: Episkopální diecéze města Los Angeles zvolila za svou novou pomocnou biskupku Mary Glasspoolovou, která je lesbička. Jedná se o druhý podobný případ v anglikánském společenství, které je již hluboce rozděleno kvůli prvnímu homosexuálnímu biskupovi. ... Její sobotní vítězství potvrzuje, že episkopální církev, která je americkou odnoží anglikánské církve, trvá na své otevřenosti vůči homosexuálům... V případě konečného potvrzení biskupka předsedající episkopální církvi Katharine Jeffertsová Schoriová uvede Glasspoolovou do úřadu v Los Angeles 15. května 2010. (V důsledku toho hrozí prohloubení rozkolu mezi anglikány. Roztržku ve světové anglikánské církvi vyvolala episkopální církev už v roce 2003, kdy zvolila homosexuálního kněze Gene Robinsona za biskupa v americkém státě New Hampshire.) (tyden.cz)

Nedávno zvolená nová anglikánská biskupka neskrývá svou homosexuální orientaci a veřejně přiznává, že žije v lesbickém vztahu se svou „družkou“.

Biskupka Diana
Biskupka Mary Glasspool, Los Angeles
(Zpráva z tisku: Los Angeles Bishop Mary Glasspool, left. Bishop George Councell chit chat with the Rev. Alan M. Gates, right, former rector of Ohio, who was consecrated as the 16th bishop of the Episcopal Diocese of Massachusetts during a ceremony at the Agannis Arena on September 13, 2014.)




Zpět na rozcestník „Srovnávací teologie“



<-<- Skok na Homepage

NAVRCHOLU.cz